Slovak Press Watch

Friday, August 09, 2002:

Piatok

Nezamestnanosť politikov netrápi: Myslí si to Jana Morháčová z Pravdy a kritizuje ich „
jednoduché riešenia.“ – samo osebe nepatričný komentár. Navyše je vôbec nepodložený. V dobrom prehľade ponúkaných riešení nezamestnanosti politickými stranami autorka popisuje množstvo konkrétnych praktických riešení, ako je zníženie poistných odvodov (KDH), zavedenie pracovných trestov zmenou Zákonníka práce (SMER) alebo zvýšenie minimálnej mzdy k 50% priemernej mzdy hospodárstva (SMK). Bez ohľadu na efektívnosť týchto návrhov ťažko súhlasiť s tvrdením autorky, že „väčšinou však ide o všeobecné sľuby bez toho, aby strany uvádzali, akým spôsobom chcú nezamestnanosť znížiť.” Navyše opakuje frázu o súčasnej 20-percentnej nezamestnanosti. Pohľad na stránku Štatistického úradu vraví, že v júni 2002 dosiahla nezamestnanosť 17,6%. Prečo je táto tzv. disponibilná miera nezamestnanosti tá najdôležitejšia, objasnil už dávnejšie Ján Tóth z ING Bank v Domino Fórum.

FNM mení splátkový kalendár: Fond národného majetku ponúka niektorým privatizátorom výmenu splátok fondu za investície do vlastného podniku, ak vlastníci predčasne splatia určitú sumu na konto FNM. Peter Goliáš píše, že fond “tvrdí, že predčasným inkasom získa peniaze, ktorých reálna hodnota bude blízka nominálnej hodnote splátok podľa pôvodného splátkového kalendára.” Teda niečo ako lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche. Vzápätí ale autor pripája ničím nepodložený vlastný komentár, ktorý nič nevyvracia ani nepotrvdzuje: “Skutočnosť je však iná, keď len v prípade Makyty Púchov štát týmto spôsobom stratí najmenej 30 mil.Sk a v prípade Topvaru najmenej 17 mil. Sk.” (ps: internetová linka na tento článok je zatiaľ nefunkčná)

Negatívna správa nadovšetko: “Ceny prenájmov pôjdu hore,” tvrdia Jana Brondošová a Tomáš Velecký zo SME. Z ich článkov ale vyplýva, že to tak môže byť v Košiciach či Nitre, ale nie na najväčšom trhu bytov v Bratislave. Ako sami tvrdia, “hoci sa o pár týždňov začína školský rok a veľa študentov nedostane ubytovanie v internáte, na cenách sa to neprejaví.” Autori sa nevyhli ani stereotypnému komentáru typu “prenájmy bratislavských bytov sú drahé už niekoľko rokov.” Pre koho, podľa akých tvrdení? Keď sme už pri tom, mne sa drahé javia aj mlieko a tenisové loptičky.

gabriel // 12:44 PM


______________________

Thursday, August 08, 2002:

Štvrtok

Ekonomika 2002 v 1998: Pekná
analýza (platený článok) fiskálneho deficitu od Jána Tótha, hlavného ekonóma ING Bank, v tohto týždňovom Domine . Tóth poukazuje na fakt, že hoci pri porovnaní deficitov ako podielov na HDP sú čísla podobné (4 až 5%), ekonomika v roku 2002 je cyklicky na slabšom stupni ako v roku 1998 (nižší rast a vyšia nezamestnanosť), a teda nárok na vyšší deficit je teraz oprávnenejší ako pred štyrmi rokmi. Škoda, že analýza ďalej nepokračuje aj k obchodnému deficitu: aká je sensitivita zahraničného obchodu na domácu fiskálnu politiku? Ak sú z dovozu skôr luxusnejšie výrobky, pri vyššej nezamestnanosti by sa dal čakať oveľa nižší obchodný deficit ako ten terajší, nie? Alebo tu ide skôr o iné štrukturálne faktory?

Ťaženie na Bindera: Attila Lovász zo SME zmiešava komentár s faktami, čo je vidieť už priamo v titulkoch „Binder bol v čudných firmách“ a „Bindera zamestnávali tunelári“ či vo vete „Firma INPOS je sama osebe veľmi zvláštna.“ Investigatívna práca sa cení, ale prečo jednoducho neuviesť podozrenia a trestné stíhania? Čitatelia sú urobia záver sami, alebo budú hľadať závery iných na komentárovej strane.

Titulky, titulky, titulky: podľa Pravdy Obnova pamiatok by stála sto miliard korún.“ Zdroj v samotnom článku? „Podľa niektorých odhadov.“ Autor Vladimír Jancura pripojil aj svoj vlastný komentár k číslu: „A to odstrašuje každú vládu.“ Vyjadrenia samotných vlád čitateľ nikde nenájde. Róbert Kadlečík pripravil článok o šanci rómskych strán uspieť v septembrových voľbách pod názvom „Rómski lídri sú optimisti, hoci im nedávajú šance.“ Ako z článku vysvitá, šance im nedáva len jeden človek, expert IVO Michal Vašečka. A nakoniec kým Pravda hovorí o raste cien u nás („Lacné potraviny spomaľujú rast cien“), SME vidí pokles („Ceny u nás už druhý mesiac klesajú“). Vysvetlenie je jednoduché: ceny klesli v júli medzimesačne oproti júnu, ale naopak stúpli medziročne oproti júnu minulého roka. Hodnota novinových titulkov však asi veľmi nestúpa.

Experti vs ľud vs medvede: Dobrá rada experta poteší. Problémom je, keď sa jej ľudia nedržia. Dnešná tematické strana SME o divej zvery v našich lesoch prináša radu experta zo Slovenskej akadémie vied Miroslava Sanigu:

“Saniga hovorí, že stretnutia [s medveďom] sa netreba obávať: „Keď ide človek starým lesom, kde je rozostup stromov veľký a má výhľad okolo seba, môže pokojne ísť. Ale ak ho chodník zavedie do húštiny, treba spozornieť, lebo práve takéto časti lesa sú miestom, kde medveď môže odpočívať alebo požierať lesné plody. V húštinách treba na akýkoľvek šuchot zastať a sledovať, čo z húštiny vyjde, prípadne si vyhliadnuť strom, na ktorý sa dá vyšplhať. Na strom starý medveď ani medvedica nelezie,“ hovorí.”


A čo na to ľud? Hubár Labuda medveďa stretol v Tatrách:

“Prechádzal som bažinou. Asi desať metrov predo mnou niečo v kroví zašuchotalo a s obrovským revom priamo na mňa vybehol medveď. Bol oveľa väčší, ako tí, ktorých si pamätám zo zoologickej záhrady,“ hovorí. „Veľmi som sa preľakol a snažil som sa vybehnúť na strom. Dostal som sa do výšky takmer troch metrov, to však asi nestačilo. Medveď sa postavil na zadné a labou ma stiahol na zem. Pravú nohu mi zobral do papule a začal trhať. Začal som kričať a on potom ušiel.“
Tak neviem, či sa ľudia nedržia rád expertov, alebo experti sa nedržia reality.

gabriel // 7:17 PM


______________________

Streda 7.8.2002

Koniec slovenských stavbárskych gigantov: Juraj Javorský a Tomáš Velecký pripravili veľmi zaujímavý
materiál o neslávnom osude bývalých dominantných štátnych stavbárskych podnikoch ako napr.Hydrostav, Priemstav či Váhostav. Škoda, že sa nevyhli vnášaniu vlastných komentárov (“...štát prestal nezmyselne stavať”) a najmä unáhlenému záveru o tunelovaní (“to, že tie tradičné [stavbárske firmy] neprežili, je výsledkom ich pochybného riadenia“) bez iných dôkazov ako tvrdení anonymných bývalých pracovníkov či nových vlastníkov. Podozrenia sú síce silné, ale závery nie sú na mieste aj vďaka veľkému poklesu dopytu po stavebníckych prácach, ako to autori sami spomínajú. A vlastné názory autorov v novinovej správe už vôbec nie sú vhodné.

Bonusové letenky štátnych úradníkov: Ján Šalgovič popisuje škandál s privlastňovaním voľných bonusových míľ zo štátom financovaných letov úradníkmi v Nemecku. Možno by stálo sa pozrieť, ako s bonusovými míľami narábajú slovenskí poslanci a štátni zamestnanci, mohla by z toho byť zaujímavá reportáž.

Bush vs MMF: Bush je väčší optimista o vývoji americkej ekonomiky ako Medzinárodný menový fond, popisuje táto správa a vysvetľuje prečo. Ako ale Pravda zistila, že MMF má naozaj pravdu, už nie je celkom jasné. Článok má totiž titulok “Bush je prílišný optimista.”

Americkí TV hlásatelia a finančný trh: satirický online týždenník The Onion popisuje, ako niektorí televízni hlásatelia kráčajú s dobou:). A čo tí naši?


gabriel // 7:06 PM


______________________

Utorok, 6.8.2002

Opäť internet: podobne ako včera
SME, ani Pravda sa nevyhla zaujatému postoju proti Slovenským telekomunikáciám. Mikuláš Gera podsúva svoje názory po celom článku, ako keď napríklad tvrdí, že „napriek nespokojnosti používateľov nemôže štát do začiatku budúceho roka zabrániť Slovenským telekomunikáciám zvyšovať ceny“ – to má štát určovať ceny podľa spokojnosti? a kto už bol kedy s cenami spokojný?
alebo po reakcii zástupkyne ST nasledoval komentár „...Slovensko na tom naozaj nie je až tak zle“, akoby sa ináč ST nič nedalo veriť. Na rozdiel od včerajšieho článku v SME ale aspoň ST dostali priestor vyjadriť sa.

Zavádzajúce titulky: Ak sa podľa prieskumu ministerstva školstva športu pravidelne venuje 25% detí, 45% športuje občas a 30% vôbec nešportuje, ako sa dá dospieť k titulku „Slovenské deti odmietajú športovať“? Ak výnosy žatvy sú nižšie ako vlani, čo bol podľa článku prvý ziskový rok poľnohospodárov za posledných 10 rokov, dá sa konštatovať v titulku že „Žatva skoro ukončená, výnosy sú nízke“? Nízke podľa koho?

Zadĺžené školy: Podľa titulku „Stredné školstvo je zadĺžené až po uši.“ Ale článok poskytuje len číslo 763-miliónový dlh stredných a základných škol dokopy za prvý polrok 2002. Ako je to teda so základným školstvom? A je tá výška zadĺženia naozaj hrozivá? Aký je pomer dlhov k celkovému rozpočtu základného a stredného školstva v jednom polroku? Je to iné ako minulé roky? V článku odpovede nie sú.

Populárna marihuana: hlavný článok SME tvrdí, že „[marihuanu] fajčí čoraz viac mladých Slovákov.“ Tvrdenie je dôložené až na tematickej strane číslami z rokov 1995 a 1999 ukazujúcimi rýchly nárast – u mladých chlapcov od 15-19 rokov zo 17% na 28%, u dievčat zo 7% na takmer 19%. Zdroj? „Naše výskumy.“ Koho, ktoré, ako na to došli?

gabriel // 6:59 PM


______________________

Pondelok, 5.8.2002

Zlé zdravie Slovákov?: oba hlavné články
Pravdy a SME úspešne zakrývajú dobrú správu o dlhšej strednej dĺžke života Slovákov za posledných 10 rokov (2,5 roka u mužov, 2 roky u žien), čo je snáď hlavný indikátor zdravia občanov. Článok SME tento fakt dokonca ani nespomenul (okrem druhého titulku na strane 2), Pravda napriek tomu konštatuje, že „celkový zdravotný stav obyvateľov sa za posledných 10 rokov vôbec nezlepšil.“ Ak dva roky života je vôbec, koľko je zlepšenie? Gabriela Bachárová z Pravdy nikde neuviedla zdroj správy – Ministerstvo zdravotníctva SR.

Drahý slovenský internet: „U susedov je internet lacnejší“, tvrdí Juraj Javorský na prvej strane SME na základe správy Združenia Internet pre všetkých. Ako však vyplýva z tabuľky (v texte dole), je to pravda (čiastočná, okrem Poľska) len pre internet v slabej prevádzke (večer, víkendy), kým v silnej prevádzke je Slovensko naopak najlacnejšie. Prečo teda taký jednostranný článok, navyše založený na jedinom zdroji bez reakcie Slovenských telekomunikácií?

Zahraničné investície a zamestnanosť: Tomáš Velecký zo SME vo svojej reportáži tvrdí, že

„ak zahraničný investor ovládne existujúcu fabriku, väčšinou začne prepúšťať. Naopak, stovky nových pracovných miest vytvorí iba vtedy, ak tu postaví úplne nový závod. Investície na zelenej lúke hrajú teda významnú úlohu pri riešení vysokej nezamestnanosti - hospodárskeho problému číslo jeden.”

Ďalej ako príklad investora na zelenej lúke uvádza Tesco či firmy automobilového priemyslu. Rozdeľovanie investorov na lepších a horších ale nie je opodstatnené. Novopostavené firmy môžu nezamestnanosť rovnako krátkodobo zhoršiť, ako to robi napríklad Tesco, ktorého konkurencia vedie k zatváraniu menších potravinových prevádzok. Dôležitejšie ale je, že prepúšťanie neefektívnych pracovníkov je prínosom pre ekonomiku v dlhodobom horizonte – vyššia produktivita práce vedie k vyšším mzdám a bohatstvu. V krátkodobom úseku je nezamestnanosť síce veľkým nákladom, ale aj nevyhnutným signálom pre firmy a ľudí, o ktoré povolania a schopnosti je dopyt a po ktorých nie je. Aj zahraničné firmy na Slovensku tvrdia, že napriek vysokej nezamestnanosti je kvalitných ľudí málo.


Potravinárska lobby: Jozef Sedlák dáva priestor šéfovi Únie potravinárov a jeho jednostranným argumentom o príliš veľkých dovozoch potravín na Slovensko a ich zlom dopade na slovenských poľnohospodárov. Jednak nie je jasné, prečo by to malo Slovákov trápiť, respektíve prečo by mali potravinári zarábať na úkor spotrebiteľov. Žiadny priestor pre iné názory.

gabriel // 6:17 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist