Slovak Press Watch

Saturday, August 17, 2002:

Lexa je vonku: a podľa vlády a koaličných predstaviteľov neoprávnene. Opozícia je naopak spokojná. Reportéri SME sú evidentne na strane prvých, súdiac podľa titulku „Senát o Lexovi rozhodoval čudne.“ Prečo nenechať názory do komentárovej strany, prípadne na čitateľa?

„Zbytočný“ import: je samo osebe dosť pochybný pojem, v denníku SME sa dostal aj do titulku – „Dovážame aj to, čo nemusíme.“ Z článku o výstave Agrokomplex v Nitre vyplýva, že ide o názor Jaromíra Košina z ministerstva pôdohospodárstva. Titulok ale navádza, že ide o akýsi fakt či udalosť.

gabriel // 2:01 PM


______________________

Friday, August 16, 2002:

Mýtus o obchodnej bilancii: „Export je dobrý, import je zlý,“ myslí si asi Attila Lovász v SME článku o znížení záporného salda zahraničného obchodu v agrokomoditách v prvom polroku 2002, keď tento vývoj nazýva „pozitívny.“ Vyšší objem exportu ale nie je sám osebe nejakým prínosom pre krajinu, obzvlášť ak ide o dotované poľnohospodárstvo. Áno, vyšším exportom sú na tom lepšie samotní exportéri – slovenskí poľnohospodári. Stabilita krajiny je tiež vyššia, ak je jej obchodná bilancia v relatívne vysokom deficite (keďže však agrokomodity tvoria ani nie 4% celkového vývozu – rok 2001 – tento efekt je zanedbateľný). Získavajú však aj zahraniční spotrebitelia, ktorí majú možnosť kúpiť si lacnejšie potraviny zo Slovenska, navyše vďaka slušnej podpore slovenských daňových poplatníkov. Vplyv na životné prostredie či miestne komunity by sa tiež mal zarátať. Výsledný efekt pre slovenského občana je teda teoreticky nejasný, a nie apriori pozitívny. Podobným uvažovaním dôjdeme k záveru, že ani vyšší objem importu nie je akosi automaticky niečím negatívnym.

Národný záujem: Mimochodom, Attila Lovász sa nevyhol ďalším dvom nedorozumeniam v tohtotýždňovom čísle Domino Fórum. V článku o postoji predsedu SMERu Fica (platený článok) k navrhovanému odstaveniu jadrovej elektrárne v Bohuniciach v tejto dekáde autor vysvetľuje, že „národným záujmom krajiny je skôr dostupná a lacná energia.“ V ekonomike však nejde o to, aby bola energia lacná alebo drahá, ale o to, aby jej cena vyjadrovala všetky náklady na jej výrobu (vrátane dopadu na životné prostredie). Väčšinou je teda tá „dobrá“ cena tvorená voľným trhom. Druhým ekonomickým mýtom je tvrdenie, že „národným záujmom je investovať [tam].. kde je čo najväčšia pridaná hodnota.“ Po prvé, nie je veľmi jasné, prečo by sa mal štát angažovať v podpore toho ktorého priemyslu. Po druhé, bohatstvo nesúvisí automaticky s vysokou pridanou hodnotou. Ceny nie sú určované podľa pridanej hodnoty, ale podľa dopytu a ponuky. Zlato nie je drahé kvôli vysokej pridanej hodnote baníkov a naopak, slovenské výšivky sú relatívne lacné napriek veľkej pracnosti.

Telekom na rane: Podobne ako jeho kolegovia v Pravde či SME, Róbert Žitňanský z Domina sa pustil do kritiky internetovských cien Slovenských Telekomunikácií. Myslím, že správne berie na zodpovednosť vládu a jej vplyv na dane a regulačný rámec pre ST, a nie telekom ako firmu. Autor sa napriek tomu nevyhol problémovým tvrdeniam. Článok začína vetou:

„Dostupnosť internetu a schopnosť pracovať s informačnými technológiami...by mala byť dlhodobým záujmom Slovenska – prináša totiž konkurencieschopnosť a bohatstvo.“

Možno je internet prelomovou technológiou, možno nie. Ale USA, západná Európa či Japonsko evidentne zbohatli v minulom storočí aj bez internetu. Teda tvrdiť, že pre Slovensko je internet kľúčová vec, je sporné. Navyše, ako sám autor tvrdí, internet je pre firmy na Slovensku lacnejší ako všade u susedov. Teda aj ak internet pre podnikanie dôležitý je, krajina by nemala mať problém.
Fráza „Slovensko vždy bolo a do veľkej miery ešte vždy je agrárnou krajinou“ nemá opodstatnenie. V poľnohospodárstve robí podľa Štatistického úradu asi 6% obyvateľstva, ich podiel na HDP je asi polovičný.
Ďalej článok vraví, že ST od 1.8.2002 zvýšili ceny internetu v slabej prevádzke „na viac ako 29,50 korún za hodinu.“ Teda na koľko?

Nemenovaní odborníci na cesty: Jana Morháčova z Pravdy hovorí, že

„Odborníci už niekoľko rokov zdôrazňujú, že na opravu ciest v zúfalom stave by mala ísť ročne aspoň miliarda korún. V nevyhovujúcom alebo havarijnom stave je na Slovensku 20 percent ciest prvej a druhej triedy, čo predstavuje vyše 1400 kilometrov. Na cestách tretej triedy je dokonca tretina ciest v dĺžke takmer 3 tisíc kilometrov v zlom stave.”

Tak kto sú tí odborníci, že nestoja za menovanie? A žeby sa všetci odborníci zhodli na tomto závere?

gabriel // 3:59 PM


______________________

Thursday, August 15, 2002:

Citát dňa z povodní v ČR: “Panička, neberte si to tak, 41 komunistických poslancov v parlamente je väčšia pohroma než tieto záplavy.“ Zolo Mikeš a Pravda podáva správu z Prahy.

Kto dá viac?: SME - „Storočná voda Dunaja dorazí dnes, alebo zajtra.“ Hospodárske noviny – „Na Bratislavu sa valí vyše storočná voda.“ (Na internetovej stránke už zmienka o rokoch pre istotu zmizla..) Pravda – „Na Bratislavu sa valí 500-ročná voda.“ Národná Obroda – „Dunajom sa zajtra prevalí tisícročná voda.“

gabriel // 3:44 PM


______________________

Wednesday, August 14, 2002:

Vnútorný boj v HZDS: popisuje jedna jeho bývalá členka, podpredseda Tkáč ho vyvracia. Aký titulok dá takémuto článku denník SME? „Mečiara chceli odstaviť vlastní.“

Bezpečnosť jadrových elektrární: je témou rozhovoru Attilu Lovásza zo SME s akademikom Mariánom Fojtíkom. Názov rozhovoru – „
Ochranná obálka musí vydržať všetko“ - je nepriamo citátom z rozhovoru (čo z titulku vôbec nie je jasné), a navyše to logicky nedáva zmysel. Chýba aj zdroj nákresu jadrového reaktora.

Financovanie škôd z povodní: „Česi majú vyššie rezervy,“ tvrdí článok Tomáša Kurtanského v SME, ale ničím ho nedokazuje. Autor informuje o vyčlenení 1,2mld Kč českou vládou na odstraňovanie škôd, a potom tvrdí, že v špeciálnej kapitole štátneho rozpočtu slovenskej vlády (tzv. všeobecná pokladničná správa) je necelých 100 mil. Sk. Nikde ale neuvádza, koľko má v rovnakej kapitole na účte česká vláda, teda údaje sa nedajú porovnať.

Malé Slovensko: Zaujatosť titulku v SME („Slovenská ekonomika je až na 86.mieste“) asi vyplýva z vrodeného pesimizmu. Konkrétny rebríček OSN totiž jednoducho usporiadal ekonomiky podľa veľkosti, nie výkonnosti, rastu atď. Slovensko s 5-timi miliónmi obyvateľov asi nikdy nebude patriť medzi ekonomických gigantov. Ani to nikoho veľmi netrápi, ide predsa skôr o životnú úroveň, teda výkonnosť ekonomiky a nie jej relatívna veľkosť v celosvetovom rebríčku. Mimochodom, pokiaľ ide o veľkosť hrubého domáceho produktu na obyvateľa (teda viacmenej životnú úroveň), Slovensko je „až“ na 46.mieste na svete, podľa indexu životnej úrovne Human Development Index od OSN dokonca "až" na 36.mieste.

gabriel // 4:23 PM


______________________

Tuesday, August 13, 2002:

Voľby 2002: Nora Slišková z Pravdy pripravila vcelku užitočný sumár predvolebných programov politických strán v téme dňa. Z mnohých vyjadrení ale nie je jasné, či ide o názor autorky alebo nejaký iný zdroj. V popise situácií jednotlivých krajov totiž uvádza názory ako „neúnosná dopravná situácia,“ „málo bytov“ či „zlé životné prostredie,“ ale nie je jasné, kto si to myslí a na základe čoho. Okrem toho hlavný titulok („Strany už sľúbili všetko, čo sa dalo“) je logický nezmysel: sľubov asi obmedzené množstvo nikdy nebude.

Kauza Reštitučný fond: Zaujatosť Tomáša Veleckého v obvineniach Penty a Istrokapitálu z tunelovania Reštitučného fondu na úkor minoritných akcionárov pokračuje. Autor hovorí o „predraženom nákupe akcií SPaP“ ako o fakte. Je to ale len podozrenie, hodnota akcií (a hocičoho iného) je predsa vždy subjektívna.

gabriel // 2:55 PM


______________________

Monday, August 12, 2002:

Opäť marihuana: Je dobré, že novinári sa viac venujú téme marihuana. Róbert Kadlečík z Pravdy ale dáva priestor len ľuďom proti legalizácii, či dekriminalizácii tejto drogy. Navyše cituje akési prieskumy o rozšírení fajčenia marihuany medzi obyvateľstvom u nás i v zahraničí, koho prieskumy to boli sa ale nedozvieme.

Opäť internet: „ Hoci majú Slovenské telekomunikácie a maďarská telekomunikačná spoločnosť Matáv rovnakého vlastníka Deutsche Telekom, v otázke cien internetu sa správajú značne rozdielne. Zatiaľ čo Slovenské telekomunikácie zvýšili od augusta ceny pripojenia na internet, Matáv naopak tieto služby zlacnel,” uvádza vo svojom článku Mikuláš Gera z Pravdy. Prečo by ale Deutsche Telekom mal rovnako meniť ceny na všetkých trhoch, kde pôsobí? Slovensko je predsa v monohom iné ako Maďarsko alebo Nemecko.

Gašparovič od roku 1990: výborná analýza Mariána Leška o postojoch a správaní Ivana Gašparoviča počas jeho pôsobenia v HZDS, dnes lídra HZD a Mečiarovho oponenta.

Schusterova legislatívna aktivita: Slovenský prezident dosiaľ vrátil spät do parlamentu oveľa viac zákonov ako jeho predchodca Michal Kováč či český náprotivok Václav Havel. Možno je jeho aktivita dobrá, možno nie. Autor titulku v SME si ale už svoj názor utvoril: “Prezident vracia priveľa zákonov.”

Slovenská koruna posilňuje: A Jana Brondošová skúma prečo. Obchodníci s korunou v jej článku si myslia, že ide o posledné prieskumy s poklesom podpory HZDS, či vysoké úroky na vkladoch v porovnaní s českými. V závere autorka ale tvrdí, že

“Zmena trendu by nebola možná, ak by nedošlo k zlepšeniu vývoja predtým alarmujúco vysokého deficitu zahraničného obchodu. Posledné dva výsledky naznačili, že hoci schodok zostáva vysoký, nemusel by prekonať rekord z minulého roka.”

Po prvé nie je jasné, koho sú to závery. Po druhé posledné dva výsledky zahraničného obchodu boli protichodné. Máj 2002 bol ďalším zhoršením oproti máju 2001, kým jún 2002 bol naopak zlepšením. V neposlednom rade graf v článku nemá nielenže zdroj dát, ale ani označenie osí.


gabriel // 3:05 PM


______________________

Sunday, August 11, 2002:

Sobota, 8.8.2002

Reštitučný fond v akcii: Tomáš Velecký v SME tvrdí, že Reštitučný fond (RF) nakúpil akcie Slovenskej plavby a prístavov (SPaP) príliš draho. Poukazuje (spolu s tvrdeniami minoritného akcionára), že ide o tunelovanie RF jej vlastníkmi (Istrokapitál, Penta Group, J&T) na úkor menšinových akcionárov: akcie boli totiž kúpené práve od Istrokapitálu a Penty. Tvrdenie sa zdá logické a možné. Nie je ale nijako dokázané. Nešťastím celého článku je zaujatosť autora. Od titulkov „
Z reštitučného fondu odlievajú peniaze“ a „Reštituenti prišli o 120 miliónov“ po subjektívne prívlastky „finanční žraloci“ či „vysoko nadhodnotené akcie.“ Spomínaných 120 miliónov je založených na výpočte, koľko za akcie SPaP v apríli 2002 Istrokapitál a Penta zaplatili (160 Sk za akciu) a za koľko ich teraz predali (842 Sk za akciu). Odkiaľ autor vie, koľko by mali akcie naozaj stáť, nie je jasné. Nehovoriac už o tom, že ak by aj autor mal pravdu, nešlo by o 120 mil. Sk, ale len menej ako polovicu – teda podiel minoritných akcionárov v RF. Zvyšok „straty“ by na seba zobrali samotní Istrokapitál, Penta a J&T.

Ďalší problém firmy WorldCom: Pravda informuje o oznámení firmy WordCom, momentálne v bankrote, o pravdepodobnom odpísaní „viac ako 50 miliárd dolárov z hodnoty svojho nehmotného majetku, čo v prepočte predstavuje viac ako dvojnásobok celkového ročného produktu Slovenska.” Porovnanie so HDP Slovenska je scestné. Hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska totiž udáva celkovú pridanú hodnotu ekonomiky za rok, a s celkovou hodnotou majetku (aktív) Slovenska to nemá nič spoločné. Majetok a pridaná hodnota sa teda nedajú automaticky porovnávať. Rovnako to platí o tržbách a pridanej hodnote.

Nebezpečné Bohunice: “Bohuniciam hrozí americký typ havárie”, tvrdí titulok článku Attilu Lovásza v SME. Je to ale len názor niektorých mimovládnych organizácií, ako vyplýva z článku. Titulok z Pravdy Nespokojnému Holanďanovi vypli prúd” tiež zavádza. Správca domu, kde dotknutý holandský občan býva, totiž tvrdí, že Holanďan nezaplatil všetky náklady bytu: takže ten prúd možno nedostáva jednoducho nie preto, že je nespokojný, ale hlavne preto, že je neplatič. To by mal rozriešiť súd, nie autor článku, Vladimír Jancura.

Čo s ňou, tou našou produktivitou: “Produktivita v USA klesá,” informuje nás SME a pokračuje: “Rast produktivity práce...v USA sa v druhom štvrťroku spomalil.” Spomalil, ale rastie, nie?

Tržby obchodu: Juraj Javorský zo SME zabudol uviesť zdroj v texte aj tabuľkách, keď hovorí o 7% raste (asi reálnom, po odrátaní vplyvu zmeny cien) obchodných tržieb v prvom polroku na Slovensku.


gabriel // 5:47 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist