Slovak Press Watch

Saturday, August 31, 2002:

Veríme Vám, Veríme: Články založené na jednom názore, jednom zdroji informácií majú väčšinou nízku informačnú hodnotu. Najhoršie ale je, ak sa jeden názor ešte prezentuje ako fakt rovno v titulku. Pravda ponúka hneď dva príklady: “Cirkevná škola v Púchove nemôže vzniknúť” a “Východniarov nezaujíma práca v Čechách.” Prvý subjektívny názor pochádza od ministra školstva Ponického, druhý od šéfa personálnej agentúry. Na základe čoho si má čitateľ utvoriť svoj názor? SME síce v článku o ústave dalo priestor viacerým osobám, ale názor jedného dalo nekorektne rovno do titulku: “Zmeny ústavy boli nevyhnutné.”

Citát dňa:Je to pre mňa zarážajúce, brať úplatok priamo od otca obvineného a v budove súdu,” cituje Monika Žemlová podpredsedu Najvyššieho súdu Juraja Majchráka v SME. Takže tak. Správne majú sudcovia brať úplatky od matky obvineného, najlepšie v škole alebo v hypermarkete.
PS Neskomolila ten citát náhodou autorka, alebo to Majchrák fakt takto povedal??

gabriel // 11:56 AM


______________________

Friday, August 30, 2002:

Je otrava Schustera vylúčená?: Pravda tvrdí, že „[rakúski lekári] potvrdili názor slovenských kolegov, že prezidentove zdravotné ťažkosti nespôsobila otrava jedom.“ SME ale informuje, že viedenskí lekári „odmietli [otravu] úplne vylúčiť, kým nebudú známe výsledky všetkých vyšetrení.“ Ako to teda je? SME bizarne ale otravu vylučuje už v titulku „Krajine škodia fámy o otrave prezidenta.“ Navyše sa v spravodajskom titulku opäť raz podsúva názor dvoch ľudí bez identifikácie.

Korupcia na súdoch: SME referuje na základe materiálov Transparency International Slovensko (TIS), že „vnímanie korupcie... na súdoch, prokuratúre a polícii sa u občanov výrazne zhoršilo.“ Vychádza z výsledkov prieskumu Focusu pre TIS-ku. Tie ale ukazujú, že v porovnaní s rokom 1999 bolo vnímanie korupcie na súdoch a prokuratúre v roku 2002 v podstate rovnaké, v rámci štatistickej chyby (úplatky za veľmi rozšírené považuje 60% ľudí oproti 58% pred 3 rokmi). Pri polícii je nárast o 5 percentuálnych bodov (z 50% na 55%). Tak či tak, určite sa nedá hovoriť o „výraznom“ zvýšení. Pravda v tabuľke miery korupcie krajín zabudla udať zdroj, podobne ako SME v grafe deficitu zahraničného obchodu.

Zazvoní školský zvonec či nie?: Titulok Pravdy straší, že „školský zvonec mlčí, v triedach nie je elektrina.“ Samotný článok informuje, že problémy s elektrinou hrozia len v okrese Kysucké Nové Mesto, a dáva priestor miestnemu riaditeľovi základnej školy a jednému starostovi. Následne ale šéf odboru školstva príslušného okresu tvrdí, že „do prvého septembra nám energetici všetky školy zapoja...Dohodli sme sa.“ Možno budú mať pravdu tí prví, možno ten druhý. Upozorňovať na problémy s prechodom školstva na samosprávu je dôležité. Prečo ale ľudí strašiť zavádzajúcimi titulkami??

Saying sorry: Domino fórum uvádza reakciu (platený článok) asistenta riaditeľa košického štúdia STV Bela Heflera na predchádzajúci článok Mareka Vagoviča o STV. Hefler píše, že tvrdenie Vagoviča o zlom hospodárení v STV Košice podľa kontroly NKÚ je nepravdivé. Domino neuvádza žiadnu odpoveď – nie je teda jasné, či má Hefler pravdu o zavádzaní Vagoviča alebo nie. Ak Hefler nemá pravdu, dobré by bolo uviesť reakciu Vagoviča prečo nie. Ak, čo sa zdá pravdepodobnejšie, Hefler má pravdu a Vagovič sa pomýlil, Domino by malo uviesť oficiálnu opravu (najlepšie na tretej strane, kde pôvodný článok bol) a neskrývať sa pod reakcie. Navyše by nemalo chýbať ani ospravedlnenie čitateľom a dotknutým stranám.

gabriel // 11:57 AM


______________________

Wednesday, August 28, 2002:

Kvalita volebných programov: sa zhoršila, tvrdí titulok SME. Ide ale len o názor skupiny expertov v projekte Inštitútu pre verejné otázky, a nie nejaký všeobecný fakt. Titulok teda zavádza. Navyše, z „programov“ sa stali „progamy“ v titulku druhého hlavného článku.

Opakovanie sa politikov: Michal Friš si vybral zaujímavý uhol pohľadu na reči politikov, a výsledkom je veľmi podarený článok „Opakovanie-matka politikovej múdrosti.“

Otravy hubami: Pravda v titulku článku varuje, že „Počet otráv hubami rastie" (linka nefunguje). Možné to je, ale samotný článok neobsahuje jeden jediný dôkaz alebo číslo o takomto trende.

Volebné programy 2: Reportéri Trendu pripravili vynikajúcu analýzu ekonomických programov politických strán. Povinné čítanie pre všetkých so záujmom o ekonomiku Slovenska. Jeden z autorov, Rado Baťo, výsledky analýzy asi najlepšie zhrnul hneď v úvode:

„Verejné financie na Slovensku čakajú po voľbách dve hrozby. Pravicová a ľavicová. Väčšina pravicových strán s výnimkou SDKÚ sľubuje voličom razantné znižovanie daňového a odvodového zaťaženia, ľavicové zasa zvyšovanie sociálnych výdavkov, bezplatné školstvo i zdravotníctvo. Obe tieto koncepcie ignorujú hroziacu nerovnováhu medzi verejnými príjmami a výdavkami. V extrémnych prípadoch, ak by strany mali možnosť uskutočniť všetky svoje návrhy, hrozí rast deficitu verejných financií. “

Problémom analýzy je nezaradenie Gašparovičovho HZD (mimochodom, podobne ho vynechal Tomáš Velecký v dnešnom SME v rozbore programov ohľadom riešenia nezamestnanosti). Naopak, Trend sa pýtal aj OKS s takmer nulovými preferenciami. Prečo? Vysvetlenie v texte by bolo na mieste. Veď podľa ÚVVM také ZRS či Strana zelených a Ľavicový blok majú vyššiu podporu voličov ako OKS, a nedostali v téme vôbec priestor.

Jeden názor stačí?: Deblokácie sú kontroverzná vec. Trend prináša názor ministra financií, podporovateľa zníženia dlhu za cash, nie tovarové protiobchody. Oponenti v článku nedostali miesto. Podobne Soňa Junasová v Trende informuje o novom zákone o horskej službe, priestor pre názor dostáva ale len jeden záchranár (ktorý chce by the way zoštvornásobiť rozpočet pre horskú službu na budúci rok). Nikto to nevidí inak?

Regulácia v EÚ: Trend sa nevyhol subjektívnemu titulku “Silná regulácia EÚ neprospieva” v spravodajskom článku o telekomunikačnom sektore. Martin Valášek, autor článku, dokonca ani nikoho necituje s podobným názorom.

gabriel // 12:15 PM


______________________

Tuesday, August 27, 2002:

3-násobná vražda v Tupej: Na rozdiel od popisu tragédie v SME, Pravda uverejňuje plné meno hlavného podozrivého. Prístup SME, chrániaci súkromie podozrivého a jeho príbuzných, je asi vhodnejší. Prezumcia neviny stále platí – čo ak to nakoniec nebol on? V tom prípade mu asi Pravda urobí život ťažším.

Odškodnenie investorov v nebankových subjektoch: je mizivé, tvrdí Mikuláš Gera z Pravdy v jeho vcelku informatívnej analýze. Škoda ale, že sa článok tvári ako spravodajstvo. To, že šance na odškodnenie sú malé je záverom autora, nikoho iného.

Banková pôžička pre Košice: je námetom správy Mila Janáča v Pravde. Na záver si autor dovolil vlastný komentár: „Práve bezhlavé požičiavanie peňazí zo strany bývalého primátora Rudolfa Schustera však posunulo Košice na pokraj krachu.” Stačilo sa spýtať nejakého bankového analytika. Na vlastné úvahy je komentárová strana. Podobným problémom trpí správa o pôžičke od Mikuláša Jesenského v SME.

Dedina, kde vraj ako prví žali ryžu kombajnmi: je predmetom výbornej reportáže Richarda Filipka v SME o živote v Dedine Mládeže, niekdajšej komunistickej výkladnej skrini. “Na začiatku bola senzácia, ale potom nechali dedinu skoro padnúť. Zasvietila hviezda a zhasla, “ cituje Filipko jedného z obyvateľov. Oplatí sa reportáž prečítať celú.

Pôvod údajov: SME uvádza na ekonomických stranách 4 tabuľky, zdroj údajov tentoraz chýba len v jednej – o ťažbe ropy. Grafy vývoja kurzov by mali tiež mať označené zdroje. Jednak ide o intelektuálne vlastníctvo, jednak má čitateľ s väčším záujmom šancu dopátrať sa primárneho prameňa informácií.

gabriel // 12:23 PM


______________________

Monday, August 26, 2002:

Turistická štatistika: je komplikovaná vec. Ako zistiť príjmy, návštevnosť? SME tvrdí, že „štatistické údaje hovoria, že za prvých šesť mesiacov u nás turisti nechali o 30,6 percenta viac peňazí ako za vlaňajší prvý polrok.” Peňazí? Koruny, eurá či forinty? A kto to hovorí, aký zdroj, akým spôsobom boli údaje získané?

Bude benzín drahší?: Tomáš Velecký v SME zamieňa komentár/analýzu za spravodajstvo v článku o predpokladanom zdražení benzínu. Možno mu to aj analytici povedali, ale text vyznieva ako autorov vlastný názor. Navyše tabuľky cien benzínu v SR i v zahraničí nemajú zdroj (všetky čerpacie stanice predsa nemajú rovnaké ceny), a dátum (ceny kedy, dnes?).

Lexa vs novinári: Daša Matejíčková zaujímavo popisuje dohadovanie sa o interview s Ivanom Lexom. Lexove podmienky obmedzujúce slobodu novinárov (limitovanie otázok, fotografií, odmietnutie určitého novinára) nakoniec SME neprijalo napriek lukratívnosti zverejnenia rozhovoru s Lexom, čo Slovak Press Watch oceňuje. Vyvstáva otázka, aké podmienky prijala Pravda a jej reportérka Nora Slišková, ktorá interview od Lexu dostala. Pre samotnú dôveryhodnosť denníka by to čitatelia mali vedieť. Dozvieme sa to? A nakoľko sú novinári slobodní pri rozhovoroch s inými „celebritami“?

Schusterova zvýšená teplota: vystúpila v sobotu večer podľa Pravdy na 39,4 stupňov Celzia, v SME a väčšine denníkov na 39,3. Ktoré noviny uverejnia zajtra opravu?

Odklad nástupu detí do školy: je témou článkov Gabriely Bachárovej v Pravde. Autorka uvádza len názory jedinej osoby ako odborníka (ktorá je skôr proti odkladu). Používa ale formuláciu ”„[citát],” zhodujú sa psychológovia”. Nehovoriac o absurdnosti takejto formy citácie – všetci naraz povedali to isté?

Čoraz viac Slovákov chce ísť voliť: tvrdí Pravda v titulku a popisuje augustový prieskum ÚVVM Štatistického úradu – takmer 74% sa určite alebo skôr volieb zúčastní. Neuvádza ale o aký nárast ide (“je to viac ako pred mesiacom”). Samotný úrad to ale vidí inak: “[ide] o nepatrne vyšší podiel” ľudí rozhodnutých určite alebo skôr ísť voliť. Pred mesiacom to totiž bolo 71,4%. Rozdiel je teda vzhľadom na možnú štatistickú chybu zanedbateľný.

gabriel // 1:08 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist