Slovak Press Watch

Saturday, November 16, 2002:

Percentuálne body: Martin Jaroš z Pravdy si opäť raz mýli percento a percentuálny bod v správe o znížení sadzieb NBS. Zníženie hlavnej sadzby je z 8% na 6,5%, teda o jeden a pol percentuálneho bodu (8-6,5). Zníženie o 1,5% by znamenalo pokles z 8% na 7,88% (8-0,015*8). Juraj Javorský v SME to má vo svojom článku správne.

Foto manažment: Pre pár týždňami bola k článku o slovenskom zdravotníctve v Domino fórum pripojená fotka z protestov zdravotníkov z krajiny, kde píšu azbukou. Dnes Pravda k téme o životnej úrovni slovenských domácností pridáva ilustračnú fotku - nie online - štvorčlennej americkej rodiny s nadpisom „Ako sú na tom slovenské domácnosti.“ Zdá, že vôbec nie zle..

Macedónske víno: dostáva neplatenú reklamu od Jozefa Sedláka v Pravde („..oplatí sa ochutnať najmä macedónske červené víno...vraj lepší ako pravý francúzsky z..“). Zdá sa, že PR akcia slávila úspech.

Unikátnosť TRENDu: Konštantín Čikovský z týždenníka TREND mi na moju včerajšiu výčitku odpovedá, že „by bolo viac smiešne ako účelné zdôrazňovať, že TREND Analyses je produkt TREND Holding“ (ktorý je vydavateľom týždenníka TREND). Nuž, obchodný register aktuálne zaznamenáva 20 firiem s názvami obsahujúcimi slovo TREND, medzi inými aj TREND COLOR, TREND 2001 či TREND ČÍČOV. Majú naozaj všetky tieto firmy niečo spoločné s vydavateľmi ekonomického týždenníka?
gabriel // 12:37 PM


______________________

Friday, November 15, 2002:

Pokazený detektor lži: Nora Slišková z Pravdy uviedla hneď v prvej vete hlavného článku vydania nepravdivú vetu. Tá znie:

„Na rozdiel od bežných ľudí si poslanci na budúci rok znovu finančne prilepšia.“

Podľa návrhu štátneho rozpočtu by poslancom vraj mal stúpnuť plat o 5%. Lenže bežným občanom by mal v priemere podľa ekonomických analytikov plat vzrásť o 6-8% (v obidvoch prípadoch hovoríme o tzv. nominálnom raste, teda jednoduchom podiele platu v budúcom roku delené platom v tomto roku).

Inak poslancom rastú platy pomalšie ako v priemere Slovákom od minulého roku, budúci rok by to teda bolo tretí rok po sebe. Naopak v rokoch 1998-2000 platy poslancov rástli o niečo rýchlejšie ako priemerné mzdy v hospodárstve.

Platy: Poslanci vs Občania (nominálny rast v %)

1998: 13,1 – 9,6
1999: 8,7 – 7,2
2000: 7,0 – 6,4
2001: 6,5 – 8,3
2002: 8,2 – 9,8
2003: 5,0 – 6,0 až 8,5

Zdroj: Slovak Press Watch, Pravda, ING Bank www.ingfn.sk
2002 – odhad, 2003 - predpoveď

Písanie o „príbuzných“: Týždenník TREND v rámci témy tento týždeň prináša aj článok - zatiaľ nie online - o štúdii Podnikateľskej Aliancie Slovenska (PAS) o stave podnikateľského prostredia na Slovensku. Štúdiu vypracovali analytici z TREND Analyses – a jej šéfa Jána Kovalčíka článok aj cituje. Nikde však čitatelia nedostanú informáciu, že TREND Analyses je sesterskou firmou samotného týždenníka TREND. Globálny týždenník The Economist to svojim čitateľom o svojej sestre The Economist Intelligence Unit vždy povie.

PS Pre Vašu informáciu: spoluzakladateľom PAS je INEKO, môj hlavný zamestnávateľ. A Jano Kovalčík je môj spolubývajúci...

Životná úroveň 2: Novinár SME Tomáš Velecký reaguje na moju včerajšiu poznámku, keď som napísal, že ak príjmy Slovákov za obdobie 1999-2001 klesli a úspory stúpli, nedá sa jednoznačne hovoriť o poklese životnej úrovne:

“Vysvetlenie, prečo úspory rástli napriek znižovaniu čistých reálnych príjmov domácností (de facto ŽIVOTNEJ ÚROVNE!!!), je v predposlednom odstavci: "Domácnosti sa podľa ministerstva práce snažili nahradiť znížené príjmy šetrením pri nákupoch potravín, oblečenia, obuvi, alkoholu a tabaku."”

Ja tú vetu ale rozumiem tak, že pri nižších príjmoch si ľudia kupovali lacnejšie veci, prípadne niektoré veci si odopreli. To je to “šetrenie.”
Ak rozumieme pod “šetrením” skutočný rast úspor (čo štatistiky aj vykázali), to by znamenalo, že ľudia menej nakupovali a ešte aj viac pri nižších príjmoch usporili. Čo je podľa mňa dosť divné správanie. Teda napríklad pri plate 10.000Sk mesačne kupovali za 9.000 a tisícku dali do úspor. No pri plate 9.800 kupovali povedzme za 8.500, a ušetrili 1.300Sk. Nižší plat, vyššie úspory. Poznáte niekoho s takýmto ekonomickým správaním?
Ak sa Slováci naozaj takto správali, tak ich životná úroveň klesla, ako napísal Tomáš Velecký. Ak ale štatistiky čistých príjmov nezachytávajú nárast príjmov z čiernej práce, a zároveň tieto nelegálne príjmy sú ukladané a merané štatistikmi v kolonke úspor, životná úroveň na Slovensku mohla pokojne vzrásť.
Kto má pravdu? Neviem. Ja som len chcel upozorniť, že jednoznačne sa o životnej úrovni nedá vysloviť (a samotná citovaná štúdia ministerstva práce to ani nerobí). (Zdanlivá) protichodnosť tých dvoch ukazovateľov (príjmy, úspory) nabáda k opatrnosti pri vyslovovaní záverov.

PS Alebo ešte jednoduchšie. Vývoj štatistických čistých príjmov nemusí dobre vyjadrovať vývoj životnej úrovne, lebo neberie do úvahy vývoj nelegálnych príjmov.
gabriel // 1:14 PM


______________________

Thursday, November 14, 2002:

Príbeh zo železnice: opisuje Mikuláš Gera v Pravde. Ide o strastiplnú cestu človeka s IC lístkom, ktorému vraj neuznali cestu v obyčajnom rýchliku atď. V celom veľkom článku ale chýba priestor pre reakciu samotných železníc, takže ani len nevieme, či ten príbeh nie je náhodou vymyslený.

Sekera v správach:Nezamestnaný vytiahol na úradníčku sekeru,“ informuje titulok článku Dagmar Úradníkovej v Pravde. Ale v článku sa podľa polície „úmysel, že by [dotyčný nezamestnaný] chcel skutočne niekomu ublížiť, nepreukázal.“ Nikto iný v článku o útoku nesvedčí.

V spravodajskom článku o schválenom rozpočte vládou píše Pravda, že „v prípade celého okruhu verejných financií...by mala byť sekera na úrovni až 57,6 mld. Sk.“ Neviem, či slang je veľmi vhodný pre ekonomické spravodajstvo.

Zaujatosť voči odborom: je v dnešnom spravodajstve SME dosť viditeľná. Napríklad snaha zosmiešniť šéfa odborárov Saktora. Čitateľ SME sa hneď na troch miestach (hlavná správa, fotka, reportáž) dozvie, že namiesto pódia mu odborári pripravili stôl. Nepochybne závažná informácia. Názor na odborárov je lepšie prenechať komentárovej strane novín.

Máme sa naozaj horšie?:Životná úroveň slovenských rodín klesla,“ tvrdí titulok článku Tomáša Veleckého zo SME, zhŕňajúc správu ministerstva práce atď. Tá však taktne o životnej úrovni mlčí, spomína len vývoj čistých príjmov a úspor. Kým pri čistých príjmoch ide o pokles za posledné tri roky, pri úsporách ide o nárast (jedným z možných vysvetlení je nárast v príjme z čiernej práce). Ale aj tak, ak mám nižší príjem, ale vyššie úspory, dá sa teda tvrdiť, že moja životná úroveň klesla? Podľa mňa nie.

US vs EU: Robert Žitňanský z Domina fórum v celku dobre vyargumentovanom článku o nutných zmenách v Zákonníku práce píše, že nezamestnanosť v EÚ je dvakrát taká ako v USA. Posledné porovnateľné čísla za august 2002 to ale nepotvrdzujú: US – 5,7%, EÚ – 7,7% (teda o tretinu viac), eurozóna – 8,3% (teda o menej ako o polovicu viac): zďaleka nie dvojnásobok.
gabriel // 12:40 PM


______________________

Wednesday, November 13, 2002:

Husajnov parlament: Dnes SME i Pravda prinášajú správy (Pravda aj vlastný komentár) vysvetľujúce, že iracký „parlament“ je asi skôr divadlom a nemá pre rozhodovanie o prijatí rezolúcie OSN význam. Prečo mu teda venovali toľko miesta (a SME včera aj prvú stranu)?

Slovinský rating: podľa Moody’s najnovšie Aa3, nie Aa1, ako to uvádza Juraj Javorský v článku SME. V tabuľke je to už v poriadku.

Ako písať titulky: V rozhovore s Veronikou Deckerovou v Pravde hovorí riaditeľ Taylor Nelson Sofres Ivan Šimek na otázku, koľko bude stáť zavedenie peoplemetrov aj toto: „Celková cena projektu pre Slovensko sa pohybuje od 38 do 47 miliónov korún ročne.“ A čo na to titulok? „Projekt bude stáť 47 miliónov ročne.“

Samosprávna lobby: Úvod článku Pravdy o návrhu štátneho rozpočtu pre regióny znie takto:

„Vyššie územné celky nebudú mať na budúci rok dosť peňazí na prevádzku stredných škôl, domovov dôchodcov a divadiel. Financie budú chýbať na elektrinu, teplo, vodu. Problémy sa očakávajú aj v doprave. Štát pre samosprávu totiž v návrhu štátneho rozpočtu vyčlenil málo peňazí, takmer každému regiónu chýba asi pol miliardy korún. Nemôžu pomýšľať na žiadne zveľaďovanie majetku. Čaká ich len živorenie.”

Ako vedia redaktori Pravdy, že VÚC budú chýbať peniaze a že ich čaká „živorenie“? No povedali im to VÚC. A ako vieme, že budú mať málo peňazí? Lebo dostali menej, ako žiadali. A ako vieme, že to, čo žiadali aj naozaj potrebujú? Nijako. Novinári jednoducho prezentujú jednostranne názor VÚC ako ten správny. To novinári by teda malo byť v úvodzovkách.

Inzercia online: Inak Pravda dnes dala do online verzie medzi spravodajstvo aj inzerciu, ale neoznačenú. Ide o spor telekomu s Twistom.

Listy: Čitateľ Martin Milo reaguje na moju včerajšiu poznámku k článkom o poistení motoristov (rubrika Listy). Mne osobne sa však zdá, že novinári jeho argumenty uviedli, tie však ani podľa mňa nemusia celkom vysvetľovať situáciu na trhu.
gabriel // 1:44 PM


______________________

Tuesday, November 12, 2002:

Poslanci a programové vyhlásenie vlády: Novinári Pravdy dostali výborný nápad – spýtať sa poslancov na vybrané fakty z nového programového vyhlásenia vlády. Ich zistenia nie sú príliš potešujúce.

A ospravedlnenie?: Pravda uverejňuje opravu (nie online!!) svojho tvrdenia zo včera, keď uviedla, že vláda poskytne svoj vzdušný priestor americkým lietadlám v prípade útoku na Irak. Vláda totiž o tom ešte nerokovala. Text opravy je ale dosť alibistický: vraj „došlo k nedorozumeniu.“ To je čestná oprava? A Pravda sa ani nevie čitateľom a dotknutým osobám ospravedlniť.

Základy ekonómie: Xénia Makarová z Pravdy nazýva prípad, keď sedem poisťovní ponúka poistenie pre motoristov za rovnaké ceny „monopolom.“ Monopolom sa ale označuje dominancia jedného výrobcu, oligopol viacerých. Ak sa jedná o 7 firiem, najskôr možno hovoriť o kartelovej dohode ako o oligopole. A mimochodom, aj perfektná konkurencia sa prejavuje jedinou cenou a mnohými výrobcami. Tak odkiaľ autorka vie, že ide o monopol (chcela povedať kartel) a nie o tvrdú konkurenciu?

Iracká demokracia: Ľudia znalí veci tvrdia, že Irak je diktatúra. Ak je to tak, prečo SME dáva rozhodnutie irackého bábkového parlamentu na prvú stranu, ako keby išlo o demokratické rozhodovanie? Priestor téme venuje aj Pravda. Oba denníky síce informujú, že v konečnom dôsledku rozhodne Husajn, ale tým pádom nie je jasné, načo tomuto kváziparlamentu venujú priestor. Kompletnejšie správy BBC či AP v The New York Times aspoň spomínajú, že Husajn má v „parlamente“ svojich ľudí a že jeho vyhlásenia používa ako kryt pre svoje činy. Človek by čakal, že novinári z postkomunistickej krajiny sú proti totalitnej propagande rezistentní, ale čo už. Dočkáme sa v slovenských denníkoch správ o rokovaniach kubánskeho parlamentu?

Komunikácia so zákazníkom: SME v diskusii uverejňuje príspevok o Rómoch od Ingrid Antalovej z Nadácie Milana Šimečku. Ten istý, no skrátený príspevok uverejnila včera Pravda. Pokiaľ ide o Antalovú, nezdá sa mi férové posúvať jeden článok do viacerých novín naraz, ale možno na to novinárov upozornila, ktovie. Podľa mňa problém novín je v tom, že ich komunikácia s čitateľmi a prispievateľmi je dosť mizerná (a nie je to len moja skúsenosť). Prispievateľom neodpovedajú, či ich články vôbec dostali a či o ich príspevky majú záujem. Najmä ak ide o časovo aktuálnu vec, prispievateľ nevie, na čom je, a po pár dňoch skúša možno aj iné médiá. Potom dochádza k takýmto situáciám ako dnes. Prístup zahraničných periodík k svojim čitateľom a zákazníkom je z mojej skúsenosti oveľa ústretovejší, a to pritom taký Slovák pre nich neznamená skoro nič.

PS Inak Miroslav Kusý, autor diskusného príspevku o premiérovi Dzurindovi v SME, je veľmi správne označený nielen ako politológ, ale aj ako jeho bývalý poradca. Keďže o Dzurindovi píše, je dobré to čitateľom objasniť. Dúfam, že sa táto prax dostane aj do ostatných rubrík novín.
gabriel // 1:37 PM


______________________

Monday, November 11, 2002:

Lokálne železničné trate: a ich zamýšľaný predaj, prevod na obce či rušenie je témou Richarda Filipka v SME. Dôvodom je vraj ich „veľká stratovosť.“ Akurát sa nikde nedozvieme, aké veľké tie straty ročne sú, respektíve koľko to vychádza na jedného platiteľa daní ročne. Takto je v popredí diskusie viditeľná hrozba rušenia tratí, ale už nie ťažko viditeľné ušetrené peniaze, pritom ide o dve rovnocenné strany mince.

Strach z ministra Palka:Palko nastúpil, policajti odchádzajú,“ informuje titulok Pravdy, navodzujúci dojem, že policajti odchádzajú kvôli novému ministrovi. Lenže novinári podľa článku nič z toho nezistili – všade hovoria o normálnej fluktuácii, takže zatiaľ ide o planý, či účelový poplach.

PS Inak polovica dnešných titulkov spravodajstva Pravdy obsahuje názor niekoho bez identifikácie nositeľa toho názoru...

Antiglobalisti vo Florencii: Podľa Pravdy ich bolo „vyše pol milióna,“ podľa SME takmer pol milióna,“ podľa BBC asi 300.000.

„Odborníci do vlády“: bol kedysi populárny, no logicky pochybný slogan. Konštantín Čikovský z TRENDU jeho novú obdobu (mediálni odborníci do mediálnych rád) kritizuje v dobrom komentári (nie online). Odborníci sú totiž insideri, ktorí by mohli mať výrazný problém reprezentovať záujmy spoločenské, nie tie vlastné. A pritom nenesú politickú zodpovednosť.

PS Podarený je aj rozhovor TRENDU s Jaroslavom Haščákom z Penty Holding.

„Malý zázrak“ v Rajeckých Tepliciach: Nie je mi celkom jasné, či rubrika Cestovanie v týždenníku TREND má zameraním mať bližšie k firemnému profilu z oblasti cestovného ruchu alebo k subjektívnemu hodnoteniu a la reštaurácie. Tak či tak, frázy ako „každý kútik [dvoch zariadení kúpeľov]...svedčí o tom, že majiteľ na nejakú tú korunu nepozerá” či pomenovanie liečebných prístrojov ako “najmodernejšie” v profile Rajeckých Teplíc od Jany Janků nesvedčia o jej nadhľade k téme (nie online). Čitateľ sa ani nedozvie, čo sa stalo s obratom, ziskovosťou či zamestnanosťou v tomto “malom zázraku.”

Update webstránky: Pridal som vysvetlenie na tri často opakované otázky ohľadom Slovak Press Watch: Prečo monitorovať len SME, Pravdu, Domino fórum a Trend?, Nie sú kritériá Slovak Press Watch príliš „americké“? a Ako funguje táto webstránka po technickej stránke?
gabriel // 11:43 AM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist