Slovak Press Watch

Saturday, November 30, 2002:

Prepustenie Černáka: je samozrejme hlavnou témou novín. Nie celkom rozumiem, prečo vysvetlenie podmienečnosti jeho prepustenia je zahrabané niekde ku koncu hlavných článkov aj v Pravde aj v SME (no nie v Národnej Obrode napríklad). Richard Filipko v SME sa k tej podmienečnosti aspoň vracia v osobitnom, dobrom článku, kde vysvetľuje, čo to vlastne znamená a ako táto prax u nás funguje.

Nezaujímaví východniari: SME dnes namiesto piatich včerajších zápasov hokejovej Extraligy prináša sumáre len zo štyroch, zápas Košice-Spišská N.Ves (okrem fotky) nedostal miesto.

PS. Áno, všimol som si to preto, lebo som z Košíc a HC je môj tím...

Zaujímavé linky: Pridal som pár nových liniek, ktoré ma často inšpirujú, či už priamo na časopisy alebo na ľudí komentujúcich prácu novinárov. Inak americký mesačník The Washington Monthly najnovšie prináša dobrý článok o svetoznámom ekonómovi Paulovi Krugmanovi a jeho úspechoch i novinárskych chybách v kariére politického komentátora v The New York Times.
gabriel // 2:21 PM


______________________

Friday, November 29, 2002:

Vtipní ako Slováci: Mirka Horobová a Richard Filipko v SME hľadajú odpovede na zjavnú neschopnosť jednej politickej komisie pozrieť sa na seba a na Slovákov ironicky. Respektíve pochopiť zadanie úlohy. Zdanlivo nepodstatná súťaž, ale výsledok sa mi zdá dosť veľavravný. Výborná téma aj spracovanie.

Súdi sa Schuster či nie?: Podľa správy TASR áno, hovorca prezidenta ale o ničom nevie. SME to čitateľovi pekne vysvetlí (aj v titulku), Pravda správu od TASR jednoducho preberie („Schuster chce od nemocníc odškodné“) aj bez potvrdenia prezidentom. Osobne sa mi zdá, že takýchto polo-potvrdených správ sa do novín dostáva veľa bežne (napr.„pozastavené“ tendre HP zo včerajšieho SME, dnes je to už vraj inak). Bolo by fajn, ak by čitatelia takéto nedovarené správy vôbec nedostávali, ale aspoň s výrazným upozornením na ich nedostatočnú dôveryhodnosť, ako to je výborne urobené v dnešnom článku SME o Schusterovi.

Ochrana zbrojoviek: SME uverejňuje zaujímavé reportáže skúmajúce ochranu zbrojoviek v Čechách i na Slovensku v súvislosti s možnými krádežami teroristami.

Plánované zmeny v zákonníku práce: sú pekne spracované Patriciou Ďuriškovou v Pravde (hoci nadpis článku je už tradičné divný) ako aj Jurajom Javorským a Jozefom Grygom v SME. Akurát v ich hlavnom článku citujú šéfa Podnikateľskej Aliancie Slovenska (dcéru INEKO, môjho zamestnávateľa), no zabudli mu uviesť meno. A v inom texte subjektívne popisujú jeden z návrhov ministerstva práce ako „ďalšiu vítanú zmenu.“ Ako pre koho.

Vývoj zahraničného obchodu: je ozaj dobre spracovaný Janou Brondošovou v SME, hlavne pre dve veci. Jednak sú v článku o makroekonomike, ktorej málokto rozumie, spomenuté aj dva konkrétne dopady na bežný život občanov, a to na vývoj kurzu koruny a na úrokové sadzby. Po druhé, z makroekonomického pohľadu o obchode nemá veľký význam hovoriť v absolútnych hodnotách (toľko a toľko miliárd korún), ale v podiele deficitu či prebytku obchodu na HDP. Autorka to správne spomína, že ten podiel je kvôli rastu ekonomiky nižší napriek takmer rovnakých absolútnym hodnotám, ale konkrétne číslo za posledných 12 mesiacov sa už bohužiaľ nedozvieme. Prečo?

Prezumpcia viny: Pravda nazýva políciou hľadaného a zadržaného Štefana Gemera vrahom, netuším, ako to môžu vedieť. Ani len neuvádzajú informáciu, že sa priznal. Hoci ani to nemusí byť dôkazom, viď prípady trestov smrti v USA.

Údajné informácie: Veronika Deckerová z Pravdy publikuje informácie o konkurze na šéfredaktora spravodajstva Markízy. Píše aj o odchode bývalého šéfredaktora Igora Rabatina, ktorý vraj odišiel kvôli zasahovaniu Pavla Ruska do jeho práce. Čo na to Rabatin? Rusko? Ktovie, novinárka si na nich nenašla čas.

Výrok dňa: Zolo Mikeš z Pravdy píše, že prirovnanie Busha k Hitlerovi bývalou nemeckou ministerkou spravodlivosti bolo odvážne a úprimné. Súhlasím, mohlo to byť aj jedno aj druhé, ale hlavne to bola kolosálna strata súdnosti. Evidentne sa tento problém týka aj niektorých novinárov.

Slánského proces: Ivo Samson napísal pútavý článok pre Domino fórum o živote bývalého generálneho tajomníka KSČ Rudolfa Slánského (spoplatnený článok), najmä o jeho straníckom páde a poprave.
gabriel // 2:13 PM


______________________

Thursday, November 28, 2002:

Regulátori cien energií: SME pripravilo peknú tému o Úrade pre reguláciu sieťových odvetví, nezávislom tvorcovi cien energií – dozvieme sa čo sú zač členovia jeho Regulačnej rady (chýba ale informácia, na ako dlho sú volení), ako sa ceny tvoria a schvaľujú i ako to na úrade vyzerá. Rozhovor Richarda Filipka s podpredsedom rady Jánom Matuským je síce dosť zábavný („Neklaďte mi viac takéto otázky, sú hlúpe, to mi kladie mama doma, má osemdesiat rokov,“ atď.), ale to asi nebol účel. Prístup novinára sa mi vidí dosť neférový (ako s takou istotou vie, že cestovanie regulátorov je zbytočné a stačí si pozrieť web??), druhá vec je, že Matuský sa dal nemiestne vyprovokovať.

Tendre s Hewlett-Packard:pozastavené ministerstvom obrany, píše SME. Nikto to v článku nepotvrdzuje. Ministerstvo sa nechce vyjadrovať, podľa Petra Webera z HP bezpečnostná previerka beží. To je ale zatiaľ všetko podľa plánu, nie?

Splátkový predaj: a jeho výnosnosť po zmenách úrokov v bankách sú pekne spracované Janou Brondošovou v SME. Xénia Makarova z Pravdy sa venuje porovnaniu bankových vkladov a investícií do podielových fondov.

Mečiarovo impérium?: Pravda nazýva vlastníctvo dvoch hotelových zariadení Mečiarovou rodinou v Trenčianskych Tepliciach „impériom“ (ktoré vraj rastie, lebo pribudlo spoluvlastníctvo ďalších dvoch hotelov). Naozaj neexistuje výstižnejšie slovo bez toho negatívneho náboja?

No a?: Živnostníci v Lučenci sa cítia ohrození,“ píše Števo Rimaj v Pravde. Prečo? Lebo pár z nich si prenajíma pozemky štátnej firmy, ktorá teraz dostala nového vlastníka, a živnostníci (hlasom jedného) sa boja, že nový majiteľ s nimi zruší zmluvu. Opäť netuším, prečo si takáto správa získala pozornosť novinárov. Ale nech, aj tak nikto neoslovil samotného nového vlastníka. Takže ani nevieme, či ozaj chce zmluvy nájomníkom vypovedať. Teda či vôbec obavy (a podstata článku) majú nejaký zmysel.

Spelling: Včera som zabudol uviesť jednu hrúbku v nadpise v Pravde – „Plavecký zázrak z Berkley.“ To isté urobil Marian Niton v článku. Miesto jednej z častí University of California sa ale píše Berkeley.
gabriel // 12:47 PM


______________________

Wednesday, November 27, 2002:

Majetkové priznania štátnych tajomníkov: Podľa Pravdy (a Národnej Obrody) majetok nepriznalo 12 tajomníkov, podľa SME desať – a tým porušili zákon (ktorý nemá sankcie). Pravda naviac uvádza Petra Stanka a Jána Kotuľu. Pri reakcii však Stanko tvrdí, že keďže na miesto tajomníka nastúpil neskôr, pre neho je záväzný termín až 4.12. Prečo to teda novinári Pravdy neberú do úvahy, respektíve jeho informáciu nevyvracajú, ale naďalej tvrdia, že porušil zákon?

PS Inak štátnych tajomníkov je 22, z nich 10 priznania neodovzdalo. Ktorý titulok je teda lepší: „Majetok nepriznalo 10 štátnych tajomníkov“ (SME) alebo „Štátni tajomníci nepriznali majetok“(Pravda)?

Slováci o NATO: Pravda opäť raz prináša pozoruhodný titulok o prieskume verejnej mienky (zo správy TASR): "Občania veria, že členstvo v NATO nám prinesie výhody." Vážne? Myslí si to 40% ľudí. Ale spolu 56% si myslí, že buď výhody budú rovnaké ako nevýhody, alebo tie nevýhody dokonca prevážia. V čo teda občania veria? Z článku sa ani nedozvieme, kedy sa vlastne ten prieskum konal (podľa SME minulý víkend).

Korupcia v samospráve: Gabriela Kaliská z Pravdy píše, že „až tretina ľudí nevie posúdiť, aký vážny je problém korupcie na komunálnej úrovni.“ K článku je veľký graf „Ako vnímajú korupciu na komunálnej úrovni občania“, podľa ktorého 41% tvrdí, že korupcia je veľmi vysoká, 43% vraví, že existuje, ale málo, a zvyšných 16% si myslí, že korupcia neexistuje (nie online). Kde je teda tá tretina ľudí, čo vážnosť korupcie nevie posúdiť? Či ide o úplne iný prieskum? O číslach z grafu totiž článok vôbec nehovorí. Ani sa nedozvieme, aký starý ten prieskum je.

Ako písať o cenách: Jozef Sedlák z Pravdy pred týždňom písal, že „Lacné bravčové kúpite málokde.“ Dnes, keď ceny šli dole o 5%, je titulok jeho článku „Výpredaje bravčového mäsa ničia chovateľov ošípaných.(nie online)“ Teda vyššie ceny mäsa sú problém, lacnejšie mäso je tiež problém. Samozrejme to platí pre rôzne skupiny spoločnosti, prečo si ale novinár vyberá vždy tú horšiu stránku? Najlepšie je sa pozrieť na viaceré naraz. Sedlák v dnešnom článku vôbec nespomína prínos pre zákazníkov.

Problémy súkromnej firmy: trápia Attilu Lovásza v SME, ťažko povedať, koho iného to ešte tak môže zaujímať. Palma-Tumys vraj má problémy s prvovýrobcami repky olejnej, ktorí predávajú do zahraničia namiesto jej podľa zmluvy. Celý článok má len jeden zdroj, šéfa zväzu olejárov, ktorý do neba vychvaľuje Palmu (žeby svojho najväčšieho odberateľa?). Predstavitelia Palmy vraj nechceli reagovať. Reakciu prvovýrobcov, ktorí vraj „ignorujú zmluvy“, sme sa tiež nedozvedeli. Takže dve zmluvné strany v článku ani nie sú, o porušení hovorí ako jediná tretia osoba. Autor jej hneď uverí, a dá to aj do titulku.
gabriel // 1:34 PM


______________________

Tuesday, November 26, 2002:

Rast dôchodkov: Podľa článku Patricie Ďuriškovej z Pravdy budúci rok poklesne životná úroveň dôchodcov, lebo očakávaná inflácia je 8,5%, kým dôchodky porastú až od júna, aj to len o 5%. Fajn (hoci porovnávanie inflácie roku 2003 a zvyšovania dôchodkov pre jún 2003-jún 2004? jej problematické). Prečo ale hneď nepovedať, že tento rok bude inflácia okolo 3%, no dôchodky šli hore o 5%?

Práca exekútorov: je veľmi pekne načrtnutá v téme SME: súčasný prípad obvinenia exekútorov, ich úloha a prax vo všeobecnosti.

Pokles úrokov vo všetkých bankách: ohlasuje článok Jany Brondošovej v SME. Môj kolega mi ale hovorí, že v ING Bank sa úroky nezmenili. Ako to teda je so „všetkými“ bankami?

Dôvera korune: Minulotýždňový TREND priniesol analýzu Rada Baťa prieskumov verejnej mienky (október vs august 2002), podľa ktorej „výsledok parlamentných volieb výrazne ovplyvnil dôveru Slovákov v národnú menu.“ Keďže však koruna začala posilňovať už hneď po voľbách (asi o 4% za dva týždne), dôveru v korunu mohlo vyvolať aj samotné posilňovanie (respektíve dôvera investorov a zahraničia v korunu) – čo samotný článok aj pripúšťa ako „čiastočný vplyv“. Ako teda vieme, že samotný výsledok (víťazstvo pravice) bol hlavnou príčinou väčšej dôvery Slovákov v korunu, ako to tvrdí autor? Podľa mňa nijako. Na to by bol potrebný prieskum deň po voľbách, prípadne otázka pred voľbami, ako sa zmení dôvera respondentov v korunu ak vyhrá pravica.

Intervencie NBS: Robert Žitňanský v Domino fórum z minulého týždňa kritizoval prácu NBS proti posilňovaniu koruny. Zdá sa mi, že časť argumentov (hlavne o portfóliových/zahraničných investoroch) pochádza z článku pre denník SME analytika Jána Tótha z ING Bank, no autor to prezentuje ako vlastnú úvahu. Nevadí?

PS V článku je aj niekoľko nepresných čísel a jedna zvláštna formulácia. V novembri pred rokom sa koruna proti euru pohybovala na úrovni nad 43Sk za euro okrem ôsmych dní, keď posilnila k hranici 42,7 – no nie 42,5, ako sa píše v článku. Porovnávať mechanicky kurz teraz a spred roka (podľa autora 41,5 a 42,5) nie je dostatočné, treba zarátať aj inflačný rozdiel medzi krajinami. Ak má totiž Slovensko stabilný kurz no vyššiu infláciu ako dotyčná krajina, koruna tak de fakto posilňuje. Po započítaní tohto rozdielu tak dostaneme posilnenie koruny proti euru za posledných 12 mesiacov takmer 4%, nie 2,5% z článku Domina.

A zvláštna formulácia? NBS svojimi zásahmi vraj „stratila viac ako 600 miliónov euro.“ Stratila? Ide len o výšku intervencií, nie o finančnú stratu, tá bude (ak vôbec bude) rádovo ďaleko menšia, a záleží od výsledného kurzu k určitému obdobiu. Mimochodom, NBS predsa eurá kupovala, a koruny predávala.
gabriel // 1:25 PM


______________________

Monday, November 25, 2002:

Kongres SDKÚ:Dzurinda vyhral, Hrušovský a Rusko na kongres neprišli,“ informuje titulok Pravdy. Ak je neúčasť Hrušovského a Ruska v titulku, asi ide o dôležitý signál pre čitateľa (rozpory v koalícii?). Lenže článok informáciu opäť len zopakuje, reakcie dotknutých pánov tam nie sú, nikto iný nič nevysvetľuje. Prečo je ich neúčasť teda taká dôležitá?

PS V článku je aj informácia, že manželkou nového generálneho sekretára SDKÚ Ivana Harmana je redaktorka SME (pravdepodobne je to Andrea Harmanová z regionálneho spravodajstva). Ak je to tak, tak pri jej budúcich článkoch o SDKÚ by túto informáciu (manžel je vysoký funkcionár strany) mali dostať aj čitatelia. Najlepšie by ale bolo, aby stranícke veci tejto strany vôbec nepokrývala.

PPS Nerozumiem celkom, prečo Pravda o Ivanovi Harmanovi akurát vytiahla len informáciu spojenú so svojím konkurentom SME. Harman je pomerne neznáma osoba, tak lepšie by bolo napísať rovno trochu viac o jeho kariére, povedzme aj vrátane práce jeho manželky.

Disclosure v komentároch: Príklad z víkendového vydania International Herald Tribune, kde komentátor William Pfaff priamo vo svojom článku o vplyve NATO na krajiny Balkánu okrem iného spomína aj svoje miesto v poradnom zbore jednej mimovládnej organizácie, ktorá zorganizovala konferenciu o budúcnosti Albánska. Dočkáme sa niečoho podobného aj od slovenských komentátorov?
gabriel // 12:36 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist