Slovak Press Watch

Saturday, December 07, 2002:

Kto rozhodne o Lexovi: Sudca okresného súdu Bratislava I., ktorý má rozhodnúť o väzbe Lexu sa volá Roland Kémeny. Nie Keményi, ako píše Michal Friš v SME. Dve chyby v jednom mene.

Štatistiky z Eurostatu: prináša v obsiahlej téme SME. Problém s číslami je, že sa zvyknú meniť, preto je dôležitý aj údaj, ku ktorému roku boli zozbierané – a ten mal byť rovno v úvode, ale nie je. Napríklad štatistika o 40% Slovákov s mobilmi je evidentne starý, včera hovoril iný reportér SME o 50%.

PS Juraj Javorský a Tomáš Bella sú vo svojich článkoch k téme dôslední, upozorňujú aj na časový posun.

PPS V komentári SME Aleš Krátký rozdeľuje čísla Eurostatu o Slovensku na dobré a zlé správy pre nás. Jedna z potešujúcich je vraj relatívne lacná pracovná sila, jedna z nepotešujúcich je vysoký podiel výdavkov na potraviny z celkových rodinných výdavkov. Ako keby išlo o dve nezávislé veci. Cena pracovnej sily ale predsa úzko súvisí s podielom výdavkov na potraviny.

PR pre súkromnú firmu: Barbora Mančíková robí z neznámych dôvodov reklamu pre Slovenskú ľudovú majoliku, výrobcu keramiky, na stránkach SME. Článok je v sekcii Kapitál, o firme sa ale nedozvieme jej obrat či zisk/stratu, ani jej počet zamestnancov. Zato zistíme, ako firme všetci škodia a aká je veľmi ekologická. Článok začína zaujímavo:

„ Nadvýroba lacných keramických predmetov a masovosť trhu, doviedla viacerých producentov tradičnej keramiky v Česku, Nemecku či Taliansku k zániku. Vedenie Slovenskej ľudovej majoliky, ľudovoumeleckého výrobného družstva v Modre, upozorňuje, že podobný osud hrozí aj slovenským výrobcom.”

Nadvýroba? Masovosť trhu? Nenahovoril to reportérke náhodou šéf toho družstva? Neznamená to po slovensky nízka produktivita práce a slabý marketing? Ktorým iným slovenských výrobcom hrozí zánik sa z článku nedozvieme – podľa mňa ide o klišé v preklade „naša firma má problémy, chceme dotácie alebo inú štátnu podporu.“

Článok pokračuje:

“Slovenskú ľudovú majoliku ťaží niekoľkomiliónový úver, ktorý uvalil na výrobné družstvo štát ešte v prednovembrovom období.”

Človek by si myslel, že podnikatelia sa sťažujú na nedostatok úverov. Tu však štát akosi nanútil na firmu úver, a tá, chuderka, vďaka tomu ledva dýcha. Ozaj, banky by mali raz a navždy prestať uvaľovať na tie naše firmy toľké úvery, lebo ináč to podnikatelia hneď zabalia.
gabriel // 3:00 PM


______________________

Friday, December 06, 2002:

Santa Claus vs Mikuláš: Reportérky SME Mirka Horobová a Barbora Tancerová napísali veľmi peknú tému (online ale vidím len jeden článok) k tradíciám obdarovávania darčekmi. Akurát je veľká škoda, že priestor vyjadriť sa neposkytli tým, o ktorých píšu: Mikulášovi, Dedovi Mrázovi či Santa Klausovi. A vraj tu včera boli. Žeby novinárov obišli? Ktovie prečo ;)

Nová ľavica: Pravda aj SME sa venujú iniciatíve pre vytvorenie novej ľavicovej strany spojením tých malých neúspešných. Padajú otázky o novom lídrovi a forme a termíne spojenia. Mne sa ale hlavná otázka zdá byť o tom, čo chcú vlastne presadzovať, na akom programe chcú budovať. Spýta sa ich to niekto?

Cena čokolády: Tomáš Velecký zo SME napísal výborný článok o raste ceny čokolády. Spája vývoj zo svetových komoditných trhov s cenami na Slovensku, navyše pri v predvianočnom čase obzvlášť aktuálnom tovare. Len tie príklady cien čokoládových produktov nemajú zdroj, sú z Bratislavy či Popradu, hypermarketov či ulice, alebo z internetu?

Back to the future: Hlavná fotka dňa TASR v Pravde prináša informáciu (nie online), že podľa ministra vnútra Palka si Lexa objednal vraždu Remiáša v marci 1998. Remiáš prišiel o život v apríli 1996.

Predaj ojazdených áut: stúpa, píše Ľudmila Grožajová v Pravde. Možné to je, článok to ale nedokazuje. Autorka cituje dvoch majiteľov autobazárov, jeden z nich je vraj najväčší predajca ojazdených áut u nás. Ok, to ale vôbec nič nehovorí o celkovom predaji.

Koľko stojí euro v Pravde?: Podľa uverejneného kurzového lístka NBS to je 41,73 Sk. V článku Juraja Porubského o France Telecom stojí euro 40 Sk („...pôžičkou vo výške 9 miliárd eur – zhruba 360 miliárd korún.“). V článku Jozefa Sedláka o dotáciách pre farmárov stojí zase euro 46,3 Sk („...by sa objem dotácií dostal na úroveň 410 mil.eur, teda zhruba 19 miliárd korún.“). Zhruba ako zhruba.

Logický vývod dňa: Dag Daniš v komentári v Pravde:

„Dôkazy vyšetrovateľov, akokoľvek labilné a neúplné, potvrdzujú to, čo naše a západné spravodajské služby vedia už dlho: štátna moc v rokoch 1994-1998 neváhala v politickom boji siahnuť po tej najobludnejšej zbrani. Po vražde.”

Čo už tak môžu potvrdzovať veľmi labilné a neúplné dôkazy?
gabriel // 2:12 PM


______________________

Thursday, December 05, 2002:

Durayov vplyv na SMK: Richard Filipko píše v SME o rozhovore poslanca SMK Miklósa Duraya pre Domino fórum a reakciách iných funkcionárov SMK naň. Na záver článku odznie informácia, že

Duray patrí v SMK k radikálnemu krídlu a medzi voličmi má veľkú podporu. Jeho odchod by SMK mohol pripraviť o časť hlasov voličov.

Veľká podpora? Podľa výsledkov volieb dostal Duray 10,6% preferenčných hlasov (ako 5.najlepší kandidát). Bugár ich napríklad dostal od 64% voličov SMK, Csáky od skoro 44% voličov. Tiež nie je jasné, aký vplyv by mal ten jeho odchod na stranu – môže odlákať radikálov, ale prilákať umiernených, vrátane Slovákov. Tak či tak, ten názor v spravodajskom článku mal byť niekomu pripísaný, prípadne tam nemá čo hľadať, ak je to konštrukcia samotného novinára.

Jusko o kurze koruny: Juraj Javorský zo SME urobil dobrý rozhovor s guvernérom národnej banky Mariánom Juskom, sú tam všetky dôležité aktuálne otázky posledných dní.

Provizórne rozpočty krajských miest:Mestám bez rozpočtov nič nehrozí,“ informuje Pravda v článku o krajských mestách, kde len tri z ôsmich majú schválené rozpočty na budúci rok. K záveru z titulku novinári Pravdy dospeli tak, že sa pýtali len predstaviteľov miest bez schváleného rozpočtu... Mestá, kde rozpočet schválili, nedostali priestor. Ako si má teda čitateľ vytvoriť vlastný názor?

Rezignácia šéfdirigenta Opery SND: Jozef Švolík z Pravdy v článku píše o odchode Petra Feranca z miesta šéfdirigenta a dáva mu priestor na vyjadrenie, rovnako ako aj riaditeľovi Opery. Na záver ale autor píše o kuloárnych informáciách o údajnom Ferancovom uprednostňovaní manželky v Opere ako o skutočnom dôvode nezhody riaditeľa a šéfdirigenta. Čože? Tak prečo sa na to nespýtal dotyčných pánov, s ktorými práve hovoril, ale len tak to predhadzuje čitateľom?

Zriedkavé novinárske priznanie: Eva Čobejová sa v Domine fórum priznáva ku svojmu zlému úsudku (spoplatnený článok) spred pol roka pri písaní o novom riaditeľovi Slovenského národného múzea a vysvetľuje prečo. Ba čo viac, uznáva, že ľudia z Nového dňa mali v niečom pravdu. Neviem, možno sa Čobejová mýli aj teraz, prípadne len tentokrát, v každom prípade je jej schopnosť vyrovnať sa so svojimi chybami a zobrať zodpovednosť za svoju prácu na slovenské novinárske pomery nevídaná. Vďaka.

Kto na koho dopláca: Miloš Baľo argumentuje v Domine fórum, ako s nami v prípade dotácií do poľnohospodárstva EÚ vybabrala (spoplatnený článok):

„Kým európsky farmár napríklad dostane aj naďalej každý rok plnú výšku dotácií, poľský, maďarský alebo slovenský nemôže rátať s viac ako štvrtinou. Zjednodušene: kým náš agropodnikateľ vypestuje kilo zemiakov za 10 korún, Francúzove náklady sú až 15 korún. Francúz však od štátu dostane 10 korún, kým náš len 2,50. Výsledok? Oveľa efektívnejšie hospodáriaci Slovák bude predávať kilo zemiakov za 7,50. Francúz alebo Nemec len za 5 korún. Spotrebiteľa však pri porovnateľnej kvalite zaujíma predovšetkým cena a uprednostní neefektívnejšieho západoeurópskeho roľníka. Kde zostal slobodný liberálny trh?“

To akože v liberálnom trhu majú byť rovnaké dotácie???
Tak či tak, čím menšie dotácie, tým menej pokrivený trh a lepšie pre ekonomiku, nie? Teda Slovensko je na tom ešte dobre. Navyše vstup do EÚ oproti dnešnému stavu prinesie pre Slovákov voľnejší obchod v potravinách v rámci EÚ, plus zadarmo dotácie pre poľnohospodárov (platia ich západoeurópania, vo vyšších daniach alebo vyšších cenách iných tovarov). Slovenskí spotrebitelia si kúpia podľa príkladu zemiaky za 5 korún namiesto 10 v súčasnosti. Toto je zlý obchod? (Uznávam, sú tam ešte prechodné náklady, ak si niektorí naši poľnohospodári budú musieť nájsť kvôli zahraničnej dotovanej konkurencii novú robotu, ale to liberálov aj tak nikdy veľmi netrápilo.)
gabriel // 2:50 PM


______________________

Wednesday, December 04, 2002:

Ospravedlňujem sa za včerajší výpadok, opäť server štrajkoval.

Poľnohospodári do EÚ: Dobrú
tému o okolnostiach vstupu našich poľnohospodárov do EÚ pripravil Jozef Sedlák v Pravde, výborným nápadom je rozhovor so zástupcom rakúskych poľnohospodárov o tom, ako sa oni prispôsobovali nedávnemu vstupu do únie. Rámček o plusoch a mínusoch vstupu do únie ale nemá zdroj údajov.

Zastrašovanie režiséra: dokumentu o únose Kováča mladšieho popisuje Mirka Horobová v SME. Priestor dostali údajne zastrašovaní, a čo údajný páchateľ, prečo nedostal možnosť vyjadriť sa?

Koniec 10 a 20 haliernikov: sa podľa článku Jany Brondošovej v SME blíži, citujúc tak návrh národnej banky. V článku ale neviem nájsť, kto a kedy teda o tom definitívne rozhodne.

Počet pracovníkov v USA: podľa ináč zaujímavej správy ČTK uverejnenej v SME za posledných 10 rokov vzrástol „zo 125,8 milióna na 121,8 milióna osôb, čiže približne o 16 miliónov...“ Asi to malo byť 141,8 milióna, ale potom prečo približne?
gabriel // 2:03 PM


______________________

Tuesday, December 03, 2002:

Čo bude s hypermarketmi:Po roku 2003 sa výstavba hypermarketov spomalí,“ informuje subjektívny titulok článku k téme, ktorej autorom je Peter Világi z Pravdy. Ide o názor šéfa jednej prieskumnej agentúry. Tej istej osoby, ktorého predpoveď na rok 2002 sa nepotvrdila, ako to píše samotný autor článku. Pravda však aj jeho najnovšiu predpoveď ponúka čitateľom ako fakt.

Začínajúca reforma zdravotníctva: je dobre (aj graficky) spracovaná v téme Barborou Tancerovou a Igorom Stupňanom v SME. Cenným je vecný, nie emotívny prístup k písaniu o zavedení poplatkov.

Úniky na daniach:Dane neplatia hlavne bratislavské firmy,“ informuje titulok k správe ČTK v SME. Tá informuje, že pri krátení daní „najviac škôd spôsobili daňové subjekty v pôsobnosti úradu v Bratislave, ich výška dosiahla až 855 miliónov.“ Po prvé, ten úrad v Bratislave má na starosti celý západoslovenský kraj, nie len Bratislavu (ďalšie dva úrady sú v Banskej Bystrici a v Prešove). Po druhé, pokiaľ viem, tak západoslovenské firmy aj najviac daní v pomere k celku odvádzajú, takže vôbec nie je jasné, či sú aj najusilovnejšie v krátení daní, ako na to navádza titulok.

Listy: Tlačový hovorca SDKÚ Sergej Michalič reaguje na dva dnešné články v denníku SME. Prvý list sa týka komentára Petra Schutza (uvádzam ho v rubrike Listy), druhý zas článku Mirky Horobovej o kandidátoch na riaditeľa STV:

Denník SME ma v utorok 3.12.2002 menoval v rade potenciálnych kandidátov na riaditeľa STV. Dôvod? Vraj "v kuloároch sa spomínalo". V pondelok si autorka článku u mňa overovala, či som podal kandidatúru na riaditeľa STV. Odpovedal som, že som nepodal. V sarkastickom duchu sme ešte prehodili zo dve vety o "kvalite" kuloárových rečí v televíznom prostredí. V utorok sa však na nejaké bližšie nešpecifikované "kuloáre" vo svojom článku napriek tomu celkom vážne odvolala, pričom napísala, že som "však svoju kandidatúru poprel". Myslím, že som ju "nepoprel". Faktom je, že prihlášku som jednoducho nepodal. V skutočnosti som o tom nikdy nerozmýšľal, nikdy som takúto možnosť v rozhovore so živou ani neživou dušou ani len nepripustil. Rozmýšľam, aký je rozdiel medzi "kuloármi", na ktoré sa seriózna (ba vlastne akákoľvek) tlač legitímne odvolá, a krčmovými rečami, keď ktokoľvek povie čokoľvek. Rozmýšľam, či seriózna tlač, odvolávajúca sa na "kuloáre", nemá aspoň spresniť, kde sa nachádzajú, napr. "kuloáre bratislavských kaviarní", "kuloáre našej redakcie"... Rozmýšľam, na základe čoho si verejnosť vytvára obraz o dianí, keď sa jej dostávajú takéto "informácie" (ľudia si povedia, veď napísali noviny a "bez vetra sa ani lístok nepohne") - a tiež o tom, k čomu takéto "informácie" vlastne slúžia.
gabriel // 1:18 PM


______________________

Monday, December 02, 2002:

Zahraničná politika Slovenska: je námetom pre zaujímavú tému Michala Friša a Igora Stupňana v SME. Už to nie je len všetci do EÚ a NATO, ale aj o konkrétnych krokoch v rámci týchto inštitúcií.

Začínajú sa náboženské sviatky: a SME o tom prináša článok. Nepodpísaný.

Ako sa presadiť v Tescu v zahraničí: Tomáš Velecký zo SME o tom napísal zaujímavú reportáž. Škoda, že titulok – „Globalizácia – slovenské výrobky v zahraničí“ – aj ladenie článku sa snaží čitateľovi podsúvať, že ide o širšiu tému, pritom jediným zdrojom je Tesco. A čo naši výrobcovia, ktorí sa vonku presadili/skúšali, no nepresadili? Iné hypermarkety? Nebol článok náhodou robený na služobnej ceste na pozvanie Tesca?

Kruhové objazdy: sú témou dobre napísaného článku Petra Csernáka v SME. Dostaneme reakcie z ministerstva dopravy aj z praxe, príklady objazdov u nás aj v zahraničí, vrátane štatistík.
gabriel // 12:10 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist