Slovak Press Watch

Saturday, December 14, 2002:

Andrej Ďurkovský a „jeho“ novinári: "

Komunálne voľby nám opäť čosi prezradili o niektorých našich politikoch, ale aj novinároch. Voliči, čitatelia či diváci by na udalosti spred volieb nemali zabudnúť.
..

(môj nový komentár ku komunálnym voľbám pokračuje
na tomto mieste).
gabriel // 5:38 PM


______________________

Dohoda s EÚ: Možno v tom mám už sám chaos, ale to hlavné číslo, koľko kandidátske krajiny získali priamo na rokovaniach v Kodani, sa mi zdá nejasné. V hlavnom článku SME Jana Mikušová a Barbora Tancerová píšu, že kandidáti získali 300 miliónov naviac z celkovej rezervy 2 mld eur pôvodnej ponuky z Berlína. V inom článku ale Barbora Tancerová informuje, že „únia nakoniec ustúpila a rozhodla sa vyčerpať celý berlínsky balíček.“ Ako to teda je?

PS Aha, ten druhý článok je už online opravený. Dostanú opravu aj čitatelia printovej verzie v pondelok?

Čo znamená vstup do EÚ: Pravda prináša veľmi dobrú prílohu o vstupe do EÚ (nie online): možné dopady na jednotlivé profesie, mýty EÚ (zakrivené banány atď.), slovenské zastúpenie v orgánoch EÚ, a podobne.

PS Kým príloha vysvetľuje, že neštandardne tvarované banány sa v EÚ predávať môžu, len v inej kategórii, glosátor Pravdy Milan Hric ten mýtus bez problémov v dnešnej glose zopakuje...

Tlak na ECB?: Roman Schōnwiesner z TRENDu v časti Aktuality (spravodajstvo) píše, že Európska centrálna banka „podľahla“ tlaku finančných trhov a znížila úrokové miery (nie online). Ako však vie, že podľahla tlaku, veď sa mohla celkom nezávisle rozhodnúť. V článku to ani nie je ničím podopreté.

PSA do Trnavy: TREND pripravil zaujímavý rozhovor s Jánom Lešinským, odborníkom automobilového priemyslu. Ak dobre čítam medzi riadkami, podľa neho automobilka PSA príde na Slovensko, nie do Poľska.

Listy: Marek Vagovič z Domina fórum reaguje na moju poznámku zo štvrtka, keď som Domino kritizoval za to, že mlčaním prechádza zverejnenie reakcie čitateľa, ktorý popiera podstatu nedávneho článku Domina. Vagovič (celá reakcia je v rubrike Listy) v podstate používa dva argumenty: a. že nemám dosť informácií – nepoznám rôzne indície a asi v Domine kauzu nesledujem dosť pozorne už rok, b. uverejnená reakcia pána Líšku jeho článok nevyvracia.

Mne sa ani jeden argument nezdá presvedčivý. Po prvé, teda článkom Domina môže rozumieť len človek, ktorý starostlivo číta všetky jeho články každý týždeň a pamätá si veci spred roka? To potom noví čitatelia asi nie sú veľmi vítaní. Argumentovať ďalšími (neoverenými) indíciami, ktoré ani v článku čitatelia nedostali, ale novinár ich má, asi nie je veľmi férové – bavíme sa predsa o tom, čo bolo v článku napísané.

Po druhé, a to je tá hlavná vec, podľa mňa Líška tvrdením, že Gahér ako šéf senátu sa dvakrát pokúšal o potrestanie Komorníka podozrivého z korupcie vyvracia spájanie Gahéra s korupciou na UK vo Vagovičovom „Rektor a chobotnica“ (spoplatnený online). Jediným nepriamym dôkazom článku bol predsa fakt, že Gahér bol šéfom akademického senátu, ktorý podržal Komorníka.

Samozrejme to vôbec neznamená, že Gahér je čistý. Ja len nevidím dostatočný dôkaz, že to tak nie je. Je fajn, že sa niekto podozreniam venuje aj rok, je výborné, že sú novinári na korupciu citliví. Vo svojom entuziazme by ale mali byť citliví aj voči škodám na súkromí a reputácii občanov.
gabriel // 4:41 PM


______________________

Friday, December 13, 2002:

Rast HDP: najnovšie čísla o vývoji ekonomiky Slovenska sú veľmi dobré spracované Martinom Jarošom v Pravde. Informácie o vyššej kúpyschopnosti, poklese nezamestnanosti a aj výpočte priemerných miezd štatistikmi dotvárajú výbornú stranu.

K tej istej téme SME spracovanej Jurajom Javorským sa mi zdajú čísla v prvom riadku tabuľky o priemernej mzde v ekonomike nesprávne, nehovoriac o tom, že rast je v tabuľke všade nominálny, no pri priemernej mzde v hospodárstve reálny.

KDH vs ANO: Celý spor dvoch strán a zatiahnutie elektrární a reformy zdravotníctva sú veľmi dobre spravodajsky pripravené v SME, vrátane informácií o plánovanej privatizácií štátnych podnikov a o situácii v Slovenských elektrárňach.

PS K reforme zdravotníctva napísal dobrý komentár Juraj Javorský v SME.
gabriel // 2:11 PM


______________________

Thursday, December 12, 2002:

Vyberanie pokút dopravnými policajtmi: je námetom pre dobrý článok Róberta Kadlečíka z Pravdy, rozoberajúci mnohé pre a proti stanovovaniu cieľa pre výber pokút. Údaje v tabuľkách ale už tradične nemajú zdroj.

Zdraženie potravín: od budúceho roka predpokladajú výrobcovia potravín, píše Jozef Sedlák v Pravde. Či k zdraženiu naozaj dôjde by však vedel najlepšie povedať maloobchod, na ten si však autor akosi čas nenašiel. Akurát opäť raz podľahol lobby potravinárov a píše o „neúmernom“ tlaku na ceny kvôli konkurencii medzi hypermarketmi. Ako ten neúmerný tlak novinár vypočítal?

Trináste platy: V článku Tomáša Veleckého v SME o vyplácaní trinástych platov tento rok u nás sa nachádza aj toto podivuhodné tvrdenie:

“Pracovníci spoločností, ktorým sa za posledný rok nedarilo, o trináste platy väčšinou prídu. Zlý vývoj hospodárenia podniku pritom nemusia zapríčiniť oni.”

Čo tým dovetkom chcel novinár povedať? Že ľudia by mali dostávať platy podľa svojho výkonu, nie podľa výsledkov firmy? Teda ak sa dvaja rovnako snažia, a jeden vyrobí veci, čo nikto kúpiť nechce, a druhý vyrobí niečo, o čo je veľký záujem, mali by mať platy rovnaké??

Prístup k čitateľom v Domine fórum: som už kritizoval viackrát. Domino je totiž neschopné si priznať chybu a ospravedlniť sa (článok Evy Čobejovej z minulého týždňa bol svetlou výnimkou). Niežeby sa ostatní novinári hrnuli do ospravedlňovania, ale Domino to akosi nerobí zo zásady. V novom čísle uvádza reakciu člena Akademického senátu UK Branislava Líšku (všetko spoplatnené články), ktorý – ak má pravdu – v podstate vyvracia celý článok Mareka Vagoviča spred dvoch týždňov obviňujúci nového rektora UK Františka Gahéra z tolerovania korupcie. „Aká bude teraz cena za prijímačky?,“ uzatváral článok Vagovič. Líška však tvrdí, že Gahér práve proti korupcii bojoval, hoci neúspešne.

Reakciu Domina už čitateľ nedostane. Ak nemá Líška pravdu, tak chýba vysvetlenie prečo. Ak má Líška pravdu, tak chýba oprava a ospravedlnenie. Domino ale mlčí.

Podobne ekonomický komentátor Domina Robert Žitňanský v novom čísle reaguje na svojich čitateľov, ktorí nesúhlasili s jeho článkom o platoch slovenských lekárov. Myslím, že má pravdu, okrem jedného nepravdivého tvrdenia:

„článok nehovorí o tom, že tabuľkové platy lekárov priemerne dosahujú 1,9-násobok priemernej mzdy v hospodárstve...“ - čiže 24.000Sk.

Ten minulotýždňový článok ale obsahoval aj vetu:

„Ak mal napríklad lekár tabuľkový plat 24 tisíc korún mesačne (to bol priemer), podľa novej úpravy...“

Zase si niekto nechce priznať chybu. Prečo mám ako čitateľ veriť takýmto novinárom?
gabriel // 12:31 PM


______________________

Wednesday, December 11, 2002:

Koľko stojí kilo žuvačiek: Jana Morháčová z Pravdy napísala dobrý článok zhŕňajúci rôzne argumenty v debate o uplatňovaní novej vyhlášky o povinnom uvádzaní cien potravín aj kozmetiky v jednotkových veličinách.

EÚ stránka: v Pravde pripravená Danielou Balážovou je dnes ozaj zaujímavá. Obsahuje záverečné požiadavky všetkých kandidátov, aj podrobnejšie stanoviská susedov.

Súd Tiposu so Športkou:Ďalšia obštrukcia Tiposu,“ je titulkom článku Mariána Šima v Pravde. O obštrukcii hovorí len oponent na súde Športka, titulok je teda subjektívny, jednostranný, pre spravodajstvo nepatričný.

EÚ rezerva pre kandidátov: je ešte 2 miliardy eur, píše Jana Mikušová v SME. V rezerve sú ešte 2 milióny eur, píše v inom článku jej kolegyňa Barbora Tancerová. Ak hovoria o tej istej rezerve, ktorá to napísala správne? (Myslím, že tá prvá..)

Dzurinda sonduje postoj HZDS k Iraku: podľa titulku článku Richarda Filipka v SME. V článku ale túto informáciu vôbec nikto nepotvrdzuje. Dzurinda sa „údajne“ obrátil na poslanca HZDS Cabaja. Dzurinda to nechcel komentovať, ale kde je reakcia Cabaja, či iného poslanca HZDS?

Kvázi oprava: SME uvádza reakciu hovorcu UPC Šalinga, podľa ktorého SME uviedla pred pár dňami nepravdivé tvrdenie. Ak je to tak, prečo to SME neuvedie ako opravu a neospravedlní sa? Ak SME trvá na svojom tvrdení, prečo potom na Šalinga nereaguje vysvetlením? Čo si vlastne čitatelia majú myslieť, znížila UPC ceny či nie?

Predaj áut na lízing: Jana Brondošová v SME píše:

Každé druhé nové auto sa na Slovensku kupuje na lízing. Za prvý polrok takto kúpili ľudia skoro 7-tisíc áut...“

Teda spolu sa predalo tak 14-tisíc nových áut? Podľa oficiálnych štatistík ich ale bolo takmer 35.000. Tak ako to je s tým každým druhým autom?

PR TV Joj v SME: Už sa to stalo druhý krát po sebe, takže myslím, že niečo tu nehrá. Futbalová Liga Majstrov sa hrá v utorok a v stredu, utorňajší zápas u nás dáva TV Joj, stredajší Markíza. V prehľade zápasov na daný deň však športový redaktor Miroslav Bukov upozorní len na utorňajšie vysielanie v TV Joj, nie stredajšie v Markíze (to isté pred dvoma týždňami v utorok a v stredu). Ako čitateľovi sa mi zdá byť férové dať tam obe televízie, alebo žiadnu. Možno ide o náhodu, alebo o dohodu (platenú??) redaktora s TV Joj, tak či tak to vyzerá na skrytú reklamu v športovom spravodajstve.
gabriel // 12:36 PM


______________________

Tuesday, December 10, 2002:

Číňania u nás: Veľmi zaujímavú tému s množstvom kontaktovaných ľudí o čínskych obchodníkoch u nás, a našom záujme obchodovať s Čínou napísali Michal Friš a Juraj Javorský v SME. Inak na tie obvinenia polície z porušovania ľudských práv pri zásahoch v čínskej komunite by sa podľa mňa mohol niekto pozrieť bližšie, v mnohých krajinách je to skutočný problém.

Deficit HDP: Igor Stupňan zo SME píše v článku o schválenej zúženej sociálnej pomoci, že „deficit štátneho rozpočtu nepresiahne plánovanú hranicu päť percent hrubého domáceho rozpočtu.“ Asi chcel napísať hrubého domáceho produktu.

Parlamentnému schváleniu sa venuje aj Patricia Ďurišková z Pravdy v praktickejšej rovine, a uvádza konkrétne zmeny sociálnych príspevkov. Mne tam chýba informácia, koľkých ľudí sa to bude pravdepodobne týkať – koľko ich momentálne tie dávky poberá?

Naša inflácia vs životná úroveň: Medziročne je u nás inflácia 2,9%. „Oproti novembru 2001 sa na Slovensku žilo drahšie o 2,9 percenta,“ píše Jana Brondošová v článku SME o inflácii. O tom, či sa žije drahšie alebo lacnejšie, ale nevypovedá inflácia, ale reálne príjmy. Najbližšie porovnateľné číslo k tomuto údaju je odhad reálnych miezd za celý rok 2002. Podľa ING Bank je to +6,3%. O toľko sa pracujúcim v priemere žije lacnejšie ako pred rokom.

Mŕtve duše na ministerstvách: Vladimír Jancura prináša v Pravde závažné zistenia NKÚ o umelom navyšovaní platových požiadaviek v štátnej správe. Prečo sa teda nespýtal aj ľudí na ministerstvách zodpovedných za rozpočet či personálnu politiku na reakciu?

Oprava: Včera som chybne písal o Jánovi Odzganovi ako o neúspešnom kandidátovi na bratislavského primátora. Bol kandidátom na starostu Starého Mesta v Bratislave. Sorry.
gabriel // 1:09 PM


______________________

Monday, December 09, 2002:

Oprava: V sobotňajšej výčitke Michalovi Frišovi zo SME o nesprávnom písaní mena sudcu, ktorý rozhodoval o väzbe Ivana Lexu, som sám spravil chybu. Odvolal som sa totiž na webstránku Ministerstva spravodlivosti, ktorá uvádza meno Kémeny. Chyba. Dnes som s pánom sudcom telefonoval, jeho meno je v skutočnosti Roland Kemény. Dnes to má už Pravda aj SME správne. Ale už v ich článkoch nikde nenájdeme priznanie sa k chybnému menu (Kémeny, respektíve Keményi) zo soboty. Prečo?

Vízová živnosť: Tomáš Velecký píše v SME článok o tržbách z vízových poplatkov. Vyberanie poplatkov nazýva „výnosnou živnosťou,“ lebo podľa neho „pritom úradníci nič neprodukujú.“ No neviem, ale snáď preverovanie pôvodu ľudí niečo stojí, nehovoriac o nájomnom, administratíve či colníkoch. Tak ako autor vie, že ide o výnosnú vec? Keď už, bolo by zaujímavé sa spýtať, ako vlastne výšku tých poplatkov krajiny stanovujú.

Ľudia v SME: „Porušuje poslanec Kaliňák zákon?,“ znie titulok článku Romana Krpelana o Robertovi Kaliňákovi a jeho „tajných pretekoch.“ Sám novinár však v druhej vete píše, že takéto preteky v Česku nie sú trestné - teda tam, kde sa na nich poslanec zúčastňuje. Ďalej v článku o možnej nelegálnosti ani reči. Tak o čom je tá otázka z titulku? Lacno nalákať čitateľa nie je umenie, horšie je udržať si jej či jeho dôveru, že nabudúce titulok aj s článkom nejako súvisí, a teda oplatí sa text prečítať.

V inom článku Roman Krpelan píše o neúspešnom kandidátovi na bratislavského primátora Jánovi Odzganovi. Podľa článku Peter a Roman Odzganovci nedávno získali dom od Starého Mesta v Bratislave pod cenu. Aký je vzťah medzi týmito dvoma pánmi a Jánom Odzganom? Príbuzenský, či len rovnaké priezvisko? Z článku sa to nedozvieme. Ak aj niekto získal dom pod cenu, zdá sa mi to ako dobrá otázka pre ľudí, ktorí mali v právomoci tie domy predávať. Kto je teda za to zodpovedný? Nie náhodou administratíva Andreja Ďurkovského, ex-starostu Starého mesta?
gabriel // 12:58 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist