Slovak Press Watch

Saturday, December 21, 2002:

Voľba Harabina: Richard Filipko a Monika Žemlová zo SME napísali veľmi dobrý materiál zo včerajšieho zvolenia Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu aj na ďalšie obdobie – zaujímavé sú úvahy o možnosti volenia seba samého či kvalite protikandidáta ako aj reportáž z atmosféry okolo voľby. Ich kolega Peter Schutz má k tomu fajn komentár.

Politici a STV: Článok hovorí o politických tlakoch na výber kandidátov na riaditeľa STV od Veroniky Deckerovej v Pravde – akurát to absolútne nič nepotvrdzuje, stojí to celé na bližšie neidentifikovaných anonymných zdrojoch, ktoré si novinárka ani len neskúšala potvrdiť. „KDH preferuje doterajšieho riaditeľa TV JOJ Richarda Rybníčka a SDKÚ by podľa našich informácií mohol byť blízky Ivan Peschl.“ Kde sú reakcie oboch strán, či kandidátov?? „Podľa informácií Pravdy už dve koaličné strany rokovali s niektorými členmi mediálnej rady.“ Vzápätí dostane priestor jeden člen rady a vyhlási, že sám nebol nikým kontaktovaný.

Zmysel pre humor: prejavila Patricia Ďurišková z Pravdy vo svojom článku „Vláda zobrala takmer všetko, čo pred voľbami ľuďom nasľubovala“ z prílohy o roku 2002 (nie online). Článok, ktorý vymenúva rušenie viacerých zvýšení platov či dávok novou vládou, sa končí takto:

„Slovákom život v lete skomplikovali aj povodne, keď viacerým rodinám vážne poškodilo príbytky.“

Ozaj, tá naša vláda, to bolo hrozné, ešte aj tú vodu na nás pustiť..

PS Jedna vec je konzistentnosť niektorých politikov, iná je hodnotenie samotných ich činov. Pravda považuje rušenie tých lacných predvolebných sľubov navyšujúcich zadĺženie občanov podľa prílohy za prehru samotných občanov... Z koho peňazí sa mali tie sľuby platiť?

PPS Pôžičky pre začínajúcich učiteľov nezaviedla v lete vláda, ako píše autorka, ale parlament schválením opozičnej iniciatívy. Vláda bola práveže proti.

PPPS Ešte k tej konzistencii názorov, tentoraz u novinárov. V spomínanom článku kritizujúcom novú vládu Ďurišková píše:

Namiesto výhod sa v budúcom roku zvýšia ceny potravín či cigariet.“ (nemá to náhodou niečo spoločné aj so vstupom do EÚ?),
a ďalej „Občan bude čeliť aj zdraženiu energií a vody.“

A tu je redakčný komentár Pravdy od Martina Jaroša z 13.9.2002:

„Ľavicové strany, argumentujúc blahom občana, zabrzdili tohtoročné uvoľňovanie cien energií. Zrejme si neuvedomili, že je to problém, ktorý sa nedá len tak zakopnúť pod koberec. Odložené opatrenia bude treba aj tak raz zrealizovať a možno to bude napokon bolieť viac...Predvolebné rozhadzovanie peňazí a zvyšovanie kúpnej sily občanov môže totiž ekonomiku poškodiť.“
gabriel // 3:18 PM


______________________

Friday, December 20, 2002:

Budú lieky pre pacientov drahšie?: „Lieky by na budúci rok nemali byť výrazne zdražieť (sic),“ je prvá veta článku Barbory Tancerovej v SME. V článku sú však protichodné informácie, takže mi vôbec nie je jasné, či je to tak alebo nie. Má ísť mierne hore DPH na lieky. Niektoré lieky budú preradené do plne hradených pacientom. Všetky voľnopredajné lieky sa stanú plne hradenými. Takže to sú tri argumenty pre drahšie lieky – vyššie úhrady pacientov (hoci samotné ceny liekov vzrásť nemusia.) Naproti tomu ale stojí výrok ministra Zajaca v článku, že „neočakávam zvyšovanie úhrad za lieky, skôr zníženie cien.“ Tak ako?

Vianočné upratovanie: je pekne spracované v dnešnej téme SME. Najviac sa mi páči prepojenie s duchovným upratovaním – spoveďami.

Práca cez agentúru:Rozmáha sa zamestnávanie ‘na kľúč,‘“ informuje titulok článku Tomáša Veleckého v SME. No v článku to rozmáhanie nie je nikým/ničím potvrdené, je to len o tom, ako tie firmy pracujú a akých klientov majú.

Zrnko múdrosti: tentoraz patrí Jane Janků z TRENDu. V článku sekcie Slovensko a svet 2003 (nie online) o našom poľnohospodárstve píše:

„Výšku podpory poľnohospodárstva v predvstupovom období zvýšili všetky krajiny Vyšehrádskej štvorky a podobne mienia postupovať aj v budúcom roku. V Maďarsku to má byť o 20, v Poľsku o 16 a v Česku o 11%. Tam najvyšší predstavitelia pochopili, že teraz nejde o debaty, či sa dajú potraviny lacnejšie vyrábať doma alebo dovážať z prebytkami zavalenej Európy či iných krajín. Rozhoduje sa o budúcnosti poľnohospodárstva tej-ktorej krajiny.“

Aha, a kedy teda ide o tie debaty? Keď kamoši berú drogy, tak aj ja by som mal, veď teraz nie je čas na diskusiu o ich vplyve na môj život, čo?

Opravy v TRENDe: sa za posledný mesiac či dva premnožili, sú už skoro v každom čísle. Mne sa ale nezdá, že TREND robí celkovo viac chýb, skôr sa asi redaktori rozhodli uverejňovať tie opravy poctivo aj pri drobnostiach. Ak je to tak, to by len dokazovalo, že TREND si len tak ľahko nedá zobrať miesto špičky novinárskeho profesionalizmu a etiky na Slovensku.

PS Zdá sa mi, že už aj SME je v poslednom čase o niečo ústretovejšie k opravám, hoci vzhľadom na ich počet je to stále len menšina všetkých chýb.

PPS Na eTRENDe tú najnovšiu opravu nevidím, hoci tam ten starý článok s chybou Andrey Medžovej stále je. Ja by som bol za pravidelnú rubriku tých oprav ako to robia americké noviny (Corrections v Chicago Tribune a vo Washington Post, For the Record v L.A.Times, etc), hoci nie tie európske.
gabriel // 2:15 PM


______________________

Thursday, December 19, 2002:

SR vs ČR: Pekné porovnanie súčasných hospodárskych politík a rozpočtov Česka a Slovenska pripravil Juraj Porubský v Pravde.

Drahšie cestovné: bude mať vplyv na školskú dochádzku, znie titulok Pravdy. Prvá veta článku Števa Rimaja ale hovorí: „Zvýšenie cestovného v autobusoch od januára môže viesť k tomu, že pribudne záškolákov.“ Dosť veľký rozdiel, bude a môže, nie? A v spravodajskom titulku má byť uvedený aj nositeľ názoru.

Boj v HZDS: Dobrú analýzu rozporov v hnutí s použitím množstva zdrojov napísal Dag Daniš v Pravde.

Technické problémy v SME: Je fajn, že na to čitateľov denník upozorňuje (hoci v samotnom upozornení je už pravopisná chyba – „popoľudní“ - online je to ok), inak to vlastne vôbec nepoznať, okrem článku Zaujímavosti o Slovensku („poľského prezidenta Slobodana Miloševiča“ či „juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča“ – snáď bývalého).

Slabnúci dolár: je témou pre investorov dobrého článku Jany Brondošovej v SME.

Koncoročné Domino fórum: prináša zaujímavý článok Alberta Otrubu o dynamike fungovania EÚ (spoplatnené články) po začlenení nových členov. Veľmi dobrú tému si vybrala aj Eva Čobejová – ako to vlastne je s vianočnými verejnými zbierkami.

Robert Žiňanský hodnotí vývoj slovenskej ekonomiky v tomto roku. Píše, že reálne mzdy vzrastú okolo 6%, no tri štvrtiny Slovákov hovorí v prieskumoch o zhoršení vlastnej životnej úrovne. Žitňanský vysvetľuje, že

„...rozpor v hodnotení vývoja životnej úrovne môže podľa ekonómov spôsobovať aj fakt, že štatistické údaje nemusia vždy zodpovedať realite. Je totiž možné, že väčšina zlepšenie nepocítila a štatistiku vylepšuje menšina s prudkým prírastom.“

No ale to potom nie je o tom, že štatistika nezodpovedá realite, ale že štatistický priemer v sebe skrýva možný odlišný vývoj príjmových podskupín, teda že celkový priemer nie je najvhodnejšia štatistika pre porovnávanie skupín ľudí. Text pokračuje:

„Týmto predpokladom však nie je možné celkom vysvetľovať rozpor medzi rastom reálnych miezd a negatívnym vnímaním životnej úrovne tromi štvrtinami populácie: podľa zistení Štatistického úradu totiž v tomto roku stúpli aj tržby v maloobchode medziročne o približne 5 percent.“

??? Možné vysvetlenie to je, ale na to treba viacero komplikovaných predpokladov, ktoré autor čitateľom nevysvetľuje. To je ako keby som povedal, že dôvodom tohto rozporu vnímania je prehra našich futbalistov s Anglickom.
gabriel // 2:04 PM


______________________

Wednesday, December 18, 2002:

Značkové nákupy mladých: Mirka Horobová zo SME vo vcelku aktuálnej téme hovorí o závislosti mladých na značkách. Lenže sú mladí naozaj výnimoční? Článok totiž neposkytuje pre porovnanie čísla o závislosti na značkách za celú populáciu. Teda nie je zďaleka isté, že rodičia „vidia rozdiel medzi ošúchanými značkovými a neznačkovými džínsami len v cene."

Klausove súkromné SMSky: SME prináša zaujímavý príbeh o novinárskej práci versus práva na súkromie politika: český bulvár Blesk uverejnil súkromnú SMS zachytenú fotografom na displeji Klausovho mobilu. Škoda, že nevieme reakcie slovenských médií. Ako by reagovali, podľa akých princípov by sa riadili?

Sociálne reformy: V minulotýždňovom Domine fórum napísal Robert Žitňanský článok o problémoch súčasného sociálneho systému (spoplatnený online). Článok mal dva zdroje: štátny tajomník ministerstva práce Beblavý a „sociologička“ Radičová. Ona je ale zároveň aj externou poradkyňou ministra práce, o čom mal byť čitateľ informovaný. A tým pádom mal článok len provládne zdroje.
gabriel // 5:02 PM


______________________

Tuesday, December 17, 2002:

Americké prezidentské voľby 2004:Al Gore už nebude bojovať o Biely dom,“ znie titulok článku Michala Havrana v SME. Gore to však vyhlásil len o najbližších voľbách, nie o tých ďalších (hoci priznal, že tým pádom sa jeho šanca byť nominovaný na kandidáta na amerického prezidenta neskôr dosť znižuje). Titulok teda nezodpovedá realite.

Opustené deti na adopciu do USA: sú zaujímavou témou Vladimíra Jancuru v Pravde.

Rusko vs Daniš: Pravda uverejňuje ostrú reakciu predsedu ANO Pavla Ruska na svojho komentátora Daga Daniša. Rusko ho obviňuje z klamstva a manipulácie. Asi má pravdu, lebo Daniš na Ruska vôbec nereaguje a nevysvetľuje svoje tvrdenia čitateľom.

Vydarená príloha Pravdy o EÚ: zo soboty je už aj online na hlavnej stránke hore vpravo v pdf formáte.
gabriel // 2:12 PM


______________________

Monday, December 16, 2002:

Výsledky z Kodane: SME ma vo svojom spravodajstve výsledkov summitu EÚ už celkom doplietlo. Článok z prvej strany hovorí, že na hlavu po tri roky dostane Slovensko od únie 155 eur, Česko 74 a Maďarsko 138. Tabuľka TASR v zahraničnej časti SME ponúka všetky tri čísla iné. Navyše ak sme v Kodani získali 22,7 miliónov eur v pomoci viac, ako to, že pred tým - vo štvrtok v SME - dotácie Slovensku vychádzali na hlavu 164 eur?? Či vždy ide o iné prepočty? Ako iné?

Ďalší preklep je vo vete „Na summite sme dostali prísľub navýšenia vyrovnávacích platieb – teda peňazí v hotovosti, ktoré prídu zo štátneho rozpočtu – o 22,7 milióna eur.“ Asi to malo byť DO štátneho rozpočtu. Je to predsa len rozdiel, nie?

PS A ešte k prvej strane, text pod fotkou. Minister hospodárstva Nemcsics je Robert, nie Rudolf. Rudolf, to je predsa ten sob s červeným nosom, čo ťahá Santu s darčekmi, nie?

Reakcia slovenských farmárov: Jozef Sedlák z Pravdy sa ako jediný nepýtal na reakcie na Kodaň len politikov, ale aj samotných farmárov, čo pridáva hodnotu jeho článku. Ale titulok „Vyššie dotácie kvóty nenahradia“ je vymyslený, nič v článku ho nepodporuje (nik neporovnáva prínos dotácií a kvót), a ide o subjektívny názor.

Rusko vs Markíza: Mirka Horobová sa v SME opäť venuje otázkam okolo vplyvu Pavla Ruska v TV Markíza. Zaujímavá je anketa s politikmi.

Vysvetlenie k lízingu: Jana Brondošová zo SME reaguje (list je tu) na moju otázku k jej článku zo stredy minulého týždňa, ako to je s tvrdením, že „každé druhé nové auto sa na Slovensku kupuje na lízing.“ Vraj to teda platí vtedy, ak je kupcom fyzická osoba – nepodnikateľ. V článku to ale v texte zdôraznené nebolo.
gabriel // 2:18 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist