Slovak Press Watch

Saturday, January 18, 2003:

Denník SME a Drôtovňa: SME svojim čitateľom opäť raz neodkryl závažný konflikt záujmov. Včera Tomáš Velecký písal o vyšetrovaní podozrení z tunelovania Drôtovne Hlohovec z roku 1996 jej vtedajším akcionárom skupinou J&T; správa dostala dokonca priestor na prvej strane. Dnes sa tomu venuje aj komentár Juraja Javorského. Čo SME zabudlo čitateľom povedať je, že 50%-ný spolumajiteľ denníka, Prvá slovenská investičná skupina (PSIS) Petra Vajdu je taktiež spolu s Pentou spolumajiteľom Drôtovne (od roku 1999 rozdelenej do dvoch firiem, v decembri bol ohlásený vstup belgického investora) - cez papierových spolumajiteľov Drôtovne Majetkový Holding. PSIS mala dokonca v pôvodnej Drôtovni svojho človeka - Evu Kačenkovú (a teda pravdepodobne aj akcie) už v roku 1996, keď sa spomínané údajné tunelovanie odohralo.

Na to aby sa denník SME vyhol podozreniu, že jeho majiteľ si cez novinárov vyrovnáva s niekým účty či rieši svoje obchodné záležitosti stačilo, aby novinár na konflikt záujmov čitateľov jednoducho upozornil. Každý si už potom urobí záver sám.

PS Presne rovnaký etický problém má článok SME Daniela Vraždu o boji dvoch lokálnych týždenníkov v Lučenci. Jedným z nich sú totiž noviny vlastnené vydavateľstvom Petit Press. Ale čitateľ už nedostane pripomienku, že Petit Press vlastní aj denník SME....Mimochodom, argument šéfa Petit Pressu Alexeja Fulmeka citovaný v článku o tom, že vznik konkurenčných novín s názvom podobným ako má ich týždenník je neetické, sa mi nezdá príliš presvedčivý. To vzhľadom na to, ako vznikol denník SME (na pondelok, na utorok...) odchodom od denníka Smena.

Zdravotnícka matematika:Pacienti zaplatia viac, ako si myslí minister Zajac,“ znie titulok článku Gabriely Bachárovej a Patricie Ďuriškovej v Pravde. Dôkaz? Zajac povedal, píše Pravda, že na nových poplatkoch sa výdavky pacientov „zvýšia priemerne len o 53 korún mesačne.“ O koľko sa teda pacientom v priemere tie poplatky skutočne zvýšili? Autorky to neuvádzajú. Píšu akurát o dvoch príkladoch, kde je to zvýšenie 120, respektíve 80 korún. Čo to má spoločné so Zajacovým tvrdením mi vôbec nie je jasné. Priemer je priemer, niekomu sa poplatky zvýšia viac, niekomu menej, kde je problém?

Objednaná vražda: Svjatoslav Dohovič z Pravdy píše o údajnej objednávke vraždy ex-manželky. V článku ale viac krát hovorí o manželke, hoci podľa nej samotnej rozvod bol už pred troma rokmi. Chyba je aj rovno v titulku: „Exekútorka: Manžel ma chcel dať zabiť.“
gabriel // 12:54 PM


______________________

Friday, January 17, 2003:

Mafián Andreotti: Ku hlavnej fotke - bývalého talianskeho premiéra Andreottiho na súde od agentúry Reuters – v denníku SME je text:

„Včera sa začal v Miláne súdny proces s bývalým sedemnásobným talianskym premiérom Guliom Andreottim. Andreotti bol v minulosti často spájaný s mafiou, ale vždy sa mu podarilo z obvinení vykĺznuť."

Vykĺznuť??? Tak je jasné, že Andreotti je vinný, a talianske súdy sú skorumpované alebo neschopné?

Ako sa ten sudca vlastne volá?: Už mesiac uplynul od voľby predsedu najvyššieho súdu, no mne ešte stále nie je jasné, ako sa Harabinov protikandidát vlastne volá. Podľa denníka Pravda je to Sergej Kohút, podľa SME Kohut (hoci komentátor SME Marián Leško dnes píše o Kohútovi). Stránka ministerstva spravodlivosti hovorí o Kohutovi. Je to vôbec jedna a tá istá osoba?

Pozemky pre Peugeot: Pravda má dnes dobrý článok o vykupovaní pozemkov pre stavbu závodu automobilky, o legislatíve vyvlastnenia i dopade na poľnohospodárov. Ohlasy zahraničnej tlače sú tiež zaujímavé.

Sociálna pomoc postihnutým:Štát na postihnutých ušetrí miliardu,” hlása titulok článku Patricie Ďuriškovej v Pravde. Autorka podrobne píše nové kritériá pre pomoc, nikde sa ale nedozvieme, koľkých sa teda tá pomoc dotýka a koľko bude asi stáť v porovnaní so situáciou pred novelou. Úplne základné informácie, aby som si vedel utvoriť aký taký názor na problematiku.
gabriel // 3:32 PM


______________________

Thursday, January 16, 2003:

Hlas rozumu?: Robert Žitňanský, Domino fórum

“Základným východiskom pre hospodárenie štátu by mala byť
posvätnosť vyrovnaného rozpočtu. Život na dlh je rovnako nemorálny, ako úškľabky „reformátorov“, ktorí hlas rozumu zosmiešňujú a zadlžovanie umožňujú.”
k rozpočtu SR na rok 2002, DF 50/2001

„Najväčšia pozornosť sa sústreďuje na parameter deficitu verejných financií. Celkom logicky: život na dlh je na Slovensku chronickou chorobou, ktorá v pravidelných intervaloch spôsobuje buď potrebu zvyšovania daní, alebo prejedania jednorazových príjmov.“
k rozpočtu SR na rok 2003, DF 44/2002

„Hlavným bodom Bushovho plánu sú výrazné daňové škrty...Diskutovanou témou je obava, že razantné zníženie daní môže ekonomike spôsobiť problémy, pretože bude znamenať ďalšie zvýšenie federálneho rozpočtového deficitu [viac ako 3%HDP v roku 2002 – g.s.] ...Prezidentovi ekonómovia však očakávajú, že práve oživenie dopytu spolu so zvýšením investícií urýchli ekonomický rast, ktorý takto vzniknutú rozpočtovú dieru časom vykryje...Bushov balíček nie je prevratný – je to len inšpirácia zdravým rozumom a skúsenosťou...“
k Bushovým ekonomickým opatreniam, DF 03/2003

Prečo je zväčšovanie rozpočtového deficitu v USA “zdravým rozumom”, no na Slovensku je deficit “nemorálny”? Prečo v USA rozpočtový deficit “urýchli ekonomický rast,” ale na Slovensku “spôsobuje buď potrebu zvyšovania daní, alebo prejedania jednorazových príjmov“?

Civilizačná gramotnosť: alebo ovládanie moderných technológií je témou pre Mirku Horobovú v SME. Článok sa začína takto:

“Kúpiť si kávu z automatu, vybrať peniaze z bankomatu, telefonovať z mobilu alebo z telefónneho automatu na kartu, či poslať e-mail? Pre mnohých samozrejmosť, pre väčšinu sú to však činnosti, ktoré v živote nerobili a majú z nich hrôzu.”

Príslušná tabuľka s číslami prieskumu ale hovorí, že 4 z 5 vymenovaných činností väčšina Slovákov už v živote robila... A či z toho majú hrôzu, ťažko povedať. Autorka žiadny dôkaz nepodáva.
gabriel // 1:38 PM


______________________

Wednesday, January 15, 2003:

Priame platby v zdravotníctve:Pacienti budú platiť za služby už od marca,“ znie titulok článku Gabriely Bachárovej v Pravde. Novela, ktorá to platenia chce zaviesť, sa ale len dostala do druhého čítania v parlamente. K pravdivosti titulku chýbajú ešte dve schválenia parlamentu.

Ceny obedov v školách: Denník Pravda tiež ohlasuje, že „Žiaci sa stravujú drahšie, školy zvýšili ceny.“ V celom článku sa spýtali 14 ľudí, riaditeľov škôl, šéfov krajských odborov školstva, či vedúcich školských jedální. Z nich, ak dobre počítam, 2 (slovom DVAJA) potvrdili zvýšenie cien, 4 ceny nezvýšili, ale zvýšenie plánujú na február či marec, a 8 (slovom OSEM) opýtaných zvýšenie nevylúčilo, ale ani nepotvrdilo. Detektor či generátor lži?

Pán prsteňov II: dostáva z neznámych dôvodov v Pravde PR titulok „Prichádza film, ktorý treba vidieť“ v kultúrnom spravodajstve. Pritom recenzia to zjavne nie je.

10 rokov SME: Všetko najlepšie k narodeninám!
gabriel // 1:55 PM


______________________

Tuesday, January 14, 2003:

Zahraniční advokáti: Roman Pataj a Igor Stupňan zo SME píšu o pripravovanom zákone, ktorý by mal oficiálne umožniť zahraničným advokátom pôsobiť u nás. Zatiaľ podľa autorov „pôsobia viaceré zahraničné advokátske kancelárie pod označením poradenská firma.“ Nikde v článku ale vyjadrenia týchto firiem nie sú, čo si myslia o pripravovanom zákone, ktorý je hlavne o nich. Priestor dostávajú len slovenskí advokáti, ktorí verejnosť strašia, že príchod ich konkurencie bude znamenať - suprise suprise - vyššie ceny.

Mafián pred procesom: V Košiciach sa dnes začína súd s údajným mafiánom. V SME už vedia, kto je vinný, viď titulok článku „Začína sa proces s mafiánom.“

Termálne kúpaliská: „navštevuje v zime už aj čoraz viac Slovákov,“ píše Richard Filipkov SME. Nevinná novinárska formulka alebo PR? Dôkaz vyššej návštevnosti čitateľ nedostane.

Sebeckí starostovia: „Na ustanovujúcich schôdzach novozvolených obecných zastupiteľstiev si mnoho starostov dalo poslancami schváliť nielen plat, ale aj odmeny. A to aj za prácu, ktorú ešte nevykonali,“ píše Števo Rimaj v Pravde. Zaujímavý prípad, škoda že novinár neuviedol jeden jediný príklad obce (jeden príklad tam je, ale z apríla 2001...).
gabriel // 1:55 PM


______________________

Monday, January 13, 2003:

Menej pacientov v nemocniciach: „V nemocniciach je menej ľudí, zľakli sa,“ znie titulok hlavného článku dňa SME od Barbory Tancerovej. Píše, že ľudia si asi myslia, že sa už zaviedli rôzne poplatky, hoci to tak ešte nie je. Ako ale vieme, že ľudia sa zľakli poplatkov? Špekulujú o tom v článku dvaja riaditelia nemocníc. Andrejovi Salnerovi (ktorý ma na článok upozornil) ani mne sa to nezdá ako príliš presvedčivý dôkaz. Existuje nejaký prieskum, že ľudia si naozaj myslia, že poplatky sa už vyžadujú? Ak nie, prečo sa aspoň nespýtať niekoľkých ľudí z ulice? A možno ľudia chodia do nemocnice menej, lebo po tých článkoch o nefungujúcich nemocniciach im to za to už ani nestojí.

Maximum štátnej sociálnej pomoci: Tomáš Velecký zo SME upozorňuje, že celková štátna pomoc rodinám v núdzi je vyššia, ako to pôvodne minister práce ohlasoval. Výborná kontrola od novinára. Škoda toho komentatívneho titulku „Sociálna pomoc zostala štedrá.“ Vyššia ako ohlasovaná, ale štedrá? Aká je hranica ne/štedrosti dávok?

Zahalená socha pred sídlom prezidenta: Alexander Balogh zo SME napísal jednostranný, komentatívny článok o žiadosti prezidentskej kancelárie o odstránení jednej sochy z prezidentskej záhrady. Žiadosť cituje z druhej ruky, no čas na jej autorov si nenašiel. Článok je navyše dosť nelogický. Na jednej strane autor tvrdí, že „každý má právo na svoj vkus, “ na druhej strane odstránenie sochy porovnáva s komunistickým zakazovaním umenia.

Dôchodok v 65: V sobotňajšom článku Patricie Ďuriškovej v Pravde sa píše, že „až v 65 rokoch by mali odchádzať do dôchodku dnešní štyridsiatnici....väčšina občanov také radikálne predĺženie pracovného veku odmieta.“ Dôkaz tvrdenia – prieskum verejnej mienky – nikde. K článku je ale malá anketa „Ste ochotní robiť do 65?“, kde všetci traja oslovení sú proti. Malým problémom je, že dvoch z nich sa zvyšovanie na 65 rokov vôbec netýka – majú 55 a 51 rokov (tretí má 48).
gabriel // 2:54 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist