Slovak Press Watch

Saturday, February 01, 2003:

Podpora štrajkom: Hlavný dnešný článok SME od Richarda Filipka začína:

“Po trinástich rokoch sociálneho zmieru sa na Slovensku začína naozaj štrajkovať. A takmer polovica obyvateľov je za.”

V krátkej správe (nie online) toho istého autora o prieskume Štatistického úradu ale píše, že prieskum “ukázal, že za štrajky je 53% ľudí.”

Podobne nepresný je Juraj Javorský v komentári SME:

„Hoci regionálne trate sú príkladom nehospodárnosti - veď na jednu korunu tržby potrebujú 26 korún nákladov - v absolútnom meradle robia len zlomok zo strát...”

To číslo 26 korún nákladov platí len na tú najnehospodárnejšiu trať, pri väčšine zrušených tratí je to menej ako 10 Sk (linka je na tabuľku Pravdy, kde je pôvodný návrh 35 tratí, z nich sa má rušiť 25 tratí).

Proti odborárom je dosť dobrých argumentov, načo si to uľahčovať nepravdami.
gabriel // 6:02 PM


______________________

Friday, January 31, 2003:

Agrárne saldo: sa zlepšilo, píše Juraj Janoška z TRENDu v krátkej správe (nie online) o tom, že minulý rok bol deficit v zahraničnom obchodne agroproduktov nižší ako rok predtým. Na základe čoho ale tvrdí, že ide o „zlepšenie“? Už som o tom písal pár krát v minulosti: ide o mýtus, že export je dobrý, import je zlý. Ako keby spotrebitelia na tom nezískavali, že si môžu niečo doviesť, čo u nás niekto tak lacno a kvalitne nevyrobí. Áno, z pohľadu makroekonomiky je veľmi vysoký celkový obchodný deficit (ako aj prebytok) rizikový, a tam sa v prípade Slovenska teda ešte dá hovoriť o zlepšení za minulý rok. Ale už v podskupinách – ako sú napríklad potraviny - je to chyba. Neviem, nepočul som o žiadnej štúdii potvrdzujúcej vzťah „čím menší deficit v agroobchode, tým rýchlejší ekonomický rast krajiny.“

Nútená sterilizácia?: Mikuláš Jesenský a Barbora Tancerová v SME prinášajú
výborný, vyvážený materiál - skúsenosť samotných rómskych žien ako aj lekárov, čo na to legislatíva a aké sú tvrdenia v zahraničí.

Pochvala pre Slovensko z The Economist: V utorok som sa čudoval, prečo sa pochvalná správa o nás nedostala do hlavných slovenských novín (v Hospodárskych novinách už v utorok vyšla), dnes ale o nej SME predsa len informuje aj s vlastným článkom s podrobnejšími informáciami o záložnom práve a registri.

Bezbolestné riešenie problémov železníc: navrhuje podľa článku Jany Morháčovej v Pravde šéf ich štrajkového výboru. Riešenie má byť "bez nárokov na štátny rozpočet." Radí požičať si od jednej banky. Neviem, prečo novinárka necháva taký blud len tak. Kto bude pôžičku splácať - podobne ako tie 50 mld Sk dlhy, ak nie štátny rozpočet?? Hlavne že autorka píše o "výhodnom úvere." To ak niekto povie novinárovi, že železnice zachráni Dedo Mráz, tiež to dá na prvú stranu len tak?
gabriel // 2:43 PM


______________________

Thursday, January 30, 2003:

Štrajk železničiarov: Stále nie a nie nájsť kvalitný článok o hospodárení železníc. Podľa mňa chýbajú analýzy, prečo sú železnice v takých dlhoch a každoročných finančných stratách. Minister dopravy hovorí, že priemerné mzdy železničiarov vzrástli od roku 1996 o 77%, ak som to dobre prepočítal. No priemerné mzdy na Slovensku za ten čas vzrástli odhadom (minuloročné čísla ešte nie sú celkom presné) o menej ako 70%. Prečo ten rozdiel, keď železniciam zároveň padali tržby? Aký podiel majú mzdy na nákladoch železníc? Ako je to u susedov? Je prezamestnanosť hlavnou príčinou problémov?

Ak nemajú byť železnice stratové donekonečna, tak buď znížia náklady (napríklad prepúšťaním či znížením miezd), alebo sa ľuďom zvýšia dane, aby tie súčasné náklady pokryli, alebo sa zvýši cestovné ešte viac ako teraz, aby náklady boli kryté tržbami. Alebo, ako sa to teraz rieši, redukuje sa rozsah služieb. Inak sa ďalej žije na dlh.

Mám dojem, že verejnosť si nie je vedomá, že všetky riešenia sú reštrikčné, záleží len, kto si to najviac odskáče. Novinári by im to mohli pomôcť vysvetliť – a nedať sa odbiť odborármi ani politikmi, ak im hovoria, že stratové železnice sa dajú vyriešiť dialógom, prechodom na VÚC atď.

Havel u nás:Jedenásť rokov po rozdelení republiky sa spomínalo len na to pekné,“ píše Marek Chorvatovič o Havlovej návšteve na prvej strane SME. Ani nie pred mesiacom to bolo presne 10 rokov.

Čo čakáme tento rok: „Prieskum: vyše 40% ľudí sa obáva tohto roka,“ znie titulok správy SITA v SME o prieskume MVK (nie online). Prvý odstavec hovorí:

„S radosťou a optimizmom vstúpilo do tohto roku 4,8 percenta občanov Slovenska a takmer 28 percent ľudí ho vníma s nádejou. S beznádejou spája začínajúci rok 4,6 percenta, so strachom 12,4 percenta opýtaných, vyše 40 percent s obavami.“

Beznádej je negatívnejší ako strach, a strach negatívnejší ako obavy. Ide teda o niečo ako veľmi veľké obavy, veľké obavy, a obavy. Koľko ľudí sa teda obáva tohto roka? Hlavný odkaz prieskumu mal byť, že obavy má vyše 57% (beznádej + strach + obavy), nie 40%.

Prečo je dobré sledovať politiku: Barbora Tancerová napísala v SME pekný článok o tom, ako politika vplýva na bežný život ľudí: množiace sa prípady ľudí, čo si myslia, že sú odpočúvaní. Tuším ten antrax bola podobná záležitosť.

Forma zjazdára Strobla: V článku správy ČTK v SME sa o rakúskom zjazdárovi Stroblovi na konci píše, že „v poslednom čase však má krivka jeho formy vzostupnú tendenciu.“ Podľa predchádzajúcej vety v článku je to ale inak, tá tendencia je zostupná, nie vzostupná. Ďakujem Dušanovi Zacharovi za podnet.

Stav tretieho sektora: Ivan Rončák napísal inšpirujúci článok (spoplatnený online) v Domine fórum. Najmä analýza prínosu akcie 1 percento je zaujímavá.

Nový vydavateľ Domina fórum: je Domino Press od budúceho týždňa, oznamuje šéf doterajšieho vydavateľa Domina Petit Press. Treba trochu čítať medzi riadkami, ale dôvodom má byť vysoká stratovosť týždenníka. Pri nulovej inzercii sa ani nečudujem, bohužiaľ zatiaľ na Slovensku takéto periodiká nemajú bez sponzora šancu. A pochybujem, že Domino dokáže získať dostatok inzercie ešte 10 rokov. Ktovie, kto bude novým sponzorom Domina, spoločníkmi nového vydavateľa sú súčasný šéfredaktor Štefan Hríb a podnikateľ Roman Kičko.
gabriel // 2:57 PM


______________________

Wednesday, January 29, 2003:

Sorry za zdržanie včera, Blogger.com sa asi pripojil k štrajku našich železničiarov.

Kto dopláca na chybné zákony: „
Pacienti u lekára platia pre chyby v zákone,“ znie titulok článku Gabriely Bachárovej v Pravde. Ide o poplatky za vyšetrenia pre sociálne úrady či úrady práce, ktoré poisťovne nepreplácajú, lebo podľa zákona nemusia. Ale prečo je to chyba?? Autorka akurát píše, že „Mali by to robiť práve okresné úrady a úrady práce...“ Hovorí kto, podľa akej logiky? Hlavne, že novinárka niekoho kritizuje, však.

Reportáž z rodinnej farmy: napísal Jozef Sedlák v Pravde. Opäť príklad dobrého námetu a celkom zaujímavej reportáže, ale s minimom zdrojov. Autor vlastne prerozpráva príbeh, ktorý mu o farme povedali jej majitelia. Čo na to susedia, dodávatelia či odberatelia, to sa nedozvieme. Nie náhodou sú takéto reportáže takmer vždy oslavné, nie nepodobné tým spred 20 rokov. „Aj ľudia, čo sa naňho pozerali spočiatku s nedôverou, menia názor,“ píše Sedlák o hlave farmárskej rodiny. Tak kdeže sú citáty vyjadrení tých ľudí?? Bol vôbec za nimi, či to má od samotných farmárov? Reportáže o firmách a ľuďoch bez zdrojov mimo ich samotných sú podľa mňa stratou času.
gabriel // 6:26 PM


______________________

Tuesday, January 28, 2003:

Dobrá správa nestojí za uverejnenie?: Keď pred mesiacom prestížny časopis Jane’s Intelligence Digest zverejnil negatívny článok o SIS, dostalo sa to na prvú stranu SME. V poriadku, šlo o známu publikáciu a vážne obvinenia. Nerozumiem celkom prečo ale hlavné slovenské periodiká v svojich printových verziách neinformujú o článku v najnovšom čísle v ešte prestížnejšom týždenníku The Economist (tuším náklad okolo milióna výtlačkov), ktorý píše o novej slovenskej legislatíve záložného práva ako o najlepšej na svete?

Rozpočet zdravotníctva: Barbora Tancerová zo SME v inak dobre spracovanej téme zavádzania poplatkov za pohotovostné lekárske služby v článku na prvej strane píše, že „na pohotovostné ambulancie ide z 50-miliardového balíka pre zdravotníctvo 300 miliónov.“ Ale ten balík zdravotníctva je 60 mld (výdavky poisťovní) plus 5 mld (administratíva a kapitálové výdavky ministerstva zdravotníctva) plus vyrobené dlhy (minulý rok okolo 9 mld Sk), spolu je to teda 74 mld Sk. Trochu veľký rozdiel oproti tým 50 mld, aj keď tie rozpočty v zdravotníctve sa vždy ťažko dávajú dokopy - viem to vlastnej, nedávnej skúsenosti.

Kto pôjde do Iraku:Bojová jednotka do Iraku určite nepôjde,“ píše Jozef Čavojec v SME. Neviem ako to „určite“ vie, v článku jeden opozičný poslanec vyslanie bojovej jednotky nepredpokladá, inak sa k tejto možnosti vôbec nikto nevyjadruje. Titulok znie ako názor niekoho, akurát chýba ten autor.

Odchod do dôchodku: Ľudia v EÚ majú vyšší zákonný dôchodkový vek ako u nás, ale v skutočnosti odchádzajú do dôchodku skôr, zistil Tomáš Velecký v SME. Zaujímavá vec, škoda že nie je dotiahnutá. Prečo to tí západní Európania robia? Štedrý garantovaný dôchodok aj keď niekto ide do dôchodku skôr, alebo žijú z vlastných úspor, alebo ako to je? A je to pre ich dôchodkové systémy problém, či nie? Takto z článku vôbec nie je jasné, čo by to malo pre nás znamenať. Zaviesť možnosť predčasného dôchodku či nie? Okrem toho v článku chýba, v akom veku teda Slováci zvykli ísť do dôchodku v skutočnosti, aby sa to dalo porovnať s údajmi v zaujímavej tabuľke (bez zdroja).
gabriel // 1:55 PM


______________________

Monday, January 27, 2003:

Vittekov prestup: Spájanie Slovana Bratislava s mafiou je vážne vec a článok Daši Matejčíkovej v SME, ktorý na to navádza, sa mi zdá dosť povrchný. Čo znamená, že istý Peter Čongrády bol „v minulosti spájaný s bossom bratislavského podsvetia“? Robil pre neho, bol z niečoho obžalovaný či odsúdený za niečo? Kým bol spájaný, políciou či Novým Časom? Hoci sa o ňom hovorí, v článku nedostal priestor na vyjadrenie, čo vlastne s Vittekom má. Odmietol rozhovor? A ako to vidí Vittek (ak teda on sám nie je ten zdroj „podľa informácií SME)?

Nižšie dane: Stále som na pochybách, či tá nová reforma daní je aj o znížení celkového daňového zaťaženia. Skôr sa mi zdá, že to nevie ešte ani samotné ministerstvo financií. Juraj Javorský v komentári SME dnes píše, že „Ivan Mikloš podmieňuje daňovú reformu skresaním výdavkov štátu, z čoho môžeme usudzovať, že štát počíta s nižším výberom daní...“ To bolo aj v Javorského článku v piatok. Ale ten koniec článku už hovoril inak:

„Ministerstvo nič nezmenilo na pláne zjednotiť sadzbu dane z pridanej hodnoty. Predpokladá, že táto daň vyrovná pokles daňových príjmov štátu, ktorý môže spôsobiť rovná daň".
gabriel // 2:39 PM


______________________

Sunday, January 26, 2003:

Čo s plagiátorstvom: V septembri minulého roka som písal (úplne posledný bod na stránke) o zjavnom použití cudzích citátov pre svoj článok bez uvedenia zdroja (plagiátorstvo) v profile prokurátora Serbina v denníku SME. Kto vie, ako sa s tým v SME nakoniec vysporiadali, v každom prípade čitatelia vysvetlenie nedostali.

MediaNews Jima Romeneska píše o prípade plagiátorstva, ku ktorému došlo tento týždeň v americkom denníku The Hartford Courant (štát Connecticut, noviny s nákladom okolo 200.000 výtlačkov – teda viac ako dvojnásobným oproti SME). Športový novinár Ken Davis prebral do svojho článku viaceré citáty a vety z opisu basketbalového zápasu z iných novín. O dva dni nato napísal vedúci športovej sekcie verejné ospravedlnenie za priestupok. Zároveň čitateľom vysvetlil aj trest. Vinník Davis dostal nútené voľno jeden mesiac bez platu, a po návrate do športovej rubriky bude robiť v inej pozícii ako doteraz.

To len na porovnanie, kto má aký prístup k svojim čitateľom. Aj tu platí to otrepané, že skutky majú ďaleko väčšiu váhu ako reči. Na Slovensku sa komunikuje s čitateľmi v podstate len vtedy, keď noviny zvyšujú ceny. A dôvera sa buduje frázami typu „zostaňte nám verní“ či „zachovajte nám priazeň, priatelia.“
gabriel // 1:05 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist