Slovak Press Watch

Saturday, February 08, 2003:

Dôkazy britskej vlády o Iraku: sú plagiátom, hlása titulok SME. V článku sa však píše, že vládna správa „obsahuje pasáže,“ ktoré vraj pochádzajú zo starých nedôveryhodných zdrojov. To ale predsa neznamená, že všetky dôkazy (či ich väčšina) sú plagiátom, ako to naznačuje titulok. Plagiátorstvo sa v minulosti nevyhlo ani SME. Môžem teda vyhlasovať, že „články SME sú plagiátom“?

Plus, mínus a nula: V rozhovore s podpredsedom HZDS Kozlíkom sa Igor Stupňan zo SME pýta, čo hovorí na argumenty, že okrem iného má HZDS „mínusový koaličný potenciál.“ Mínusový?? Ak so mnou nikto nechce ísť do koalície, môj potenciál je nulový, ak všetci, tak 100%-tný, inak to je niečo medzi tým. Ale ako môžem mať mínusový potenciál??

Januárové zdraženie: Juraj Javorský zo SME pokračuje v porovnávaní očakávaní zdražovania so skutočnými číslami, čo je ozaj výborná vec kontroly. Na základe januárovej inflácie a minuloročnej výdavkovej štruktúry domácností autor prepočítal dopad zdraženia. Okrem nedôsledností (raz ten dopad je 1.130, raz 1.120, raz 1.136 Sk) a tlačovej chyby v nadpise má to porovnanie dve nástrahy. Jednak pri zdražení ľudia menia svoj spotrebný kôš smerom k lacnejším veciam, takže skutočný dopad by mal byť o niečo nižší. Druhým problémom je, že napríklad minister financií Mikloš hovoril o dopade balíčka, ktorý ale robí podľa včerajšieho SME maximálne 90% januárového pohybu cien. Takže pre vypočítanie dopadu by sa nemala brať do úvahy celá výška januárového zdraženia. Výsledkom oboch vplyvov teda môže byť číslo skôr medzi 900-1000 Sk, čo je samozrejme stále oveľa viac, ako odhad Mikloša.

Anketa dňa: V rámci článku o dôchodkovej reforme sa Pravda pýta občanov „Budete si šetriť na dôchodok?“ Keďže povinnosť platenia odvodov (šetrenia) zo zákona sa nijako nebude ani podľa reformy meniť, je to dosť divná otázka. Niečo ako „Budete dodržiavať zákony?“

Hlasovanie o Iraku:Bol to obchod, tvrdí časť poslancov,“ znie titulok článku Róberta Kadlečíka z Pravdy. Bol to teda obchod? Autor sa pýtal troch poslancov, jeden si to nemyslí, a dvaja odpovedali „môže to byť reálne“ a „je možné, že tam išlo o nejakú výmenu.“ Takže oni to pripúšťajú, a nie tvrdia. Novinár sa ich asi pýtal zavádzajúcou otázkou o možnosti obchodu, a nie korektne na ich názor o príčinách hlasovania. Ich výpovede zďaleka nepotvrdzujú, že obchod bol aj hlavným dôvodom postoja pri hlasovaní. Klasický článok, keď novinár zneužije spravodajskú formu na pretlačenie vlastnej interpretácie faktov. Bez ohľadu na to, či je v skutočnosti správna, alebo nie.

Anonymné zdroje: Americký časopis Computerworld odvolal tento týždeň jeden svoj článok o internetovom terorizme keď zistil, že hlavný zdroj článku „Abu Mudžahíd,“ je vlastne jeden americký novinár, ktorý chcel svojim kolegom dať lekciu z nedostatočnej kontroly anonymných zdrojov. Aj u nás je dosť článkov stojacich na jedinom zdroji bez mena - pre mňa s nejasnou pridanou hodnotou.
gabriel // 2:24 PM


______________________

Friday, February 07, 2003:

Irak a ropa: V správe o parlamentnej rozprave o Iraku Patricia Ďurišková v Pravde cituje poslanca Maxona, že Irak má 64% svetových zásob ropy. Podľa analýzy Juraja Porubského o pár strán ďalej je to ale okolo 10% (graf nie je online), čo sa zdá byť správne. Prečo má v prípade Maxona „detektor lži“ dovolenku?

PS Inak publikovanie výsledkov ankety z webovskej stránky Pravdy je podľa mňa dosť zlý nápad. Čísla sú úplne bezvýznamné a nereprezentatívne. Akurát vedú k domnienke, že redakcia pretláča určité názory, keď sa jej to hodí.

Hrušovský proti: otváraniu koaličnej zmluvy, znie titulok Pravdy. V článku však o Hrušovskom nie je jediné slovo, ide o stanovisko KDH tlmočené niekým iným. A Hrušovský predsa nemusí vždy súhlasiť s oficiálnym stanoviskom.

Rast cien v januári: Juraj Javorský sa v SME vracia k odhadom rastu cien z decembra a porovnáva ich k oficiálnym číslam. Viacerí evidentne strašili zbytočne (hoci celkový vplyv balíčka nie je celkom vyčerpaný). Výborný článok.

Zahraničný obchod Slovinska: Duch merkantilizmu (export prináša krajine bohatstvo, import jej škodí) naďalej straší v TRENDe. Tentoraz v článku o Slovinsku Roman Schōnwiesner píše:

„Pozitívnou tendenciou je postupné znižovanie deficitu bežného účtu platobnej bilancie, ktorý sa blíži k nule a v ďalších rokoch by krajina mohla dokonca vykázať prebytok.“

Také Nemecko sa od roku 2000 dostalo z deficitu –1,1% k prebytku okolo 1,8% v minulom roku. V tom istom čase rast HDP spadol z viac ako troch percent takmer na nulu.. Skutočne pozitívna tendencia.
gabriel // 2:52 PM


______________________

Thursday, February 06, 2003:

Powellove dôkazy o Iraku: Hlavný článok dňa SME „Powell ukázal svetu, že Irak klame“ od Matúša Kostolného je jeho názorom, nie poctivým spravodajstvom. V podstate sa ani nelíši od Kostolného poznámky zverejnenej osobitne: Irak klame a hotovo. Tvrdí to USA, iní však nie sú presvedčení, to má byť osou spravodajského článku, nie autorove vlastné závery, že závery sú presvedčivé. Miroslav Čaplovič v Pravde odviedol oveľa lepšiu prácu.

Monopol Slovenskej pošty: Článok Jozefa Grygu v SME cituje aj ekonóma Jána Oravca. Píše, že „ekonóm Oravec považuje neprivatizáciu Slovenskej pošty za kompromis minulej vlády.“ Akonáhle Oravec hovorí o minulej vláde, mal by novinár čitateľovi pripomenúť, že Oravec bol vysokým úradníkom tej vlády – šéf sekcie stratégie na ministerstve hospodárstva. Oravecova výpoveď hneď nadobúda inú hodnotu, napr. bol tam, tak asi o tom kompromise dobre vie. Taký ekonóm mimo by to tak mohol len odhadnúť, alebo mať informácie z druhej ruky. Prečo čitateľovi nepomôcť v selektovaní dôveryhodných informácií?

Trend vs SME: konateľ Trend Holdingu a šéfredaktor SME debatujú o etike vzťahu politikov a komerčných firiem. Ani jedna strana sa mi nezdá príliš presvedčivá, skúsim k tomu niečo napísať cez víkend.

Železničná kultúra: Radovan Kazda napísal veľmi peknú glosu (spoplatnený článok) z jeho (i mojich) skúseností z cestovania našimi železnicami v Domine fórum.

Oprava: Minulý piatok som písal o správe v TRENDe o „zlepšujúcom sa“ agroobchode od Juraja Janošku. Chyba, pomýlil som si skratky (jj) a (jja). Tú správu napísala jeho kolegyňa Jana Janků. Za omyl sa všetkým ospravedlňujem.
gabriel // 7:33 PM


______________________

Prieskum Pravdy: o vyslaní našich vojakov do Iraku je hlavnou správou dnešnej Pravdy: 11,6% za, 20,4% za so súhlasom OSN, 60,3% proti, 7,7% nevie. Nora Slišková píše:

“Len každý desiaty Slovák súhlasí, aby Slovensko vyslalo vojakov do vojny v Iraku.”

11,6% ale nie je každý desiaty, ale viac ako každý deviaty. Navyše Pravda vôbec nepíše, že ten prieskum je voličsky reprezentatívny – podľa demografických a sociálnych kritérií. Žeby preto, že nie je reprezentatívny? A okrem toho ide o telefonický prieskum. Lenže pevnú linku už/ešte časť domácností nemá, aj kvôli mobilom, takže aj tu má reprezentatívnosť prieskumu trhliny.

PS Nie, nemyslím si, že by regulérny prieskum priniesol výrazne iné čísla, ale aj tak by sa tieto výsledky z Pravdy nemali brať príliš vážne.
gabriel // 8:12 AM


______________________

Wednesday, February 05, 2003:

Analýza financovania železníc: Tomáš Velecký zozbieral kopu zaujímavých čísel o stave železníc vo svojom veľmi dobrom článku v SME. Škoda, že graf zloženia nákladov (nie online) nemá zdroj ani rok. Ktovie, aké je to zloženie nákladov u zahraničných prepravcov. A zaujímavé by bolo pozrieť sa na vývoj toho zloženia za posledných 5 rokov, keď našim železniciam padali tržby, no rástli platy.

Disclosure v SME - bravó: Jozef Gryga vo svojom článku o súdnom spore Tiposu so Športkou na záver čitateľom vysvetlil, že šéf Tiposu je aj bývalým manažérom vydavateľa denníka SME (a aj jeho súčasným konateľom, ak sa od minulého týždňa nič nezmenilo). Ako som o tom už viackrát písal, v prípade že sa tomu nedá vyhnúť, otvorené zverejnenie svojho konfliktu záujmov (v tomto prípade písanie o svojom bývalom vysokom šéfovi), pomáha čitateľom dôverovať viac autorovi, ako aj celému denníku.

Boj mužov o deti: je neraz márny, píše Zora Handzová v inak peknom komplexne spracovanom materiály o súbojoch o deti po rozvodoch v SME. Čomu celkom nerozumiem, je veta z úvodu článku:

„Súdy zverujú deti väčšinou matkám a mnohí otcovia sa často nemôžu domôcť kontaktu s nimi.“

No priložená tabuľka (bez uvedenia zdroja údajov) ukazuje, že v roku 2001 z takmer 1200 prípadov až v 1057 prípadoch súd upravil styk s dieťaťom v prospech otca. Alebo tí otcovia sa nemôžu domôcť kontaktu napriek rozhodnutiu súdu?

Basketbalistky Ružomberka: majú opäť veľké problémy, nemajú peniaze ani na dnešný zápas, píše Peter Fukatsch v SME. Článok je o liste basketbalistiek primátorovi mesta, žiadajúc pomoc. Autor vyslovuje domnienku o osobnej pomste vedenia mesta. Namiesto domnienok by čitateľom poslúžil tým, že by si našiel čas za primátorom zájsť, a spýtať sa na jeho reakciu na list. Články na túto tému v SME sú už dlhšiu dobu dosť jednostranné.

Gamblerstvo športovcov: je veľmi zaujímavou témou pripravenou Rastislavom Hríbikom v SME. Skutočný príbeh jedného športovca, pohľady viacerých domácich trénerov, príklady zo zahraničia, rozhovor s psychiatrom – téma má všetko podstatné.

Poplatky u lekárov: O argumentoch z oboch strán napísala dobrú tému Gabriela Bachárová v Pravde. Hoci jedno tvrdenie sa mi celkom nezdá – je to ozaj pravda, že „Slováci patria k najchorľavejším národom v Európe“?
gabriel // 2:40 PM


______________________

Tuesday, February 04, 2003:

VÚC a lokálky:Samosprávne kraje nebudú prispievať na lokálne trate,“ píše v titulku Pravda. Článok skúma, či aj iné kraje budú nasledovať príklad Bratislavy, kde poslanci aspoň dočasne chcú vykryť straty lokálky z vlastných peňazí. Odpovedˇ Pravdy je nie. Pritom sa pýtala len 3 zo 7 ostávajúcich krajov. SME prináša informáciu, že Košice o tom už rokujú.

Dôvera k politikom: Podľa titulku Pravdy v správe TASR „Dôvera k lídrom strán klesá, výnimkou je Fico.“ Ale priložený graf (nie online) hovorí o niečom inom. Po prvé okrem pádu dôvery v Dzurindu a nárastu dôvery v Kukana sú zmeny v rámci štatistickej chyby. Po druhé, medzi lídrami zaznamenal najväčší nárast – ak to vôbec je nejaký reálny nárast - Vladimír Mečiar (z 18,1 na 19,5%), nie Robert Fico (z 25,7 na 26,7%). Fico teda nie je výnimkou. A dôvera v Bélu Bugára tiež nijako neklesla – zmena z 12,9 na 12,7% je celkom bezvýznamná.

Politici na reklamnej akcii: Je fajn, že SME venuje pozornosť účasti dvoch ministrov, Mikloša a Kaníka, na reklamnej akcii, a teda následným otázkam okolo konfliktu záujmov (podpora súkromnej firmy verejným činiteľom). Mirka Horobová píše aj o podobných situáciách v zahraničí.

Obnoviteľné energie: Jozef Gryga v úvode SME článku „Slovensko si nevšíma lacnú a čistú energiu“ píše:

„Slovensko takmer vôbec nečerpá energiu z takzvaných obnoviteľných zdrojov, ktoré sú ekologickejšie a často lacnejšie ako tradičné.”

Tie obnoviteľné zdroje sú podľa článku biomasa (drevo), vodná, veterná, slnečná a geotermálna energia. Problémom je, že autor nikde neukazuje, ako že sú alternatívne zdroje lacnejšie či ekologickejšie. Práveže problém s nimi doteraz je, že sú príliš drahé. Kde je v článku porovnanie ceny, vrátane ekologických nákladov? Nikde. Celé to znie, ako keby si niekto robil cez novinára reklamu. Článok končí výrokom jednej pani z Energetického ústavu, že používanie alternatívnych zdrojov by prinieslo 10,000 pracovných miest. Možno. A koľko ľudí z tradičnej výroby príde o prácu?
gabriel // 2:44 PM


______________________

Monday, February 03, 2003:

The Columbia is lost: Materiál Jany Mikušovej v SME o tragédii raketoplánu obsahuje množstvo pravopisných chýb.

Tretia veta
hlavného článku na prvej strane: trosky dopadli aj v štáte Louisiana, nie „Lousiana.“ Chyba sa opakuje aj v ďalšom článku.
Pred 17 rokmi to bola tragédia raketoplánu Challenger, nie „Challanger,“ ako to raz napísala autorka.
Jedným z posádky Columbie bol William McCool, nie „Wiliam Mc Cool“ – dve chyby v jednom mene.
V posádke bola aj Kalpana Chawlaová, nie „Kaplana Chawlavová“ – detto. Chyba sa opakuje aj v inom článku.

Keď už nie z úcty k svojim čitateľom, SME by sa mohlo zajtra opraviť a ospravedlniť aspoň z úcty k ľuďom v Columbii.

Samosprávne kompetencie: Gabriela Kaliská z Pravdy pripravila pekný praktický materiál (nie všetko je online) pre občanov o nových kompetenciách obcí a VÚC – v čom sa na nich treba obrátiť.

Železnice stoja: V hlavnom článku Pravdy píše Jana Morháčová, že „cez víkend prešli iba dva vlaky z ukrajinských hraníc do košickej oceliarne VSŽ.“ Pokiaľ dobre viem, VSŽ už žiadnu oceliareň nevlastní, je to fabrika U.S.Steel Košice.

Okrem písania o samotnom štrajku stále nik z novinárov nenapísal slušný článok o možných riešeniach stratovosti železníc. Ak nerušiť lokálky, bolo by lepšie rušiť/redukovať iné spoje? A o koľko by sa muselo zvýšiť cestovné, aby železnice dostali o pol miliardy ročne v tržbách viac na tie lokálky? Prípadne, prečo nezvýšiť ceny na tých regionálnych tratiach? Koľko sa dá ušetriť v samotnej organizácii, manažmente železníc? Už sa to robí, ako? Aká časť nákladov ide na platy, na služby, na manažment? Prečo rástli priemerné platy železničiarov relatívne rýchlo v posledných rokoch? Kde sú rozhovory o nákladovosti s pracovníkmi/manažérmi železníc? A vôbec, aký je výhľad na budúcnosť železníc, jeho ne/privatizáciu?
gabriel // 2:01 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist