Slovak Press Watch

Saturday, March 08, 2003:

Kontrola ministerstva financií u colníkov: v roku 2001 zistila nedostatky za skoro miliardu korún, informuje článok Petra Kundera a Gabriely Kaliskej v Pravde. O rok neskôr (už za ministra Hajnoviča) ministerstvo vyčíslilo nedostatky na asi 10 milión korún. Reportéri Pravdy to promptne nazývajú privieranie očí nad colníkmi, či „zametanie kauzy pod koberec.“ To je možné, ale za predpokladu, že tá prvá kontrola bola správna a to druhé prehodnotenie chybné. Ak to bolo naopak, potom je ministerstvo v práve. Keďže článok neukazuje, prečo tá prvá alternatíva je pravdepodobnejšia, jeho závery sú nepodložené a nedôveryhodné.

Štátne dlhy voči Slovensku: Tabuľka k SME článku Jozefa Grygu o našich pohľadávkach v Iraku má nadpis „Päť krajín s najvyššími pohľadávkami voči Slovensku“ a menuje Rusko, Kubu, Sýriu atď. Myslím, že autor chcel napísať, že ide o záväzky voči nám, nie pohľadávky voči nám. Alebo keď už, tak ide o naše pohľadávky voči nim.

SME vs Pravda: Sylvia Pálková skúma nárast predajnosti oboch titulov za posledné mesiace v poslednom čísle TRENDu (článok nie je online), citujúc šéfredaktorov SME aj Pravdy. Škoda, že čitateľom nepovedala, že ona sama pred časom pracovala v Pravde, dokonca aj pod terajším jej šéfredaktorom Šabatom. Jasný konflikt záujmov. Čo ešte iné čitateľom zatajila?

UPDATE: článok už je online.
gabriel // 1:37 PM


______________________

Friday, March 07, 2003:

Súhlasné váhanie:Mitro dostal odklad, ministri ANO váhajú,“ znie titulok na prvej strane Pravdy. V článku Róbert Kadlečík píše, že „ Podľa informácií znútra ANO za Mitrovu výmenu sú ochotní hlasovať aj traja ministri za túto stranu” a ďalej že jeden z ministrov ANO oficiálne nechce nič komentovať. Kto teda váha, na základe čoho??

Výška odvodov u nás: Počítanie odvodov vôbec nie je taká jednoduchá vec ako sa zdá na prvý pohľad. Zamotal sa aj Tomáš Velecký vo svojom článku v SME. Píše:

„Odvody na Slovensku...presahujú polovicu z ceny práce každého zamestnanca. ... Ak by teda povinné platby do verejných fondov úplne zanikli, platy by sa zdvojnásobili.”

Nie je to tak, z celkovej ceny na zamestnanca tvoria odvody asi 37%, bez odvodov by sa plat nezdvojnásobil, ale šiel hore o asi 60-70% podľa výšky platu. Tých 50,8% sa týka podielu odvodov na hrubej mzde, čo však nie je celková cena práce. Tá základná schéma je takáto:

celkové mzdové náklady na zamestnanca
mínus odvody platené zamestnávateľom
= hrubá mzda
mínus odvody platené zamestnancom
mínus daň z príjmu
= čistá mzda

Pekne spracované to má brožúrka Nadácie F.A.Hayeka (strany 3-5).

Listy: Peter Štefanka píše o nedostatku výsledkov prítomnosti Tlačovej rady (rubrika Listy). Celkom s ním súhlasím, tuším tá rada už existuje takmer rok a vôbec nič o nej nepočuť. Novinári politikov ostreľujú (občas pod pás) výzvami na riešenie korupcie, ale sami majú s etikou problémy. Fajn, na vládnu moc treba vždy dávať super pozor, ale ten tlak by bol ešte účinnejší aj dôveryhodnejší, ak by vychádzal zo strany, ktorá aj sama v súlade s etikou a profesionalitou koná.
gabriel // 2:48 PM


______________________

Thursday, March 06, 2003:

V čom to zase zaostávame: Tomáš Bella v SME (príloha Počítače) píše o postavení Slovenska v rebríčku krajín podľa využívania nových technológií pod titulkom „Slovensko zaostáva stále viac“:

„Slovensko sa v rebríčku 82 krajín umiestnilo na 40. priečke a oproti vlaňajšiemu 33. miestu tak zaznamenalo výrazný pokles. Za uplynulý rok nás v rebríčku preskočili napríklad Poľsko a Lotyšsko a spomedzi desiatich krajín pripravujúcich sa na vstup do Európskej únie je na tom horšie už len Litva.”

Je to ale trochu inak. Samotná tohtoročná správa varuje pred porovnávaním s minuloročným rebríčkom, lebo sa zmenila váha indikátorov (napr. vyššiu váhu dostali vládne služby, v ktorých je Slovensko relatívne slabé). Okrem toho minuloročný rebríček mal len 75 krajín, terajší má 82, takže pokles nemusí znamenať vyššie zaostávanie. A tvrdenie, že sme spomedzi 10 kandidátskych krajín druhí najhorší, je tiež dostatočne nepodložené, lebo Malta ani Cyprus v hodnotení vôbec nie sú...

Okrem toho si autor článku pomýlil južnú a severnú Kóreu, ako na to upozornil jeden online čitateľ:

Využitie internetu a najmä širokopásmového internetu je najintenzívnejšie v Severnej Kórei (14.)

Investovanie počas vojny: Tomáš Velecký a Jana Brondošová zo SME pripravili pekný materiál o možných stratégiách pre investovanie počas prípadnej vojny v Iraku.

Podmienky pre sociálnu podporu:Za dva televízory môžu odobrať podporu,“ znie titulok článku Jozefa Čavojca v SME. Ten túto informáciu v článku má, ale keď si overoval prax, jedna vedúca sociálneho odboru poprela, že by nárok na sociálnu podporu neuznávali vlastníkom dvoch televízorov. Prečo teda článok zdôrazňuje niečo, čo v praxi neexistuje, respektíve nepátra ďalej, či sa niečo také uplatňuje inde na Slovensku?

Listy: Tomáš Velecký zo SME ostro polemizuje s mojou včerajšou antidepresívnou linkou dňa. Poukazuje na inú linku s argumentom, že „toto je lepšia muzička.“ Priznávam porážku.
gabriel // 1:43 PM


______________________

Wednesday, March 05, 2003:

Poplatky pre pacientov: v komentároch redaktorky Pravdy Gabriely Bachárovej:

Zatiaľ... nikto nepredložil serióznu analýzu, prečo sú poplatky nevyhnutné a či pacienti naozaj systém bezdôvodne vyciciavajú.
"Na poplatky nie sú dôkazy,” Pravda, 25/01/03

Nevyhnutnosť zavedenia poplatkov za viaceré zdravotnícke služby stojí na slabých argumentačných nohách. Až takých, že im hrozí zosypanie.
Kto tu čo zneužíva?”, Pravda 14/02/03

Tento krok [stiahnutie vládneho návrhu zaviesť poplatky] by bol rozumným riešením. Hlavne preto, že sa po schválení novely vôbec nemusí naplniť zámer ministerstva, teda zabrániť zneužívaniu systému. A to obmedzením počtu návštev u lekára, pobytov v nemocnici aj množstva predpísaných liekov.... Jeho cieľ sa nemusí podariť hlavne preto, že od platenia poplatkov by sa podľa pozmeňovacích návrhov poslancov mali oslobodiť početné skupiny ľudí.... K poplatkom sa malo pristúpiť po odstránení [najzávažnejších problémov zdravotníctva – autorkou bližšie neidentifikovaných].
Poplatky treba stiahnuťPravda 05/03/03

K serióznej kritike patrí niekoľko vecí. Tak napríklad konzistentnosť vlastných názorov, respektíve priznanie si zmeny názoru a vysvetlenie, čo ma k nej doviedlo – meniť názory pod vplyvom nových argumentov či faktov je prirodzené, hoci radikálna zmena pozície je podozrivá.

Gabriela Bachárová brojí proti poplatkom už dlhšie. Dnes už pripúšťa, že „vyciciavanie“ je jedným z problémov. Dokonca aj uznáva, že zavedenie poplatkov je potrebné - ale až po vyriešení hlavných problémov zdravotníctva (ako, to nám už komentár nepovie). A keďže nám svoj recept na riešenie neponúka, asi ťažko môže čitateľ posúdiť, či je aj niečo lepšie ako tie poplatky, a či teda tie poplatky sú ozaj zbytočné.

Zaujímavá je aj samotná argumentácia za stiahnutie novely. Problémom už zrazu nie je, že pre poplatky nie sú dobré argumenty, alebo že poplatky nie sú jedným z dobrých riešení. Je tam vraj príliš veľa výnimiek, takže účinnosť bude malá. Takže to celé treba stiahnuť... A nie je náhodou logickejšie riešenie zrušiť/zmenšiť okruh výnimiek??

Peter Tóth v SIS: Aj SME aj Pravda informujú, že KDH chce odvolať šéfa SIS Mitra kvôli vymenovaniu bývalého komentátora SME a Národnej Obrody Petra Tótha do čela kontrarozviedky. Oba denníky dodávajú, že Tóth údajne poslal trestné oznámenie na ministra Palka (KDH) z hotela ohľadom kauzy Ruskovho odpočúvania. A kde je teda reakcia Petra Tótha? Nikde. Pritom Monika Žemlová, autorka článku v SME, už pred mesiacom priniesla informáciu, že samotný Tóth podanie toho trestného oznámenia poprel.

PS Článok Marcela Vlnu v Národnej Obrode sa k Petrovi Tóthovi (nie online) ani len nepriznáva, že je to bývalý náš komentátor...

Novinárčina v Španielsku: Americký novinár Dale Fuchs pracujúci v španielskom denníka El Mundo opisuje svoje pracovné podmienky. Vo veľmi zaujímavom článku píše o posadnutím politikou na úkor ľudských príbehov zo života, o bežnom obdarúvaní novinárov darmi, či o takmer neexistujúcej práci editora (spomína príbeh kolegu, ktorý publikoval článok o smrti pacienta, ktorú údajne – použijúc svoje policajné zdroje - zapríčinil jeden slávny lekár, ten bol pre článok nedostupný; článok aj tak vyšiel, no nakoniec bol tým vinníkom len menovec slávneho lekára, a tento novinár prišiel o svoj job).

Antidepresívna linka dňa: Ak máte stresujúce povolanie, tolerantného šéfa a zvukovú kartu, skúste na pár minút túto linku – a klikajte na hlavy (via Dave Barry’s blog).
gabriel // 4:00 PM


______________________

Tuesday, March 04, 2003:

Treba nám tenisové centrum?: Denník Pravda sa vo svojom hlavnom článku dňa „Štát už dal na tenisové centrum 240 miliónov“ od Martina Jaroša vracia k otázkam o nákladnosti a prínose Národného tenisového centra stavaného za štátne peniaze. Legitímna debata a článok, na rozdiel od jednostranných viet o výstavbe centra z istého spravodajského článku spred týždňa typu

„..splnil sa sen bratislavských, teda aj slovenských tenistov... Na Tehelnom poli nebývalým tempom rástol ďalší skvelý športový stánok...v hale sa vytváralo nádherné prostredie pre päť tenisových dvorcov..“

Zdroj?„Slovenskí tenisti dostali skvelý športový stánok,“ Jozef Kšiňan, denník Pravda (príloha Bratislava).

Stalin a Slovensko: Veľmi peknú tému si vybral Vladimír Jancura z Pravdy – píše, ako Slováci reagovali na smrť Stalina pred 50 rokmi.

Šetriaci úradníci: Jozef Čavojec zo SME napísal dobrý článok o rôznych netradičných metódach šetrenia v štátnej správe vrátane reakcií samotných úradníkov. SME tiež pripravilo zaujímavú stranu na tému nový český prezident Klaus vs Slovensko.

Novinári a politici:

„Kľúčovým rozdielom medzi profesiou novinára a politika (ako aj podnikateľa, aktivistu tretieho sektora, športovca atď.) na Slovensku je, že kým o korupcii, nezodpovednosti, neprofesionalite či smiešnosti politikov sa dozvedáme každý deň, o rovnakých problémoch novinárov sa takmer vôbec nehovorí. Žeby naozaj nebolo o čom?...“

Môj článok o podobnosti našich politikov a novinárov uverejňuje marcové číslo mesačníka OS – Fórum občianskej spoločnosti (nie online). Text bol napísaný v novembri minulého roka.
gabriel // 2:02 PM


______________________

Monday, March 03, 2003:

Podozrivý vs odsúdený: Opäť raz majú naše dva mienkotvorné denníky problém tie dva pojmy rozlišovať. „V Pakistane zatkli organizátora útokov na newyorské dvojičky,“ píše Pravda a takmer totožný titulok má aj SME. V oboch článkoch ale potom ich autori píšu, že ten zadržaný pán je podozrievaný americkými vyšetrovateľmi. Také BBC to hovorí rovno v titulku.

Ako naši živnostníci?: Hlavný článok SME dostal názov „Živnostníci ožili, za deň ich pribudne 56.“ Ožili znamená, že na rozdiel od minulosti výraznejšie rastie ich počet, prípadne ich aktivita, teda tržby? Článok ale vôbec nič také neukazuje. Autori Juraj Javorský a Iveta Muržicová akurát píšu, že je u nás 280-tisíc živnostníkov a citujú jedného štatistika, že priemerne denne pribúda 56 živnostníkov. To je ale len obyčajný priemer od roku 1990, teda žiadne oživenie nenaznačuje ani nepotvrdzuje.

gabriel // 1:54 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist