Slovak Press Watch

Saturday, April 05, 2003:

Systém uvádzania opráv: v denníku SME sa celkom slušne zabeháva, už to podľa mňa vyzerá celkom seriózne (hoci prečo neprišla oprava zámeny Skloobal/Skloplast?). Ale ani jednu dnešnú opravu nevidím online. Inak možno by budovaniu dôvery čitateľov pomohlo aj zverejnenie kontaktného emailu či tel. čísla čisto pre opravy, ako je to bežné v amerických denníkoch.

PS The New York Times uverejnil vo štvrtok
opravu toho známeho citátu generála Wallaca, kritizujúceho prehnané očakávania ľahkého víťazstva v Iraku. Uverejnili ho Pravda (dva krát) aj SME.

"Nepriateľ, s ktorým bojujeme, je odlišný od toho, na ktorého sme sa pripravovali pri manévroch," priznal americký generál William Wallace.

V skutočnosti vraj povedal “trochu/o niečo odlišný” (a bit different), čo je určité zmäkčenie. Podstata je podobná, ale citát je predsa len iný. Opravia sa aj slovenské médiá?

Fotomontáž: Denník L.A.Times prepustil tento týždeň svojho fotoreportéra v Iraku za počítačovú úpravu fotky. Aké sú štandardy pre úpravu fotiek u nás?
gabriel // 5:01 PM


______________________

Friday, April 04, 2003:

Byty vs rodinné domy: V hlavnom článku SME je aj konštatovanie:

„Podľa Štatistického úradu sa v roku 2000 stavalo celkovo za takmer 69 miliárd korún, v roku 2001 už za 74 miliárd.”

Už? Po očistení o infláciu je to takmer totožná suma.

Titulok dňa:O plebiscit nie je veľký záujem.“ V článku SME podľa TASR sa píše:

„Ak by sa referendum o vstupe Slovenska konalo tento víkend, zúčastnilo by sa na ňom 73 percent občanov. Štyridsať percent určite a 33 percent skôr áno.”

Áno je to nižšie ako v okolitých krajinách, ale nazvať to neveľkých záujmom, nuž neviem.

Upálenia v Česku: Mirka Horobová a Igor Stupňan pripravili v SME peknú tému o reťazi samovrážd upálením u susedov, vrátane názorov lekárov a historických porovnaní.

Financovanie politických strán:Stranícki sponzori sú nestáli,” hlási titulok Pravdy. Článok uvádza ako príklad 2 firmy z posledných 3 rokov. Lenže v tom období tých straníckych sponzorov bolo na desiatky. Sú teda firmy skôr oportunistické alebo skôr ideologické v darovaní? Z článku sa to nedozvieme. Takže tvrdenie z titulku článok nepotvrdzuje.
gabriel // 1:54 PM


______________________

Thursday, April 03, 2003:

Dôchodková reforma:Na penziu budú šetriť len bohatší,“ tvrdí titulok Pravdy článku Patricie Ďuriškovej. Presnejšie ide o šetrenie v druhom, fondovom systéme, lebo šetrenie bude naďalej povinné pre všetkých, len sa ľudia rozhodnú medzi priebežným alebo fondovým systémom. Ale prečo to bude výhodnejšie len pre bohatších som nepochopil. Autorka hovorí o nezávislých ekonómoch a expertoch, ale spomína len jedného, ktorý titulok potvrdzuje – ale zjavne ide len o jeho názor. A ten názor je asi o tom, že je lepšie byť bohatším ako chudobnejším. Evidentne to ale nič nehovorí o prínose či rizikách budovania druhého piliera k súčasnému priebežnému systému. Ak bude druhý pilier výnosnejší, vyplatí sa to predsa tak chudobným ako bohatým.

Veľvyslancom SR v USA: je Martin Bútora, nie Daniel, ako to uvádza Pravda. Na chybu ma upozornil Eugen Jurzyca.

Reportáž z ukrajinskej hranice: od Andreja Bána stojí za prečítanie v Domine fórum (spoplatnené články). Podobne peknú analýzu má v Domine František Šebej – tentoraz o ľudských štítoch. Naopak Marek Vagovič v článku o nástupe Pittnera do SIS opäť raz množstvo osobných podozrení (podľa koho, Domina, polície, politikov???) a robí podľa nich závery aj keď mu jeho premisy aktéri popierajú alebo nepotvrdzujú. Hranica pre publikovanie overených faktov neoverených fám je ťažko viditeľná.

Miklošova daňová reforma: Robert Žitňanský kritizuje v podstate reformu za to, že neriskuje a neprehlbuje rozpočtový deficit. Kritizuje Mikloša aj za to, že

„ Pre ministra financií Ivana Mikloša sa „fiškálna neutralita“ stala posvätnou kravou...”

Ako som na to už upozornil 16.1.2003 v poznámke k Žitňanského inému článku, jeho kritika je nedôveryhodná, lebo on sám (aspoň donedávna) tvrdil to isté:

“Základným východiskom pre hospodárenie štátu by mala byť posvätnosť vyrovnaného rozpočtu. Život na dlh je rovnako nemorálny, ako úškľabky „reformátorov“, ktorí hlas rozumu zosmiešňujú a zadlžovanie umožňujú.”
R.Žitňanský k rozpočtu SR na rok 2002, DF 50/2001

Dnes ale už uvádza výnimky:

“Ak by aj krátkodobý výpadok zhoršil aktuálny stav verejných financií...takýto deficit by bol jediným deficitom, ktorý je obhájiteľný.”

Lebo prečo? Veď aj pre socialistov sú všetky deficity akože krátkodobé. A kto povie, že tento bude krátkodobý a nie dlhodobý?

Navyše prepočty dopadov na príjmy občanov (zníženie priamych daní, zvýšenie DPH) v tabuľkách Domina sú chybné. Chýba tam dopad zníženie dane z príjmu firiem. Prepočty Domina totiž jednoducho nahrádzajú starú 14% sadzbu DPH pre vybrané výrobky 20%. Lenže ceny hore automaticky nepôjdu, lebo firmy majú zároveň nižšie daňové náklady kvôli nižšej dane z príjmu. A pri tovare, kde je už teraz 20% sadzba by mali ceny reálne klesnúť, lebo ich výroba a predaj bude lacnejší. V skutočnosti (nominálne) to tak celkom nebude, lebo prídu ďalšie deregulácie atď. Ale dopad nižšej dane z príjmu firiem sa nedá obísť.

Oveľa lepší, chladnou hlavou písaný článok o daňovej reforme napísal Rado Baťo z TRENDU. Vysvetľuje, že v skutočnosti ozaj ide o mierne zvýšenie daňového zaťaženie, ale hlavne kvôli vyšším spotrebných daniam. Veľmi dobrý materiál.
gabriel // 4:28 PM


______________________

Wednesday, April 02, 2003:

Peter Arnett vs NBC: Klaudia Lászlóová z Pravdy s pomocou zdrojov ČTK píše o prepustení amerického reportéra Arnetta jeho zamestnávateľmi NBC a National Geographic Explorer. Článok cituje Arnetta, keď hovorí o tom, že bol prepustený na tlak americkej vlády, ktorá nechce mať „dôveryhodné spravodajstvo z Bagdadu.“ Autorka pre dokreslenie akéhosi tlaku americkej administratívy na novinárov dodáva:

“Arnett bol jedným z posledných novinárov, ktorí vysielajú pre americké médiá spravodajstvo priamo z Bagdadu. “

Nuž v Bagdade je stále 11 ďalších amerických novinárov, nepočítajúc ľudí z agentúr Reuters či AP. (Takí Nemci tam majú jedného jediného novinára). Okrem toho autorka zabudla v článku spomenúť, že samotný Arnett sa za svoj rozhovor pre irackú štátnu televíziu sám verejne ospravedlnil a označil ho sa svoje zlé rozhodnutie. To prepustenie sa potom javí v trochu inom svetle, však? Matúš Kostolný mal o prípade oveľa lepší článok v SME včera. Jack Shafer z amerického internetového magazínu Slate má k celej debate veľmi dobrý komentár. Podľa neho ani tak nejde o Arnettovu kritiku vojny či možné zneužitie jeho rozhovoru na propagandu, ale o Arnettove zavádzanie faktami a naivitu pri chválení irackého ministerstva informácií a jeho prístupu k novinárom.

PS Článok Borisa Lattu v Pravde dostal názov „Arabskí novinári to majú zlé.“ Latta však rozpráva len a len o situácii v Jordánsku.

Je rozriešená záhada záhadou?:Sponzori strán záhadne zmizli,“ znie titulok inak dobrého článku Igora Stupňana v SME. V článku vzápätí novinár odhaľuje motívy politických strán na preferovanie vlastného financovania z členského, a nie zo sponzorských darov (neplatenie daní, menšia transparentnosť). Tak aká je tá záhada z titulku? Ešte protirečivejšie znie podtitulok iného článku na rovnakú tému: „Sponzori politických strán záhadne zmizli, stranám sa viac vyplatí členské.“ Ozaj, prečo vlastne strany robia to, čo sa im viac vyplatí? Niečo tu fakt nehrá...
gabriel // 2:01 PM


______________________

Tuesday, April 01, 2003:

Geografia a kriminalita: Roman Pataj v hlavnom článku dňa SME Najviac ľudí odsúdili na východe“ pátra po príčinách vyššieho počtu odsúdených v krajoch východného Slovenska ako v strede či na západe krajiny. Viacerí experti hovoria o inom prístupe polície či inom type kriminality.

Mňa napadá ešte jedna vec. Kriminalita je dosť previazaná aj na vek, teda čím viac ľudí v skupine 18-30 rokov (hlavne mužov), tým býva kriminalita vyššia. A východné kraje majú najmladšiu populáciu.

Inak robiť závery z priloženej tabuľky porovnávajúcej počty odsúdených podľa jednotlivých krajov nie je celkom šťastné. Kraje majú predsa rôzny počet obyvateľov, a najväčšie kraje sú Prešov a Košice, najmenšie Trnava a Bratislava. Ak by teda aj kriminalita bola všade rovnaká, východ stále vyjde najhoršie. Faktom ale je, že aj po prepočítaní na počet odsúdených na jedného obyvateľa je na tom najhoršie košický kraj. Druhá najhoršia je ale už potom Banská Bystrica, nie Prešov.

Do čoho sa investuje v Trnave: Jozef Gryga zo SME na prvej strane píše o Skloobale, vnútri denníka o Skloplaste. Tá prvá firma zrejme s investíciou nič nemá, pôsobí v Nemšovej, nie v Trnave. Investorom je firma Johns Manville. Asi ťažko teda Manville niečo povedal, ako o tom novinár píše, citát je tak akurát od viceprezidenta tej firmy.
gabriel // 2:00 PM


______________________

Monday, March 31, 2003:

Reforma súdov:Zo slovenských súdov zostane iba polovica,“ hlása titulok Pravdy na prvej strane. Vanda Vavrová v článku ale píše, že zo 63 terajších súdov sa zruší 15, a ďalších 16 zmení status - rozšíri pôsobnosť. Polovica sa teda „zruší alebo zmení pôsobnosť,“ ako píše autorka. Takže zo súdov zostanú tri štvrtiny, nie polovica.
gabriel // 3:23 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist