Slovak Press Watch

Saturday, May 24, 2003:

Vládne pôžičky v zahraničí: Jana Brondošová zo SME píše:

“Na zahraničných finančných trhoch sa Slovensko stáva obľúbeným dlžníkom. Pri včerajšej emisii eurobondov si požičalo veľmi lacno, za najnižší úrok, aký sa kedy podarilo získať niektorej zo stredoeurópskych kandidátskych krajín.
Za prvé tri mesiace trvania pôžičky, ktorá je dvojročná, zaplatí iba 2,415 percenta... Riziková prirážka nad priemerné úroky na trhu je 0,05 percenta. V minulosti musela vláda platiť až o niekoľko percent viac. Lepšie podmienky umožnil nielen pokles úročenia eura, ale predovšetkým zmeny na Slovensku od roku 1998.”

To, že si
vláda vie požičať lacnejšie ako v minulosti je dobré prirovnanie, a je to jej úspech. Ale to porovnanie so susednými krajinami navodzuje dojem, že si slovenská vláda vie požičať najlacnejšie (preto to ten štátny úradník aj zdôrazňuje). Lenže na to treba porovnať tie spready (prirážky), nie celkové úrokové sadzby. Bez tohto porovnania je veta “Vláda si na dva roky požičala pol miliardy eur za úrok, aký by závidelo aj Česko, Poľsko či Maďarskoskresľujúca.

Anyway, a ako to bude po troch mesiacoch, keď už je o tej pôžičke reč?

Výpočet dôchodkov po novom: Patricia Ďurišková z Pravdy pripravila veľmi dobrý praktický materiál o reforme priebežného systému sporenia dôchodkov, vrátane zahraničných zmien.

Maggie a Sex Pistols: Juraj Kušnierik napísal celkom pekný článok o vzniku punku vo svete a u nás (spopl. článok) pre Domino fórum, akurát ten začiatok...Píše:

“Sedemdesiate roky. Londýn. Na Downing Street býva Železná lady Margaret Thatcher... Mladý nahnevaný muž menom John Lydon v tom čase pravidelne navštevuje... dávajú dokopy kapelu Sex Pistols...”

Vykreslené je to pekne, znie to sugestívne, ale: Sex Pistols vznikli v roku 1975, kým Maggie sa stala PM až v roku 1979.

PS V minulom roku v Pakistane zavraždený americký novinár sa volal Daniel Pearl, nie David, ako napísal František Šebej.

PPS Existujú v slovenských médiách vôbec nejaký fact checkers? Tu je pár slov o praxi v USA– v denníkoch veľmi nie, v týždenníkoch a časopisoch áno.
gabriel // 5:03 PM


______________________

Friday, May 23, 2003:

Ako na nezamestnanosť: Oliver Ondráš a Lýdia Vereščaková zo SME napísali veľmi dobrý článok o možných nedostatkoch novej legislatívy upravujúcich povinnosti nezamestnaných – problémová kontrola PN-károv. Informácie z terénu sú oveľa prínosnejšie ako bežná povinná jazda novinárov pýtať sa na teoretický dopad rôznych expertov a analytikov z Bratislavy.

Vyššie dôchodky: Patricia Ďurišková z Pravdy v článku o parlamentom schválených vyšších dôchodkoch prepisuje názor poslankyne Bauerovej (SMK):

“Podľa nej vzhľadom na 8,6-percentnú infláciu v prvom štvrťroku 2003 môže nanajvýš len zmierniť dosah zvýšenia cien.”

Ta inflácia ale bola 7,6%, čo je dosť veľký rozdiel, keď sa handrkuje o percentný bod či dva.

Astročlánok dňa: Čitateľ ma upozornil na jeden zaujímavý článok SME, ktorý som v stredu prehliadol:

Amatérski astronauti prekvapili odborníkov NASA

Amatérski astrológovia vedeli o katastrofe raketoplánu Columbia o niekoľko minút pred expertmi z riadiaceho strediska NASA a dokonca prv než samotní kozmonauti na palube... Počet členov americkej Astronomickej ligy, najväčšieho amatérskeho združenia astronómov na svete...“


Škoda, že nebola reč aj o gastrolístkoch.

Oprava: Ospravedlňujem sa za chybu z pondelka, komentátorom SME je Marián Leško, nie Milan, ako som napísal. Ďakujem za upozornenie.
gabriel // 3:04 PM


______________________

Thursday, May 22, 2003:

Zemetrasenie na východe: je pekne spracované reportážou Štefana Frimmera a backgroundovým rozhovorom a štatistikami Richardom Filipkom v SME. Akurát raz to naše zemetrasenie je označené ako stredne silné, a raz ako slabé... Inak ak dobre počítam na základe tých čísel v SME, v priemere je vo svete každý deň 17 zemetrasení ako to utorkové z východu Slovenska.

Pre a proti zvýšeniu daní na pivo: pripravil zaujímavý materiál Jozef Sedlák z Pravdy. Zachytil veľmi dobrú výmenu názorov.

Nedôvera v Csákyho?:Koalícia vicepremiérovi Csákymu nedôveruje,” hlási titulok Pravdy. Článok o ničom takom nehovorí, ozýva sa len ANO.

Case for Euro: Výborný článok argumentujúci za prijatie eura Slovenskom (spoplatnený článok, ako aj tie ďalšie v DF) napísal Michal Horváth pre Domino fórum. Hlavná otázka pre neho je nie či, ale kedy.

PS V rámčeku pri článku Robert Žitňanský vysvetľuje prácu hlavného teoretika menových únií ekonóma Roberta Mundella – jeho za a proti euru. Akurát zabúda dodať, že Mundell si urobil aj zhodnotenie tých pre a proti : a že je veľký fanúšik eura a považuje ho za dobrý krok.

Špecialitou našich novinárov: je vytváranie podozrení o ľuďoch na základe povrchných informácií, bez kontaktovania samotných „podozrivých“ a hlbšieho skúmania skutočností. Robert Žitňanský z nového Domina fórum je pekný príklad:

“Okrem toho, túto [referendovú - gs] kampaň pre Sociálnu poisťovňu robila firma B+Business centre, ktorá je podľa televízie Markíza v nejakom vzťahu k ministrovi financií Ivanovi Miklošovi a podľa SME má údajne so Sociálnou poisťovňou podpísanú zmluvu na 99 rokov. Oveľa zaujímavejšie než domnelé kontakty s ministrom Miklošom sú však personálne prepojenia tejto firmy s obchodníkom s cennými papiermi Stredoeurópsky maklérsky dom, ktorý sa podieľal na jednom z najväčších korupčných škandálov predchádzajúcej vlády, na predaji akcií VSŽ pred Vianocami roka 2001. Zaujímavosťou je aj prepojenie člena štatutárnych orgánov firmy B+Business Vladimíra Raimana s istým „expertom na mediálne prostredie“, tohto času, v rozpore so zákonom o štátnej službe, generálnym riaditeľom sekcie umenia ministerstva kultúry Andrejom Zmečekom.”

Len na základe obchodného registra sa dá spojiť polovica Slovenska. Sú tým pádom všetci podozriví z niečoho zlého?
gabriel // 2:36 PM


______________________

Wednesday, May 21, 2003:

Klesajúca nezamestnanosť: Tomáš Velecký na prvej strane SME píše:

“Dnešná miera nezamestnanosti na Slovensku je porovnateľná so Španielskom.”

Možno áno, ale so Španielskom spred pár rokov. Najnovšie majú Španieli nezamestnanosť 11,7% (1.štvrťrok 2003), takže so Slovenskom by som ich veľmi neporovnával. Inak k článku (nie online) je za to pekný graf dlhodobého vývoja, škoda, že to nie je očistené o sezónnosť.

PS Pravda hodila správu o nezamestnanosti blížiacej sa po 4,5 rokoch k 15% na štvrtú stranu...

Naposledy o referendách?: SME cituje premiéra Dzurindu, že „mali sme vyššiu účasť ako Slovinsko a Maďarsko...“ Síce to v pondelok napísal aj komentátor SME Marián Leško, ale myslím, že sa obaja mýlia s tým Slovinskom. Navyše som prehliadol ďalšiu faktickú chybu v tom Leškovom komentári:

„Zatiaľ sme sa ako jediní dostali cez 90-percentnú podporu zúčastnených voličov.“

No práve v tej Litve týždeň pred nami bola podpora 91%. Leškove chyby sú o to horšie, že podkopávajú jeho argument, že to naše referendum bolo vlastne v porovnaní s ostatnými krajinami fajn. A žiadať opravu by už asi bolo priveľa, však.

Krátka pamäť dňa: Richard Filipko zo SME dnes píše o piatkovom pláne odborárov na štrajk:

“Pôjde o prvú odborársku akciu v tomto roku, ktorá vážnejšie skomplikuje život niektorým ľuďom na celom Slovensku.”

Na začiatku februára istý R.Filipko v SME napísal článok “Štrajk pokračuje, škody sú stámiliónové” o paralyzovaní železničnej dopravy odborárskym štrajkom.
gabriel // 3:16 PM


______________________

Tuesday, May 20, 2003:

Teraz ako teraz:Ľudia teraz precestujú za úradmi viac peňazí,“ hlási titulok Pravdy. V článku sa ale diskutuje o dopade návrhu nového zákona po zrušení okresných úradov – teda najskôr v budúcom januári. Tí ľudia teraz cestujú tak ako predtým.

Jayson B. vs malé podvody: Vymyslené články sú hrozná vec, ale malé každodenné nepresnosti viac ubližujú reputácii novín, hovoria viacerí mediálni experti v článku v americkom denníku The Christian Science Monitor. Celkom súhlasím, poučný článok.

Zaujímavé na kauze v NYT tiež je, že napriek množstvu vymyslených vecí (vrátane rozhovorov) sa skoro nikto voči klamstvám neohradil. Podľa minuloročného prieskumu dve tretiny Američanov si myslelo, že médiá nie sú ochotné priznať si chyby. Teda väčšia ochota k opravám by mala vlastne pomôcť samotným médiám v hodnovernosti u čitateľov a zároveň kontrole vlastných reportérov.
gabriel // 2:56 PM


______________________

Monday, May 19, 2003:

SME je za EÚ: Fajn, nikto neberie právo na názor denníku. Ale miešať svoj názor do spravodajstva nie je dobrý nápad. Po piatkovej výzve na účasť sú aj dnes niektoré články pod vplyvom oficiálneho názoru SME: „Smutné prvenstvo Žilinského kraja,“ (nízka účasť), či „Prieskumy účasti boli optimistické“ (čiže hovorili o vysokej účasti). Smutné, optimistické – ako pre koho, pre iných radostné a pesimistické. Keď potom SME pripraví článok o za a proti EÚ „pre nerozhodnutých,“ kto už len takémuto akože objektívnemu článku verí? SME jednoducho stráca kredibilitu v písaní o nevýhodách členstva EÚ.

Slovinské referendum 2: Aj Milan Leško zo SME používa zlé čísla o účasti na EÚ referende v Slovinsku (vraj to bolo 45%). Chyba je aj v článku Romana Schönwiesnera z TRENDU– za EÚ nehlasovalo 92,7% Slovincov. Ešte raz: účasť 60,4%, za EÚ 89,6% (sobotňajšia linka bola na neoficiálne výsledky, tieto by mali byť konečné).

Vojna pre ropu?:Najväčšie rafinérie zarobili na vojne miliardy,“ hlása titulok článku Tomáša Veleckého v SME. Ide o tržby za prvý štvrťrok, vojna v Iraku začala koncom marca – a vtedy cena ropy výrazne klesla. Takže rafinérie zarábali na ohlasovanej no zároveň odďaľovanej vojne. Takže zarábalo sa z mieru pred vojnou, nie z vojny.

Komentár dňa: Bohuš Lenický z Pravdy píše:

“Slovenskí politici, najmä premiér Mikuláš Dzurinda, si v poslednom čase často vypomáhajú hokejovými metaforami... Priživovať sa na popularite bronzového tímu a vypomáhať si ním pri obhajobe neschopnosti družstva, ktorého je kapitánom, je nedôstojné a nechutne lacné. Aj porovnanie výsledku referenda, keď nám potrebná účasť vyšla len tak-tak, s kanadským zlatým gólom vo finále hokejového turnaja kríva na obe nohy... V zápase vlády o úspech referenda by verejnosť ako rozhodca mala celý kabinet posadiť na trestnú lavicu a Csákyho tam nechať až do konca zápasu."

Tak, tak, tie metafory sú nechutne lacné. Teda aspoň u tých druhých.
gabriel // 2:38 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist