Slovak Press Watch

Saturday, June 07, 2003:

Reakcia pre reakciu: V článku Tomáša Veleckého zo SME obviňuje kontrolný úrad FNM z nehospodárnosti v 4 hlavných veciach (odmeny, náklady na občerstvenie, predaj áut a pohľadávok). V článku je ale len reakcia FNM na prvé obvinenie. Kde sú zvyšné?

A nie je to prvý krát, keď sa to stalo. Napríklad v utorok v článku SME od Petra Bálika o policajnom zásahu na koncerte v Svätom Jure viacero svedkov hovorilo o tvrdom, vulgárnom počínaní policajtov, a že vraj odmietli informovať primátora...V článku bola jedno-vetná všeobecná reakcia polície. A čo ich reakcia na údajnú tvrdosť, vulgárnosť? A majú vôbec povinnosť informovať primátora?

Možno FNM/polícia odmietli odpovedať na ostatné veci, ale to potom má byť v článku, aj to je zaujímavá informácia. Lebo dá sa to vysvetliť aj povrchnosťou reportérov, alebo ich zaujatosťou. Vyzerá to potom, že tam majú reakcie dotknutých len aby si splnili nejakú nepríjemnú povinnosť, lebo inak je im už všetko jasné dopredu.

Bulvár v médiách: Komentátor SME Peter Javůrek sa zamýšľa nad novinárskymi škandálmi v The New York Times:

Pravda nás nudí. Chceme čoraz kratšie články a väčšie obrázky. Chceme vedieť, čoho sa obávať, chceme sa denne dozvedať, že sme klamaní a zneužívaní politikmi a celým svetom. Za to si platíme a za to sa odmeňujeme. Nesmejme sa preto príliš nahlas - novinári, ktorí to vo svojej ctižiadosti občas preženú a začnú otvorene podvádzať, nie sú odpad, ale produkt tohto stavu. Aj vďaka nim sa v serióznych novinách môže objaviť i tá „intelektuálčina“.

Podľa mňa ale zmiešava dve veci. Jedna debata je o čom písať: “seriózne” správy vs bulvár. Druhá debata je ako písať: overovanie faktov, právo na reakciu a podobne. To, že chceme viac obrázkov a kratšie články patrí do prvej debaty, to, či chceme pravdu alebo klamstvo do druhej. Ak chcem kratšie články predsa neznamená, že ich chcem mať vymyslené, či áno? Jayson Blair patrí do tej druhej debaty.
gabriel // 5:55 PM


______________________

Friday, June 06, 2003:

Nižšia vyššia inflácia:V máji inflácia posledný raz nižšia ako vlani,“ znie titulok Pravdy. Citovaná správa SITA ako aj štatistiky hovoria o niečom celkom inom: medziročná inflácia od marca mierne klesala, kým od teraz sa očakáva jej vzrast. Ale jej úroveň oproti roku 2002 je bezkonkurenčne vyššia – v máji pred rokom 3,2% oproti tohtoročnému máju 7,6%.

PS V článku o nezamestnanosti Juraj Javorský zo SME cituje analytika Róberta Pregu:

„Nielen u nás, ale aj vo svete sa za nezamestnaného považuje ten, kto nepracuje, ale taký človek, ktorý nepracuje a aktívne si hľadá prácu,“ vysvetlil analytik Tatra banky Róbert Prega.

Podľa mňa Prega v skutočnosti povedal, že “sa za nezamestnaného nepovažuje ten, kto nepracuje, ale taký človek...” Prípadne to chcel povedať.

Pomôcka (nielen) novinárom na horúce dni: Vraj/údajne/podľa kuloárnych informácií to urýchľuje prácu na internete.
gabriel // 12:09 PM


______________________

Thursday, June 05, 2003:

Rovná daň z príjmov 2: Takže podľa všetkého návrh ministerstva financií (MF) skutočne predpokladá, že malá skupina ľudí bude platiť viac aj v dani z príjmov, nehovoriac o DPH a spotrebných daniach. Nie sú to však ľudia s hrubou mzdou okolo 11.000 Sk mesačne, ako to včera v SME tvrdil Pavol Ondriska, ale s hrubou mzdou od 12.305 do 13.320Sk mesačne. Pritom maximálne zvýšenie v platbe dane je 106Sk ročne.

Tak či tak, MF by nám teda malo zmenu svojho plánu vysvetliť. A lepšie komunikovať svoje návrhy. Napríklad Pravda dnes cituje šéfa odboru sociálneho poistenia na ministerstve práce Ivana Švejnu, že po reforme „daň z príjmov sa určite nikomu nezvýši.“ Či už pribudla ďalšia zmena v návrhu reformy?

PS Koláčový graf (nie online) článku
o dni daňovej slobody Juraja Javorského má názov „Z čoho sa skladá hrubá mzda.“ Je to však rozdelenie ceny práce, teda celkových nákladov na zamestnanca. Oproti hrubej mzde (čo vidí zamestnanec na výplate) je cena práce vyššia o odvody platené zamestnávateľom – je teda vyššia o niečo viac ako tretinu.

Výrok dňa: Jozef Sedlák z Pravdy v popise trhu mlieka píše:

“Na svetových trhoch...dokáže predať mlieko len ten, kto ponúkne nižšiu cenu. A tá sa stláča exportnými dotáciami. Najväčším slovenským problémom je, ako zohnať štátne peniaze na konkurencieschopné exportné dotácie.”

Pekný príklad čiernobieleho videnia sveta: zbohatnúť sa dá len na úkor iných, veľkosť koláča je fixná, kto si viac uchmatne, vyhráva. Nie je tak náhodou hlavným slovenským problémom nízka efektivita výrobcov, povedzme aj mlieka?? Alebo, ako hovorí aj môj šéf v INEKO Eugen Jurzyca, ešte väčším problémom bude zrejme samotná utkvelá predstava Slovákov o svete plnom koláčov s fixnou veľkosťou: že zbohatnúť sa dá len na úkor iných, a nie vzájomnou spoluprácou, vďaka iným.

Mahmúd Abbás a holokaust: Jana Mikušová zo SME píše o palestínskom predstaviteľovi na stretnutí s Bushom a Šaronom:

“Abbás uznal aj židovské utrpenie, ktoré „by sa už malo skončiť“. Abbásovo vyhlásenie o židovskom utrpení je významným signálom, pretože Abbás je známy svojím popieraním holokaustu.”

Abbás asi holokaust skutočne popieral, či aspoň znižoval počty obetí, vo svojich prácach v 80-tych rokoch. On sám to však vidí inak, no čo je dôležité, holokaust už teraz sám verejne odsudzuje. Je dobré pripomínať jeho minulosť, ale nie je férové tvrdiť, že holokaust stále popiera. A tým pádom asi o významnom signále ťažko hovoriť...

Obchodné bloky: Tomáš Velecký zo SME napísal pekný článok porovnávajúci ekonomiky USA, Číny a EÚ (aj po budúcoročnom rozšírení). Pri štatistikách ale chýba zdroj aj rok, čo je pri populácii tiež dôležité. A USA je federáciou 50 štátov, nie 51.
gabriel // 5:20 PM


______________________

Wednesday, June 04, 2003:

Rovná daň z príjmov: V hlavnom článku SME Juraj Javorský cituje ekonóma Pavla Ondrisku:

„Zamestnanci s hrubým mesačným platom okolo 11-tisíc zaplatia dokonca vyššiu daň z príjmov ako teraz,“ hovorí ekonomický analytik Pavol Ondriska.

Je to ozaj tak? Pri mojich vlastných prepočtoch mi to nijako nevychádza. Ani tabuľky uverejnené v SME tomu nenasvedčujú. Ak je to ale pravda, potom by to predsa chcelo otázku na ministra financií, ktorý vždy tvrdil, že individuálna daň z príjmov bude upravená tak, že nikto nebude platiť viac ako doteraz. Ako to teda je?
gabriel // 12:07 PM


______________________

Tuesday, June 03, 2003:

Kto za ten maďarský preklad môže: V piatok Peter Morvay zo SME písal o nekvalitnom preklade jednej brožúry. Spomenul aj firmu Simulta, ktorá preklad mala robiť, no neoslovil ju. Za reklamu boli ľudia z tej firmy zjavne nadšení, a pravdepodobne kontaktovali SME so svojou verziou. Tá dnes vychádza v SME pod názvom „Chyby v publikácii Csákyho úradu nezavinili prekladatelia.“ Vážne? To hovoria – surprise surprise - prekladatelia, a že vraj výsledná verzia je iná ako publikované úryvky, vrhajúc teda zlé svetlo späť na Csákyho ľudí, ktorí pre zmenu tentoraz nedostali priestor reagovať... Možno teda o pár dní vyjde v SME aj ich verzia o zlých prekladateľoch. Možno je v tom Simulta nevinne, možno nie, tak či tak vďaka novinárovi utrpela na reputácii, minimálne u ľudí, čo čítali SME v piatok a dnes nie. Prečo nejde získať názory oboch, zistiť si poriadne fakty a publikovať to celé v jednom článku? Veď nešlo o nejakú breaking news, ktorá musí byť vonku hneď na druhý deň.

PS Článok Romana Pataja v SME dostal názov „Komerční právnici obviňujú štát, že používa mocenské praktiky.“ Kritika právnikov je fajn, ale v článku nie je ani len stručné zhrnutie zámerov štátu (ministerstva spravodlivosti), takže tú kritiku si nemajú čitatelia s čím porovnať.

Prečo bola vojna v Iraku?: Dopisovateľ Pravdy Juraj Kittler včera napísal:

“Len zbrane hromadného ničenia sa ešte stále nenašli... Rumsfeldov námestník Wolfowitz to napokon nevydržal a v interview pre Vanity Fair potvrdil, čo už aj tak všetci vedeli: že zbrane hromadného ničenia boli iba zámienkou, aby mohli USA presunúť do Iraku svoje jednotky zo Saudskej Arábie, kde im už horela pôda pod nohami. “

Ten rozhovor som nečítal, ale iné médiá ho citujú výrazne inak. Wolfowitz podľa nich povedal, že hrozba zbraní hromadného ničenia bola komunikovaná ako hlavný dôvod pre vojnu z “byrokratických dôvodov” – teda že sa na tom všetci zhodli, nie že to bola zámienka. A ako jeden z ďalších dôležitých dôvodov Wolfowitz spomína aj to odsťahovanie vojsk od Saudov.
gabriel // 2:53 PM


______________________

Monday, June 02, 2003:

Problémy našich policajtov: SME informuje o dvoch prípadoch z víkendu, v ktorých na políciu padá zlé svetlo. V prvom podľa svedkov policajti nezabránili dobodaniu pár mladíkov, v druhom naopak podľa svedkov šlo o neadekvátny zásah na festivale. Možno to tak bolo, možno nie. Reakcia a vysvetlenie polície chýba. Prečo?

Vláda a príprava zákonov:Vláda mešká s vážnymi zákonmi,“ znie titulok článku Romana Pataja a Richarda Filipka zo SME. Popisujú stav, keď vláda podľa vlastného plánu nestihla predložiť 30 zákonov, no predložila do parlamentu 26 zákonov mimo plánu. Zásadná otázka teda je, či tých 26 zákonov bolo dôležitejších pre Slovensko ako tých 30 plánovaných. Ak áno, titulok, že vláda mešká s vážnymi zákonmi je nepodstatný, lebo vláda namiesto toho pracovala s ešte vážnejšími zákonmi. Ak nie, výčitka je namieste. Či to tak je alebo nie, však téma SME neskúma (hoci jej to v rozhovore navrhuje aj ex-vicepremiér pre legislatívu Fogaš) a preto jej zistenia nie sú veľmi zaujímavé. Tiež nie je jasné, kto písal charakteristiky meškajúcich zákonov („veľmi dôležitý zákon, je na škodu, že jeho predloženie parlamentu mešká,“ „menej dôležitý zákon...“) – sú to predsa subjektívne názory, odkiaľ to reportéri majú??
gabriel // 2:19 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist