Slovak Press Watch

Saturday, June 14, 2003:

Nižšie odvody, nižšie mzdy?: Tak to vidí Patricia Ďurišková z Pravdy v článku „Vyššie poistné niektorých ľudí oberie o 800 korún.“ Vtip je v tom, že poistné nebude vyššie, ale nižšie. Sama autorka píše:

“Okrem daní sa totiž od budúceho roku upravia aj odvody. Tie by sa podľa návrhu vlády mali pre zamestnávateľov znížiť až o 3,85 percenta, zamestnanci však budú platiť o 0,6 percenta viac ako dnes.

Takže celkovo odvody idú dole o 3,25 bodu. Z pohľadu ceny na zamestnanca je ale jedno, kto presne platí tie odvody. Takže zamestnávateľom klesnú náklady na zamestnanca, čo bude mať za následok, že si firmy môžu dovoliť vyššie platy a/alebo viac zamestnancov.

Summa summárum, celkové nižšie odvody takmer určite nikoho o žiadne koruny neoberú.

Gramatické chyby: sa akosi na tejto stránke v poslednom čase premnožili – hlavne keď za ne kritizujem iných... Tak sa ospravedlňujem, budem si dávať väčší pozor. Vo štvrtok som skomolil meno redaktorky SME: Volá sa Mirka Horobová-Kernová, nie M.H.-Kerná. Sorry.

Listy: Práve ona mi napísala v súvislosti s jej článkom o Miklošovom referenčnom liste pre súkromnú agentúru:

Pre nedostatok priestoru sme museli informácie okolo listu Mikloša zhustiť, no referenčný list Mikloša podľa toho, čo povedal Vladimír Čurný z MZV, skutočne napomohol agentúre.

[vypustený odstavec znel]
Jednou z podmienok užšej súťaže bolo podľa Vladimíra Čurného z Odboru verejného obstarávania MZV preukázanie sa referenciou o tom, že má skúsenosti s prácou v danej krajine. "Iba táto agentúra mala ako doklad takýto list, ktorý tvrdil, že agentúra niekedy robila pre SIA (Slovenskú informačnú agentúru), ktorá zastrešovala takúto činnosť," povedal pre SME Čurný. "Je to bežná referencia, keď vieme, že táto agentúra už niečo podobné realizovala, a nie, že sa to pôjde len učiť," dodal. Ostatné agentúry práve túto podmienku - referenciu podľa Čurného nesplnili, preto pri ďalšom výbere s nimi nerátali.

Aha, tak potom tá informácia sedí, no čudujem sa editorskej práci, hlavne ak ide o článok prinášajúci obvinenia z klientelizmu.

Ale aj tak je v článku dosť nezodpovedaných otázok. Bolo to kritérium naozaj také bežné – čo na to hovoria konkurenčné firmy, či firmy čo robili podobné kampane predtým. A nebolo by lepšie dať tomu kritériu určitý počet bodov namiesto toho, aby bolo záväzné bez ohľadom na ostatné kritériá, ako je napríklad cena? Nejasné ostáva aj adresovanie listu Mikloša na ministra zahraničia. Prečo nie referentovi, ktorý mal tú súťaž na starosti, či späť firme v zatvorenej obálke? Tak či tak, podľa mňa zodpovednejšie by bolo robiť na článku pár dní a až potom ho publikovať, ak sa teda vôbec niečo zaujímavé nájde.
gabriel // 6:35 PM


______________________

Friday, June 13, 2003:

Slováci o USA: Napísať spravodajský článok o vývoji verejnej mienky a nepoužiť jedno jediné číslo z prieskumu je predsa len možné – ukazuje to článok Róberta Kadlečíka v Pravde. Titulok „Slováci sú k Spojeným štátom kritickí“ ale nepodporuje jediná veta – reč je len o zvýšení kritiky USA Slovákmi, ale o výške kritiky sa nič nedozvieme. Chýba aj dátum posledného prieskumu, o ktorom sa najviac hovorí – bol počas vojny v Iraku, krátko po jeho skončení, či niekedy v máji? A tiež si nie som istý, nakoľko vhodná je ilustračná turistická fotka (nie online) s dvojičkami WTC...veď celá tá zmena postojov k USA vyplýva z udalostí 9/11.

Dve miery nezamestnanosti: Titulok SME Slovensko má dve nezamestnanosti” ako hlavná news dňa? Veď to takto funguje už pár rokov. To, že sa začínajú viac odlišovať je už zaujímavé, ale či je to ozaj tak si nie som celkom istý. Problém je už v samotnom začiatku:

“Koľko je na Slovensku vlastne nezamestnaných? Podľa Národného úradu práce ich bolo koncom prvého štvrťroku menej ako 16,5 percenta, podľa Štatistického úradu 18,4 percenta.”

Ale ak sa nemýlim, to číslo ŠÚSR 18,4 je priemer za celý štvrťrok. Priemer NÚP je potom 17,1 (16,5 je za marec). Čiže rozdiel, o ktorom sa bavíme, je o takmer tretinu menší. Okrem toho je v texte preklep – zamestnanosť v prvom štvrťroku bola 2.130,8 tisíc, nie 2.138 tisíc.
gabriel // 2:59 PM


______________________

Thursday, June 12, 2003:

Ako sa hospodári v našich železniciach: analyzuje Juraj Javorský v SME. Dobrá téma, ale so samotnou analýzou mám viacero problémov. Hovorí sa v nej, že Železnice „sú jedným z dvoch najviac zadĺžených podnikov na Slovensku.“ V absolútnych číslach áno, ale pri zadlženosti meranej ako pomer dlhov k aktívam firmy (ktorá lepšie vystihuje finančnú stabilitu firmy bez ohľadu na jej veľkosť) sú podobne zadlžené desiatky stredných a veľkých firiem. Ďalej je reč o masových a zároveň neefektívnych investíciách – 55 miliárd korún za posledných 8 rokov. Ako príklady neefektívnosti sú uvedené nedokončená výstavba nákladného administratívneho centra, prestavba nevyužívanej stanice a opakovaná výmena plastových okien. Fajn, ale to všetko nedáva dokopy ani 100 miliónov Sk – ani nie 0,2% celkovej preinvestovanej sumy. Asi to chce lepšie príklady za niekoľko miliárd na usvedčenie železníc z chaotickej investičnej politiky. Porovnanie cestovného na kilometer tiež dosť záleží od regulácií maximálnych cien a dotácií, takže sa z toho ťažko dá vyvodiť nejaký záver. Oveľa lepšie je porovnanie nákladov našich železníc na kilometer cesty oproti firmám z iných krajín, hoci aj tam rôzny terén, či povinný rozsah tratí majú vplyv na jednotkovú cenu.

PS V článku o vládou schválenom návrhu nového zákona o sociálnom poistení Tomáš Velecký zo SME uvádza, že dôchodkový vek sa bude postupne posúvať o 6 mesiacov. Ale veď včera to vláda schválila práve o 9 mesiacov, nie?

Komu pomáha Mikloš: Mirka Horobová-Kerná zo SME píše:

„Referenčný list“ ministra financií pomohol súkromnej firme k štátnej zákazke za 7 miliónov.

Niečo podobné napísala aj Gabriela Kaliská včera v Pravde, akurát bez akýchkoľvek reakcií či overovania:

...agentúra B-Adversiting [sic] dostala zákazku na propagáciu SR na severe Európy na základe odporúčania vicepremiéra Ivana Mikloša. A to napriek tomu, že nespĺňala všetky predpísané kritériá.

SME o nesplnení kritérií nepíše, ktovie ako to teda je. Ok, jedna zaujímavá otázka je, či by odporúčania na štátne zákazky politici vo funkciách vôbec mali dávať, alebo nie. SME sa tomu aj venuje, ale jednoznačnú odpoveď nemá. Môj problém je skôr v tom, že novinárky hovoria, že Mikloš “pomohol,” prípadne že na základe jeho odporúčania súkromná firma dostala zákazku. Odkiaľ to môžu vedieť? Nič nám nepovedali o kritériách na výber tej firmy – má odporúčací list váhu napríklad 80%, alebo 5% (povedzme v porovnaní s cenou)? Bol teda Miklošov list dôležitý, alebo nepodstatný, alebo niečo medzi? Boli výsledky tesné alebo víťaz vyhral s veľkým náskokom? Ďalšia vec je, že Miklošovo odporúčanie mohlo aj odradiť výberovú komisiu (kto v nej vlastne bol?). Ak Miklošovi neverím a mám s ním zlé skúsenosti, odporúčací list od neho pre danú firmu asi nepomôže, skôr naopak.

PS Kópia toho listu je na stránke ministerstva financií (pozri Aktuality, List podpredsedu vlády...).

Dopad daňovej reformy: sa pokúša odhadnúť vo veľmi peknej analýze Martin Jaroš z Pravdy. Je dobré, že vysvetľuje aj svoju metodológiu a navyše hovorí o rizikách odhadov. Správne varuje pred automatických započítaním vyššej dane do konečných cien – skutočnosť bude podľa neho priaznivejšia.

Suzanne Vega po slovensky: Peter Bálik zo SME predstavil vo svojom článku pesničkárku i jej tvorbu. Dokázal vcelku nemožné: urobil gramatické chyby v názvoch 4 zo 6 albumov, pri dvoch má zlé roky vydania, skomolil meno jej ex-manžela, skomolil meno jej najznámejšej pesničky Tom’s Diner (na Tom’s Dinner), vzápätí ho zle preložil ako Tomova večera (namiesto (Bar) U Toma), a navyše skomolil aj jej vyjadrenia o svojom poslednom radovom albume pre MF Dnes do podoby:

„Myslím, že je silný. Nie je to moja súkromná terapia,“ povedala pre český denník MF Dnes.

Vegu český denník cituje takto:

“...já mám ty písničky moc ráda a myslím si, že jsou velmi silné. Kromě toho je dobře přijalo i mé publikum, takže nevznikly jen proto, aby mi posloužily jako soukromá terapie.”

Takže okrem iného sú aj tou terapiou... A samozrejme to narábanie s citátmi je strašne povrchné. Neznamenajú úvodzovky náhodou presné slová autora?? Keď sa mi to nechce celé presne citovať, tak si to predsa upravím pridŕžajúc sa zmyslu výroku, ale potom už tie úvodzovky vynechám.

Takže takéto niečo sa môže objaviť v hlavnom mienkotvornom denníku Slovenska??
gabriel // 4:50 PM


______________________

Wednesday, June 11, 2003:

Nižšie a nižšie dôchodky: Kaník mení plány, penzie majú byť ešte nižšie,“ znie titulok článku Patricie Ďuriškovej v Pravde. Ešte nižšie? Ale predchádzajúci plán nebol o nižších dôchodkoch ako teraz, šlo hlavne o väčšiu zásluhovosť, a teda väčší rozptyl dôchodkov. Okrem toho ak už autorka neoficiálne získala nový plán, určite mohla získať aj neoficiálne odôvodnenie toho kroku.

Vyššie DPH na lieky: Zvýšená DPH vyprázdni pacientom peňaženky“ je titulok článku Kataríny Dzurillovej v Pravde. V prvom rade autorka neuvádza základný kontext: že DPH na lieky ide hore, ale dane z príjmov idú dole, a dôchodcovia majú dostať určite kompenzácie, takže celkový dopad je dosť nejasný. Po druhé, článok berie odhady jednej záujmovej skupiny (ktorej vlastné zisky utrpia vyššou daňou) za fakt:

“Až o 1 630 korún viac zaplatí priemerná slovenská domácnosť ročne za lieky ako doteraz. V prípade starších ľudí či chronicky chorých to môže byť aj niekoľkonásobne viac. Upozorňuje na to Aliancia Liek, ktorá združuje výrobcov liekov a zdravotníckych spoločností.”

Upozorňuje? Snáď odhaduje – upozorňuje sa predsa na fakt. A na prvý pohľad sa mi zdajú tie čísla podozrivé. Podľa článku by po novom priemerná rodina platila za lieky 1500Sk ročne plus 580Sk za poplatky za recepty plus 550Sk viac za vyššiu DPH. To navýšenie kvôli DPH je ale strašne veľké. Z poplatkov na recepty sa DPH neplatí. Pri 14% DPH a výdavkoch 1500Sk na lieky priemerná rodina odvedie za DPH ročne okolo 185Sk, pri 19% DPH asi 250Sk. Takže dopad ani nie 70Sk, a to pritom som nerátal s niektorými liekmi či pomôckami, ktoré budú mať nižšiu DPH (z 20 na 19%).

Interview s hackerom: Veľmi zaujímavý rozhovor o ochrane internetových sietí u nás a cieľoch hackerov urobil (môj známy) Tomáš Bella zo SME.

Správanie médií v škandáloch: PR konzultantka Mandy Grunwald sa zamýšľa vo Washington Post prečo majú žurnalisti problémy zvládať škandály, ktoré sa týkajú ich samých – viď najnovšie The NYT:

“I think the experience may be particularly difficult for journalists who tend to have a sense of righteousness that often comes without self-awareness. The truth is that journalists are used to judging others and not being judged.

When politicians or corporate executives have their integrity questioned, they often bristle. Journalists never understand this. They think it is arrogance or ignorance. But when the reputation of a news organization is at stake, the defensiveness is usually even greater. The instinct is to minimize what's happened, to point to all that's good in the organization and to insist that everything is back on track. The New York Times' first statement -- that the Jayson Blair case was just about Jayson Blair -- is a classic example of this.

And unlike people in most other public companies these days -- companies that have had to become increasingly adept at dealing with the public, their stockholders and the press -- journalists and media companies remain quite insulated. There is more reporting about the media than ever before, but still, the average newspaper editor is less likely to face press scrutiny than the average CEO. When trouble hits, few people are used to being accountable to the press.”


Zdá sa mi to veľmi trefné, aj pre Slovensko.

PS The New Yorker dal na svoju webstránku rok starý profil teraz už ex-šéfredaktora The New York Times Howella Rainesa. Dlhočizný text, ale o pomeroch v svetovom denníku č.1 sa tam dá veľa dozvedieť.
gabriel // 2:48 PM


______________________

Tuesday, June 10, 2003:

Logický úsudok dňa: Nora Slišková z Pravdy napísala analýzu „Čo bude s koalíciou po potratoch.“ Ktovie, čo teda vlastne chcela povedať, keď v úvode pred vlastným odhadom vývinu situácie napísala:

“Koalíciu tak už o niekoľko dní, keď sa začne parlamentné zasadnutie, čaká roztržka, ktorej dosah si v tejto chvíli nikto netrúfa odhadnúť.”

Marťanská šou so SME: O dvoch sondách NASA s cieľom Mars sa na prvej strane SME píše:

“Výpravu dvoch amerických Roverov sprevádza mediálna šou. Marťanské vozíky dostali mená Spirit (duch) a Oportunity [sic] (príležitosť) a NASA na to vypísala súťaž, ktorú dotovala firma LEGO.
Pri slávnostnom finále bolo svetovej verejnosti predstavené deväťročné dievčatko zo Sibíri [sic] (na fotografii). Bolo do Ameriky adoptovaná [sic] ako dvojročná [sic] a tieto dve slová boli vraj prvé, ktoré jej po príchode do Ameriky prišli na myseľ.”


Zaujímavá je ale ta posledná veta... Dvojročnej behajú po rozume spirit a opportunity?? Fakt, tí Američania teda ozaj... Moment, a nebolo to celé náhodou trochu inak? Podľa NASA press release tá 9-ročná napísala víťaznú esej s návrhom pomenovania tých dvoch sond, a tie dve slová zhŕňajú jej súčasné hodnotenie svojej životnej cesty a života v Amerike. To aspoň dáva nejaký zmysel. Ešte inú verziu má Space.com: Vraj si to dievča hovorilo ešte pred príchodom do Ameriky...Ak si z toho niekto robí šou, tak to sú zrejme samotní novinári.

PS Ten bývalý komunistický funkcionár sa volá Karol Hoffmann, nie Hoffman, však editori titulku na prvej strane a foto podtitulku v SME? A akože sa to volá nový reportér SME, Szmrecsányi, alebo Szmercsányi?
gabriel // 2:47 PM


______________________

Monday, June 09, 2003:

Gazeta Wyborcza za EÚ: O postojoch poľského denníka v referende píše pre SME aj Tomasz Grabiński. Nie je tak náhodou sám korešpondentom Gazety, a teda v konflikte záujmov?

Tretí závod VW na Slovensku: sa podľa Volkswagenu nekonal kvôli korupcii pri konkurze skrachovanej strojárskej fabriky. Peter Kremský z TRENDU dáva priestor názorom víťaza konkurzu, ten korupciu popiera. A kde je reakcia hlavného obvineného, samotného správcu konkurznej podstaty?

PS V krátkej správe zo sveta (prebratej z TASR, nie online) TREND píše, že podľa amerických ekonómov by HDP USA malo tento rok narásť o 3,8%. To musí byť nejaký preklep, napríklad priemer odhadov veľkých svetových bánk uverejňovaný v The Economist hovorí o raste 2,2%, pričom žiadny odhad nie je vyšší ako 2,8%.
gabriel // 1:28 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist