Slovak Press Watch

Saturday, June 21, 2003:

Vplyv daňových a odvodových zmien: prepočítal najnovšie aj TREND (zatiaľ nie online). Na jednej strane komplexne popisuje zmeny v odvodoch aj pre firmy, vzápätí ich ale nezapočítava do svojich odhadov. Autori prepočtov Rado Baťo a Pavol Suďa píšu:

„...vplyv zavedenia rovnej dane z príjmov a zmien v odvodoch sa dá vypočítať presne..“

Práveže nedá – písal som o tom pred týždňom v sobotu. Jednou z vecí je, že odvodové zaťaženie práce klesá, a len čiastočne je prenesené priamo na firmy (najmä platby nemocenského prvých 10 dní). Tým pádom je priestor pre zvýšenie miezd zamestnancov. Z toho celého vyplýva, že TREND podobne ako ostatní negatívne dopady mierne zveličuje.

PS V komentári TRENDU Karel Hirman
nazýva logickým ten nesprávny argument, že SPP by vláda nemala predávať kvôli očakávaným vyšším dividendám a ziskom... Ako keby to kupujúci nechápali a nedávali vyššie ponuky.

Interné prieskumy kvality: Niektoré americké média si robia interné prieskumy presnosti – každý týždeň posielajú dotazníky zdrojom, osobám, ktorých citáty používali novinári vo svojich článkoch. Pýtajú sa ich na presnosť citovania, férovosť prístupu novinára a podobne. The Seattle Times sa k takýmto pravidelným dotazníkom nedávno vrátili. Skúšal to už niekto aj u nás?
gabriel // 2:17 PM


______________________

Thursday, June 19, 2003:

Basic math watch: Rastislav Hríbik v SME píše v článku „Za týždeň zarobí vyše osem miliónov korún“ o prestupe Beckhama:

“Dvadsaťosemročný stredopoliar Manchester United podpísal štvorročnú zmluvu, ktorá mu každý týždeň vynesie 120-tisíc libier, v prepočte neskutočných 8,16 milióna slovenských korún.”

Súhlasím, neskutočné peniaze. Libra stojí ani nie 60 korún, krát 120.000, to dáva niečo nad 7 miliónov Sk. Skutočných.

Návraty k vojne v Iraku: Viaceré americké či britské médiá sa vracajú a korigujú svoje pôvodné správy viacerých udalostí z vojny podľa nových skutočností. The Washington Post tento týždeň publikoval revíziu svojho pôvodného materiálu o záchrane vojačky Jessicy Lynch – oproti pôvodnej verzii sa o nemocnicu, kde Lynch ležala, nebojovalo, bola už deň opustená irackými vojakmi. Koriguje sa aj správa o vyrabovaní väčšiny cenností z bagdádského múzea: veľká väčšina pamiatok bola vraj ukrytá z galérií pred vojnou, a z tísícok najvzácnejších doteraz chýbajúcich kusov je podľa všetkého stratených len pár desiatok.

Kedy sa aj slovenské médiá podelia o nové fakty a opravia svoje pôvodné spravodajstvo?

Listy: Komentátor SME Peter Schutz odpovedá na moje včerajšie hodnotenie jeho článku (celý list je tu). Vrátim sa ešte k nasledovnej kritike Mikloša z listu:

“Mikloš sám udáva, že všade, kde majú nízku rovnú daň, je dvojnásobný rast. Daňová reforma je projekt dlhodobý, jeden-dva vyššie ročné deficity sú predsa smiešne v porovnaní s tým, či budeme všetci platiť nasledujúcich 30 rokov 15 percent alebo 19. Môžete namietnuť, že o 2 roky sa sadzba ešte zníži, ja namietam, že to už bude vládnuť Fico.”

Fajn, no stále platí: porovnajme si teda extra deficity v prvých rokoch s extra prebytkami v nasledujúcich rokoch a môžeme sa rozhodnúť pre 19, 15, alebo 3. Bez serióznych prepočtov to ale nijako nejde. A to nehovorím o tom, že Slovensko sa stále pohybuje hlboko v deficite a k vyrovnanému rozpočtu sa ani túto dekádu pravdepodobne nedostane.

Hm, možno by sa dal urobiť deal. O koľko budúci rok Mikloš vyberie viac nad svoje očakávanie, o presne toľko zníži plánovaný deficit. Tým pádom by dodržal znižovanie úlohy štátu v ekonomike.

Zajtra: budem na športových hrách tretieho sektora, nové veci sa na stránke objavia v sobotu.
gabriel // 2:54 PM


______________________

Wednesday, June 18, 2003:

Ako spoznať seriózne noviny: SME je najčítanejším mienkotvorným denníkom,“ píše SME. „Pravda je najčítanejší seriózny denník,“ píše Pravda. Včera vyšli výsledky dvoch prieskumov, jeden hovorí jasne pre Pravdu, druhý veľmi tesne pre SME. Oba denníky sa odvolávajú na ten prieskum, kde vyzerajú lepšie. SME ten druhý nespomína vôbec, Pravda ho vhodne zaokrúhľuje... Od skutočne serióznych novín by som čakal, že spomenú oba prieskumy a povedia, že raz dopadli tak, raz tak, a upozornia na trendy. Prípadne spomenú rozdielne metodiky.

Podpora rozšíreniu EÚ:Väčšina ľudí v Európskej únii si rozšírenie neželá,“ znie titulok Pravdy. Nie je pravdivý. Článok Daniely Balážovej hovorí o niečom inom: za 46%, proti 35%, zvyšok nevie, podľa posledných čísel. Aká väčšina proti?

Schutz – Mikloš 0:3 :Minister financií včera v SME reagoval na dlhodobú kritiku svojej daňovej reformy sprava – že vraj neznižuje daňové zaťaženie a výdavky štátu. Mikloš uviedol vlastné čísla svedčiace o opaku. Dnes ho komentátor SME Peter Schutz kritizuje na základe troch argumentov:

“Tabuľka, ktorú predkladá ako dôkaz, je možno kvalifikovaný, ale iba nástreľ odhadu zníženia. A 1,13 percenta je pokles taký nepatrný, že už vzhľadom na nepresnosti pri kalkulácii daňových príjmov na r. 2003 nie je vylúčený taký omyl, ktorý by preklopil pravdu na druhú stranu.”

Najlepší odhad je najlepší odhad – a ten hovorí o znížení zaťaženia. Hovoriť, že - ale podľa horších odhadov to môže byť inak - je teda dosť čudný protiargument.

Druhý argument:

“Prehráva...tvrdenie, že „korektné a kompetentné je posudzovať relatívne zníženie výdavkov“. Táto téza je možno v súlade s metodikami MMF, implicitne však podsúva čosi neprijateľné: Ak HDP rastie dostatočným tempom, štát smie rozhadzovať... Kritiky, že vládu nenútia jej vlastné reformy správať sa tak úsporne, ako sa musí obyvateľstvo, sú teda pravdivé. Tvrdenie o poklese podielu verejných výdavkov na celkovom HDP je síce korektné, ale nemení nič na zásadnej výhrade, že štát neznižuje vlastnú spotrebu dostatočne.”

Akurát sa to celé netýka Miklošovho článku. Ten len ukazoval, že zaťaženie klesne, čo odporcovia nepripúšťajú. Či klesne málo alebo veľa je tiež dobrá debata, ale Mikloš o nej nepísal. Schutz ani sám nehovorí, čo by bolo dostatočné. Na koľko percent znížiť podiel štátu na HDP? Koľkými bodmi ročne? Ako na to?

Tretí argument:

“Či sú nové daňové sadzby vysoké, alebo nízke, je vecou vkusu. Mohli by však byť nižšie, keby Mikloš nenadradzoval deficit nad reformu... Iste, deficit je zlý z princípu. S výnimkou - ak sa výpadok z výberu daní spláca zvýšenou aktivitou ekonomiky. To by mohol byť náš prípad, keby spustil ešte 2 - 3 percentá z dane.”

Či to je náš prípad alebo nie by sa dalo usúdiť z nejakých serióznych prepočtov. Schutz žiadne neukazuje, ani necituje nejakú serióznu štúdiu. Mikloš vraví, že robil prepočty aj s domácimi aj medzinárodnými inštitúciami. Komu viac veriť?

Myslím, že jediná cesta poraziť Miklošove argumenty je spochybniť jeho čísla, urobiť vlastné prepočty a dať ich verejnosti na porovnanie. Ináč smola.
gabriel // 3:08 PM


______________________

Tuesday, June 17, 2003:

Konkurz, odporúčací list a Mikloš: Dobrý komentár má Marián Leško v SME o okolnostiach verejnej súťaže na ministerstve zahraničia. Aj z neho vyplýva, že hlavným cieľom trefných novinárskych otázok má byť tá výberová komisia a (aspoň zatiaľ) nie Mikloš. Dočkáme sa?

Dividendy vs predaj SPP: Tomáš Velecký zo SME píše:

Reštrukturalizácia, ktorú spúšťajú strategickí investori, by mala o pár rokov vyústiť k vyšším ziskom a teda aj vyšším príjmom pre štát. Sú si toho vedomí aj politici. Premiér Mikuláš Dzurinda koncom minulého týždňa naznačil, že vláda neplánuje predať zvyšný podiel v SPP. „Ukazuje sa, že SPP bude naozaj vynášať ohromné dividendy,“ povedal Dzurinda.

Mám trochu pochybnosti, čoho presne sú si politici vedomí. Z očakávanej vysokej výšky dividend sa predsa nedá automaticky povedať, či predávať alebo nie, keď nevieme ponúkanú cenu. Vyššie očakávané dividendy znamenajú vyššiu trhovú cenu, teda viac si vláda môže za balík pýtať. Takže rozhodnutie nepredávať dáva zmysel, ak vláda si cení podiel v SPP viac ako je jeho trhová cena – teda že má lepšie odhady ako všetci investori dokopy (prípadne má neekonomické dôvody). A na to treba oveľa lepšie vysvetlenie ako vysoké dividendy.

PS Z podobného súdka je tvrdenie Xénie Makarovej v Pravde, že na trhu realít v Bratislave a okolí „dopyt dlhodobo prevyšuje ponuku.“ V zásade sa dopyt vždy rovná ponuke, otázna je cena a množstvo - výnimkou sú regulované ceny alebo množstvá. Obe sú pri realitách viac menej voľné, takže podľa mňa dopyt sa bude rovnať ponuke aj v tomto prípade.

Strava v nemocniciach: Nerozumiem celkom duchu témy Kataríny Dzurillovej v Pravde Hoci sa v nemocniciach platí, strava lepšia nebude.“ Poplatok pacientov 50Sk je za stravu aj za ubytovanie. Sama autorka zistila, že náklady len na stravu sú minimálne 50Sk. Ako sa teda môže niekto sťažovať, že strava sa nezlepšila, keď si pacient nezaplatí ani len doterajšiu hodnotu stravy? Veď nemocnice vlastne stále dotujú pacientom stravu, takže o nároku na zlepšenie nemôže byť reči.

Update: Na stránke TRENDU už je aj článok Jána Záborského, čo som včera spomínal.
gabriel // 2:05 PM


______________________

Monday, June 16, 2003:

Neporovnateľné čísla z EÚ referend: zverejňuje tak SME ako aj Pravda v tabuľkách na prvých stranách. Účasť je ok, ale problém je v tom, že náš štatistický úrad podiel hlasov za a proti vypočítava zo všetkých účastníkov referenda, vrátane neplatných hlasov, kým ostatné krajiny vykazujú hlasy za a proti len z odovzdaných a zároveň platných hlasov, čo je o niečo nižšie číslo (a preto je u nich na rozdiel od Slovenska všade súčet hlasov pre a proti rovný 100%). Aj jeden aj druhý prístup je legitímny, len ich netreba zmiešavať. A tiež ich treba správne používať. Tvrdenie Mareka Chorvatoviča zo SME, že „za vstup do únie hlasovalo 77,3 percenta tých, čo prišli voliť“ je totiž nepravdivé práve preto, že to platí pre ľudí, čo prišli voliť a odovzdali platný lístok. Inak za hlasovalo 75,6% všetkých zúčastnených.

PS Ak sa teda slovenské čísla majú previesť na metodiku ostatných krajín, za hlasovalo 93,7%, proti 6,3%.

PR spravodajstvo z regiónov: Niekomu sa opäť podarilo do spravodajstva SME prepašovať PR informáciu – o štipendiách pre rómskych študentov od Open Society Institute (OSI), vrátane adresy, kde treba prihlášky poslať a internetových adries koordinátorov...

PS Disclosure: Väčšinu môjho vysokoškolského vzdelania kryl OSI, a je aj dominantným sponzorom INEKO, kde teraz pracujem.

Výnimkami proti daňovej reforme: Martin Jaroš z Pravdy napísal výborný komentár proti zmäkčovaniu daňovej reformy výnimkami, kritizujúc vládu za viaceré ústupky.

Prečo bude rásť poistné motoristov: Ján Záborský z TRENDU napísal veľmi zaujímavý článok (nie online) o súdnych žalobách na poisťovne a ich dosahu na trh povinného poistenia.
gabriel // 3:09 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist