Slovak Press Watch

Saturday, June 28, 2003:

Odhlasované zjednotenie DPH: Juraj Porubský z Pravdy píše v dvoch článkoch o parlamentnom schválení zjednotenej DPH. Vždy však pre istotu spomína len zvyšovanie dolnej sadzby zo 14 na 19%, no ani raz nepíše o znižovaní hornej sadzby z 20 na 19% - ani len nespomína výšku hornej sadzby. Pritom ako to nedávno uviedol TREND, priemerná slovenská domácnosť dá zo 100Sk výdavkov na tovary a služby so 14% DPH ani nie polovicu - 49Sk. Ďalších 40Sk výdavkov je zaťažených 20% DPH, zvyšok je bez DPH.
gabriel // 1:46 PM


______________________

Friday, June 27, 2003:

V čom to zase viac zaostávame:Slovensko v motorizácii čoraz viac zaostáva,” znie titulok článku Richarda Filipka v SME. Pre toto tvrdenie však v článku nemá nijakú oporu. Píše, že

“Na Slovensku pripadá priemerne jedno auto na zhruba štyroch ľudí, čo je podľa Združenia automobilového priemyslu najnižšia úroveň motorizácie zo všetkých kandidátskych krajín Európskej únie.
Napriek tomu odbyt vozidiel klesá.”


Otázka však je, či aj klesáme najviac, prípadne viac ako priemer. O tom ani slovo. Na sporný titulok ma upozornil Eugen Jurzyca.

Keď je pre novinárov primálo zabitých: Miriam Zsilleová zo SME zo zdrojov Reuters píše v článku Iračania útočili na Američanov, zabili vlastných”:

“Kým Briti v Iraku už druhý deň hľadajú vrahov svojich šiestich vojakov, Iračania pokračujú v útokoch... Paradoxne však nezomierali americkí vojaci, ale Iračania. V americkom aute, na ktoré ozbrojenci útočili na predmestí Bagdadu, sa totiž viezli šiesti irackí elektrikári. Vodič zahynul a ďalší z pasažierov sa ťažko zranil... Krátko po udalosti to potvrdil aj kapitán Sean McWilliams, podľa ktorého všetkých šesť osôb museli previezť na ošetrenie.”

Takže podľa všetkého jedna jediná smrť – tak načo hovoriť o zomierajúcich Iračanoch, či „vlastných“? Viem, že to znie lepšie, ale predsa...

Basic math watch:Za dlhy železníc každý zaplatí 10 000 korún,“ znie hlavný titulok Pravdy článku Jany Morháčovej, ktorá píše:

“Až 48 miliárd korún zaplatí štát za dlhy oboch železničiarskych podnikov. Každý občan Slovenska bude musieť prispieť na zlepšenie situácie železníc takmer desiatimi tisíckami.”

Takmer, takmer...Veď je to 8.900 Sk na hlavu. Keď v stredu Pravda písala, že minimálna mzda sa má zvýšiť o 380Sk, prečo to nezaokrúhlila na 500Sk??

PS V kultúre sa spomína aj autorka Harryho Pottera ako Jeanne K. Rowlingová – ale ona je Joanne.
gabriel // 4:18 PM


______________________

Thursday, June 26, 2003:

Basic math watch: Daniela Balážová v Pravde počíta:

Šance Slovákov získať miesto referenta v inštitúciách Európskej únie má každý dvadsiaty ôsmy z tých, čo sa prihlásili do konkurzu... "Zo Slovenska zatiaľ registrujeme 3 117 prihlášok," povedal Vladimír Grieger, vedúci odboru rozšírenia z bruselského Európskeho úradu pre výber zamestnancov.
Šancu na úspech má však len 130 Slovákov... Tentoraz však už Slováci nevedú tabuľku najdychtivejších hľadačov miest v inštitúciách EÚ. Spomedzi vyše 24-tisíc prihlášok na miesta referentov sa najviac ľudí v prepočte na veľkosť krajiny prihlásilo z Maďarska - vyše 5 300.


Po prvé, 3117/130 je takmer 24, nie 28. A Maďari určite nie sú aktívnejší v prihláškach ako my. Majú 1,9 krát viac ľudí, ale len 1,7 krát viac prihlášok.

Domino vs Mikloš: Robert Žitňanský z Domina fórum analyzuje (spoplatnený článok) nedávnu reakciu ministra financií na kritiku daňovej reformy sprava. Zdá sa mi, že ich argumenty sa vzájomne míňajú: Mikloš tvrdí, že daňové a odvodové zaťaženie ako celok po reforme klesne, Žitňanský píše, že pre väčšinu občanov stúpne (a pre menšinu výrazne klesne, takže celkovo vplyv štátu môže aj klesnúť) ... To sú však dve rozdielne veci a je dosť možné, že obe sú pravdivé, takže tu sa ani debata vyhrať nedá. Jedna vec je celkové zníženie, druhá jeho štruktúra.

Vtip je navyše v tom, že ani sám Mikloš nereagoval presne na kritiku zo stránok Domina. Argumenty o zvyšovaní celkového daňového zaťaženia totiž odzneli, ale v tom čase bol na stole len návrh sadzieb 20/20 – pri návrhu 19/19 bola kritika len a len na zvýšenie pre väčšinu, nie celkovo. Pri hrubom výpočte dopadov reformy 20/20 použijúc Miklošove čísla (teda naviac 8,1mld daní) by sa daňové zaťaženie skutočne budúci rok zvýšilo, no na druhej strane daňové spolu s odvodovým zaťažením by predsa len máličko pokleslo.

Späť k reforme 19/19 – naozaj sa teda daňové zaťaženie zvýši pre väčšinu ľudí? Žitňanský píše:

“Podľa viacerých prepočtov (M.E.S.A. 10, Inštitút pre slobodnú spoločnosť, TREND) väčšine populácie daňové zaťaženie nielenže neklesne, ale naopak, stúpne. Podľa spoločnosti M.E.S.A. 10 daňové zaťaženie (bez započítania negatívneho vplyvu nepriamych daní) stúpne všetkým s hrubým mesačným príjmom od 13 do 22 tisíc korún mesačne. Podľa týždenníka TREND zasa v závislosti od počtu uplatnených daňových kreditov na deti toto zaťaženie (bez započítania vplyvu zvýšenia spotrebných daní) stúpne ľuďom s mesačným príjmom od 10, respektíve od 15,5 (pri dvoch de?och) do 24,5 tisíca korún. Podľa Inštitútu pre slobodnú spoločnosť stúpne celkové daňové zaťaženie všetkým s mesačným príjmom do 26 300 korún.
Daňové zaťaženie teda neklesne alebo stúpne takmer 90 percentám všetkých zamestnancov.”


Neviem, odkiaľ je toto číslo. Videl som len článok TRENDU, ten sa na takýto záver neodvážil. Odhadom je tak 60% zamestnancov pod priemernou mzdou, čo môže byť okolo 15 tisíc budúci rok. Orientačne teda zďaleka nie je jasné, koľko ľudí bude mať vyššie zaťaženie podľa citovaných záverov štúdií TRENDU a M.E.S.A. 10.

Ešte k jednej vete:

“V celej polemike ide o spor viacerých renomovaných ekonómov a časti médií s ministrom Miklošom.”

Ak to vidím dobre, renomovaní ekonómovia sú v kritike reformy rozdelení. Barto so Zlackým chcú nižšie sadzby aj s rizikom vyššieho deficitu, Tóth a (môj šéf) Jurzyca stoja skôr pri Miklošovi.
gabriel // 3:03 PM


______________________

Wednesday, June 25, 2003:

Koho sa týka krajanský zákon?: V peknej tabuľke porovnávajúcej pôvodný a nový krajanský zákon v SME sa píše, že zákon sa vzťahuje na osoby maďarskej národnosti, a to ostalo aj v novej verzii. Predseda SMK ale v rozhovore tvrdí, že

„Hovorí sa o etnickej diskriminácii, v žiadnom prípade to tak však nie je...Teoreticky i prakticky je teda možné, aby človek, ktorý nie je maďarskej národnosti, mohol požiadať a dostal podporu.“

Nie je v tom rozpor?

PS Peter Morvay zo SME k celej záležitosti napísal veľmi dobrú analýzu možností ďalšieho vývoja.

Rastie maloobchodný obrat?: Peter Csernák v článku o raste siete hypermarketov píše v SME, že „maloobchodný obrat u nás rastie len veľmi pomaly.“ Ale dôležitý je len reálny vývoj (pod odrátaní vplyvu inflácie), a tu tento rok zatiaľ obrat klesá oproti minulému roku o 5-10%. Naopak minulý rok to bol slušný nárast, za celý rok takmer 6%.

Oprava: Včera k článku Juraja Porubského z Pravdy „Solbes: Euro musíte zaviesť“ som napísal:

„Nechce sa mi veriť, že ním Solbes euro prikazoval – ozaj to povedal?“

Dostal som poučenie, že Solbes-nesolbes, podmienku prijatia eura sme už dávnejšie prijali v prístupovej zmluve k EÚ...Takže sa ospravedlňujem za vlastnú nevedomosť.

Druhá vec je, prečo vôbec Pravda zvolila teda taký titulok, čo informoval o starej a teraz už o nepodstatnej veci.

gabriel // 3:55 PM


______________________

Tuesday, June 24, 2003:

Titulok dňa: vyšiel v Pravde – „Voľba prvého muža justície: Znovu to nevyšlo.“ Hneď pod titulkom na druhej strane tlačenej verzie je fotka s kandidátmi. Dominuje jej Ida Hanzelová, ktorá mala k zvoleniu najbližšie, pozerajúc rovno na čitateľa. Veru tak, ani ona sa teda prvým mužom sudcov nestala. Čo dodať, netreba strácať nádej. Chýbali dva hlasy.

PS Keď už, mohla Pravda hovoriť o prvej žene justície: už dávnejšie som písal, že sudkýň je na Slovensku viac ako sudcov.

Slovensko a euro:Solbes: Euro musíte zaviesť,“ znie titulok článku Juraja Porubského v Pravde. Článok neuvádza nijaký citát podporujúci toto tvrdenie o našej povinnosti, naopak je tam citát o práve prejsť na euro za určitých okolností. Nechce sa mi veriť, že nám Solbes euro prikazoval – ozaj to povedal?

PS Jeden námet na článok o euro pre novinárov. Analytici hovoria o hlavnom protiargumente proti skorému prijatiu eura stratu nástrojov monetárnej politiky a výmenného kurzu, ktoré by sa nám mohli zísť počas turbulentných časov dobiehania vyspelých štátov. Fajn, ako to vidia v tom toľko ospevovanom Estónsku, kde prišli o oba nástroje (kvôli menovej rade) už pred 11 rokmi? Estónsko s vysokým rastom HDP je hrdinom pravičiarov za nízke dane, no menová rada sa spomína málokedy. Aký má podiel na rozvoji Estónska? Podobne Litva, Bulharsko a čiastočne Lotyšsko.

Opravy naše (ne)každodenné: Jack Shafer z amerického internetového magazínu Slate sa zamýšľa nad prístupom k opravám v hlavných amerických denníkoch a porovnáva ich čísla (v roku 2002 mal vraj The New York Times spolu 2.867 opráv). Na záver píše:

“Readers should recognize that in journalism as in life, some number of mistakes are unavoidable. And some of those mistakes, while deplorable, don't matter all that much... Recognizing the inevitability of error, the most important thing newspapers can do is remain accountable for what they get wrong and make it painless for readers to request corrections.”

U nás to painless asi ešte dlho nebude, ale pri tej zodpovednosti sú TREND a SME na veľmi dobrej ceste.
gabriel // 3:03 PM


______________________

Monday, June 23, 2003:

Dopad vyšších spotrebných daní: skúmajú články Patricie Ďuriškovej a Martina Jaroša v Pravde pod názvom “Tri štvrtiny domácností budú od augusta škrtať.” Ako zistili, že tri štvrtiny? Je to odhad odborárov... Možno dobrý, možno nie, prečo je ale v spravodajskom titulku prezentovaný ako fakt, či všeobecne akceptovaný názor autority?

Mini profil Georga Sorosa: napísal Tomáš Holetz v SME (nie online). Sorosa označuje za jedného z

“..najväčších finančníkov sveta, čo dokázal aj nedávno, keď vypredával vlastné zásoby amerických dolárov, čím výrazne posilnil kurz eura a oslabil americký dolár.”

Odkiaľ vieme, že to dokázal Soros? To bude nejaká bájka, Soros už dávno nemá taký vplyv ako kedysi. Okrem toho kurz dolára k euru je od jeho verejného vyhlásenia spred mesiaca v podstate na rovnakej úrovni.

A Sorosova posledná kniha sa nevolá Kríza globálneho kapitalizmu, ako píše Holetz: odvtedy napísal ďalšie dve knihy, naposledy George Soros on Globalization z minulého roka.

Daňovú výnimku pre knihy?: Štefan Hríb sa v novom Domine fórum zastáva zachovania výnimky – nižšej DPH – pre knihy(spoplatnený článok):

“Zvýšenie DPH na 19 percent ukázalo aj ďalší, naoko subtílny problém. Tento skok má totiž postihnúť celou silou aj tie oblasti, v ktorých sa rodí základná kultúra spoločnosti, napríklad vydávanie kníh... Iste, výnimky v sadzbách daní sú takmer vždy nespravodlivé a zneužívané, a tak by to často bolo aj s knihami. Lenže existuje aj druhá strana tejto mince – je víziou tejto vlády „pravicová“ krajina, v ktorej sa stále viac čítajú kuchárky a čoraz menej klasika?”

Tu treba priznať, že Domino sa teda skutočne nemýli vo svojom dlhodobom varovaní, že po Slovensku behá priveľa sociálnych inžinierov.

Druhá vec je, že zhodou okolností má Domino business deal s istým kníhkupectvom. Súboj súkromných a verejných záujmov nie je ale nič nečakané - dobre to vystihol po nástupe tejto vlády jeden novinár:

“Je skvelé, že...reformy sú v tejto koalícii možné a politicky priechodné. Vyvolajú však masívny odpor silných záujmových skupín, ktoré využívajú diery dnešného systému. Až toto bude skutočná skúška „pravicovosti“ budúcej vlády – tak ako Margaret Thatcher narazila na tvrdý odpor baníkov a Ronald Reagan na vydieranie leteckých dispečerov, tak narazí táto vláda na veľkú nechuť mnohých farmaceutických firiem, lekárov, učiteľov, úradníkov a celých skupín obyvateľstva, ktoré pri reformách prídu o súčasné výhody. Je ľahké hovoriť o vlastnej pravicovosti, až konfrontácia s ťažkou realitou však ukáže, aká silná a pravicová je v skutočnosti táto vláda.”
Štefan Hríb: „Dream team?“, Domino fórum 40/2002

Listy: Rado Baťo z TRENDU odpovedá na moju kritiku zo soboty na jeho odhady (už sú online) dopadov daňovej a odvodovej reformy (tu je celý list):

“TREND sa snažil vypočítať vplyv daňovej reformy na základe čo najpresnejších údajov. Všetky dáta, o ktorých možno v súčasnosti iba špekulovať, sme do nášho modelového prepočtu nezahrnuli. Preto sme v podstate celý vplyv reforiem počítali s ohľadom na hrubú mzdu zamestnanca v roku 2004 a nie na celkové mzdové náklady zamestnávateľa. To je zvýraznené hneď v druhom odseku článku...”

Áno je to tam, moja chyba, že som to prehliadol. A samozrejme čím viac faktorov sa berie do úvahy, tým ťažšie počítať dopady. Ja by som však v takých článkoch aspoň vždy upozornil, že skutočnosť bude o niečo lepšia kvôli reforme odvodov (TREND namieta, že to nie je vôbec jasné) a kvôli dynamickým efektom (menej daňovej byrokracie a špekulácií).
gabriel // 3:51 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist