Slovak Press Watch

Friday, July 04, 2003:

Kšefty v kultúrnom spravodajstve?: Juraj Kušnierik, identifikovaný v článku Pravdy ako kníhkupec, urobil rozhovor so šéfom hudobného festivalu Pohoda. Jedna z otázok znie:

“Súčasťou Bažant Pohody je už tradične aj Literárne pódium. V čom je jeho zmysel?”

Jednak je Kušnierikovo Artforum spoluorganizátorom Pohody, jednak dramaturgicky pripravuje Literárne pódium – nič o týchto konfliktoch záujmov sa ale čitatelia Pravdy nedozvedeli. Prečo?

Titulková teória relativity: tento týždeň v Pravde:

2.júla, streda: “Cigarety zdraželi, aj keď zákon ešte neplatí
4.júla, piatok: Niektoré cigarety ani v júli ešte nezdraželi

PS Niektoré znamená zhruba tretina trhu.

Nie je urážka ako urážka: Miroslav Čaplovič z Pravdy uverejňuje svojrázny rozhovor s nemeckým europoslancom, ktorému taliansky premiér na otázku o podobnosti Berlusconiho politiky s talianskym fašizmom odpovedal ponukou na filmovú rolu dozorcu koncentračného tábora. Škoda, že v rozhovore nezaznela otázka, ako to ten poslanec s tým porovnávaním súčasného a fašistického Talianska myslel: nie je to tiež výslovné pohŕdanie obeťami fašizmu?

Život zdražie každému: je titulok hlavného článku prílohy SME o dopadoch zvýšenia spotrebných daní a daňovej reformy. Ale veď skoro všetky doteraz robené prepočty konštatovali, že minimálne vysokým príjmovým skupinám život určite zlacnie, tak akože každému??

Oprava týždňa v USA: Monitoring americkej žurnalistiky Jima Romeneska referuje o Roswell Daily Record, denníku v 50-tisícovom mestečku Roswell v americkom štáte New Mexico, ktorý uverejnil pred dvoma týždňami pôvabnú opravu. Vyplýva z nej, že reportér denníka opis miestneho golfového turnaja okorenil postavou a jej citátom o novom druhu trávy – pričom postavu aj jej slová doslovne prebral z istého filmu z roku 1980... Novinár prišiel o miesto.
gabriel // 4:09 PM


______________________

Thursday, July 03, 2003:

Odvolávanie Knitla: Tomáš Velecký a Monika Žemlová zo SME píšu o dnešnom rokovaní o odvolaní šéfa Sociálnej poisťovne, uvádzajú stanoviská a niektoré dôvody za odvolanie. No a kde je teda reakcia na obvinenia samotného Knitla, či on je tiež za svoje odvolanie?

Okrem toho je v backgroundovom redakčnom článku o referenčnom liste Mikloša pre firmu B+Business Centre laxný prístup k citátom:

Minister financií sa obhajoval tým, že šlo o štandardný odporúčací list, „aké sa normálne píšu v každej normálnej krajine“. Mikloš považoval za nenormálne, že to bolo „nenormálnym spôsobom zneužité vrátane zneužitia médiami“.

Presné citáty z rozhovoru však sú:

„Trvám na tom, že tento list je štandardným odporúčajúcim listom. Píšu sa v každej normálnej krajine. Nenormálne je to, že bol nekorektným spôsobom zneužitý vrátane zneužitia médiami.”

Vôbec teda nerozumiem, prečo novinár potrebuje vsúvať extra slovo “normálne” a meniť “nekorektným” za “nenormálnym.” Nehovoriac, že citát je citát, ale ako som si už dlhšie všimol, ak je niečo v SME v uvodzovkách ako priama reč, vôbec nič to nehovorí o tom, či tie slová daný človek vôbec v živote vyslovil.

Dnešný článok pokračuje, že Mikloš

“Zverejnil list na internete a povedal, že už žiadny taký - hoci „štandardný odporúčajúci list“ - nenapíše.”

Vyznieva to ako protirečenie, no férové by bolo pridať vysvetlenie Mikloša, prečo viac taký list nenapíše – že vraj sú tu neštandardné pomery.
gabriel // 4:05 PM


______________________

Wednesday, July 02, 2003:

Titulok dňa: SME na prvej strane oznamuje: „Sucho a úrodu už nezachráni ani dážď.“ Neviem, či sucho treba zachraňovať, vraj sa mu celkom darí. Skôr úrodu pred suchom.

Drahšie cigarety alebo žiadne: Pravda píše:

“Obchodníci neváhali a znovu zdvihli ceny cigariet. Škatuľka je od utorka drahšia o päť až šesť korún. Vyššia spotrebná daň na cigarety má pritom začať platiť až od augusta a zákon ešte nie je ani podpísaný... Doterajšie zdražovanie tak fakticky znamená, že výrobcovia a predajcovia si na dva mesiace zvýšili zisky. Podľa prepočtov Pravdy by tak firmy v tabakovom biznise mali za jún a júl na vyberaní ešte neexistujúcej dane zarobiť dovedna 400 až 500 miliónov korún.”

Ten prepočet je pekný, no prečo obviňovať výrobcov a obchodníkov z výberu neexistujúcej dane? Veď ako ďalej Pravda zistila

“Podľa niektorých predajcov bol aj napriek májovému zvýšeniu cien v júni predaj vyšší, ako je priemerne cez rok. Dôvodom je stále zvýšený dopyt.”

Aha. Takže môžeme vlastne obchodníkom ďakovať, že trhu prispôsobili ceny, inak by cigarety boli z veľkej časti nedostatkovým tovarom, prípadne by sme sa vrátili k socialistickým radom a masovej korupcii.

Dopad lekárskych poplatkov na dôchodcov: Je výborné skúmať dopady vládnych rozhodnutí na rôzne podskupiny občanov, ako to robí Pravda v článku „Dôchodcovia v domovoch si musia na lieky požičiavať.“ Druhá vec je, že regionálne spravodajstvo by podľa možností ani v lete nemalo vyzerať ako beletria. V článku Pravdy sa píše:

“V mestskom Domove dôchodcov v Detve žije 45 ľudí, väčšina z nich vo veku 70 až 80 rokov... Zo svojich dôchodkov si platia pobyt v sociálnom zariadení, na úhrady liekov, ktoré sú zo dňa na deň drahšie, im zostáva sotva osemsto korún.”

Zo dňa na deň? Nie náhodou z minúty na minútu?

Metafora týždňa: Luboš Palata sa v glose Pravdy Koniec únijných tancov, kryha sa blíži” zamýšľa:

“...budeme mať vstup do únie vôbec najťažší, aký kedy bol. Náraz, ktorý Slovákov rovnako ako Čechov či Poliakov čaká, svojou tvrdosťou neznesie porovnanie s ničím, čím museli prejsť pri vstupe štáty ako Grécko, Portugalsko alebo Írsko.... Nie je to dôvod, prečo by mal byť vstup odmietnutý. Je mnoho dôvodov, prečo by mali už mesiace prebiehať horúčkovité prípravy, a to doslova všade. Slovenská vláda v tomto zmysle pripomína posádku Titaniku, ktorá stále roznáša šampanské a oddáva sa ničnerobeniu, zatiaľ čo obrovská ľadová únijná kryha je už na dohľad. Náraz, ktorý sa deň za dňom rýchlo blíži, nás neminie, pretože nás nemôže minúť. A na kapitánskom mostíku stále postávajú podobné typy palubných dôstojníkov ako Pál Csáky... “

Takže ten Titanik vlastne po strete s ľadovcom dlho túžil, vopred o ňom vedel, naschvál mieril rovno naň, akurát sa na ten stret zabudol pripraviť. A hoci náraz bol tvrdý, pre cestujúcich Titaniku stál za to...

SPW a INEKO: Slovak Press Watch sa stal projektom podporovaným INEKO, ktoré je inak aj mojim zamestnávateľom.
gabriel // 1:44 PM


______________________

Tuesday, July 01, 2003:

Insider trading na devízovom trhu: je námetom pre zaujímavý článok Jany Brondošovej zo SME. Ale namiesto rámčeka o podobných prípadoch vo svete by som privítal viac informácií o tom našom prípade. Naozaj ide o bežnú vec, ako tvrdí jeden díler? Čo hovoria iní díleri? Ako vôbec vyzerá ten devízový trh, má nejakého vlastníka a/alebo regulátora? Ak áno, čo oni na tie obvinenia?

Úrady bránia sami seba: je asi lepší titulok ako „Mestá si bránia svoje úrady“ článku Jozefa Čavojca v SME. Popisuje prípady Svidníka, Levoče a Hlohovca, pričom v prvých dvoch prípadoch cituje priamo ľudí súčasných okresných úradov horliacich za zachovanie svojich úradov... A ktovie, či tí protestujúci pri otváraní Braniska neboli tiež ľudia z úradu – skúmal to niekto? Práve novinári by mali odhaľovať konflikty medzi súkromnými a verejnými záujmami, a nie ich zahaľovaniu napomáhať.
gabriel // 3:04 PM


______________________

Monday, June 30, 2003:

Treba nám ďalšie vodné diela?: skúma vo výbornom článku Katarína Začková z TRENDU. Skúma oprávnenosť plánovaného využitie eurofondov na nové vodné diela, hoci kapacita doterajších je nevyužitá a naša spotreba vody je porovnateľná so zahraničím.

Zmenu odmeňovania právnikov: chystá ministerstvo spravodlivosti, píše Roman Pataj v článku SME. Titulok článku „Štát sa chystá znížiť právnikom odmeny“ ale nie je ničím potvrdený – nový systém môže znamenať pre niektorých nižšie, pre iných vyššie odmeny. Čo sa ešte dá povedať, že asi maximálne možné odmeny budú znížené.

Letenkové bonusy: Roman Krpelan zo SME napísal článok o používaní letenkových bonusov poslancami. Výborná téma (sám som ju odporúčal minulý august), škoda že nezahŕňa celú štátnu správu – tam bude asi tých leteniek ešte oveľa viac. Aké majú pravidlá na ministerstvách?

Článok ale robí aj neopodstatnené závery:

“...Ďalším problémom letov našich poslancov je to, že sú často predražené. Denníku SME sa podarilo získať letenku jedného poslanca na let z Viedne do Londýna. Stála takmer 20-tisíc, hoci cesta bola plánovaná dlhšie a keby si letenku objednal skôr, mohla byť jej cena nižšia ako polovičná.”

Často predražené??? Tvrdenie na základe jednej jedinej letenky?

Ešte horšie je, že tú letenku poslanca Banáša SME publikuje (nie online), porovnáva s cenami iných podobných leteniek, píše o predražení pri neskorom objednávaní a nakoniec si dáva rečnícku otázku, či Banáš otáľal s rezerváciou, aby dostal viac bonusových bodov za drahšiu letenku – a to všetko bez toho, aby sa Banáša, prípadne danej cestovky, na tú konkrétnu cestu vôbec niekto spýtal.

Krpelan tiež na prvej strane SME píše:

“V kuloároch sa hovorí, že niektorí poslanci využívajú tieto bonusy na súkromné lety. V Nemecku bolo minulý rok za takéto zneužitie štátnych peňazí podaných deväť trestných oznámení na poslancov.”

Ale nie za “takéto zneužitie.” Naši a nemeckí poslanci sa nedajú porovnávať, lebo ako to sám Krpelan vysvetľuje v osobitnom článku

“Nemecký zákon použitie bonusov rovnako ako u nás neupravuje, poslanci však podpisujú osobný záväzok, že kto cestuje služobne alebo na základe svojho mandátu, dáva bonusové míle k dispozícii Spolkovému snemu.”
gabriel // 2:24 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist