Slovak Press Watch

Saturday, July 12, 2003:

Nelegálne odpočutie novinára SME: je teda dobrá hanba pre Slovensko. Nelegálne odpočúvanie kohokoľvek je zlé, ale ak ide o novinárov, je to predsa ešte horšie, vzhľadom na ich špecifické postavenie v demokracii. Svoju zvýšenú ochranu by zase mali opätovať zvýšenou zodpovednosťou...a o tom je vlastne táto webstránka.

K nášmu prípadu: jedna vec mi nie je jasná. Odpočúvala SIS alebo jednotlivec/-vci zo SIS? To prvé je o zneužití tajnej služby ako celku, to druhé o zlej kontrole v SIS. To prvé sa mi zdá nebezpečnejšie ako to druhé (zneužitie štátneho orgánu proti niekomu vs. zneužitie štátnych prostriedkov), hoci obe sú veľmi zlé možnosti. Titulky spravodajstiev hovoria
o prvej možnosti, hoci dôkazy neponúkajú. Pravda jeden síce ponúka - zdroj hovoriaci dokonca o sledovaní viacerých médií - , ide ale len o anonymný zdroj a navyše ani nie je konfrontovaný s reakciou od SIS, takže sa nedá brať vážne (to je vlastne rovnaká chyba, akú spravila BBC správou o manipulovaní správy tajnej služby o Iraku politikmi).

Divné na tom vyšetrovaní je aj to, že bývalý šéf SIS Mitro nebol vypočutý. Veď ide o hlavného podozrivého ak odpočúvanie robila SIS ako orgán, a ako dôležitý svedok ak sa odpočúvanie robilo poza jeho chrbtom v jeho organizácii.

PS SME konečne píše o dôvode odchodu svojho dlhoročného komentátora Petra Tótha. Síce článok prišiel rok, respektíve pol roka, neskôr, ako by sa voči čitateľom patrilo, ale predsa.

PR článok na sobotu: Po piatich dňoch sa SME vracia k novootvorenému kúpalisku na Liptove v článku, ktorý znie ako inzercia („Tatralandia pripravila...skvelú ponuku.“).

Lipšicova kontrola majetku: sa podobá na dávnejší Ficov návrh. Marián Leško zo SME má o podobnostiach a postojoch vlády dobrý komentár.

Sprofanované slovo „reforma“: Veľmi pekný článok o tomto slovíčku napísal Jack Shafer z internetového magazínu Slate. Píše, že reforma je z definície pozitívne slovo (zmena k lepšiemu), a teda každý autor nejakého návrhu rád prichádza s reformou – lebo všetci, ktorí sú proti reforme sú vlastne proti zlepšeniu, a teda zavrhnutiahodní... A keď také označenie preberú aj novinári, dostáva nezaslúžene pozitívny nádych bez ohľadu na obsah. V zásade podľa Shafera novinári zmiešavajú neutrálny pojem rozsiahlejšej zmeny s pozitívne-nabitým slovom reforma. Shafer navrhuje nahradiť prázdne slovo reforma pojmami naznačujúcimi duch návrhu (napr. väčšia úloha štátu). Asi to nebude také ľahké, ale stojí to za úvahu.
gabriel // 6:07 PM


______________________

Friday, July 11, 2003:

Forbes na Slovensko: SME píše:

Americký miliardár a prezidentský kandidát Steve Forbes ktorý prišiel včera na Slovensko, je v názoroch na dane nekompromisný.

Snáď bývalým kandidátom, veď aj v Bratislave povedal, že sa teraz kandidovať nechystá. A v obsiahlejšom článku od Radky Cirbesovej je aj výrok:

„Takýmto spôsobom [navrhovanou rovnou daňou] Slovensko dosiahne najnižšiu sadzbu rovnej dane spomedzi krajín Európskej únie. Ako bude plynúť čas, ostatné krajiny budú napodobňovať to, čo vy robíte teraz. Ak nie, všetky krajiny západnej Európy sa začnú sťahovať sem,“ predvídal Forbes.

No asi povedal všetky podniky, nie krajiny sa tu začnú sťahovať...Upozornil ma na to Milan Kisztner.

Bútora+SME=VL?: Už v máji Eva Čobejová z Domina fórum upozornila (spoplatnený článok) na skrytú podporu denníka SME Martinovi Bútorovi ako možnému kandidátovi na prezidenta. Vtedy totiž vyšiel profil (pozri aj tu a tu) Bútoru nie nepodobný PR článku. Bútora ešte stále neohlásil kandidatúru, no Monika Žemlová zo SME píše o jeho jednej akcii dva krát po sebe – dnes je to veľmi podobný článok tomu zo štvrtka. Okrem toho dnešný článok píše o akejsi včerajšej akcii – to je predsa tá akcia zo stredy.

Vrhá to zlé svetlo na spravodajstvo SME. A to už nehovorím o samotnej reportérke Monike Žemlovej, ktorá píše hlavne o veľkých a citlivých vyšetrovacích kauzách, často využívajúc anonymné zdroje. To si žiada od čitateľov extra dôveru. Takýmito článkami ako dnes ju ale stráca. Pritom by stačilo férovo predstúpiť pred čitateľa a v úvodníku napísať svoj názor na Bútoru, nie poza chrbát pretláčať svoje sympatie do spravodajských článkov.
gabriel // 3:07 PM


______________________

Thursday, July 10, 2003:

Ústupky v daňovej reforme: má pekne spracované Martin Jaroš v Pravde, hoci online chýba box popisujúci doterajšie výnimky. Jediné, čo mi tam chýba, je tá suma, o ktorú by sa tak mali zvýšiť dane – koľko peňazí sa má vybrať pre tie dotácie? Zaujímavý je aj Jarošov komentár.

Lipšic vs Leško: SME uverejňuje reakciu, v ktorej hovorca ministra Lipšica kritizuje komentátora SME za používanie slov ministra v zlom kontexte. Neviem, prečo Leško nereaguje – buď opravou, alebo podložením svojho tvrdenia. Inak ak má hovorca Lipšica pravdu, zlý kontext Lipšicovým slovám dali už v spravodajstve SME, aj Pravdy, keďže ich používali v takom duchu, ako nakoniec aj Leško. Potom tu teda ide aj o kredibilitu spomínaných spravodajských článkov. Namiesto vysvetlenia SME mlčí.

Reportáž o hackeroch: napísal kamarát Tomáš Bella zo SME. Mne sa to dosť páči, akurát to filozofovanie na konci o dobrákoch hackeroch mi nesedí. Samotné vykreslenie činnosti a atmosféry je oveľa účinnejšie ako nejaké konštatovanie autorom.
gabriel // 2:41 PM


______________________

Wednesday, July 09, 2003:

Prenajímanie kancelárií poslancami: SME pripravilo pekný prehľad spôsobu prenajímania kancelárií poslancami nášho parlamentu. Trochu málo informácií je o poslancoch KDH – nevieme ani, od koho si svoje kancelárie prenajímajú, a hlavne chýbajú porovnateľné trhové ceny. Nízke absolútne ceny vôbec neznamenajú, že sú najšetrnejší. A v tabuľke porovnania cien chýba ako KDH, tak SMK a Ľudová únia.

Ja viem lepšie, čo ste chceli povedať: V rozhovore Gabriely Kaliskej v Pravde Ľubomír Fogaš odpovedal na otázku:

Ak sa ústavný činiteľ dostane do zásadného rozporu so svojím svetonározom, nemal by radšej z funkcie odstúpiť?
História pozná také prípady, keď niekto nechcel stáť pri rozhodnutiach, s ktorými nesúhlasil, a z funkcie odišiel.


Pravda „vylepšila“ citát Fogaša do titulku takto: „História hovorí, ak so zákonom nesúhlasím, musím odstúpiť.“ Vôbec sa mi to nezdá byť totožné s Fogašovým vyjadrením.

Mr Investigative Reporter: Veľký profil jedného z najrenomovanejších amerických investigatívnych reportérov, kontroverzného Seymoura Hersha (rodičia pochádzajú z východnej Európy) ponúka nový Columbia Journalism Review. Pekný príbeh úspechov a pádov ex-reportéra The New York Times, momentálne píše pre The New Yorker.
gabriel // 3:03 PM


______________________

Tuesday, July 08, 2003:

Keď prísnejší zákon znamená nijakú zmenu: Dnes Róbert Kadlečík z Pravdy píše o novom zatiaľ nepodpísanom interrupčnom zákone:

“Novela interrupčného zákona vyvolala problémy vo vládnej koalícii napriek tomu, že podľa politikov aj lekárov súčasnú prax v oblasti vykonávania potratov nijako nemení.”

Nemení? Včera vyšiel v Pravde na túto tému článok “Zákon sprísnil potraty z genetických príčin.” Ako teda?

Pracovná doba v rizikovej práci: Gabriela Bachárová v Pravde píše:

“Predĺženie pracovného času na rizikových pracoviskách napríklad na röntgene môže poškodiť zdravie zamestnancov. Tvrdia to niektorí odborníci, ktorí sú proti zmene ich pracovného času z 33,5 hodiny týždenne na 40 hodín. Poslanci to presadili v novom Zákonníku práce, ktorý platí od júla.”

No moment, veď predsa ide o maximálny pracovný čas, nie povinný. Kde je potom problém? Kto chce dobrovoľne pracovať dlhšie za viac, má možnosť. Autorka sa v článku ani len nespýtala žiadnych zamestnávateľov na ich názor.
gabriel // 2:31 PM


______________________

Monday, July 07, 2003:

Akú váhu má sľub novinárky?: Daša Matejčíková zo SME urobila s Róbertom Ficom rozhovor. V predslove k nemu píše:

“...počas autorizácie rozhovoru Fico prepísal väčšinu svojich odpovedí. Pri niektorých iba štylisticky upravil vlastné slová, pri iných doplnil a zmenil aj svoju výpoveď. Slovných útokov pribudlo. Napriek tomu, že sme na ne nemali možnosť reagovať, ponúkame čitateľom autorizovanú verziu rozhovoru s predsedom strany Smer.”

Aké napriek? Tak novinárka sa dobrovoľne dohodne na pravidlách rozhovoru, ktorý zahŕňa autorizáciu, a vzápätí sa čitateľovi ponosuje, že partner z rozhovoru sa správa podľa dohodnutých pravidiel... ktoré sama nakoniec aj tak nedodrží, lebo pri jednej otázke uvedie aj neautorizovanú odpoveď. Tak kto koho podviedol?

Zvýšená DPH na knihy a tlač – skutočné dopady: Sylvia Pálková z TRENDU napísala bezkonkurenčne najlepší článok čo som videl k tejto téme. Okrem komplexnosti (napr. väčšiny novinárov by sa týkalo aj zrušenie paušálnej mzdy) článok poukazuje aj na viacero pochybných čísel a argumentov knižných a tlačových lobistov, ktoré prebrali aj napríklad SME či Domino. Výborný článok.

Je májový obchodný prebytok rekordný?: tvrdí to Ján Záborský v TRENDE, pravdepodobne berúc do úvahy jeho absolútnu výšku v korunách. Možno je to tak (na stránke NBS je prebytok z apríla 1994 uvedený ako ešte vyšší, ale možno tie čísla boli ešte revidované) – nie je to ale vôbec zaujímavá informácia. To je ako napísať, že HDP v prvom štvrťroku 2003 bol historicky najvyšší HDP z prvého štvrťroka. Dôležitejšie sú relatívne čísla, nie absolútne.

Porovnanie prebytku obchodu k HDP, alebo objemu exportu, už napovie ďaleko viac. Z porovnaní vyplynie, že prebytky vo viacerých mesiacoch rokov 1993-95 boli relatívne k HDP až dvojnásobne vyššie, a k objemu exportu až zhruba trojnásobne vyššie ako ten májový prebytok.

PS V krátkej správe o minimálnej mzde Zuzana Horníková z TRENDU píše, že za minimum u nás pracuje ani nie 1300 ľudí a po zmenách by ich bolo asi 3500. Ako o tom nedávno informoval Martin Jaroš v Pravde, tie čísla ale pochádzajú z prieskumu na štvrtine všetkých zamestnancov. Ak bol viac menej reprezentatívny, ľudí na minimálnej mzde je teda štyri krát viac ako uvádza TREND.
gabriel // 2:08 PM


______________________

Sunday, July 06, 2003:

Prídu letné reportáže?: Čítajúc fantastickú reportáž zo spustenia čínskej megapriehrady Tri Tiesňavy v týždenníku The New Yorker ma napadlo, prečo sme sa veľa nedozvedeli o živote a názoroch ľudí z dedín pri tuneli Branisko (SME malo celkom pekný, hoci kratučký článok). Oficiálne tvrdenia a analýzy sú nevyhnutné, ale často neodhalia postrehy zdola.

Napríklad niektorí komentátori tvrdia, že debata o interrupciách je síce zaujímavá, ale pre Slovensko je to strata času, lebo ekonomické reformy sú omnoho dôležitejšie. Ako teda vidia debatu o interrupciách a jej dôležitosť v nábožných i menej nábožných kútoch Slovenska? Trápi ich viac Majský a naše súdy? Či diskutujú o Balassa-Samuelsonovom efekte a o prechode na euro?
gabriel // 3:14 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist