Slovak Press Watch

Saturday, July 26, 2003:

Interrupcie v Poľsku: Katarína Dzurillová z Pravdy analyzuje, kde by Slovenky mohli ísť na interrupciu aj po 12.týždni z genetických dôvodov, ak to u nás nebude možné. Vychádza jej Maďarsko a Rakúsko:

„Úplne zakázané sú interrupcie v Poľsku. Naopak, potraty aj cudzinkám môžu urobiť v Maďarsku, ale len v prípade ohrozenia zdravia matky, vrodenej chyby plodu, po znásilnení, alebo ak by sa dieťa malo narodiť do ťažkej situácie.“

Lenže v Poľsku nie sú interrupcie celkom zakázané, sú povolené ako v Maďarsku okrem toho posledného dôvodu. Sama Pravda o tom pred časom informovala. Teda kvôli genetickým poruchám by tam Slovenky mohli ísť, hoci nejasné je povolenie pre cudzinky.

Prezumpcia viny: Milan Kráľ a Robert Kadlečík z Pravdy začínajú článok Vrah Masár sa pokúsil obesiť“ takto:

„Vrah Henrich Masár, ktorý je podozrivý z vraždy dvoch dôchodkýň a jedného vodiča, sa chcel vo väznici obesiť na vlastnej pyžame.“

Tak vrah či podozrivý?? Veď doteraz pre inú vraždu ešte odsúdený nebol. Podľa mňa to druhé (v jednom prípade je aj obvinený), a bolo by fér, keby sa média nehrali na súd a reportovali fakty.

Výmena komentátorov: Tradícia uvádzať nových a lúčiť sa s odchádzajúcimi komentátormi z názorových strán novín sa mi zdá ako pekná tradícia rešpektu k čitateľom. The New York Times práve ohlasuje (bezpl.registr.) nového komentátora, The Washington Post dáva priestor pre farewell column jednému z odchádzajúcich (hoci nie z názorovej strany, ale z jednej pravidelnej rubriky). U nových sa uvádza životopis a doterajšia tvorba, u starých dôvod zmeny a ďalšie pôsobisko.

U nás sa zmeny prechádzajú mlčaním (len za minulý rok do SME a Pravdy prišli Schutz, Javůrek, Krno, odišli Tóth, Kotian, Stanislav). Z toho potom vyplývajú podozrenia, často nepodložené, o dôvodoch výmen, a nižšia dôvera k novinám. Okrem toho mnohí si na niektorých komentátorov zvykli, a zrazu ich tam bez vysvetlenia nenájdu. To je ako keď káblovka vymení jeden z kanálov v ponuke za druhý bez vysvetlenia, no dôverujte takej firme.

Dobre, ťažko sa hovorí o odchode pri podozrení z podrazu, či pri nespokojnosti s výkonom. No asi bude lepšie prísť s vysvetlením ako prvý a nenechať to na fantáziu čitateľov. Keď už ten biznis s informáciami je tak citlivý na dôveru, treba sa o ňu snažiť stále.
gabriel // 4:44 PM


______________________

Friday, July 25, 2003:

Bude Rusko obvinený?: Monika Žemlová zo SME píše v hlavnom článku dňa:

“Ruska pravdepodobne čoskoro obvinia z trestného činu. Trestné stíhanie však musí schváliť parlament.”

Koho je ten názor, že Ruska asi obvinia? Novinárky, od polície, Mojžiša? Takto to vytvára určité očakávania, možno aj tlak na zainteresovaných, na politikov.

Interrupcie zdola: Andrea Hajdúchová zo SME získala pekných pár citátov ľudí o interrupčnom spore v reportáži z dvoch dedín, jednej konzervatívnejšej, druhej liberálnejšej. Fajn články, škoda že nie sú trochu dlhšie.

Zverejňovanie konfliktov záujmov: existuje u nás skôr výnimočne, ale predsa. Dva pekné príklady: dnes Tomáš Velecký zo SME píše o osude podielnikov fondu PSIS a zároveň spomína jeho väzbu na SME. Daniel Cveček z TRENDU pred týždňom napísal článok o skupine Orange s upozornením, že článok bol písaný v spolupráci s firmou (možno stojí za úvahu, či vôbec také články robiť, prípadne vysvetliť, čo to za spoluprácu vlastne bolo, v každom prípade je dobré, že aspoň vieme niečo o netradičnej tvorbe tohto článku).
gabriel // 2:51 PM


______________________

Žurnalisti a ich konflikty záujmov: Denník SME dnes uverejňuje môj názor na konflikty záujmov slovenských novinárov. Tu sú linky na články, ktoré spomínam:

... Ekonomický komentátor Domina fórum píše o osobe a práci ministra financií, hoci preňho predtým pracoval (ako poradca podpredsedu vlády pre ekonomiku). Reportérka TRENDU píše o taktike súboja dvoch denníkov ($) o čitateľov, hoci v jednom z nich predtým pracovala. Zahraničné spravodajstvo denníka Pravda publikuje článok o negatívnych dopadoch prísnej legislatívy interrupcií v Poľsku napísaný známou slovenskou odporkyňou sprísnenia takéhoto zákona – a uvedie ju ako „spolupracovníčku Pravdy.“ Bratislavské noviny publikujú článok o rozpočte mesta Bratislavy pod autorskou skratkou, napísaný hovorcom primátora – a článok odkazuje na slová primátora štýlom „povedal nám primátor...“

Druhým častým konfliktom novinárov je možný stret so záujmami vydavateľa, či vlastníka média. Začiatkom roka uviedlo Domino fórum rozhovor so šéfom svojho vtedajšieho vydavateľstva – teda vlastne so svojim nadriadeným. Denník SME priniesol článok o súboji dvoch lokálnych týždenníkov, pričom jeden z nich bol vlastnený rovnakým vydavateľom ako samotné SME. Denník Pravda bez rozpakov publikoval rozhovor s predsedom dozornej rady svojho vydavateľstva na prvej strane...

gabriel // 8:51 AM


______________________

Thursday, July 24, 2003:

Dohoda o Pohode: Podobne ako iné médiá, aj Domino fórum a Pravda priniesli pochvalné recenzie na festival Pohoda („hyperpohoda“, bola výborná“, „skvelé podujatie...“). Problém však je, že Domino aj Pravda boli mediálnymi partnermi festivalu (klikni partneri), alebo, inými slovami, mali a majú na propagovaní úspešného festivalu obchodný záujem. Teda opäť jeden konflikt záujmov medzi marketingom novín a novinárskym hodnotením podujatia. Obe médiá aj spomínajú, že tam mali svoje akcie, takže čitateľ sa o akýchsi vzťahoch mohol dovtípiť, ale najlepšie by bolo priamo pri recenziách uviesť, že tieto noviny boli mediálnym partnerom hodnotenej akcie.

Euro debata v EÚ: Robert Žitňanský z Domina fórum kritizuje slabú úroveň diskusie ($) o výhodách a nevýhodách eura v krajinách eurozóny. Ďalej píše:

“Ak sú toto argumenty, dokazujúce prospešnosť eura, potom má debata v súčasnej eurozóne podobnú úroveň, akú nedávno na seminári o prijatí eura predviedol guvernér NBS Marián Jusko – ten totiž po nejakom zahraničnom pobyte zistil, že suma na účtoch za ubytovanie sa mu pre nevyhnutnosť zamieňať korunu za euro zvýšila o 0,9 percenta. Možno úsmevné, takto však argumentuje šéf centrálnej banky za čo najrýchlejšie nahradenie slovenskej koruny eurom…
Prijatie eura má svoje za i proti, ak sa však argumenty obhajcov takého zásadného rozhodnutia redukujú na hlúpe banality, treba biť na poplach.”


Ten seminár o euro spoluusporiadalo INEKO (tu je celý prepis debaty v pdf), a bol som tam aj ja. Jusko tam svoje účty za hotel spomínal, ale to bol len príklad argumentu transakčných nákladov: najprv spomenul, že obchodná výmena s eurozónou plus krajinami naviazanými na euro je 1600 miliárd Sk a že aj ak sú kurzové poplatky len okolo 1%, vychádza to na veľké sumy. To už asi hlúpa banalita nebude. Stačilo nevytrhávať z kontextu.
gabriel // 2:40 PM


______________________

Wednesday, July 23, 2003:

Čo si myslíme, že vieme a čo vieme o EÚ: sú dve rozdielne veci, a nie je dobré ich zmiešavať. Napríklad z našich prieskumov v INEKO vyplýva, že Slováci vidia infláciu oveľa vyššiu ako je v skutočnosti – nikto ale netvrdí, že ak to hovorí ľud, je to aj tak. Článok SME tieto dve veci – fakty a vnímanie faktov - zmiešava:

Prieskum: 29 percent Slovákov nevie o únii nič

“Len 14 percent Slovákov si myslí, že má veľmi dobré vedomosti o únii, ale stále je to viac ako priemer kandidátskych krajín (10 percent). Lepšie znalosti o únii majú len Cyperčania a Malťania.
Až 27 percent Slovákov uviedlo, že o únii vedia málo alebo nič. V porovnaní so susedmi sme však na tom lepšie – o únii vie málo alebo nič až 38 percent Čechov a až 43 percent Maďarov.”


Okrem toho titulok vyčaroval z 27% 29%.
Inak celá správa mohla vyznieť aj veľmi pozitívne pre Slovensko. Z porovnania 10 kandidátskych krajín plus troch 3 opozdilcov (Rumunsko, Bulharsko, Turecko) a priemeru EÚ členov vyplýva, že Slováci sa cítia 3., respektíve 4. najlepšie informovaní o EÚ. Tu sú tie čísla (PDF, strana č.4). Som zvedavý, či to niekto Csákymu pripíše ako plusový bod.

Oprava: V pondelok som kritizoval titulok k článku SME o kriminalite mladistvých. Článok ale nenapísal Richard Filipko, ako som napísal, ale Roman Pataj. Sorry.
gabriel // 4:27 PM


______________________

Tuesday, July 22, 2003:

Kupovali sme viac alebo rovnako?:
Ľuďom klesli príjmy, ale nakupovali viac
Rovnako míňame, ale menej sporíme
sú dva dnešné titulky SME hovoriace o jedných a tých istých číslach.

PS V príslušnom článku si Juraj Javorský zamieňa štatistikov so štatistami. Tí druhí majú niečo s divadlom, prípadne s pasívnou účasťou, tí prví chrlia čísla a podobné veci. Rovnaká zámena pojmov sa vyskytla už pred 2 týždňami.

Slabnúca koruna: Jana Brondošová zo SME má pekný článok o odlišnom vývoji kurzu koruny vzhľadom na donedávne očakávania. Priložená tabuľka porovnávajúca súčasný kurz koruny so situáciou pred mesiacom i rokom je super.

Čo si len tí v UPC o sebe myslia?:Káblovka UPC odpojila vzdorujúcich zákazníkov,“ znie titulok článku Petra Csernáka v SME. Z neho ale po viacerých kľučkách vyplýva, že UPC odpojila možno vzdorujúcich, ale hlavne neplatiacich zákazníkov. Prečo titulok o tom taktne mlčí, je pre mňa záhadou.

PS V priľahlej fotke TASR k prípravám návštevy pápeža sa hovorí o primátorovi Rožňavy. Volá sa František Kardoš, nie Gajdoš, ako píše SME.

Platy učiteľov – UPDATE: Martina Kubánová z SGI, ktoré sa zaoberá školstvom, mi poskytla presný zdroj informácií o platoch učiteľov (teda aj bez nepedagogických pracovníkov, XLS tabuľka). Minulý rok bol učiteľský priemer 13.400, oproti priemeru v hospodárstve 13.500Sk. Teda žiadny 3tisícový rozdiel...A ťažko porovnávať učiteľov s roľníkmi, ako to urobila Gabriela Kaliská v Pravde.
gabriel // 2:38 PM


______________________

Monday, July 21, 2003:

Peter Tóth kontra SME: Šéfredaktor SME Martin M.Šimečka sľubuje po faktoch o domnelej práci svojho bývalého komentátora Petra Tótha pre SIS a o odpočúvaní „pátrať, lebo naším poslaním je hľadať pravdu a zverejňovať ju.“ Držím palce.

SME tiež uverejňuje rozhovor Petra Javůrka a Igora Stupňana so samotným Tóthom. Rozhovor je uvedený čarovnou vetou:

„Nakoľko pravdivé sú jeho odpovede, nech posúdi čitateľ.“

Zaujatie sa tu dá krájať, pravda sa hľadá inak.

Titulok dňa:Mladých zločincov pribúda, súdiť budú už 14-ročných,“ píše sa v titulku SME. Článok Richarda Filipka ale hovorí o poklese počtu zločincov, no náraste ich brutality. Ak SME ide o zverejňovanie pravdy, mohlo by zajtra prísť s opravou nepravdivého titulku.

Jablká a hrušky, kto už spozná rozdiel: SME zverejňuje správu ČTK o zdroji správy o údajnom uránovom nákupe Iraku. Článok si pletie Niger s Nigériou...

Podobne pod titulkom „Zachránený orol už nebude lietaťSME uvádza správu SITA o akomsi zranenom sokolovi myšiarovi.

Bárdosov dom:Bárdos stavia dom, bol zvýhodnený?,“ znie titulok článku Tomáša Holetza v SME. Začiatok článku – poslanec vraj dostal pozemok na dom na lacno ako protislužbu. Ide o to, že pozemok pre dom kúpil od mesta Senec lacnejšie ako je terajšia trhová hodnota. Bárdos odpovedá, že pri kúpe bola cena nižšia, a to pre všetkých. Koniec článku. Huh? Kontroloval novinár Bárdosove vysvetlenie, kde je reakcia mesta? Čo sme sa teda o celej veci dozvedeli?

Opakovaný vtip prestáva....: Snáď prišiel čas prestať v SME s jednou a tou istou slovnou hrou v titulku, vyznieva to ako hrozné klišé, navyše 3 krát za sebou. Prvýkrát to bolo fajn, ale prečo sa opakovať?:

Festival Pohoda bol úplne v pohode“ - dnes
Ľudia na Pohode sú v pohode" - sobota
Pohoda v Trenčíne – mesto bez poplatkov“ - piatok

Basic math watch: Gabriela Kaliská z Pravdy počíta:

„Mzda učiteľov je takmer o 3 000 korún nižšia ako v národnom hospodárstve.”

Posledné čísla, z ktorých zjavne vychádzala aj Kaliská, hovoria o rozdiele 2202Sk. Navyše samotné číslo, ktoré autorka používa za učiteľov, je v skutočnosti za zamestnancov školstva vrátane obslužných činností, čo skresľuje platy učiteľov smerom nadol.
gabriel // 4:00 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist