Slovak Press Watch

Saturday, August 16, 2003:

Rozumné zhoršenie situácie: Neviem, či ide o vtip, v každom prípade je to hlavný komentár Pravdy na sobotu (zatiaľ nie online). Gabriela Bachárová píše:

„Uvoľnenie platových tabuliek [vo verejnej službe] by malo rozfúkať stojaté odmeňovanie. Teraz však môže spôsobiť vážne problémy. Vláda sa rozhodla, že nebude riskovať... Zachovala sa síce rozumne, ale problémy to aj tak nevyrieši. Skôr naopak.“

Takže problémy to asi zhorší...a pritom to bolo také rozumné rozhodnutie...čo si vôbec tá vláda dovoľuje, rozumne zhoršovať situáciu??!!

Prúd už na severovýchode USA naskočil:...a mne zase archívy!!!

Mimochodom, zo správ to vyznieva tak, že masový výpadok prúdu bol výnimočný pokojom, neprítomnosťou paniky,
rabovania a minimálnym počtom zranení (zatiaľ jedna smrť). To nebráni Matúšovi Kostolnému zo SME písať o New Yorku (meste) „na pokraji hystérie“ a Jurajovi Tomagovi z Pravdy písať v komentári o panike na uliciach...Škoda, že Tomaga si nestihol prečítať vlastné spravodajstvo Pravdy, ktoré hovorí, že „v megameste vládol síce chaos, ale panika sa tu neusídlila.“
gabriel // 5:56 PM


______________________

Friday, August 15, 2003:

Odpočúvanie a prokurátori: Patricia Ďurišková a Matúš Burčík z Pravdy píšu:

“Len dva dni po tom, čo vojenskí prokurátori obnovili vyšetrovanie nelegálneho odpočúvania, ich opäť niekto obťažuje cez mobilné telefóny. Podľa informácií Pravdy sa to zatiaľ stalo jednému z piatich členov vyšetrovacieho tímu.”

ICH niekto obťažuje...sa to stalo JEDNÉMU... (upozornil ma na to Andrej Salner). Článok tiež informuje:

“V kauze bude v krátkom čase vypovedať bývalý aj súčasný riaditeľ SIS Vladimír Mitro a Ladislav Pittner, bývalý šéf kontrarozviedky Peter Tótha na vlastnú žiadosť aj riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš.”

V rozhovore pod článkom túto informáciu jeden z vyšetrovateľov nechcel potvrdiť (okrem Mojžiša), tak odkiaľ to vieme, kto bude vypovedať??

Ďalej:

“Z politických kuloárov už niekoľko mesiacov prenikajú informácie, že sa premiér Dzurinda snaží o odvolanie Mojžiša. Dokonca sa jeho meno dáva do súvisu s Dzurindovým vyjadrením, že vie o istej "skupinke," ktorá sa podieľa na diskreditácii SIS a SDKÚ. Kto je v nej, však odmietol povedať. "Všetko, čo premiér chcel povedať, povedal. Ja sa k tomu vôbec nebudem vyjadrovať," reagoval Dzurindov hovorca Martin Maruška na otázku, či premiér mienil ako jedného zo skupinky aj Mojžiša. Podľa našich informácií Dzurindovej snahe odvolať Mojžiša, zabránila SMK a KDH.”

Fajn, a kde sú teda reakcie SMK a KDH??

Oživené letisko v Bratislave: Andrea Hajdúchová píše:

“Bratislavské letisko v roku 2001 prepravilo asi 180-tisíc cestujúcich, nasledujúci rok asi 250-tisíc a v tomto roku sa očakáva, že z neho odletí či naň priletí viac ako 1,5 milióna ľudí.
Najrušnejším mesiacom je júl, počas tohtoročného prešlo letiskom viac ako 90-tisíc cestujúcich, minulý rok 80-tisíc.”


Ak je júl najrušnejší mesiac, maximum v tomto roku bude okolo 1,08 milióna prepravených (90.000 krát 12). Ako sme prišli na 1,5mil.?

Augustové trendy hýbu novinami: Jack Shafer zo Slate objavuje ďalší pochybný trendový článok, tentoraz o údajnom náraste prostitúcie medzi americkými teenagerkami z reportáže Newsweeku.

Roman Pataj zo SME tiež niečo objavil: “Na poliach sa kradne menej ako kedysi.” Lepšie by bolo, keby titulok aj identifikoval, kto to hovorí – polícia. Teda tí, ktorí majú kontrolu krádeží v náplni práce. No dobre, a ako policajti vedia, že sa menej kradne? Asi im to menej hlásia vlastníci polí. A tí im to hlásia menej, lebo sa menej kradne... prípadne polícii aj tak neveria, že sa niečo vyrieši...a kradne sa možno rovnako. Prečo si to neoveriť aj u majiteľov polí?
gabriel // 2:30 PM


______________________

Thursday, August 14, 2003:

SME, PSIS a výstava: Alexander Balogh zo SME informuje o výstave umenia zo zbierok Prvej slovenskej investičnej skupiny. Zabudol uviesť, že tá firma je vlastnícky úzko spojená s vydavateľstvom Petit Press, v ktorom vychádza SME a ktoré Balogha za jeho prácu aj platí...

PS Pochvala aj pre prvú stranu SME: Swechat namiesto Schwechat (online je to už opravené, ale zabudli na článok vnútri ekonomickej sekcie...).

Nižšiu DPH na knihy a na náš business!!!: Ak dobre počítam, v posledných 9 číslach Domina fórum vyšlo 6 článkov a ďalšie tri listy čitateľov lamentujúcich zrušenie výnimky – nižšej DPH – na knihy. Na týždenník inak presadzujúci limitovanú úlohu štátu je to podozrivo vysoký počet. O to viac, že hlavným argumentom sa zdá byť typicky ľavicové – určité odvetvie, priemysel, skupina ľudí je pre zvyšok spoločnosti kľúčový, a preto ho treba za peniaze nás ostatných podporiť (nižšia daň pre knihy znamená vyššia daň pre všetko ostatné, takže v princípe je jedno, či je to rovno dotácia alebo daňová výnimka – forma podpory je už celkom iná debata).

Mne sa ponúka len jedno vysvetlenie, a už som o tom písal: Domino úzko spolupracuje s kníhkupectvom Artforum.

PS Na účelovú argumentáciu sa nechal nalákať naposledy aj Robert Žitňanský:

prečo štátom nepodporiť vybrané aktivity, ako je vydávanie kníh
“Nikomu nejde o znevažovanie práce umelcov, vydavateľov, nadácií, spolkov a rôznych aktivistov. Aj oni by však mali vidieť, že v ambícii budovať spoločnosť tvorivých, slobodných a iniciatívnych ľudí za peniaze, ktorých prerozdeľovanie všetky tieto atribúty ubíja, je veľký rozpor... Ak sa na vydávanie dobrých kníh, na kvalitné divadlo či na dôležitú štúdiu nenájde dostatok ľudí, ochotných prispieť, bude to zrejme ukážka zadubenosti a určite to bude veľká škoda. Nebude to však ešte stále dôvod na platenie týchto elít a ich produktov z peňazí, ktoré úradníci vezmú ľuďom z ich zárobkov.”
Domino fórum č.33/2001 ($)

prečo štátom podporiť vydávanie kníh
“...pre vládu sú knihy doslova rovnaký tovar ako čokoláda či mikrovlnky. Zabúda na jeden detail: ak skrachuje výrobca čokolád alebo mikrovlniek, môžeme ich radostne dovážať. Ak skrachuje vydavateľ, knihu v slovenčine dovezieme skutočne iba ťažko.”
Domino fórum č.33/2003($)

Selektívne výhody pre nás a nikoho iného!!!: Celkom zaujímavé, že konzervatívcom sa to stáva častejšie. Prispel aj Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu:

zrušiť privilégiá odborom
“Tripartita nie je prejavom väčšej demokracie, ale prejavom korporativizmu, ktorý zvýhodňuje isté skupiny spoločnosti voči iným...”
SME, 4.7.2003 (napísané spolu s Petrom Gondom)

zachovať privilégiá tretiemu sektoru
“Ministerstvo financií.. chce akékoľvek stimuly k darcovstvu zo slovenského daňového systému vypustiť... Priestor, uvoľnený po štáte, by mal popri trhu zaplniť práve neziskový sektor. Rozumná vláda by sa snažila mu v tom pomôcť.”
Domino fórum, 14.8.2003 ($)

PS Dostál často používa argument, že daňové úľavy sú bežné po celom svete. Hej, to je taký dobrý argument, ako že dotácie poľnohospodárom či progresívne zdanenie najdeme takmer všade. No a?
gabriel // 2:53 PM


______________________

Wednesday, August 13, 2003:

Uhorka dňa: Jack Shafer z amerického internetového magazínu Slate začína svoj stĺpček o médiách takto:

“Whenever I read the words "emerging trend" in a news story, I reach for my revolver. Most trendspotting articles—especially those appearing in newsless August—are bunk.”

Neviem síce, odkiaľ nabral tú istotu, že problém má väčšina článkov, ale uvádza aspoň dva novšie príklady z USA Today a The New York Times.

Shafera mi pripomenul Milan Kráľ v Pravde, ktorý takto začína svoj dnešný článok:

Veľa školákov v Trenčíne prežíva prázdniny pri fľaši alkoholu a so škatuľkou cigariet.... "Vlani niečo také nebolo, našli sme dvoch-troch opitých chlapcov, ale teraz sú to veľké, viac ako 10-členné skupiny, ktoré sa schádzajú na trenčianskych sídliskách. Našli sme ich na pravé poludnie a okolo nich fľaše s vodkou, borovičkou a iným alkoholom, čo zobrali svojim rodičom. Boli to žiaci základných škôl, 13-roční výrastkovia a medzi nimi aj 10-ročné deti," vraví Jaroslav Sieber, zástupca náčelníka Mestskej polície v Trenčíne.

Z výroku toho policajta nie je veľmi jasné, koľko tých skupín našli, ale hovoriť o tom, že „veľa školákov“ v Trenčíne trávi prázdniny s alkoholom sa mi zdá nadnesené. V Trenčíne chodilo minulý rok do základných škôl 6.400 žiakov.

Bratislava vs Slovensko:Polovicu daní štát vyberie v Bratislave,“ informuje nás titulok k článku Juraja Javorského v SME. Podľa autora to vyplýva z čísel o dani z príjmu za prvý polrok. Malý detail: daň z príjmov tvorí len tretinu celkových daní (.xls) vybratých štátom (na tento rok je plán 36%). Väčšia časť ide hlavne z DPH a spotrebných daní.

PS Ak DPH či spotrebné dane sú tiež podobne platené z geografického hľadiska ako tie priame (čo je podľa mňa dosť možné), článok i titulok môžu byť výstižné. Ale chcelo by to aspoň uvedenie tohto predpokladu aj v článku.

Slovenské jachty: Tereza Copláková zo SME veľmi pekný článok o tom, prečo sú niektoré morské jachty zaregistrované aj pod slovenskými vlajkami – a ako sa to robí a čo z toho štát má.

Online diery: Nemám veľmi dobrý pocit z článku môjho kamoša Tomáša Bellu v SME. Píše o slabej ochrane webstránky VasaAdresa.sk pred hacknutím a teda o možnej krádeži osobných údajov. Reakcia prevádzkovateľa stránky v článku nie je, asi teda na problém nebol upozornený. Podľa online debaty k článku chyba na webstránke nebola ešte dnes ráno odstránená, teda aj tento článok v SME mohol viesť ku krádeži osobných údajov klientov toho servera. Nebolo lepšie prevádzkovateľa informovať a potom písať článok, že tam bola diera?

Druhá vec sa týka titulku „Prevádzkovateľ Azet.sk môže byť hacknutý.“ Áno, je to rovnaký prevádzkovateľ ako pre VasaAdresa.sk, a bola tam na nechránenú stránku linka, ale takto to podľa mňa vyznieva, že aj azet.sk má problémy – o čom sme sa ale nič nedozvedeli. Ide síce o rovnakého prevádzkovateľa, a to je zaujímavá informácia, ale prečo tlačiť do titulku adresu iného servera, nie toho so slabou ochranou....
gabriel // 2:54 PM


______________________

Tuesday, August 12, 2003:

Kupujeme zároveň viac a menej:

Po zvýšení cien sa nakupuje menej“ – SME, 12.8.2003
Ľuďom klesli príjmy, ale nakupovali viac“ – SME, 22.7.2003

Prvá správa (tá dnešná) síce hovorí o prvom polroku, kým tá druhá o prvom štvrťroku, ale z uvádzaných čísel nevyplýva nijaký zlom od apríla. Problém je, že prvá správa vychádza z inej štatistiky ako tá druhá – z maloobchodných tržieb vs konečnej spotreby domácnosti (časť HDP). Maloobchod je užšie meradlo našej kúpyschopnosti, konečná spotreba širšie. Minimálne by som očakával nejakú kontinuitu článkov o kúpyschopnosti, a vysvetlenie pre čitateľov, keď rôzne štatistiky vykazujú naoko protichodné čísla. Takto to vyzerá na dobrý chaos.

Ad integrácia vs ekonomický rast: Michal Horváth (ex-ING Bank, momentálne na University of York) mi poslal linky na dve štúdie (v pdf) na túto tému, je to pre vyložene technické typy. V prvej z roku 2001 autori nezistili žiadny významný vplyv členstva EÚ na ekonomický rast, v druhej z roku 2002 autor našiel pozitívny vplyv menovej integrácie na vzájomný obchod – a ak je obchod dobrý na bohatstvo, mohlo by to platiť aj pre rast.
gabriel // 1:59 PM


______________________

Monday, August 11, 2003:

Podpora na podnikanie pre nezamestnaných:Podnikavým nezamestnaným chce štát na začiatok požičať,“ oznamuje titulok SME k článku Jozefa Čavojca. Ten ale v článku vždy hovorí o akomsi príspevku:

“Nezamestnaní si môžu pomôcť aj tak, že začnú podnikať. Keďže im zrejme bude chýbať vstupný kapitál, chce ministerstvo každému nezamestnanému, ktorý začne živnostníčiť alebo vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť, finančne prispieť.”

Príspevok je teda dávka, či pôžička, či ako? Okrem toho v článku chýba základná informácia, koľko peňazí plánuje ministerstvo na tento projekt dať. A nie sú tam ani názory nejakých expertov, že čo na tie nápady hovoria.

PR ministerstva financií: Juraj Javorský zo SME má dobrý komentár, kritizuje neochotu ministerstva financií hovoriť aj o nepriaznivých dopadoch svojich opatrení, napríklad vo svojej daňovej kalkulačke, ktorá nezahŕňa zmeny v nepriamych daniach.

PS Alternatívnu kalkulačku aj s dopadmi nepriamych daní vypracovalo INEKO, sponzor tejto stránky...

Investigatívne o SIS, odpočúvaní: Problém pri takýchto kauzách je získať informácie, hlavne tie on the record. A tak to ostáva na anonymné zdroje, so všetkými možnými problémami ako hrozba manipulácie novinára/čitateľa či zverejnenia nepravdivých informácií. Naproti tomu stojí ale veľká výhoda: odhalenie pre spoločnosť dôležitého problému.

V našom prípade sa teda výskyt mnohých anonymných zdrojov dá akceptovať, za dvoch podmienok. Zdroje by mali byť čo najviac identifikované, aby mal čitateľ čo najväčšiu možnú istotu, s akými konfliktami záujmov môže informácia prichádzať (hranicou identifikácie je samozrejme ochrana zdroja pred odhalením). Tiež by malo byť jasné, o koľko zdrojov ide, či je to jeden človek alebo piati. A všetky informácie by mali byť overované dotknutými osobami. Druhou podstatnou vecou v takýchto článkoch je opravovať po sebe akékoľvek omyly a nepresnosti, ktoré sa v takýchto článkoch vyskytnú.

Mojím problémom s článkami Mareka Vagoviča z Domina fórum je, že nespĺňajú ani jednu z týchto zásad slušnej investigatívnej žurnalistiky. Stačí si zobrať jeho najnovší článok($): uvádza mnoho informácií typu 'podľa informácií Domina', a že ten a ten 'mal dohodiť', onen 'mal načrtnúť', plus informácie napríklad z vyšetrovania, ktoré určite boli z druhej či tretej ruky...No čitateľ nedostane ani náhodou hrubú identifikáciu týchto anonymných zdrojov. A možno toho jediného – nie je takto jasné, koľko ich vlastne je. Vagovič sa často neunúva svoje údajné informácie ani overovať a pýtať sa dotknutých na reakciu či vysvetlenie. Aspoň to tak v článkoch vyzerá.

A potom tie omyly: v polovici marca to bola informácia, že pri krádeži bývalý šéf SIS prišiel o „počítač s možno citlivými informáciami.”($) Denník SME, ktorý tu informáciu tiež uviedol, sa vzápätí opravil, keď to SIS poprela. Domino ostalo ticho. Koncom júla Vagovič napísal($):

“Mimochodom: prečo odložil Rusko termín výsluchu v kauze Drukos až na september, keď hrozí opätovná kríza vlády? Čo to tu vlastne rozohráva?”

Rusko šiel na výsluch pár dní po napísaní článku...A pritom to podľa informácií denníka Pravda bolo jasné už v polovici júla, že Rusko príde na výsluch do konca mesiaca – nešlo teda o reakciu Ruska na kritiku.

Môj záver: je ozaj fajn, že sa niekto tak neúnavne téme venuje. Spôsob, ako sa to robí v Domine však veci skôr škodí. Škoda je nakoniec aj tých anonymných informátorov s dobrými úmyslami (ak takí sú), ktorých informácie sa utápajú v pochybnom štýle článkov.
gabriel // 2:41 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist