Slovak Press Watch

Saturday, August 30, 2003:

Dovolenka: konečne aj pre mňa. O dva týždne som späť. Kritiku či nápady na články a komentáre mi stále môžete posielať na emailovú adresu uvedenú na stránke vpravo – vopred ďakujem.
gabriel // 11:26 AM


______________________

Ďalší etický poklesok v Domine: Ján Štrasser z Domina fórum napísal obsiahly článok k dvadsaťročnici Štúdia L+S/Štúdia S ($). No už čitateľom neuviedol svoje bývalé či súčasné pracovné prepojenie na štúdio, či už rolu dramaturga alebo spoluautora Večerov Milana Markoviča, ktoré štúdio uvádza... Kritiku arogantnosti a cynickosti slovenských politikov zo strany Domina takéto správanie vlastných novinárov stavia do dosť zvláštneho svetla.

Investovanie novinárov do akcií: Keď už je reč o konflikte súkromných záujmov a zodpovednosti novinára, Mark Glaser z Online Journalism Review má zaujímavý článok o biznisnovinároch: Môžu vôbec vlastniť akcie, o ktorých pravidelne píšu – respektíve môžu písať o konkrétnych akciách ak ich aj vlastnia? Niektoré americké médiá to nepripúšťajú vôbec (ani v rodine novinára), niektoré hovoria o veľkosti investície a iné vo vlastníctve nevidia problém, skôr naopak, hovoria o extra skúsenosti s trhom ako o prínose pre novinára. Ale všetky médiá, ktoré v nejakej forme vlastníctvo akcií a písanie o nich pripúšťajú, vyžadujú od novinárov zverejnenie svojho konfliktu záujmov. The New York Times mal k jednému nedávnemu prípadu tiež výborný článok.

Machri z J&T: Rado Baťo a Gabriel Beer z TRENDU majú veľmi dobrý rozhovor so spolumajiteľom finančnej skupiny J&T o kariére firmy. Škoda, že niektoré kauzy nie sú lepšie vysvetlené aj pre ľudí, čo si to všetko dobre nepamätajú. A veľa laikov bude mať s chápaním debaty problémy.

Novinári či mafiáni?: Internetový magazín o východnej Európe Transitions Online (do ktorého som v minulosti tiež prispieval a prekladal) má zaujímavý príbeh zo Sarajeva. Najväčší bosniansky denník Dnevni Avaz podľa súdu dlhodobo očierňoval niektorých podnikateľov nepravdivými článkami. Zdá sa, že ich následkom boli rôzne anonymné hrozby vrátane útoku raketovou strelou na dom jedného podnikateľa. Majiteľ denníka podľa iných médií podnikateľov začal očierňovať, keď si odmietli kupovať v denníku inzeráty...Hej, aj mne to niečo pripomína.
gabriel // 11:21 AM


______________________

Thursday, August 28, 2003:

Basic math watch: Robert Žitňanský z Domina fórum počíta ($):

“...štyri strany súčasnej koalície volilo iba približne 40 percent oprávnených voličov.”

Volieb sa zúčastnilo 70,1% oprávnených voličov, a z nich za koaličné strany hlasovalo 15,1+11,2+8,3+8 = 42,6%. Súčin 70,1% a 42,6% dáva informáciu, že za koaličné strany hlasovalo 29,9% oprávnených voličov.

Šatan o Slovensku: Nadpis rozhovoru Štefana Hríba s Miroslavom Šatanom v Domine fórum znie “Na Slovensku akoby bola móda nerešpektovať pravidlá”($). Vyznieva to ako súčasný odkaz, ale podľa kontextu sa mi zdá, že ide o obdobie spred roka 1998:

Hríb: To sme v rokoch 1997 a 1998. Vy ste vtedy prežívali svoju drámu, ale tu na Slovensku sa tiež diala dráma. Sledovali ste to?
Šatan: Chodil som v lete na Slovensko. Pamätám sa, že najviac ma prekvapovali veci ako únos, výpalné a tiež to, že tu akoby neplatil zákon. Sľubovalo sa malé Švajčiarsko, ale keď sem človek prišiel, bol to skôr Divoký západ.

Hríb: Tak ostro ste to vnímali?
Šatan: Bol som už v Amerike tri či štyri roky, takže tie štandardy sa do človeka dostanú. Tu akoby bola móda nerešpektovať pravidlá, keď je človek hore. Akoby bol niečo extra, nad zákonom. Najväčším šokom bola privatizácia. To už bolo v roku 1998 jasné aj obyčajným ľuďom. Majetok prešiel do rúk zopár tunelárov, čo malo negatívny vplyv na celú ekonomiku krajiny.


Očakávania Slovákov od vstupu do EÚ:Ľudia čakajú od únie menej,” znie zavádzajúci titulok krátkej správy Roberta Kadlečíka v Pravde o prieskume Štatistického úradu:

“Viac ako tretina občanov očakáva od vstupu Slovenska do Európskej únie menej pozitív ako pred piatimi rokmi. Naopak, väčšie zlepšenie ako pred piatimi rokmi očakáva od únie 18 percent občanov. Takmer tretina občanov svoje predstavy nezmenila a 12 percent ľudí nemá žiadne kladné očakávania.”

Teda takmer polovica má rovnaké alebo väčšie očakávania, niečo cez tretinu nižšie očakávania, zvyšok je nejasný. Z toho sa pri všetkej snahe nedá zovšeobecniť, že ľudia čakajú menej.

Nekonečné tehotenstvo: Gabriela Bachárová z Pravdy analyzuje možnosť, že Ústavný súd rozhodne o neústavnosti interrupcií za určitých podmienok a parlament ešte neschváli zákon, ktorý by obnovil doterajšiu prax:

“Ak by sa aj zákon napokon schválil, niektorým ženám by to podľa neho mohlo byť nanič. V tom čase by už možnosť zákroku mohli zmeškať, pretože by ich tehotenstvo prekročilo 24 mesiacov.”

No také ženy by tuším zmeškali tak či tak viacero zákrokov. Na článok ma upozornil kolega Rasťo Kováčik.
gabriel // 2:41 PM


______________________

Wednesday, August 27, 2003:

Tie nebezpečenstvá leta:Osy a sršne sa premnožili, sú nebezpečnejšie,“ hlása titulok v Pravde. Autor článku Milan Kráľ to síce tiež v prvej vete konštatuje, ale dôkazy neponúka:

“...Taký tragický prípad sa nedávno stal v Karlových Varoch, kde zomrela žena po bodnutí včelou. Nebezpečný hmyz akoby začal vyhľadávať ľudské obydlia. V Trenčíne si sršne vybudovali hniezdo v obytnom dome uprostred mesta...V trenčianskej nemocnici každý deň ošetria 1 - 2 pacientov, ktorých zasiahlo žihadlo. Štyroch dospelých a tri deti museli hospitalizovať. ...V pavilóne interného oddelenia tejto nemocnice majú osy hniezdo pri okennom ráme jednej z izieb. V sobotu doštípali aj primára interného oddelenia Mariána Kaščáka...”

To je všetko pekné, ale kde je porovnanie ukazujúce, že teraz je toho hmyzu viac a že je nebezpečnejší ako doteraz? Nikde.

Odkedy má byť na vysokých školách školné?: Kolega Dušan Zachar prišiel z dovolenky a hneď ma kritizuje, že som na novinárov nejaký mierny. Niečo na tom bude, lebo v piatok minulý týždeň som prehliadol hlavný článok dňa v SME Od septembra 2005 sa budú školy platiť”:

“Vláda včera pokračovala v schvaľovaní návrhov a noriem, z ktorých viaceré sú dôležitými súčasťami reformy. Študenti budú platiť za štúdium až od septembra 2005 a dôraz sa bude klásť na pôžičky pre študentov, a nie na sociálne štipendiá.”

Podobne v ďalšom článku na túto tému Tomáš Szmrecsányi napísal:

Vláda potešila predstaviteľov vysokých škôl. Zavedenie poplatkov odložila z 1. januára 2004 na september 2005.”

Podľa všetkého je to september 2004, nie 2005. Tak o tom SME píše aj dnes. Len netuším, na koho alebo na čo SME čaká s opravou a ospravedlnením.

Kto má aké záujmy pri reformách: K včerajšej prvej poznámke patrí ešte jedna vec – rozlišovanie súkromných a verejných záujmov. Domáci včelári majú záujem vyhlasovať, že zahraničný med je falšovaný, lebo je to pre nich konkurencia. Lekári majú záujem nemať limity na predpisovanie liekov, lebo sa môžu dostať k odmenám od farmaceutických firiem. Domáci bankári majú záujem odďaľovať vstup Slovenska do eurozóny, lebo banky zarábajú na manažovaní kurzového rizika (a zhodou okolností majú záujem tlačiť na veľký kapitalizačný dôchodkový pilier, lebo banky sú často prepojené na správcov aktív).

To samozrejme neznamená, že tie skupiny v danom prípade nepodporujú celospoločenský záujem, ale čím väčší súkromný záujem, tým väčšie riziko, že hovoria hlavne o sebe. Aj preto nechať spornú vec okomentovať len niekoho s takýmto silným záujmom nie je celkom v poriadku. Buď by som ich záujem uviedol, alebo dal priestor aj iným zdrojom s odlišnými, čo najmenšími záujmami (všetci nejaké máme).

Inak to by bol aj celkom dobrý článok/analýza o politickej ekonómii eura, či jednotlivých reforiem: winners a losers pri každej, či už z vekového, profesijného či sociálneho hľadiska. To by bola dobrá služba čitateľom pre orientáciu v spleti toľkých názorov.
gabriel // 2:18 PM


______________________

Tuesday, August 26, 2003:

Čo hovoria lekári, ekonómovia, včelári...: Jozef Sedlák z Pravdy píše, že podľa slovenských včelárov je väčšina medu predávaná v obchodoch nepravým medom. Potom cituje len jedného včelára s takýmto názorom. Sedlákova kolegyňa Gabriela Bachárová cituje kritický názor jednej lekárky na limity predpisovania liekov a vzápätí konštatuje, že „takýto názor má väčšina lekárov.“ Tomáš Velecký a Juraj Javorský zo SME v článku o debate dôchodková reforma vs euro píšu, že „podľa niektorých ekonómov je názor NBS uprednostniť prijatie eura pred reformami krátkozraký“ a potom citujú len jedného ekonóma.

Ak už mám viacero podobných názorov, prečo ich nedať do článku aspoň krátkym citátom, aby článok vyznel hodnovernejšie? Ak nechcú byť menovaní, tak by som to rád vedel. Lebo takto je otvorená aj tretia možnosť, že druhý zdroj potvrdzujúci kritiku prvého sa nenašiel... Alebo že novinár si pretláča vlastný názor bez dostatku dôkazov.

Dôchodková reforma vs euro: už spomínaný článok v SME je veľmi zaujímavou témou a celkom dobre je aj spracovaný. Nie je ale celkom jasné, nakoľko je medzi reformou a eurom rozpor: kde sú plánované deficity verejných financií spolu po roku 2005 bez a po zavedení dôchodkovej reformy podľa dnešného návrhu? Druhá vec je, že ide vždy o reformu podľa Kaníkovho návrhu, čo neznamená automaticky optimálnu reformu. NBS predsa v pripomienkovom konaní kritizuje už samotný návrh reformy, bez ohľadu na problémy so zavádzaním eura.

PS K téme má komentár aj Peter Schutz zo SME:

“Spustenie dôchodkovej reformy je... asi stokrát dôležitejšie pre občanov tohto štátu ako zavedenie eura. Netreba zvláštne dokazovanie; kým o neudržateľnosti súčasného penzijného systému, a teda nevyhnutnosti reformy nepochybuje dnes už nikto so zdravým rozumom, vstup do eurozóny je kauza veľmi sporná. Má mnoho nadšených zástancov, akým je pán Jusko, ale aj veľa kvalifikovaných odporcov... Euro a dôchodková reforma nie sú v rovnakej váhovej kategórii, takže zvažovanie dosahov toho menej podstatného na to podstatnejšie je logický lapsus.”

Logický (a neskôr aj faktický) lapsus vidím aj ja – na strane komentátora. Ak sa v jednej veci všetci zhodneme, a v druhej sme rozdelení, znamená to, že tá prvá je automaticky dôležitejšia ako tá druhá, a že sa máme hneď pustiť do tej prvej aj na úkor tej druhej? Samozrejme, že to z toho nevyplýva. Príklad: Väčšina Američanov sa zhodovala, že s deficitom verejných financií treba niečo urobiť. Oveľa viac už boli Američania (a ešte viac zvyšok sveta) rozdelení, či sa pustiť do vojny v Iraku. Dôkazov o dopadoch deficitov na ekonomiku je množstvo, dôkazov o úmysle Saddáma použiť jadrové zbrane na iné štáty oveľa menej. Znamená to, že Američania sa mali automaticky radšej venovať deficitu a nehádzať peniaze na Irak? Samozrejme, že nie.

Či je dôležitejšie euro či dôchodková reforma si veru zaslúži dôkladné "zvláštne dokazovanie."

Ďalej Schutz píše:

“Nevraviac ani o smutnej budúcnosti maastrichtských kritérií, ktorú veští množstvo signálov z Bruselu a okolia. Viac krajín eurozóny predpísaný deficit prekračuje a Francúzsko a Nemecko už otvorene vyzývajú na zrušenie tejto podmienky. Dnes teda ani nie je jasné, či v čase nášho vstupu, alebo o dva-tri roky, tento predpis ešte bude jestvovať.”

Autor si tu mýli maastrichtské konvergenčné kritériá (dobre vysvetlené v tom druhom článku SME) a pakt stability a rastu. Prvé platia pre kandidátske krajiny pred vstupom do eurozóny – a nikto ich nespochybňuje (okrem diskusií o kurze), to druhé platí pre členov eurozóny – a tam je tá debata.

Kaník o nezamestnanosti: Andrea Hajdúchová zo SME píše:

Minister Kaník predpovedá na budúci rok výrazný pokles nezamestnanosti. „Považujem dokonca za reálne, že sa dostaneme na normálnu európsku úroveň okolo desiatich percent,“ hovorí.

Ten citát zjavne (ako aj ostatné v článku) pochádza z rozhovoru, ktorý minister práce poskytol SME vo štvrtok minulý týždeň. Presný citát na otázku na ďalší vývoj nezamestnanosti znie:

„Verím, že tento trend bude pokračovať. V každej ekonomike sa síce s príchodom jesene a zimy ten cyklus obráti a môže dôjsť k prechodnému miernemu zvýšeniu nezamestnanosti. Pokiaľ sa však budeme držať súčasnej politiky, zďaleka nedosiahne takú úroveň ako vlani v januári. V ďalšom roku sa potom dostaneme na nižšie priečky. Považujem dokonca za reálne, že sa dostaneme na normálnu európsku úroveň okolo desiatich percent. To si však žiada dlhší čas.“

Teda tých 10% nie je o budúcom roku, ale o dlhšom čase. Je jedna vec kontrolovať politikov a ich výroky a sľuby...ale čo tak nezavádzať ľudí upravovaním kontextu výrokov?

Listy: Juraj Porubský z Pravdy si stojí za svojím komentárom o doprivatizácii z piatka (celý list je tu):

“Vláda sa samozrejme nerozhoduje o privatizácii sama, má na to poradcov. Tá kontroverzná veta je podľa mňa ok. Ide napríklad o to, že v roku 2002 by sme určite nepredali ST za toľko, ako pred tým. Ten prepad cien bol však príliš veľký, pretože okrem reálnych základov treba zvážiť aj špekulatívne očakávania po spľasnutí bubliny. Reálna cena je niekde inde. Lenže pokiaľ investori, ktorí sú relevantní, sú po takom páde finančne vyčerpaní, neoplatí sa privatizovať, výnos nebude dostatočný.”

Fajn, v tomto máme iné videnie sveta. Ja veľmi neverím, že vláda s poradcami vie vývoj trhu (bubliny) odhadnúť lepšie ako investori (a ich poradcovia).
gabriel // 2:53 PM


______________________

Monday, August 25, 2003:

Nemeckí odborníci na Kaliforniu: Kristian Slovák z TRENDU napísal článok o chystajúcom sa referende a prípadných voľbách nového guvernéra Kalifornie. Okrem chýb v menách (Gray Davis, nie Grey D., Condoleezza Rice, nie Condeleezza R.) je pre mňa veľkou záhadou, prečo ako autoritatívne zdroje analýz situácie v Kalifornii autor používa nemecké regionálne noviny Stuttgarter Zeitung a Berliner Morgenpost...

V čom sa vlastne osvedčili?: Roman Pataj v článku SME „Vyšší súdni úradníci sa zatiaľ osvedčili“ píše:

Prax ukazuje, že vyšší súdni úradníci by mohli urýchliť vlečúce sa súdne konanie. „Povedal by som, že iba tie najlepšie,“ hovorí o skúsenostiach s úradníkmi predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Ľudovít Bradáč. Ich pracovnú výkonnosť zatiaľ hodnotiť nechce, lebo tvrdí, že je na to ešte priskoro.

Aha. No ja by som aj tak rád vedel, v čom sa tí úradníci za štátne peniaze osvedčili, keď už nie v práci.
gabriel // 1:26 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist