Slovak Press Watch

Saturday, September 20, 2003:

Čo sa to deje s našimi patológmi:Patológovia na Slovensku vymierajú,“ tvrdí titulok SME. V článku Daniela Vraždu je citovaný jeden jediný patológ, hovorí o zlej situácii patológov, chce viac peňazí, že sú nenahraditeľní...Je tam aj uvedený súčasný počet patológov, ale žiadne porovnanie s minulosťou, takže titulok je potvrdený len tvrdeniami jedného patológa bez uvedenia podkladov. A to som si myslel, že takéto jednozdrojové „sebecké“ články už dávno vyhynuli. Editori SME, spíme?

Chrípka a SARS: Aj SME aj Pravda citujú epidemiológov, že zaočkovanie proti chrípke je dobré aj kvôli SARS, lebo majú podobné príznaky. Čitateľ mi napísal, že tam nie je ani slovo ďalšieho vysvetlenia, takže človek má dojem, že očkovanie pomôže aj proti SARS. Čo je blbosť – vakcína proti SARS sa očakáva za pár rokov. Svetová zdravotnícka organizácia WHO v skutočnosti odporúča očkovanie proti chrípke kvôli tomu, aby bolo menej chrípky a teda rýchlejšia identifikácia ľudí chorých na SARS pri prípadnej novej vlne.

Euro vs dôchodky, časť 108: Komentátor SME Peter Javůrek kritizuje ANO, za to, že podporu jednej reformy naväzuje na presadenie inej podľa svojich predstáv:

I keby bola ANO vedená najušľachtilejšími pohnútkami, jednu reformu nemožno podmieňovať úpravou či opravou inej.

Dosť som naivitou Javůrka šokovaný, o čom je teda politika ako stret rôznych záujmov? To je celkom základný princíp a komentátor to nechápe po 13 rokoch? (Okrem toho prirovnáva ANO k SDĹ, ale mohol vytiahnuť aj KDH z minulého decembra...a vlastne všetky strany na svete).

Javůrek ďalej píše:

Vydieračskej koncovke ešte predchádzala licitácia o percentá odvodov do budúceho (?) penzijného systému.... Lipnutím na výške štátneho deficitu pre čo najskoršie zavedenie eura predvádzajú niektorí naši „reformátori“, že nemali a nemajú jasno v tom, čo má byť vlastne výsledkom ich snaženia. Ak boli euronormy pre nás vodidlom pri stavaní verejných financií z hlavy na nohy, to ešte neznamená, že sú vodidlom pre iné, rovnako dôležité kroky. Nadraďovať šprint do eurozóny nad záchranu krachujúceho penzijného systému nie je eurooptimizmus, ale hlúposť. Je to ako vykašľať sa na svoj horiaci byt, aby sme náhodou nezmeškali poradu v práci.

Odkiaľ vie Javůrek, nakoľko dôležité je euro versus dôchodková reforma? Neponúka jediný argument – a hovorí o hlúposti iných.
gabriel // 2:47 PM


______________________

Friday, September 19, 2003:

Odklon verejnosti od politikov: Michal Friš a Andrea Hajdúchová zo SME píšu:

Tretina obyvateľov Slovenska nedôveruje nijakému politikovi. Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky 33 percent ľudí nesympatizuje so žiadnou politickou stranou či hnutím. Nedôvera k politikom a politickým stranám narástla od januára o sedem percent. Najnovší septembrový prieskum pritom ešte neodráža kauzy, čo v posledných dňoch rieši vládna koalícia.

Tak po prvé, nie tretina, ale 28,9% nedôveruje nijakému politikovi (ukazuje to aj grafika)– čo je skôr štvrtina ako tretina. Po druhé, nedá sa povedať, že nedôvera k osobám politikom (na rozdiel od politických strán) rastie. V januári to bolo 33,3%, teraz je to 28,9%, počas roka to kolísalo hore aj dole, ale jasný trend tam nie je, ak berieme do úvahy štatistickú chybu. Po tretie, titulok podružného článku „Počet ľudí, ktorým sa nechce voliť, u nás stúpa“ je tiež problematický. Článok neponúka dôkaz, len sa odvoláva na Haulíka z agentúry MVK. Čísla agentúry Focus, ktoré SME pravidelne zverejňuje, však hovoria, že voliť by nešlo teraz 16,2% (v SME v stredu, nie online) oproti 16,5% v marci či 15,8% v januári.

Proti euru: Michal Horváth ma upozornil na článok Terezy Coplákovej zo SME, ktorá popisuje argumenty euroskeptikov. Problém podľa neho (a ja s ním súhlasím) je, že vôbec nie je jasné, nakoľko je za súčasné problémy euroekonomík zodpovedné samotné euro. Copláková popisuje nižší rast či vyššiu nezamestnanosť po zavedení euro v mnohých krajinách od zavedenia eura v roku 1999...ale to isté platí napríklad aj pre USA, ktoré euro nezaviedlo. Článok aj titulok mal byť vyváženejší.

Ako zlepšiť rovnú daň: Martin Jaroš z Pravdy ponúka svoje návrhy na úpravu rovnej dane a štátneho rozpočtu (nižšie dane a škrty v rozpočte). Myslím, že takáto konkrétna iniciatíva je veľmi vítaná, hoci realistickosť je druhá vec.

Štátna pomoc podnikateľom: Jana Morháčová z Pravdy píše o štátnom projekte finančnej pomoci malým podnikateľom v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Ide o 100 miliónov na 653 pracovných miest (v titulku zaokrúhlených na 600...) vytvorených na 5 rokov, čo mne vychádza na dotáciu asi 153.000Sk na pracovné miesto. Ok, aká je teda návratnosť tohto projektu? Aké sú skúsenosti s podobnými doterajšími projektami? To majú byť základné otázky pri takýchto projektoch, v článku ani slovo.

Gilligan a BBC: Tu je dobrý prehľad zavádzania BBC ohľadom Iraku (linka cez blog Andrewa Sullivana).
gabriel // 6:18 PM


______________________

Thursday, September 18, 2003:

Mojžiš, Dzurinda, Šimko v tlači: Na zajtra som pozvaný na pracovné raňajky u premiéra Dzurindu. Takže snáď by bolo vhodné povedať pár slov k môjmu videniu práce novinárov ohľadom súčasných horúcich tém.

1. Množstvo údajných informácií
Problém písania o SIS a NBÚ je samozrejme ten, že sa tam môžu vyskytovať veci neverejné, veci národnej bezpečnosti, čo znamená obmedzené informácie pre verejnosť. Ten argument sa dá ľahko zneužiť – politici ho obľubujú, novinári naopak. Novinári a oponenti sú väčšinou podozrievaví, čo je pochopiteľné a v poriadku. Tu mi skôr vadí úroveň niektorých špekulácií, postavených veľmi často na anonymných zdrojoch – cítim sa celkom bezradný pri mnohých údajných informáciách (napríklad často opakované tvrdenie, že NBÚ je tvrdý na bývalých eštebákov, ako to vlastne vieme?) a zdá sa mi, že to novinári nefiltrujú dostatočne. Ale uznávam, vzhľadom na tému a správanie premiéra to majú ťažké.

2. Primálo faktov
Možno som niečo nezachytil, ale chýba tu dostatok článkov na niektoré témy. Ako vôbec funguje NBÚ organizačne, ako je to inde v zahraničí? Komu presne zodpovedá, aký má organizačný vzťah k NATO, aká je možná kontrola NBÚ proti zneužívaniu (keď už majú v rukách všetky tie previerky), čo vieme o práci Jána Mojžiša (okrem oficiálneho životopisu) a ostatných pracovníkoch úradu, ako ich vieme chrániť pred korupciou (pokušenia musia byť obrovské)? A ako funguje vzťah premiéra a ministra v zahraničí v podobných politických systémoch, na základe čoho sa odvoláva, a kedy nie?

3. Zmiešavanie tém
Zdá sa mi, že veľa komentátorov si myslí, že Dzurinda chce odvolať Mojžiša z nekalých dôvodov, a tak automaticky odsudzuje aj Dzurindov postup vo vláde aj odvolanie Šimka. Ale to sú celkom iné, hoci dôležité témy: vzťah premiéra a šéfa NBÚ, vzťah premiéra a ministra. To sú zaujímavé diskusie o kultúre a formálnom postavení, aké tu mať chceme, no odkiaľ toľkí vedia, čo je demokratické a čo autoritatívne, neviem, keď neuvádzajú žiadne argumenty. A dobré by bolo o tom hovoriť pre ďalšie roky a vlády. A podobne tie čudné argumenty o zrade a priateľstve. Keby Dzurinda Šimka neodvolal po takom kľúčovom hlasovaní, už vidím tie komentáre o bratríčkovaní vo vláde bez ohľadu na hodnoty...

gabriel // 8:02 PM


______________________

Trnava ekonomicky rastie: Veľmi dobrý článok od Jany Morháčovej z Pravdy si všíma mnohé štatistiky ukazujúce zvýšenú dynamiku trnavského kraja v prvom polroku roka. Akurát tabuľka s číslami (nie online) nemá zdroj údajov, čo je chyba.

Konflikty záujmov v Pravde na dnes: Pravda ponúka rozhovor (nie online) s riaditeľom firmy Chemolak Smolenice. Chemolak a denník Pravda/vydavateľ Perex majú ale čosi spoločné: Juraja Širokého ako spoluvlastníka. Čo tak čitateľom pripomenúť svoje možné zaujatie pri výbere, otázkach, popise firmy atď.? Podobne sú čitatelia zavádzaní v článku o plánoch ministra zdravotníctva znížiť počet lekárov v Bratislave. Pravda dáva slovo viacerých lekárom, akože náhodne, a medzi nimi aj neurológovi Jurajovi Štofkovi. Štofko Zajaca kritizuje. Fajn, len by bolo férové uviesť, že Štofko nie je len taký obyčajný lekár, ale je tieňovým ministrom zdravotníctva Smeru, opozičnej to strany.

Pochybenia novinárov v zahraničí: Peter Morvay zo SME má zaujímavý článok o zlyhaní novinárov v Maďarsku pri publikovaní neovereného údajného listu od nedávno zosnulého vedca. Iná správa (online je trochu iná a horšia ako v tlači) hovorí o BBC, ktorá si konečne priznala niektoré chyby pri uvedení správy viniacej britskú vládu z manipulácie informácii o hrozbe z Iraku.

Problém ubytovania v internáte: Daniel Vražda zo SME popisuje chaotickú situáciu pri ubytovávaní na dvoch internátoch UMB. Hlasy študentov tam sú (na vine je manažment internátu), ale ani slovo od vedenia internátu. Polovičná robota.

Akú reformu dôchodkov zaviesť?: Robert Žitňanský z Domina fórum napísal veľmi nepresvedčivý článok ($): kritizuje „mrzačenie“ Kaníkovho návrhu reformy znižovaním podielu odvodov na druhý, sporivý pilier, ktoré presadzujú viacerí politici i centrálna banka okrem iného aj kvôli zachovaniu potrebných limitov na rozpočtový deficit ako prípravu na zavedenie eura. Žitňanský argumentuje, že menší sporivý pilier bude znamenať menšiu konkurenciu a menší záujem občanov. Možno áno, hoci ťažko odhadovať, nakoľko podstatný by to bol efekt. Žitňanský neuvádza žiadny argument podporujúci menší druhý pilier (a jeho prípadné postupné zväčšovanie neskôr), ale venuje sa temným motívom jeho navrhovateľov...no motívy bankárov a zástancov veľkého sporivého piliera pre istotu neanalyzuje.

Zaujímavé, že len pred mesiacom sám Žitňanský o riziku druhého piliera napísal ($):

...sa ľahko môže stať, že miera zhodnotenia úspor bude nižšia než ich inflačné znehodnocovanie. Toto riziko je veľmi reálne najmä v najbližších rokoch, pretože vstup do EÚ prinesie vyššiu infláciu (vyrovnávanie cenových hladín), pričom úrokové sadzby by za normálnych okolností stúpať nemali. A keďže správcovia budú pri určovaní investičnej stratégie do veľkej miery obmedzení, úrokové sadzby budú výnosovosť ovplyvňovať asi viac než pohyby na akciových trhoch, ktoré s väčším rizikom ponúkajú aj vyššie zhodnotenie.

Takže zhehodnotenie úspor v najbližších rokoch je veľmi reálne, ale tí, čo to riziko zmenšujú, mrzačia reformu v neprospech ľudí...Ok, tak máme argumenty za aj proti, tak ich skúsme porovnať...a potom ohovárať druhých.

Navyše Žitňanský zjavne nepochopil, čo to vlastne koaličná rada minulý týždeň schválila:

Všetky doterajšie odhady hovorili o tom, že náklady zavedenia penzijnej reformy v pôvodnej podobe nepresiahnu jedno percento HDP ročne. Pred týždňom o dileme euro verzus reforma niekoľko hodín diskutovali koaliční politici s výsledkom – náklady na reformu nesmú presiahnuť jedno percento HDP ročne. A jedným dychom hovorili o sporivom pilieri tak, že jeho eliminácia a posilnenie priebežného piliera sú takmer isté.

Rada sa dohodla, že náklady na zavedenie druhého piliera nesmú presiahnuť percento HDP ročne. Teda len výpadok príjmov prvého piliera kvôli druhému pilieru. To ale neznamená limit nákladov na Kaníkovu reformu, o čom hovorili doterajšie prepočty – tam bol ten deficit rátaný ako zavedenie druhého piliera PLUS zmena prvého piliera (posun odchodu do dôchodku, nový vzorec výpočtu dôchodkov). Keďže zmena prvého piliera má priniesť veľké úspory, priestor pre deficit zo zavedenia druhého piliera bol adekvátne väčší. Preto sú teraz na dodržanie limitu nutné tie škrty v druhom pilieri.
gabriel // 5:05 PM


______________________

Wednesday, September 17, 2003:

Recesia v Európe: Recesiou ekonómovia označujú pokles medzištvrťročného HDP v dvoch za sebou idúcich štvrťrokoch. Preto sa komentátor SME Peter Schutz mýli, keď píše, že

Posledné údaje hovoria o recesii vo Francúzsku, v Nemecku, Holandsku, Belgicku, Taliansku.

Francúzsko ani Belgicko v recesii nie sú, uvidíme o pár mesiacov, či v nej vôbec budú (tu je napríklad nedávny článok BBC o francúzskej ekonomike, kde slovo recesia používajú správne).

Ako hlasoval Ivan Šimko o Mojžišovi: V úvode k rozhovoru Monika Žemlová zo SME píše, že Šimko „minulý týždeň hlasoval vo vláde proti odvolaniu Jána Mojžiša..“ Šimko nehlasoval proti, ale sa zdržal hlasovania.

Slovensko v OECD: SME cituje správu SITA k stretnutiu Rady OECD u nás:

Okrem posilnenia vzájomných vzťahov by malo stretnutie prispieť aj k prezentácii Slovenska ako nového člena OECD. Slovensko bolo do OECD prijaté pred tromi rokmi ako 33. člen.

OECD má stále 30 členov, Slovensko bolo prijaté práve ako č.30.

Novinár o korupcii novinárov: John Burns, korešpondent The New York Times (pokrýval aj nedávnu vojnu v Iraku) hovorí o svojich skúsenostiach s korupciou kolegov novinárov v Bagdade. Už som to spomínal minulý rok (pozri post z nedele 20.októbra), ale Burnsove slová potvrdzujú, že si veľmi treba dávať pozor na preberanie novinárskych správ z totalitných štátov, hoci pochádzajú od západných novinárov.

PS Na článok mám linku cez Romeneskov blog o amerických médiách.

Aké sú motívy anonymných informátorov?: Jack Shafer z internetového magazínu Slate kritizuje nedávne články veľkých amerických novín za pochybné používanie anonymných zdrojov – čo je choroba rozšírená aj na Slovensku. Shafer svoj článok začína celkom výstižne:

I trust all leakers and anonymous sources—I trust them to give a selective account that will benefit them, one that pleases their patrons and screws their enemies. Telling the truth, I guarantee you, ranks very low on most leakers' list of motives.
gabriel // 3:42 PM


______________________

Tuesday, September 16, 2003:

Estónske referendum:Za úniu bolo 63% Estóncov,“ znie nepravdivý titulok na prvej strane SME. Z článku vyplýva, že za bolo 67% zúčastnených, 63% bola účasť.

Jednopohlavný svet rokovaní WTO: Z agentúrnych správ SME píše:

„Rozhovory o liberalizácii svetového obchodu v nedeľu v mexickom Cancúne zlyhali... Malajský minister obchodu Rafidah Azíz zas obvinil z neúspechu rokovaní bohaté krajiny, ktoré nebrali ohľad na námietky rozvojového sveta.“

Fajn, akurát Rafidah Aziz je žena, nie muž.

Mitro vs Langoš:Mitro nedal spis sestry Zdenky,“ hlása nadpis Pravdy. V článku Vanda Vavrová píše:

“Do procesu vyhlásenia za svätú rádovej sestry Zdenky Schelingovej, ktorú na omši v bratislavskej Petržalke spolu s prešovským biskupom Vasiľom Hopkom blahorečil pápež Ján Pavol II., sa musel zapojiť aj šéf Ústavu pamäti národa Ján Langoš.
,,Vymohol som od Slovenskej informačnej služby spis, ktorý viedla Štátna bezpečnosť na sestru Zdenku," povedal Langoš pre agentúru SITA. Podľa Langoša bývalý riaditeľ tajnej služby Vladimír Mitro odmietal spis vydať. Nakoniec na jeho písomné požiadanie Mitro spis poskytol.“


Takže spis Mitro asi predsa len dal...Článok nevysvetľuje, kto mal na čo právo a na čo nie. Reakcia Mitra nikde. Titulok preberá verziu Langoša, ktorá možno pravdivá je, a možno nie.

FT v Pravde: Pravda nedávno zaviedla prevzatie vybraných čerstvých článkov z Financial Times do ekonomickej rubriky svojho denníka. Lenže ono to nie sú články FT, ale výber z článkov FT. Napríklad dnes: originálny článok FT o WTO má odrezaný koniec, článok o Švédsku je spočiatku kompletným prekladom, neskôr je to výber niektorých viet z druhej časti pôvodného článku. Keby som svojich čitateľov nechcel zavádzať, nazval by som to digest článkov FT (ktoré inak nie sú uverejňované online).

Kamuflácia deficitov štátnych rozpočtov: Robert Žitňanský z Domina fórum napísal veľmi dobrý článok ($) porovnávajúci súčasné priznanie Miklošovho ministerstva financií k doterajšej praxi skrytých deficitov – pokračujúcej po roku 1998 - k výrokom Ivana Mikloša spred 2 rokov, keď ich vytváranie popieral.

PS Žitňanský sa nezabúda pochváliť vlastnou kritikou skrytých deficitov v minulých rokoch, čo je úplne v poriadku, má za čo. Škoda, že čitateľom zabudol pripomenúť inú vec: že pre Ivana Mikloša sám začiatkom minulého volebného obdobia pracoval...

Súkromie vs novinári: to bola téma môjho príspevku, ktorý vyšiel v SME počas mojej neprítomnosti.
gabriel // 3:27 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist