Slovak Press Watch

Wednesday, September 24, 2003:

Služobka: do nedele, na stránke sa asi nič neobjaví do pondelka. Sorry.
gabriel // 7:42 PM


______________________

Pomoc pre trnavskú automobilku: Martin Jaroš a Juraj Kantorík v Pravde v článku „Vyššia pomoc pre firmu PSA nebude vyššia“ píšu:

Navýšenie štátnej pomoci pre automobilku PSA Peugeot Citroen o 408,5 milióna korún nebude znamenať dodatočné zaťaženie štátnej kasy. "Navýšenie štátnej pomoci slúži na krytie daní. Nebude mať preto na rozpočet nijaký vplyv. Zaplatené dane sa totiž vrátia do štátnej kasy," vysvetlil šéf daňovej sekcie na ministerstve financií František Palko.... Časť spomínaných peňazí má pokryť vyššiu daň z pridanej hodnoty na stavebné práce. Tá sa totiž od budúceho roka zvyšuje zo 14 na 19 percent, s čím sa pri podpise zmluvy s francúzskym investorom nepočítalo.

No ale či ide o nové zaťaženie rozpočtu alebo nie z článku predsa vôbec nie je jasné. Je v zmluve s PSA nejaká pasáž, že každá (daňová) zmena v neprospech PSA bude štátom kompenzovaná? Ak áno, tak nijaká nová záťaž. Ak nie, ide o udelenie novej výnimky pre PSA, a teda o nové zaťaženie rozpočtu.

Autori ďalej píšu:

Skutočné navýšenie prostriedkov pre potreby trnavského závodu tak predstavuje len suma 386 miliónov korún na výstavbu elektrickej prípojky. Tieto peniaze však nepôjdu z peňazí daňových poplatníkov, ale preinvestuje ich štátna akciovka Slovenská elektrizačná prenosová sústava, ktorá to dostane príkazom.

Štátne podniky predsa operujú s peniazmi daňových poplatníkov. Ide teda o novú investíciu z našich peňazí. Otázka návratnosti je celkom o niečom inom, veď všetky štátne dotácie sa dajú preformulovať ako investície do niečoho.

Ostro sledovaný spis: Je to spis či nie je to spis, čo sa malo nájsť u premiéra? Mám v tom veľký chaos. Pravda („Dzurinda si v trezore skryl Mojžišov spis“) aj SME („Previerku Mojžiša mal premiér v trezore“) hovoria v hlavných správach o spise (SME v titulku o previerke, čo je ale vraj len časť spisu...), vraj to hovorí aj NBÚ aj prokurátor Hanzel. Šéf SIS ale hovorí len o informáciách a vraví, že to nie je spis. Reportér SME Igor Stupňan zase píše o „informáciách zo spisu,“ nie o spise. Takže ako?

Potom tu novinári citujú vyjadrenie Dzurindu, ktoré má naznačovať protirečenie/klamstvo oproti zisteniam NBU:

Dzurinda cez víkend vylúčil, že informácie o Mojžišovi má zo spisu jeho previerky. "Jednoznačne to vylučujem," povedal v Slovenskom rozhlase. (Pravda)
Premiér Mikuláš Dzurinda v sobotu v Slovenskom rozhlase na otázku, či môže poprieť, že sa dostal k informáciám o Mojžišovi na základe informácií SIS, ku ktorým sa vlastne nemal dostať, odpovedal: „Môžem to jednoznačne vylúčiť.“ (SME)


Ak SME cituje otázku presne, potom sa zjavne Dzurinda vyjadroval k tomu, či používal nelegálne informácie, a on to vylučuje. Nevylučuje teda to, že zo SIS mohol mať info o Mojžišovi. Naznačuje to aj celé vyjadrenie podľa agentúry SITA citované v SME v pondelok:

O podozrení NBÚ, že Dzurinda sa protizákonne dostal k spisu z Mojžišovej previerky, informoval riaditeľ kancelárie úradu Juraj Puchý. „Môžem to jednoznačne vylúčiť,“ vyhlásil Dzurinda. Puchého tvrdenia označil za provokáciu. „Narábam s informáciami, ktoré sú verejne dostupné, aj s takými, ktoré sú určené iba mne, ale vždy prísne a v súlade so zákonom,“ povedal.

V každom prípade je to celé nejasné a novinári by mali dávať trochu väčší pozor na detaily, ktoré tu nakoniec môžu zavážiť. A úrad vlády by mohol prepisy všetkých vystúpení premiéra a ministrov v médiách zverejňovať na svojej web stránke vo vlastnom záujme (ako to robí napríklad americká administratíva), lebo je tu občas problém dopátrať sa základných faktov. A umožnilo by to väčšiu kontrolu médií zo strany občanov.

Clark prezidentom USA?:Prezidenta USA by teraz porazil demokrat Clark,“ hlási titulok k správe ČTK v Pravde. Vychádza z jedného prieskumu, kde Clarka by volilo 48% opýtaných, kým Busha 46%. To je síce fajn, ale to ešte o výhre v prezidentských voľbách veľa nehovorí, lebo volí sa osobitne v každom štáte a tie sa podľa špeciálneho kľúča sčítavajú. Bush celkovo dostal menej hlasov ako Gore v posledných voľbách ale získal viac štátov a vyhral.
gabriel // 4:38 PM


______________________

Tuesday, September 23, 2003:

A je tu ďalšie zdražovanie – či to isté?:Zdražie bravčové, neskôr aj chlieb,“ hlása hlavný titulok dňa Pravdy k článku Jozefa Sedláka. Autor vychádza z tvrdení roľníkov i spracovateľov, vyslovil sa aj minister pôdohospodárstva. Jediný citovaný obchodník však nič nepotvrdzuje, necháva to na rokovania. Sedlák článok začína:

V októbri zdražie kilo bravčového mäsa o šesť až desať korún. Pohne sa aj cena hydinového mäsa, masla, tvrdých syrov. Chlieb zdražie v okamihu, keď sa mlynárom minú staré zásoby múky, ktoré sa po žatve odhadovali na tri mesiace. Pripravované zdraženie, ktoré až doteraz tlmili obchodníci, vyvolalo katastrofálne sucho a neúroda obilnín a krmovín, ktoré nepostihli len Slovensko, ale celú Európu.

Takže obchodníci doteraz ceny tlmili, a prečo by to nemali robiť naďalej?? Sedlák odpoveď neponúka – hoci by mal.
18.júla totiž v Pravde napísal podobný ohurujúci článok s titulkom „Po pive zdražie chlieb aj bravčové“ (nie online):

Po ohlásenom zdražení piva môžu Slováci v auguste rátať aj s vyššími cenami chleba, bravčového mäsa a kurčiat. Ako prvé má zdražieť bravčové...Drahšie o niekoľko korún sa bude nakupovať aj chlieb...Hlavnou príčinou rastu cien potravín je zvýšenie cien na českom trhu ako reakcia na katastrofálne sucho...

No a – zdraženie chleba a bravčového sa akosi nekonalo. Sedlák po 2 mesiacoch píše:

Za bravčové môže spotrebiteľ zaplatiť už začiatkom októbra o 5 - 10 korún viac. Taký je odhad riaditeľky Zväzu mäsiarov Edity Ohrablovej. "Máme snahu zvýšiť ceny bravčového mäsa, ktoré nakupujeme drahšie od poľnohospodárov, obchodníci však doteraz zvýšenie odmietali," uviedla Ohrablová.... Chlieb sa mal podľa [riaditeľa Zväzu pekárov] už niekoľko mesiacov predávať drahšie najmenej o l až 1,50 koruny za kilogram kvôli drahšej energii a pohonným látkam. Obchod na zvýšenie cien však nepristúpil.

KDH proti TV Markíza: Komentátori Peter Schutz zo SME aj Dag Daniš z Pravdy kritizujú rozhodnutie KDH bojkotovať Markízu (otvorené dvere sú pre tlačovky a tlačové informácie i hovorcovia ústavných činiteľov). Schutz zhŕňa svoj hlavný argument:

Ide o princíp: Bojkotovať je neprístojné, lebo základné právo verejnosti na informácie stojí vyššie ako právo (želanie) politikov nebyť objektom manipulácií.

Ja by som sa ale KDH zastal. Súkromné osoby majú právo vyberať si médiá, s ktorými chcú komunikovať. Naopak štátne orgány by sa mali k médiám správať podľa možností rovnako bez rozdielu. Čo je však politická strana? Skupina súkromných osôb, ktorých voliči občas niekde delegujú (najčastejšie do neslušných slov). A tá má podľa mňa právo správať sa k novinárom ako len chce. Čo mi čo má kto prikazovať, komu mám dávať rozhovory len zato, že som si zaregistroval politickú stranu? Pokiaľ sa ale jej reprezentanti dostanú do štátnych a ústavných funkcií, podliehajú (oni, nie strana) právu verejnosti na informácie, ako to Schutz spomína. A ak dobre čítam, KDH to takto aj v zásade oddeľuje.

A keď už ide o samotný bojkot médií súkromnými osobami – čím viac, tým lepší konkurenčný boj. Na Slovensku behá dosť nepodarených novinárov a je len vítané, keď si ich zdroje začínajú vyberať konečne aj podľa dôveryhodnosti a profesionality.

Pravda online: sa zmenila, čo znamená okrem iného, že všetky archívne linky na články Pravdy už nie sú platné. Zdá sa, že Pravda necháva online len články z bežného týždňa a ostatné sťahuje z webstránky, takže všetky moje linky budú asi platiť len v bežnom týždni. Toľko na vysvetlenie.

PS Inak Pravda má na zmeny samozrejme právo, ale prístup k zákazníkom je druhá vec. Nikde ani slovo vysvetlenia zmien, prečo zmizol archív a vyhľadávanie...A cez víkend sa online verzia sobotňajšieho printového vydania nezjavila.

PPS Ešte krátku poznámku k označovaniu výberov z článkov Financial Times v Pravde ako „články FT.“ Je to klamlivé označenie, lebo veď v takej podobe by žiadny editor v FT niečo na svoje stránky nevypustil. Zavádzaní sú predsa čitatelia, čo FT dobre nepoznajú a nevedia, že nedostávajú kompletné preklady článkov vychádzajúcich v FT. A pritom je na to označenie dobrý recept – robia to napríklad v TRENDE (aj z článkov FT). Vždy píšu, že „články sú krátené.“ To je poctivý prístup.
gabriel // 3:26 PM


______________________

Monday, September 22, 2003:

Basic math watch: Katarína Začková z TRENDu ráta:

...napriek deklarovaným splneným normám Slovnaft platí za znečistenie životného prostredia čoraz viac. V roku 2003 podľa údajov Okresného úradu Bratislava II – Ružinov rafinérska spoločnosť odvedie takmer dvojnásobok oproti predchádzajúcemu roku. Svedčia o tom aj platby za prvý polrok 2003 vo výške 40 miliónov korún, kým vlani za celý rok zaplatil 54 miliónov.

No, práveže nesvedčí: 2*40=80 a 80/54=1,48
A po odrátaní inflácie je to ešte menej.

Titulok dňa:Ekonomika rastie rýchlo a zdravo,“ znie nadpis článku Martiny Klásekovej v TRENDe. Zdravo? Investície v druhom štvrťroku poklesli, spotreba domácností takisto (spotreba štátu poklesla, zahraničný dopyt vzrástol). Všetko je relatívne, ale v zásade volať rast zdravým v takomto prípade sa mi vôbec nezdá.

Kláseková tiež cituje jedného experta Štatistického úradu:

P. Baláž významnejší pokles konečnej spotreby domácností neočakáva, za celý rok by mala podľa neho vykázať pozitívnu zmenu. Vyššiu dynamiku spotreby očakáva najmä v predvianočnom období, čo by malo podporiť aj vyplácanie vianočných odmien.

No moment, aká zvýšená dynamika kvôli odmenám – minulý rok neboli Vianoce? Reč je o medziročnom porovnaní, či nie.

EÚ naše milované: Dana Čikelová z Pravdy po EÚ referende v Lotyšsku píše:

Spomedzi deviatich referend sa najviac nadšencov vstupu našlo na Slovensku a v Litve, kde začlenenie do EU odobrilo viac ako 90 percent voličov. Slovenský úspech však kazí iba tesne nadpolovičná účasť voličov, ktorá patrila k najmenším.

Úspech? – ako pre koho...držme sa v spravodajstve faktov, nie vlastných názorov.

Reakcia novinárky: Na tomto mieste bola pôvodne reakcia novinárky na jeden môj príspevok, publikoval som ho omylom, nebola pre verejnosť. Ospravedlňujem sa za nedorozumenie.
gabriel // 4:18 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist