Slovak Press Watch

Friday, October 31, 2003:

Čo s novou budovou pre SND: Eva Čobejová z Domina fórum napísala peknú analýzu ($) nákladov a prínosov (návštevnosti) pri prípadnej prevádzke novej budovy, vychádzajúc z analýzy ministerstva kultúry. Na článok ma upozornil Eugen Jurzyca, môj šéf v INEKO.

Konzistentnosť nadovšetko!!: Robert Žitňanský z Domina obhajuje postup ministerstva zdravotníctva ($) zriadiť štátnu akciovku Veriteľ, ktorá má splácať dlhy sektora voči súkromným veriteľom:

"„Cieľom je, aby ani jedno zariadenie nebolo dlžné do súkromného sektora,“ vysvetľuje predseda dozornej rady Veriteľa Ján Králik... „Pravidlo číslo jeden veriteľom hovorí – ak chcete peniaze, zabudnite na penále. Práve penále z omeškania bolo možno najatraktívnejšou súčasťou obchodovania s pohľadávkami,“ hovorí Králik a dodáva pravidlo číslo dva: „Spoločnosť Veriteľ osloví veriteľa s ponukou – kúpime vašu pohľadávku. Ak nám ju ponúknete za menej ako 80 percent jej hodnoty, peniaze dostane okamžite po podpise zmluvy. Ak nie, budeme ďalej vyjednávať, ale pri vyplácaní budeme preferovať veriteľov, ktorí nám poskytnú výhodnejšie podmienky.“ V praxi to znamená, že väčšina veriteľov na oddlžení nezarobí (ak nejde o pohľadávku, ktorú aktuálny veriteľ už predtým odkúpil od iného veriteľa so zľavou)."

Nezarobí?? Nie náhodou prerobí? Od komentátora, ktorý vidí dôslednú ochranu súkromného vlastníctva ako jednu z podmienok pre ekonomický rast, je to zaujímavá poznámka. Nevadí mu, že štát oberie súkromníkov o penále, ako keby úrok z omeškania bola nejaká nemorálna vec, a navyše im štát ponúka len 80% dlžnej sumy... Fajn, môžeme sa baviť, či štát dodávateľom doteraz nenastavil zvýhodnené podmienky fungovania a teraz si to len berie späť. Ale že to neplatenie štátu Žitňanskému nestojí za zmienku, je pre mňa dosť čudné.

Ospravedlnenie za plagiátorstvo v USA: Piaty najväčší denník v americkom štáte Montana Bozeman Daily Chronicle oznamuje svojim čitateľom prehrešok svojho novinára a vysvetľuje aj sankciu. Vydavateľ novín sa tiež ospravedlňuje. Dobrý príklad, ako sa vyrovnávať s chybami aj pre našich vydavateľov.

Podpora SPW: Od minulého týždňa túto stránku podporuje aj firma Slovakia Online poskytnutím prístupu do svojej databázy médií výmenou za odkaz na svoju stránku.
gabriel // 2:28 PM


______________________

Thursday, October 30, 2003:

Basic math watch: Robert Žitňanský z Domina fórum píše ($):

„...Je dokonca možné, že sporivý pilier pomôže oživeniu domáceho kapitálového trhu (už roky v stave klinickej smrti) a po čase bude do čoho investovať – ak však také čosi vôbec príde, určite to nedokáže absorbovať väčšiu polovicu všetkých penzijných aktív...“

Tak to sa asi ozaj budeme musieť uspokojiť s tou menšou polovicou.

Daňová povinnosť pre nízkopríjmových: Juraj Javorský zo SME v komentári tvrdí, že

„Od januára bude rovných 19 percent odvádzať úspešný človek so stotisícovým platom i demotivovaný lenivec s výplatou vo výške minimimálnej [sic] mzdy. Zmysel daňovej rovnosti je v tom, že by malo pribudnúť tých prvých - úspešných.“

Ale ten s minimálnou mzdou nebude nič odvádzať kvôli vysokým odpočítateľným položkám, ako ma upozornil čitateľ. Do platu okolo 7800Sk pracujúci dane odvádzať nebudú. A vďaka tomu nebudú ani ďalší platiť tých 19%, ale niečo v rozpätí 0-19%: čím vyšší zárobok, tým bližšie k tým 19%.

Diskriminácia lekární na východe: Mikuláš Jesenský zo SME píše o sťažnostiach niektorých lekární na východe, že dostávajú platby od Všeobecnej zdravotnej poisťovne neskôr ako iné lekárne. Fajn, a reakcia poisťovne? Nikde. Keby to Jesenský urobil ako každý slušný novinár, tak by zistil, že s tou diskrimináciou to také jednoduché nie je – zistila to Katarína Dzurillová v Pravde.

Monopol distribúcie novín: hrozí podľa článku Tomáša Veleckého v SME. Toto je podľa mňa pre slobodu tlače u nás dôležitá téma, okrem toho, že sa to týka aj priamo SME – Velecký na to čitateľov férovo upozorňuje. Na rovnakú tému dnes píše aj Jana Morháčová z Pravdy, tá však čitateľom vysvetlenie na previazanosť svojho denníka na tému (teda konflikt záujmov) neupozorňuje...A napokon ani jeden z článkov nehovorí, či by proti hroziacemu monopolu mohol zasiahnuť Protimonopolný úrad, čo je chyba.

Konflikty záujmov novinárov: Monika Žemlová zo SME píše, že premiér Dzurinda vidí v prístupe niektorých novinárov ku kauze skupinka aj konflikty záujmov.

A sme tam, kde sme nechceli byť. Práve o tom na tejto stránke už dlhšie píšem. Množstvo novinárov sa tvári, že ich vlastné konflikty záujmov nezaujímajú, a čitateľom nemajú čo vysvetľovať. Ale oni sa tak stavajú do podozrenia, ktoré sa na nich ľahko dá vytiahnuť a z ktorých sa ťažko dá vyslobodiť. Sami si tak podrážajú nohy pri objasňovaní dôležitých káuz.

PS Včera som napísal, že SME dlží svojim čitateľom uverejnenie súdneho rozhodnutia v spore so synom šéfa SIS Pittnera. A dal som linku na správu TASR v SME... Tá správa vyšla síce na SME online ako aktualita, ale nie v tlačenej verzii. A tam to má podľa mňa vedenia SME uverejniť.
gabriel // 4:21 PM


______________________

Wednesday, October 29, 2003:

Čo nás môže potešiť...: Večne živá choroba našich novinárov je splietanie komentárov a spravodajstva. SME uvádza ako príklad správu ČTK hneď na prvej strane s jasnými komentatívnymi prvkami:

„Ľudia z 12 kandidátskych krajín pracujú dlhšie, než je bežné v Európskej únii.... Potešiť nás môže, že Slováci majú záujem o zvyšovanie svojej kvalifikácie....Pozitívom je, že v nových krajinách pracuje viac žien než v únii a sú rovnomernejšie zastúpené na rôznych úrovniach pracovnej hierarchie vrátane tých vysokých.“

Pittner a antisemitizmus: Myslím, že je dobré, že SME berie vážne údajné prípady antisemitizmu, obzvlášť ak ide o vysokých štátnych úradníkov. Je tu však jedno „ale“, podobne ako pri informovaní SME o skupinke. Čím závažnejšia téma, tým viac si aj novinár musí dávať pozor, aby minimalizoval akékoľvek podozrenia o svojich bočných úmysloch. Ak tak neurobí, nielenže znižuje váhu svojho slova vo všeobecnosti, ale tiež umožňuje ľahší únik obvineným, ak by boli naozaj vinní. A teda nepomáha ani spoločnosti, skôr naopak.

O skupinke vs SME som už písal (5.okt). A čo dlží SME čitateľom v prípade Pittnera? Zverejnenie správy TASR spred pár dní:

Bratislava 17. októbra (TASR) - Pol milióna korún a ospravedlnenie dnes "vyhral" na Okresnom súde Bratislava 4 v súdnom spore na ochranu osobnosti syn riaditeľa SIS Peter Pittner od vydavateľa denníka Sme za nepravdivé informácie.
Vydavateľ, spoločnosť Petit Press zodpovedajúci za obsah periodika sa musí podľa zatiaľ neprávoplatného rozsudku Pittnerovi ospravedlniť za informáciu uverejnenú 5. apríla tohto roku, že syn šéfa tajnej služby dlhuje 30 miliónov korún istej spoločnosti. Podľa súdu nejde o pravdivú informáciu a došlo k poškodeniu dobrého mena P. Pittnera.
Dnešné pojednávanie sa uskutočnilo bez účasti právneho zástupcu vydavateľa Petit Press. Právnik sa ospravedlnil, nakoľko zastupuje spor na Ústavnom súde SR. Podľa sudkyne Okresného súdu Bratislava IV mohol vydavateľa zastupovať aj iný právnik z advokátskej kancelárie, ktorá odporcu zastupuje.
Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Vydavateľ denníka Sme sa môže odvolať na Krajský súd v Bratislave.“


Ten článok o P.Pittnerovi ($) inak vyšiel 7.apríla, nie 5.4., a písala ho Monika Žemlová, tak ako ten dnešný článok.

Zdá sa mi, že médiá by mali akékoľvek súdne spory a žaloby oznamovať svojim čitateľom a verejnosti, aby sa zbytočne nedostávali do podozrení, že po niekom idú aj z vlastných súkromných dôvodov... Sú v biznise informácií, a tak sa stratená dôvera získava len ťažko.

PS Mal som to aj ja sám už dávnejšie oznámiť, a hoci nejde o súdnu žalobu, je to moja chyba. Začiatkom leta som dal podnet na Tlačovú radu SR, ktorá rieši etické prešľapy novinárov, na článok uverejnený v SME, ktorý podozrievam z plagiátorstva. Žiadne konanie sa zatiaľ nekonalo.
gabriel // 3:44 PM


______________________

Tuesday, October 28, 2003:

Zajacova reforma: Barbora Tancerová zo SME píše o návrhu zúženia bezplatnej lekárskej starostlivosti. Chýba mi lepšie vysvetlenie rozdelenia výkonov do rozličných kategórií. Nie je to aj o tom, že čím viac je pacient zodpovedný za svoju chorobu či zranenie (a čím menej ide o vrodenú poruchu), tým viac bude platiť? Autorka počíta, koľko zaškatulkovaných výkonov zo zoznamu ministerstva pôjde na akú úhradu – ale veď to nie je vôbec podstatné, lebo jednotlivé výkony nie sú rovnocenné z pohľadu frekvencie výskytu ani nákladov. Lepšie sa to dá porovnať tak, že Zajac hovorí o spoluúčasti 5mldSk, pričom celý verejný balík na zdravotníctvo je 60mld (ešte presnejšie by bolo cez 70mldSk, s kapitálovými výdavkami a podobne) – teda spolufinancovanie v priemere 8,3%, respektíve okolo 7%.

Čo je podľa editorky SME veľa, súdiac z jej subjektívneho nepodloženého titulku „U lekára sa bude veľa doplácať.“No a - aké sú argumenty, že je to veľa/málo?

Basic math watch: Tomáš Velecký sa zameral na EÚ po novom:

„Slovensko o pol roka vstúpi do najväčšieho otvoreného trhu na svete. Päťsto miliónom zákazníkov už budú môcť predávať výrobky bez akýchkoľvek obmedzení aj slovenskí podnikatelia. Hoci bude trh jednotný, v každej krajine európskej dvadsaťsedmičky budú...“

Dnes má EÚ 15 členov, o rok vstúpi 10 krajín, spolu 25. Dokopy budú mať 450 miliónov ľudí.

Naj v Iraku:Irak zažil najkrvavejší deň od pádu Saddáma,“ tvrdí titulok Pravdy ako aj jej článok, citujúc štyri desiatky mŕtvych. Pritom koncom augusta pri úspešnom atentáte na šiítskeho duchovného v Nadžáfe zomrelo minimálne 80 ľudí. Písal o tom aj denník Pravda.

Koaličné SMS-ky: Nora Slišková z Pravdy píše o nejakej záhadnej SMS-ke, ktorú mal Dzurinda poslať Bugárovi namiesto Ruskovi. Tiež popisuje údajný telefonát medzi Bugárom a Dzurindom. Ako to zistila? „Niekoľko zdrojov.“ Bližšia identifikácia zdrojov v článku? Žiadna. Reakcia Bugára, Ruska, Dzurindu? Žiadna. To je správa do novín či do debaty pri pive?
gabriel // 3:34 PM


______________________

Monday, October 27, 2003:

Domino vs Lexa – prečo je také ticho?: Už viac ako týždeň uplynul od rozhodnutia súdu, podľa ktorého má Domino fórum zaplatiť milión korún za označenie Ivana Lexu darebákom. Pre veľkú väčšinu slovenských novinárov to nie je správa hodná ich čitateľov či divákov/poslucháčov. Ani ako spravodajstvo, ani ako komentár. Hlavnou výnimkou je Nový deň. Okrem toho napísal svoj názor Milan Žitný zo Slobodnej Európy. Podobne Peter Schutz v SME, hoci kvôli konfliktu záujmov to mal písať hocikto, len nie on. SME ešte uverejnil správu o proteste viacerých médií proti súdnemu verdiktu. Z ôsmich médií boli len tri slovenské (SME, Pravda, Slobodná Európa), ostatné české, vrátane ich syndikátu novinárov.

Hoci to rozhodnutie súdu je podľa mňa škodlivé, viem si predstaviť aj argumenty za. Ale prečo médiá mlčia, keď je tu debata o slobode tlače, o jednej zo slobôd rovno z ústavy? Niečo o slovenských novinároch naznačuje aj fakt, že ten protestný list podpísalo viac českých ako slovenských žurnalistov. Tiež mi nie je celkom jasné, že vedenie Pravdy podpíše dokument hovoriaci o útoku na slobodu tlače, ale vo svojom „mienkotvornom“ denníku o kauze verejnosť necíti za potrebné informovať. A čo náš syndikát novinárov??

Inak pri odhalení odpočutia linky SME spred pár mesiacov to bolo dosť podobné – o probléme so slobodou tlače sa hovorilo síce viac, ale vzhľadom na závažnosť zistení pramálo.

Takže: o etických fauloch svojich kolegov naši novinári väčšinou mlčia. A mlčia aj vtedy, keď sa hovorí o ochrane slobody tlače. Najviac ich však bolo počuť, keď sa hovorilo o zvýšení DPH....To celkom pasuje do teórie, že novinárčina u nás je hlavne o biznise majiteľov médií, a až potom možno o nejakom novinárskom poslaní či verejnom záujme.

O Číne bez Číny:Čína odmietla posilniť menu,“($) znie titulok TRENDU, na ktorý ma upozornil čitateľ. Článok TRENDU môjho známeho Vladimíra Vaňa však o akýchkoľvek rozhodnutiach čínskej vlády či centrálnej banky o svojej mene akosi mlčí...
gabriel // 2:02 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist