Slovak Press Watch

Friday, November 14, 2003:

Out of office: Opäť som pracovne mimo Slovenska cez dlhý víkend, v utorok som tu zas.
gabriel // 2:14 PM


______________________

Basic math watch: SME uverejňuje správu ČTK:

„Od letného semestra 2004 majú študenti z kandidátskych krajín Európskej únie, teda aj zo Slovenska, na rakúskych vysokých školách platiť školné. Ide asi o 363,36 eura (približne 12-tisíc korún) za semester.“

Ten prepočet sedí v českých korunách, v slovenských je to asi 14.900Sk.

Prečo sa ceny nafty blížia k cenám benzínu?: Odpoveď hľadá Tomáš Velecký v SME. Graf pomáha hneď pochopiť, o čo ide. Sú tam aj dopady novej situácie (porovnanie so susedmi). Veľmi pekný článok (dočasne spoplatnený).

Situácia s lekárňami tento týždeň: očami spravodajstva denníka Pravda:

pondelok
„Mnohé lekárne budú oddnes zatvorené“ („...V Bratislave zatvoria všetky lekárne okrem dvoch...“)

utorok
„Zatvorené zostalo málokde“ („...Obavy, že v Bratislave v pondelok otvoria len dve lekárne, sa nepotvrdili....“)

štvrtok
Lieky nie sú, ľudia za nimi cestujú“ („...Pravdepodobne všetky lekárne v Bratislavskom kraji budú oddnes zatvorené...“) - online je už tá veta vynechaná

piatok (príloha Bratislava)
Lekárne vo štvrtok fungovali, väčšinu majú zatvoriť až dnes“ („Kým vo štvrtok predpoludním boli ešte v Bratislavskom kraji takmer všetky lekárne otvorené, už krátko po poludní zhruba v každej tretej dvere zamkli...“)

piatok (hlavné spravodajstvo)
„Lekárne by dnes mohli objednať prvé lieky“ („...Vo štvrtok zostala zatvorená aj väčšina lekární v Bratislavskom kraji...“) - nie online

Bojkotovať niektorých novinárov či nie?: Politici sa tým často vyhrážajú a občas tak aj urobia, ako v prípade KDH v spore s TV Markíza. Ale môže to urobiť aj nejaký ústavný činiteľ či orgán? Zaváňa to selektívnym informovaním a potláčaním kritiky. Ale čo ak ide o neetických a neprofesionálnych novinárov? Ja by som sa postavil skôr za novinárov, lebo kritika a kontrola vlády sa mi zdá dôležitejšia ako nezaslúžené zníženie vážnosti vlády. Ale celkom istý si nie som.

Od leta Šaronova izraelská vláda odmietla spolupracovať a robila rôzne prekážky BBC, lebo ju považovala za proti-izraelskú v jej dokumentoch a spravodajstve. BBC na to ustanovila miesto poradcu editora, ktorého úlohou má byť monitorovanie vyváženosti spravodajstva z Blízkeho východu.

Žeby bol občas bojkot účinný? Ale v prospech koho?
gabriel // 2:06 PM


______________________

Thursday, November 13, 2003:

Sezónne reklamné ekonomické články?: Od spravodajského ekonomického článku mapujúceho stav určitého sektora by som čakal popis základných ukazovateľov (tržby, zisk, zákazníci) s ich medziročnou zmenou, ako to (ne)odráža celkovú situáciu ekonomiky a prečo, ako aj podiely jednotlivých firiem na trhu či zmena v nich. Články Kataríny Šutarovej dnes o splátkovom predaji z prvej strany (!!) Pravdy a Ivety Muržičovej v SME o zimných exotických dovolenkách včera sa ale viac podobajú na inzerciu ako na spravodajstvo.

„Pre ľudí je pohodlnejšie splácať nový televízor raz mesačne, hoci na desaťkrát, ako minúť polročné úspory. Pred Vianocami sú navyše splátky možnosťou, ako dopriať všetkým blízkym to, po čom túžia. Teda, darčeky, ktoré si nemôžu sami dovoliť, lebo nemajú takú hotovosť..."“

necháva Šutarová básniť osobu zo splátkovej spoločnosti. Podobne Muržicová včera v celom jednom odstavci:

„Oslava Nového roka v cudzine sa v mnohom podobá na takú, akú poznáme doma. Ulice sú plné vysvietených vianočných stromčekov a „dedov Mrázov“ s darčekmi. „Domorodé obyvateľstvo sa snaží spraviť autentickú oslavu pre Európanov aj v prípade, že oslavujú nový rok v iný termín. Ide predsa o biznis,“ hovorí riaditeľ Ck Bubo Ľuboš Fellner. „Po streľbe šampanským sa ľudia nejdú sánkovať, ale surfovať,“ dodal.“

Inak titulok Pravdy „Vianočné darčeky sa kupujú najmä na splátky“ s článkom ani nesúvisí. Len za jednu firmu sa dozvieme, že predaje na splátky sú tretinou celkových, ináč ani slovo o podiele hotovosti či platobných kariet.

Problémy jednej rodinnej firmy: rieši cez SME Mikuláš Jesenský. Dozvieme sa celý príbeh rodiny, ako ich vraj samospráva či štát diskriminujú v podnikaní. Okrem manželov dostáva slovo ešte šéf miestnej živnostenskej komory, ktorý s kritikou manželov súhlasí. A reakcia kritizovaných úradov? Asi neostal čas.

Ako sú na tom verejnoprávne televízie: Peter Morvay zo SME napísal peknú analýzu ich (ne)fungovania v susedných postkomunistických krajinách – podobností s STV viac než dosť.
gabriel // 4:17 PM


______________________

Wednesday, November 12, 2003:

Štátne nájomné: Pravda i SME informujú, že šéf Trnavského VÚC chce presťahovať úrad do iných priestorov, kde má byť 12krát také nájomné, aké má teraz úrad v priestoroch od štátu (250Sk na meter štvorcový). Polemika je o tom, či to nie je zbytočné, a či to sťahovanie nie je nejaká kamarátska služba. Fajn, ale zaujímavé je aj to nájomné pre štát: Pravda píše, že bežné trhové je 2500Sk, štát si pýta 250Sk. To je tiež na článok, takto rozhadzovať peniazmi, nie??

Dzurinda v Izraeli: Jana Mikušová zo SME hlási z Jeruzalema, či Dzurinda dostal otázky od izraelského premiéra Šarona ohľadom údajnej antisemitskej správy SIS:

„Premiér Izraela Ariel Šaron sa včera slovenskému premiérovi Mikulášovi Dzurindovi poďakoval za to, že „veľmi dobre chápe nebezpečenstvo antisemitizmu“.... Dzurinda hovoril so Šaronom aj o obchode, najmä o izraelských hi-tech technológiách a možnosti presadzovať ich do slovenských obranných systémov. Obaja premiéri volali po efektívnejšej bezpečnostnej spolupráci.
Bývalý izraelský diplomat, ktorý si neželá byť menovaný, povedal, že Dzurinda určite dostal otázky týkajúce sa podozrení z antisemitizmu. „Pravdepodobne ich zvládol, neznamená to však, že všetko je zabudnuté.““


Čo už tam robí ten anonymný zdroj, bývalý diplomat?? Prečo sa nespýtať rovno hovorcu Šarona, či ľudí, čo tam priamo na rokovaní boli, ale špekulovať?

PS Kým SME špekuluje, Pravda prináša správu, že

"Izraelský premiér Ariel Šaron ocenil postoj Slovenska k antisemitizmu a fakt, že proti nemu dokáže aktívne bojovať. "Sme potešení a spokojní s krokmi, ktoré podniká premiér Dzurinda," uviedol Šaron po stretnutí."

PPS Veľavravné sú už titulky: Pravda konštatuje vecne Šaronov názor ("Šaron chváli Dzurindu za postoj k židom"), kým SME také niečo samozrejme nechce propagovať, preto volí titulok celkom o ničom ("Dzurinda bol pri Múre nárekov") - v samotnom článku sa o tej návšteve Múru nedozvieme ani slovo...
gabriel // 3:36 PM


______________________

Tuesday, November 11, 2003:

Otvozatvorené lekárne: Tak lekárnická komora strašila zatvorenými lekárňami, a médiá to s radosťou hodili na verejnosť. Dnes píšu o tom, že to zatváranie nakoniec bolo pod očakávanie. Fajn, patrilo by sa vysvetliť, že prečo bolo to strašenie zbytočné. Barbora Tancerová v SME konštatuje, že

„Mnohé lekárne zostali otvorené najmä preto, lebo by prišli o tržby za doplnkový tovar ako vitamíny, kozmetiku či lieky bez receptu.“

To je ozaj prekvapujúce odhalenie, ktovie, prečo sa to nedalo vedieť už minulý týždeň a brať vyhlásenia komory s väčším odstupom. Katarína Dzurillová v Pravde jednoducho píše, že obavy sa nepotvrdili, no neunúva sa nikomu nič vysvetľovať. Najlepšie vysvetlenie ponúka príloha Pravdy Bratislava, kde lekárnici hovoria o nejakom komunikačnom nedorozumení (nie online). Zlyhala teda nie len lekárnická komora, ale aj novinári.

Definícia predaja strategického podniku: Igor Stupňan zo SME v článku o názore Smeru na privatizáciu píše, že „platný zákon o veľkej privatizácii neumožňuje predaj viac ako 51 percent akcií v prirodzených monopoloch.“ No to by bol dosť čudný zákon, limitujúci predaj tesnej väčšiny ale nie viac. Bude to snáď maximum 49% akcií. Príde zajtra oprava?

Spoluzodpovednosť Pittnera za odpočúvanie: V snahe dokázať SIS klamstvo Monika Žemlová zo SME nachytala samu seba. V piatok napísala:

„Keď vojenská prokuratúra vyhlásila, že denník SME nelegálne odpočúvala SIS a že podozriví sú jej ôsmi príslušníci, tajná služba tvrdila, že všetkých postavila mimo služby alebo odišli sami. Až do utorka však v SIS šéfoval odpočúvaniam Ľuboš L., ktorý patrí k trojici funkcionárov tajnej služby, ktorých nedávno prokuratúra obvinila. Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že SIS nevedela, že aj Ľuboš L. je podozrivý. To, že sa podrobil skúške na detektore lži, na ktorú boli vybraní len podozriví zamestnanci SIS, Šimko nevedel vyhodnotiť.“

Zabudla totiž na možnosť, že súčasní traja obvinení nemuseli nutne všetci byť v tej prvej osmičke. Dnes píše, že podľa vojenského prokurátora Trnku to naozaj bolo trochu inak:

„Trnka povedal, že Ľuboš L. nepatril medzi prvých ôsmich podozrivých a Pittner jeho obvinenie predvídať nemohol, lebo pri vyšetrovaní „sa nespovedáme ani riaditeľovi SIS“. S Pittnerom sa mu vraj výborne spolupracuje.“

Je dobré, že nové vysvetlenie čitatelia dostanú, ale čestné by od Žemlovej bolo uverejniť opravu jej zavádzajúcich konštrukcií z minulého týždňa.

Prerábame na DPH?:Výber dane je menší ako odpočet,“ znie titulok SME k správe o výbere dane z pridanej hodnoty od agentúry SITA. Akurát, že titulok nehovorí k veci. Platí len k výberu DPH na daňových úradoch, kde sa zároveň uplatňujú aj odpočty. To je technický medzisúčet a nikoho to nemusí veľmi trápiť. Oveľa viac sa však DPH vyberie na colniciach, a teda celý výber sa počíta ako výber na úradoch plus colniciach mínus odpočty na úradoch. Kompletný výber je samozrejme v pluse (cez 68mld Sk za 10 mesiacov roka).

Chceme referendum o euroústave či nie?: Titulok SME i správa TASR k nemu príslušná vravia, že nechceme, lebo „len 19% si myslí, že je nevyhnutné.“ To ale ešte samozrejme nič neukazuje, kým nevidíme ostatné možnosti. A tie sú (str.93, pdf dokument): 45% Slovákov považuje referendum za užitočné, ale nie nevyhnutné, 31% za zbytočné a 5% nevie. Takže takmer polovica Slovákov podľa prieskumu uskutočnenie referenda niečím podmieňuje. Z toho sa podľa mňa nedá usúdiť, že referendum nechceme, alebo že chceme, na to sa treba spýtať priamo.
gabriel // 2:58 PM


______________________

Monday, November 10, 2003:

Keď novinár je zamestnaný u politika: Roman Krpelan a Peter Morvay zo SME píšu na veľmi dobrú tému – konflikt záujmov novinárov. Ide o maďarského novinára (TV Duna, Magyar Nemzet), ktorý píše o maďarskej menšine u nás a zároveň robí asistenta poslancovi za SMK Bárdosovi. Článok ale nedáva slovo dotyčnému novinárovi, ani jeho šéfom v maďarských médiách, že či im ten konflikt nevadí, alebo ako ho riešia. Škoda nevyužitej témy.

Sú pôžičky zlé?: V sobotu v SME vyšiel článok o rastúcom zadlžovaní sa slovenských domácností, o živote na úver. Potom prišla zmienka o tom, že v bohatých krajinách sú domácnosti zadlžené omnoho viac:

„Napriek rastu obľúbenosti úverových produktov je však Slovensko stále na chvoste rebríčka zadlženosti európskych domácností. Úverová zaťaženosť domácností u nás predstavuje šesť percent hrubého domáceho produktu. Je to menej v porovnaní so susednými krajinami i vyspelou Európou.... Veľmi zlá situácia je vo Veľkej Británii, kde si ľudia požičali už takmer toľko, koľko je celé HDP krajiny. Pôžičky používa na zaplatenie základných životných potrieb už každý štvrtý občan.“

Prečo volať zadlženie zlou situáciou (nehovoriac, že ide o spravodajský článok)? Extrémne dlhy robia problémy, nič v článku ale nehovorí, kde je tá hranica a prečo by Briti mali mať problémy. Práveže v istých medziach je vyššie zadlženie znakom väčšej slobody, lebo spotreba nie je daná len úsporami a súčasnými príjmami, ale aj očakávanými príjmami z budúcnosti. Vyššie zadlžovanie môže tiež znamenať vieru vo vyššie platy v budúcnosti, a teda lepšiu schopnosť dlhy splatiť, čo ťažko možno označiť za zlú situáciu, ak sú očakávania reálne.
gabriel // 4:01 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist