Slovak Press Watch

Saturday, November 22, 2003:

Deja vu – novinári vs politici: Novozvolený, ešte neúradujúci guvernér amerického štátu Kentucky sa po kritickom článku najväčšieho denníka štátu The Courier-Journal rozhodol, že na otázky novinárov denníka bude odpovedať len písomne... (linky cez Romeneskov blog).
gabriel // 5:38 PM


______________________

Friday, November 21, 2003:

Ako vyzerajú vianočné nákupy: Reportérky Pravdy v úvode článku o nakupovaní píšu:

„Televízory, domáce kiná a digitálne fotoaparáty. Takéto darčeky nakupuje tento rok pod vianočný stromček väčšina ľudí na Slovensku.“

Väčšina?? Asi ťažko. Autorky to ani náhodou nemajú v článku podložené – to, že sa niečo v elektroobchodoch dobre predáva má ďaleko ku výroku o väčšine ľudí.

Koľko má Lotyšsko obyvateľov: 2,35 milióna, určite nie 3,2 milióna, ako píše Marián Szücs v Pravde v článku o lotyšských futbalistoch.

Náklady Palkovej policajnej akcie: Čitateľ sa ma pýta, že o akých extra nákladoch som chcel od novinárov počuť, veď policajti boli v práci tak či tak. Keďže ide o systémovú vec v pohľade na dopady nejakej činnosti, skúsim to vysvetliť podrobnejšie.

Ak tie tisíce policajtov v tej akcii bolo na cestách, nemohli sa venovať svojej tradičnej práci. Tú tradičnú prácu musel robiť niekto iný, alebo to policajti neskôr museli dobiehať. To je prvý typ nákladu (ak za to policajti dostali zaplatené, objaví sa to v rozpočte ministerstve vnútra, ak nie, nesú to na pleciach policajti, ale z pohľadu spoločnosti ako celku tam tie náklady samozrejme sú, len ich niekto iný znáša). Tipujem, že sa zvýšila aj spotreba benzínu kvôli hliadkam. A v neposlednom rade ide o stratu času kontrolovaných vodičov – to bude asi najväčší náklad tej akcie.

Áno, všetky tieto náklady sa ťažko počítajú. Ale podobné je to aj s prínosmi – o koľko nehôd malo byť menej, aby sa takéto akcie vyplatili?? Ale aby sme vedeli akciu vyhodnotiť, mali by sme sa to zhruba pokúsiť zrátať. To, že ministerstvo vnútra sa tvári, že náklady akcie neexistujú, je jedna vec. Ale novinári skúmajúci dopad na spoločnosť im to nemôžu len tak nechať prejsť.
gabriel // 4:45 PM


______________________

Thursday, November 20, 2003:

Aké sú platy vysokoškolákov: Zora Handzová a Tomáš Mrva z Pravdy v článku o dopadoch plánovaného systému pôžičiek pre vysokoškolákov píšu:

„Priemerný plat vysokoškolsky vzdelaného človeka na Slovensku dosahuje 14 500 korún, čerství absolventi dostávajú ešte menej. "Pôžičkový systém na štúdium je sám osebe dobrý. Lenže u nás absolventi vysokých škôl na rozdiel od rozvinutejších krajín nemajú v zamestnaní vyšší príjem ako iní. Príjem závisí od odvetvia a nie od vzdelania," tvrdí sociologička Iveta Radičová.“

Tých 14,5t spomína Handzová aj v komentári, a je to určite zlé, príliš nízke číslo, čo značne oslabuje samotný článok. V priemere vysokoškoláci zarábajú asi o 60-70% viac ako je celoslovenský priemer (stačí si pozrieť ročenky Štatistického úradu). Samotná Pravda uviedla 5.11. (nie online) informáciu, že (bez živnostníkov) bol minulý rok priemer za SR 14.600Sk, kým u vysokoškolákov to bolo 24.200Sk. Aj po započítaní živnostníkov to bude cez 20.000Sk. A tým pádom sa samozrejme mýli aj Radičová, ak ju novinári správne citujú a porovnáva sa porovnateľné. Upozornili ma na to dvaja čitatelia.

Foto bez zdroja: V prílohe Pravdy Spektrum je na poslednej strane k článku (nie online) o počítačových vírusoch uvedená fotka - koho iného ako - Anny Kurnikovovej. Fotka ozaj pekná, len bez autora. Koho autorské práva boli porušené?

Ako kreatívne nepovedať nič: Marián Šimo z Pravdy včera napísal:

„Rezortné ministerstvo predpokladá vznik aj komory športu - tá by nahradila neexistujúcu strešnú organizáciu slovenského športu.“

Vznik, to chápem. Ale nahradiť niečo neexistujúce??

Ako sa manažuje Wall Street Journal: Ken Auletta z The New Yorker napísal o minulých i súčasných problémoch manažovania WSJ. Podľa mňa ten dlhokánsky článok veľmi nevyšiel, ale možno si o tom megadenníku niekto rád viac prečíta.
gabriel // 3:53 PM


______________________

Wednesday, November 19, 2003:

Schudobnelá stredná vrstva: Stredná vrstva u nás mizne. Schudobnela,“ konštatuje hlavný titulok denníka SME. Tereza Copláková a Juraj Javorský píšu:

„Počet domácností s priemerným príjmom významne klesá, zato pribúdajú tie, ktoré majú príjem nižší ako priemer. To znamená, že zo spoločnosti pomaly mizne stredná vrstva, ktorá podľa sociológov býva vo vyspelých krajinách zárukou stability. Ešte v roku 1996 bolo na Slovensku domácností v strednom príjmovom pásme vyše 120-tisíc, v roku 2002 ich bolo len okolo 50-tisíc.“

To, že je viac domácností pod priemerom ale vôbec nehovorí o schudobnení. Kľudne môže ísť o zbohatnutie, no pomalšie ako u nadpriemerných či výrazne podpriemerných. Nanajvýš sa dá podľa uvedených čísel hovoriť o relatívnom schudobnení. Ide tu o distribúciu bohatstva medzi domácnosťami, nie o jeho výšku.

V článku sú dva veľmi pekné grafy (nie online), porovnávajúce distribúciu príjmov domácností za rok 1996 a 2002. Ako som si to zhruba spočítal, ten prvý pokrýva 1,7 milióna domácností, ten druhý len 1,15 milióna, čo je dosť podozrivý rozdiel. Kde sú tie zvyšné domácnosti?

V Pravde na túto tému vyšiel článok Jany Morháčovej:

„Na Slovensku sa žije najlepšie mladým ľudom, ktorí si zatiaľ nezaložili rodinu. V jednočlenných domácnostiach totiž vlani pripadalo na hlavu až takmer deväťtisíc korún. Zle sa nemali ani dôchodcovia. Na mesiac totiž mali o čosi viac ako šesť tisícok. Bolo to viac, ako mali rodiny s dvoma ekonomicky aktívnymi členmi, teda najmä rodiny s dvoma a viac malými deťmi. Obyvateľ Slovenska bez ohľadu na vek musel minulý rok mesačne vyžiť v priemere zo 6 469 korún. Najbohatšie boli domácnosti v hlavnom meste v Bratislave, kde na hlavu pripadalo mesačne až 8 157 korún.“

Ale to predsa nejde takto vyhlasovať podľa priemerov na osobu domácnosti, komu sa žije lepšie. Nedajú sa porovnávať rodiny s deťmi a bez detí, veď na deti sú iné životné náklady ako na dospelých. Po nákladoch na deti môže rodinám podľa uvedených čísel poklojne ostať vyšší príjem ako dvojiciam bez detí. Nedajú sa porovnávať ani domácnosti v rôznych krajoch, kde sa tiež náklady líšia.

Onkologický populizmus: Katarína Dzurillová z Pravdy napísala krásny príklad zavádzajúceho článku:

„Za liek, ktorý onkológovia predpisovali najčastejšie, doplatia pacienti vyše tisíc korún. Ide o Zofran, ktorý zabraňuje dáveniu po chemoterapii, spoplatnené sú však aj ďalšie podobné onkologické lieky. Minister zdravotníctva Rudolf Zajac svoju reformu, ako aj novú kategorizáciu liekov odôvodnil dostupnosťou liečiv najmä pre onkologických pacientov. Napriek tomu ministerstvo stanovilo vysoké sumy doplatkov za spomínané lieky.“

To je úvod – veľký doplatok na bežný onkologický liek, čo je v protiklade so Zajacovými zámermi...Pekne. Lenže na konci článku Dzurillová vysvetľuje, že zadarmo liek totožný Zofranu predsa len bude, v dvoch rozličných formách, akurát ide o generikum a nie originálny liek (čo predpokladám by malo ušetriť peniaze poisťovniam). Takže Zajac predsa len hovoril k veci a Dzurillová si mohla celý článok odpustiť (titulok „Na onkologické lieky budú pacienti doplácať“ je tak tiež o niečom inom ako článok). Jediná zaujímavá vec je ten prechod na nové lieky a pripravenosť lekární, čomu autorka dáva jednu vetu.

Policajná akcia: Novinári na nás vychrlili tie štatistiky záťahu, len neviem prečo sa nikto nespýtal, koľko tá celá akcia stála. Celkom základná otázka.
gabriel // 3:18 PM


______________________

Tuesday, November 18, 2003:

Potraviny nie a nie zdražieť: Ešte 23.9. som upozorňoval na blamáž Jozefa Sedláka v Pravde, ktorý v júli varoval pred zdražovaním potravín, ktoré sa potom akosi nekonalo – no Sedlák vzápätí v septembri vyslovil ďalšie varujúce predpovede v hlavnom článku dňa „Zdražie bravčové, neskôr aj chlieb“ (nie online). Vychádzal z tvrdení výrobcov, na obchodníkov však zase nebral ohľad:

„V októbri zdražie kilo bravčového mäsa o šesť až desať korún. Pohne sa aj cena hydinového mäsa, masla, tvrdých syrov. Chlieb zdražie v okamihu, keď sa mlynárom minú staré zásoby múky, ktoré sa po žatve odhadovali na tri mesiace. Pripravované zdraženie, ktoré až doteraz tlmili obchodníci, vyvolalo katastrofálne sucho a neúroda obilnín a krmovín, ktoré nepostihli len Slovensko, ale celú Európu...“

Dnes Sedlák v článku „Ceny potravín drží na uzde spotrebiteľova peňaženka“ píše:

„Ceny základných potravín sa do konca roka nezvýšia a okamžitý skokový nárast nemožno zrejme očakávať ani po 1. januári 2004. ..Kým v Čechách už mierne zdražel chlieb (o necelú korunu) aj pečivo (plus dvadsať halierov), na Slovensku sa cena chleba stále drží okolo 25 korún... Kým ešte v septembri po zvýšení farmárskych cien sa predpovedalo zvýšenie cien pre spotrebiteľa o šesť až desať korún, teraz ceny klesajú...“

Je Pravda schopná uverejniť aj nejaké seriózne články na túto tému??

Samovraždy černochov: Roman Lipták pre SME píše v článku JAR: černosi si berú životy stále častejšie“:

„Samovraždy, tak ako všetko ostatné, majú v JAR rasový podtext. Z celkového počtu detí, ktoré sa pokúsia o samovraždu, vyše 50 percent tvoria černosi. Zvyšné prípady sa rovnakým podielom delia medzi miešancov, Aziatov a belochov. Jedna tretina z celkového počtu spáchaných samovrážd pripadá na černošské deti.“

No ale černosi tvoria tri štvrtiny obyvateľstva Južnej Afriky, a predpokladám, že pomer detí je tiež podobný. Takže to vyzerá, že so samovraždami majú problém skôr tí ostatní.

Koruna česká nie je koruna slovenská: Ani dnes to SME nerozlišuje v článku pri prepočte hodnoty rádioaktívneho materiálu na prvej strane. 6 miliónov Sk hore dole.

Znak našej doby: TREND uverejňuje v poradni podnikateľa (nie online) nasledujúcu otázku, neviem či mienenú vážne:

„Sme vydavateľstvo periodickej tlače. Ako šéfredaktor som zistil, že keď si podnikateľ chcel dať v našom denníku platenú inzerciu v rozsahu jednej štvrtiny strany, redaktor mu povedal, že za to zbytočne zaplatí veľkú sumu, aby mu radšej „zaplatil pivo“ a on o ňom napíše veľký materiál na celú stranu zadarmo. Mne sa tak dostala do novín skrytá reklama a vydavateľstvu vznikla škoda v rozsahu ušlej inzercie. Mám právo túto škodu strhnúť zamestnancovi priamo z výplaty? Alebo ako inak môžem od neho požadovať náhradu škody?“
gabriel // 3:26 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist