Slovak Press Watch

Saturday, November 29, 2003:

Voda v osadách:V rómskych osadách majú len cisterny,“ hlási titulok Pravdy. Článok Gabriely Kaliskej hovorí ale o niečom celkom inom:

„Viac ako polovica rómskych osád nie je napojená na verejný vodovod. Ich obyvatelia pijú zo studní. V niektorých však nemajú nijaký zdroj, z ktorého by vodu brali. Lenže situácia sa tak rýchlo nezlepší. Tam, kde voda chýba, budú ju zatiaľ dovážať v cisternách.“

Teda cisterny sú len tam, kde nie je ani vodovod, ani studne. Kaliská uvádza aj tabuľku, kde je takýchto osád 50 z celkového počtu 484. Podľa autora titulku sa 50 vlastne rovná 484.

Korupcia vo futbalovom mužstve?: Štefan Hríb z Domina fórum používa prazvláštnu logiku ($):

„Stalo sa to už toľkokrát, a vždy bez vážnych dôsledkov, že nemôže ísť o výnimku – pomery v slovenskom športe sú choré, a len málokto ich chce zmeniť...
...A teraz sa ozval vychádzajúci futbalový talent Roland Števko. Tento mladučký útočník Ružomberka, ktorý je už dnes najlepším strelcom celej našej ligy, nebol nominovaný ani len do mládežníckej reprezentácie. Keď sa ho médiá opýtali, čo si o tom myslí, povedal to mladícky priamo – jeho otec je robotník, a on teda nemal dosť peňazí ani možnosť získať úver, aby dopadol lepšie. Bolo to vyjadrenie, z ktorého šiel mráz po chrbte. A mohla to byť šanca začať v našom upadajúcom futbale so základným upratovaním. Výsledkom však nebola búrka vo futbalovom zväze ani záplava článkov v médiách, ktoré by pomohli mladému človeku v jeho osamotení...
...Šport ostal ďaleko vzadu – neodišli ľudia, ktorí odísť mali, málo je odvážnych novinárov a aj hráči najradšej alibisticky mlčia.
Postoj Rolanda Števka je úplnou výnimkou – a Domino ho oceňuje.“


Hríb si myslí, že v športe vrátane futbalu je rozsiahla korupcia – ale znamená to, že všetci do jedného sú skorumpovaní? To znamená, že stačí povedať akékoľvek obvinenie na hocikoho v športe, a Domino zatlieska? Možno aj vtedy, keď by niekto vyhlásil, že najskorumpovanejším je istý R.Števko, lebo podplatil kopu obrancov a rozhodcov a tak sa stal najlepším strelcom??
Hríb kritizuje novinárov za nečinnosť vo Števkovom prípade, hoci Domino je na tom rovnako – nula bodov. Žiadne investigatívne články, žiadne rozhovory – len ocenenie výroku bez dôkazov (na rozdiel od tých výborných článkov o korupcii v hokeji v minulom roku).

Vysvetlenie zriedkavej opravy čitateľom: Jedna vec je uviesť pre čitateľov opravu. Ešte lepšie je však vysvetliť, prečo a ako ku chybe došlo. Tu je príklad zo stĺpčeka ombudsmana (prvá správa) v Arizona Daily Star, ktorý si pýta vysvetlenie od chybujúceho redaktora, jeho editora i hlavného editora. Išlo o chybu v hlavnom článku dňa.
gabriel // 5:53 PM


______________________

Friday, November 28, 2003:

Kauza Karlin a Mráz: Snažím sa SME čítať poctivo, ale z jeho spravodajstva o poslednej afére stále nie som veľmi múdry:

1. O akej sume úplatku je reč?

Dnes Monika Žemlová v SME
píše:

„Celý úplatok mal byť vo výške 5-percentnej provízie zo 17-miliónovej zákazky, ktorú dostala podnikateľova firma od samosprávneho kraja na stavbu telocvične v Žiari nad Hronom.“

Celý?? Ešte včera to autorka popisovala inak:

„Samosprávny kraj financoval stavbu telocvične Združenej strednej školy služieb v Žiari nad Hronom. Firma by na stavbu dostala 17 miliónov korún, úplatok bol vlastne 5-percentnou províziou....Podnikateľ sa s Mrázom a Karlinom stretol v banskobystrickej kancelárii HZDS. Priniesol pol milióna korún, zvyšok mal doniesť neskôr. Obaja vraj chceli ešte 10 percent z každého prípadného dodatku k zmluve o zákazke.“

Takže to bolo 5% zo 17 plus 10% z prípadného dodatku...A to už nehovorím o záhadnom pôvode čísla 1,2 milióna Sk, ktoré SME včera dal do titulku. Je problém u polície či u novinárky?

2. Bol použitý agent-provokatér?

Podľa SME zo včera nie, lebo to tak vysvetlil minister Palko (respektíve agent to bol, ale „neprovokoval,“ teda nešlo o fiktívnu situáciu). No dnes v rozhovore SME s francúzskym expertom na korupciu sa Kristina Vulgan pýta v súvislosti s Karlinom hneď v druhej otázke:

„Existuje aj vo francúzskom systéme inštitút agenta provokatéra?“

Relevanciu otázky k téme som nepochopil.

Návšteva poslancov v Čile: Roman Krpelan v SME píše o návšteve poslancov v Čile, že vraj bola platená Svetovou bankou. Ale už pred dvoma týždňami Patricia Ďurišková z Pravdy zistila (nie online), že je to financované z pôžičky od Svetovej banky, a teda že to vlastne platí štát.
gabriel // 4:12 PM


______________________

Thursday, November 27, 2003:

Basic math watch: Monika Žemlová zo SME píše:

„Poslanec HZDS Gabriel Karlin a vedúci úradu samosprávneho kraja Milan Mráz chceli podľa polície úplatok milión dvestotisíc korún od majiteľa súkromnej firmy za to, že dostane od samosprávy zákazku... Samosprávny kraj financoval stavbu telocvične Združenej strednej školy služieb v Žiari nad Hronom. Firma by na stavbu dostala 17 miliónov korún, úplatok bol vlastne 5-percentnou províziou.“

5% zo 17mil je 850.000Sk, o čom je tých 1,2 milióna??

PS Inak okrem iného dnes SME informuje, že podľa Palka nešlo o prácu agenta-provokatéra, ako to včera uviedli SME („jeden zdroj z ministerstva spravodlivosti“) či Pravda. Všetky tie nadšené reči o výsledkoch tej novej Lipšicovej legislatívy teraz vyzerajú trochu čudne...(napr. včerajší komentár Gabriely Kaliskej v Pravde)

PPS SME doteraz nepriniesol reakciu Karlina a Mráza na obvinenie z prijímania úplatku, čo je celkom základná vec. Pravda to má, píše, že obaja obvinenie popierajú. Redaktori SME sa inak nerozpakujú vyťahovať neoverené informácie:

„Na [Mrázovom] úrade je podľa informácií SME práve kontrola Najvyššieho kontrolného úradu. Už pred ním úrad preverovala aj vnútorná kontrola samosprávy, údajne so zaujímavým výsledkom... O majetku Milana Mráza sa vie málo, podľa jedného zdroja je Mráz milovníkom koní a jedného má údajne ustajneného vo Zvolenskej Slatine.“

Medzi SME a online diskusiou SME je čoraz menší rozdiel.

Mandát Karlina: Igor Stupňan zo SME myslí o krok dopredu a zisťuje, čo sa stane s mandátom Karlina v parlamente (ostane prázdne pokiaľ je Karlin vo väzbe, po prípadnom odsúdení prepadne späť HZDS). To by inak znamenalo, že vládne strany majú opäť väčšinu v parlamente, stačí im teraz už aj 75 hlasov zo 149.

Údajné tunelovanie VÚB: v rokoch 1996-2000, vrátane procesu oddlženia po roku 1998, a spor v jeho videní medzi ministrami Palkom a Miklošom sú témou analýzy ($) Roberta Žitňanského a Mareka Vagoviča v Domine fórum. Žitňanský je opäť k čitateľom nepoctivý – nepripomína, že sám pre Mikloša (ktorého správanie sa mu zdá podozrivé) po voľbách 1998, teda v inkriminovanom čase, niekoľko mesiacov pracoval...

Okrem toho autori uverejňujú anonymné obvinenie na L.Vaškoviča, jedného z podozrivých ôsob, že

„...podľa informácií Domina napríklad audítorskej firme Ernst & Young neposkytol dostatok podkladov, ktoré potrebovala na základe poverenia Konsolidačnej na vykonanie forenzného auditu v 52 úverových prípadoch.“

no Vaškovičovu reakciu na toto tvrdenie neuvejňujú, hoci s ním podľa článku hovorili.
gabriel // 4:14 PM


______________________

Wednesday, November 26, 2003:

Zatknutie poslanca políciou: Gabriela Kaliská z Pravdy to komentuje:

„To, čo sa vie už dlho, že ústavní činitelia berú úplatky, sa potvrdilo a dokázalo. Poslanca za HZDS Gabriela Karlina prichytili pri čine.“

Dokázalo? Maximálne ide tak o policajné obvinenie, k dôkazu súdom to má ešte ďaleko. A samozrejme to nič nedokazuje o ústavných činiteľoch v množnom čísle, aj keby jeden z nich skutočne bral úplatky. To je ako tvrdiť, že redaktori Pravdy píšu nepravdy, lebo veď podľa nedávnej opravy tak urobila jedna jej redaktorka.

Liška a zrušenie tendra: Monika Žemlová zo SME o trochu zlepšuje dôveryhodnosť svojho zistenia, keď dnes píše, že informácie o nespokojnosti s výsledkom tendra v SDKÚ má z „viacerých od seba nezávislých zdrojov.“ Čo tak presne napísať z koľkých, prečo to skrývať? A Prokopovič stále nedostal slovo, medzi inými.

Ekonomický rast USA: Prednedávnom (7.11) Kristián Slovák v TRENDE pekne vysvetlil rozdielnu metodiku vykazovaného ekonomického rastu ($) v USA a eurozóne. Bohužiaľ si to nevšimli všetci, ako ukazujú chyby dnes v SME aj Pravde. SME uvádza správu agentúry SITA:

„Hrubý domáci produkt (HDP) USA v treťom kvartáli stúpol medziročne o 8,2 percenta po zvýšení o 3,3 percenta v druhom štvrťroku.“

Podobne znie chybný preklad článku Financial Times v Pravde (tu je originál FT).

Tých 8,2 nie je skutočný medziročný rast, ale tzv.anualizovaný rast – teda fiktívny medziročný rast, ak by posledný kvartálny rast pokračoval ďalšie 3 štvrťroky (laicky je metodika dobre vysvetlená aj na tejto stránke celkom dole). Skutočný medziročný rast bol v USA nie 8,2, ale 3,5%. V druhom štvrťroku to bolo 2,5%. Teda menej ako u nás, napríklad.
gabriel // 2:53 PM


______________________

Tuesday, November 25, 2003:

Zrušený tender na ministerstve obrany: Monika Žemlová zo SME hľadá dôvody zrušenia výsledkov tendra za 10mld korún:

„V SDKÚ údajne vládla nespokojnosť s výsledkom tendra. Na jednej z porád vedenia ministra obrany jeden z účastníkov porady informoval vtedajšieho ministra Šimka, že „naši východniari sa pýtajú, prečo do tendra nebola zaradená Tesla Stropkov". Dotyčný mal na mysli údajne ministra dopravy Pavla Prokopoviča, ktorý pochádza zo Stropkova a v Tesle Stropkov začínal ako normovač.

Minister Šimko vtedy podľa informácií SME vyhlásil, že ho to nezaujíma a Dzurillu požiadal, aby zistil, či sa predsa len nedá v tomto prípade vypísať verejná súťaž. Verejná súťaž však v tomto prípade nie je možná.“


Údajne, podľa informácií SME. Dobre, takto ale ani nevieme, či tie informácie pochádzajú z jedného zdroja alebo viacerých nezávislých. Keďže pri druhej možnosti by sa tým novinárka rada pochválila, tipujem to na jeden zdroj, čo by bolo trochu málo na článok do seriózneho denníka.

No a samozrejme tam chýbajú reakcie dotknutých na to vážne obvinenie z klientelizmu. Vyjadruje sa akurát Liška, ktorý tam v tom čase ani nebol. Čo na to Prokopovič, čo na to nejakí predstavitelia SDKÚ, ktorí by o nespokojnosti v strane mohli niečo vedieť? Tesla Stropkov, uchádzali sa vôbec o tú zákazku? Potvrdzuje Šimko priebeh toho rokovania? (takto to vyzerá, že tým tajným zdrojom informácií je sám Šimko...).

Rafinérsky trh strednej Európy: Tomáš Velecký zo SME pekný článok i s grafom (nie online) o fúzii koncernov MOL a PKN Orlen, vrátane účasti slovenských akcionárov.

Strany a platformy: Peter Schutz zo SME ťahá ďalej sériu trefných komentárov. Dnes presvedčivo vymedzuje hranice správania Šimkovcov v ich argumentovaní slobodným hlasovaním.

Tragédia v Moskve: Pod hlavným obrázkom SME na prvej strane sa dočítame, že

“Oheň spôsobený pravdepodobne elektrickým skratom si vyžiadal životy 33 zahraničných študentov a 169 zranených. Mnohé z obetí zomreli po skoku z okna.“

no zo samotného článku sa dozvieme, že mnoho sa rovná 3 z 33:

„Hoci mnohí si skokom z okna zachránili život, traja ľudia sa však takto zabili.“
gabriel // 3:28 PM


______________________

Monday, November 24, 2003:

Titulok dňa: V armáde bude do konca roka 67 profesionálov,“ hlási alarmujúcu zvesť SME. Článok hovorí o 67%. Čo je správne (vlastne sa to nemusí ani vylučovať) by nám redakcia mohla zajtra objasniť v oprave.

Poľnohospodári V4: K svojmu článku v TRENDE uvádza Jana Janků tabuľku, kde je uvedená rozloha poľnohospodárskej pôdy v Poľsku ako asi 2,5krát väčšia ako na Slovensku, no viac ako trikrát menšia ako v Maďarsku...čo je určite zle. Navyše v samotnom článku autorka uvádza, že

„Výmera produkčnej poľnohospodárskej pôdy je daná veľkosťou, ale aj prírodnými podmienkami. V prípade Slovenska ide o 2,44 milióna hektárov, v oveľa väčšom Poľsku o sedemapolnásobok.“

Ani tieto čísla s tabuľkou nemajú nič spoločné.
gabriel // 2:36 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist