Slovak Press Watch

Saturday, December 06, 2003:

Titulok dňa: Mária Lenczová ma upozornila na článok SME o nehode poľského premiéra Leszeka Millera, ktorý dostal titulok „Buzek po páde vrtuľníka: Šéfujem ďalej.“ Buzek bol predchádzajúcim premiérom. V SME z neho urobili dosť škodoradostného pána.

Lov na kandidáta: American Journalism Review má výborný článok o príprave, kontrole dôkazov a dilemách autorov kontroverzného článku L.A.Times o výpovediach 6 žien viniacich vtedy ešte kandidáta na guvernéra Kalifornie Schwarzeneggera zo sexuálneho obťažovania. Článok vyšiel 5 dní pred voľbami. Som zvedavý, s čím prídu naši novinári pri prezidentskej kampani.

gabriel // 3:13 PM


______________________

Friday, December 05, 2003:

Titulok dňa:Televízia a rozhlas sú nespokojné,“ hlási SME. Mirka Kernová v článku vysvetľuje:

„BRATISLAVA - Slovenská televízia a rozhlas sú spokojné so zákonmi, ktoré pre ne včera schválil parlament. Nespokojná je opozícia a audiovizuálni tvorcovia..“

Nespokojní sú aj čitatelia SME.

Oprava týždňa: The New York Times včera vyhlásili za mŕtvu živú osobu. Dnes uvádzajú opravu (bezplatná registrácia):

„An obituary on this page yesterday erroneously reported the death of Katharine Sergava, a dancer and an actress who portrayed the dream-ballet version of Laurey, the heroine, in the original production of "Oklahoma!" Friends of hers reported the error yesterday.
The obituary was based on one in The Daily Telegraph of London on Nov. 29. The Times was unable to confirm her death independently and, through reporting and editing errors, omitted attribution. The Telegraph says it has begun its own inquiry.
Ms. Sergava, who is 94 and has lived in Manhattan for many years, was hospitalized in November and is now in a nursing home.“


PS Trapas to je, ale mne sa páči to vysvetlenie, ako došlo k takej chybe a odkiaľ tú informáciu pôvodne mali. Pre porovnanie dnes SME uvádza ospravedlnenie (na základe úradnej previerky obvinenie z opilosti v službe nesprávneho policajta), ktorému chýba nielen vysvetlenie, ale aj základné údaje ako dátum a názov chybujúceho článku.
gabriel // 3:31 PM


______________________

Thursday, December 04, 2003:

Karlinovo poslanecké miesto: Pred týždňom Igor Stupňan zo SME napísal (a ja som ho pochválil za myslenie dopredu...):

„V čase, keď bude Karlin vo väzbe, jeho mandát nezanikne, len sa nebude uplatňovať. To znamená, že jeho poslanecké kreslo zostane v parlamente zatiaľ prázdne.“

Zjavne nezostane, vysvetľuje dnes Stupňan:

„Bývalá členka Mečiarových vlád Katarína Tóthová dnes opäť zasadne do poslaneckej lavice. Zaujme miesto po poslancovi Gabrielovi Karlinovi, ktorý je vo väzbe. Karlinovi sa neuplatňuje mandát a HZDS má právo povolať náhradníka.“

A tým pádom je aj moja poznámka o nadobudnutí väčšiny v parlamente vládnou koalíciou od veci, samozrejme.

Príklad precízneho systému opráv: predstavuje editorka amerického Portland Press Herald/Maine Sunday Telegram – píše o podrobnom monitorovaní opráv, špeciálnej emailovej adrese pre čitateľov, ktorí chyby zbadajú, o pravidelnom vyhodnocovaní opráv pred čitateľmi...poučné čítanie o tom, že správať k zákazníkom sa dá aj inak, ako to poznáme zo Slovenska.
gabriel // 2:54 PM


______________________

Wednesday, December 03, 2003:

Úpravy dôchodkovej reformy: Komentátor SME Peter Javůrek píše:

„Vládny návrh zákona o starobnom sporení, ktorý má v týchto dňoch schvaľovať parlament, najprv vyzeral tak, že ministrami Kaníkom a Miklošom toľkokrát skloňované slovo „reforma" by v súvislosti s ním znelo ako žart... Dá sa dosť pochybovať o tom, že by samotní Kaník a Mikloš povzbudzovali svoje rodiny a priateľov odkladať si časť zo svojich už zdanených príjmov na penzijné úspory, keby mali byť výnosy z nich (teda hlavný motív sporenia) láskavým štátom ešte raz zdaňované...“

Žartom je autorova neznalosť systému odvodov u nás. Žiadne dvojité zdanenie v návrhu nebolo. Už len logicky to nesedí, veď penzijné odvody sú aj budú rátané z hrubých miezd, príjmy sa zdaňujú až po odrátaní odvodov. A podľa návrhu sa tie odvody len rozdelili na dva účty - priebežný a kapitalizačný pilier. Druhá vec je, že výnosy z prvého piliera by sa podľa pôvodného návrhu nedanili, z druhého áno. Lenže zrušenie zdanenia druhého piliera, ako si to želá Javůrek, je síce zrovnoprávnenie oboch pilierov, ale diskriminácia všetkých ostatných druhov sporenia – ako k tomu prídu banky, firmy atď., že výnosy z nich sa zdaňujú?

PS Inak celé to nové riešenie záležitosti okolo súkromných/verejných dôchodkových účtov nechápem. Podľa Tomáša Veleckého v SME vraj tú zmenu Mikloš berie bez problémov. Ale ako to je zrazu možné, a doteraz nebolo, mať aj dedenie aj neohroziť budúci deficit verejných financií?:

„Aj zmenený návrh penzijnej reformy počíta s centrálnym výberom dôchodkových úspor od ľudí. Odvody na dôchodkové sporenie bude vyberať Sociálna poisťovňa, nebudú však príjmami štátu, ale podľa pozmeňovacieho návrhu pôjdu na účet poisťovne vedený v Národnej banke Slovenska. Touto zmenou sa prostriedky kapitalizačného piliera vyčlenia z okruhu verejných financií a budú súkromným vlastníctvom, ktoré sa v prípade smrti sporiteľa stane súčasťou dedičstva.“

To je divná účtovná finta. Ale veď poisťovňa patrí pod verejné financie, nech už má svoje účty poskrývané kde len chce. Akože zrazu nebude patriť časť jej majetku do verejných financií? A prečo sa zrazu dá urobiť tá dedičnosť, keď je účet v NBS?

PPS Kristina Vulgan v priľahlom článku (dole) SME vysvetľuje, že tú cestu poslancov do Čile ohľadom dôchodkovej reformy predsa len financuje štát, nie Svetová banka, ako to napísal jej kolega Roman Krpelan na prvej strane SME minulý piatok.
gabriel // 3:22 PM


______________________

Tuesday, December 02, 2003:

Euro posilnilo voči doláru: O dopadoch na svetovú i slovenskú ekonomiku pripravila pekný materiál Jana Brondošová v SME.

SME o svojom majiteľovi: SME v správe TASR informuje o predaji klasifikovaných úverov štátnou agentúrou v tendri víťazovi, firme Majetkový Holding. Na konci čitatelia dostanú vysvetlenie, že

„Majetkový Holding patrí do investičnej skupiny Prvá slovenská investičná skupina (PSIS), a. s., ktorá sa zaoberá podnikaním.“

Namiesto skutočne podnetnej informácie, že istá akciová spoločnosť sa zaoberá podnikaním, mohol SME radšej uviesť, že PSIS (Peter Vajda) je 50% vlastníkom Petit Press, vydavateľa denníka SME, a že teda denník je pri informovaní o tejto záležitosti v konflikte záujmov.

Chýbajúca oprava: Včera si online čitatelia všimli faktickú chybu v komentári SME od Petra Schutza, ktorý napísal:

„Všetci experti sveta sa už uzniesli, že rovná daň je z čeľade stimulov najvyššou akosťou (naposledy komentár vo Washington Post „Slovensko, Hongkong Európy").“

Jednak nejde o prestížny The Washington Post, ale ďaleko menej významný The Washington Times (majiteľ: Reverend Moon). Menej prestížny je aj nadpis – v skutočnosti „Slovensko, Hongkong východnej Európy.“ No a navyše ide o externý komentár písaný pánom z konzervatívneho Heritage Foundation, čo vetu o všetkých expertoch sveta ani nepodporuje.
gabriel // 3:29 PM


______________________

Monday, December 01, 2003:

Ako sa dostať z neriešiteľnej situácie: Števo Rimaj napísal 24.10.2003 v Pravde článok pod nadpisom „Nemocnica v Hnúšti krachuje“(nie online):

„V neriešiteľnej finančnej situácii sa ocitla Nemocnica s poliklinikou v Hnúšti. Jej dlh sa zvyšuje každý mesiac o viac ako milión korún a od januára tohto roku narástol na 15 miliónov korún. Podľa primátora Hnuste Michala Bagačku sa ocitli v patovej situácii. Situácia je o to horšia, že v nemocnici podľa jeho slov už urobili všetky nevyhnutné úsporné opatrenia, no nepomohli. "Mesačné zadlžovanie sme síce znížili o 400- až 700-tisíc korún z 1,6 až 1,9 milióna na 1,2 milióna korún, viac dole však ísť nevieme," konštatuje Bagačka.“

Dnes Rimaj už píše v článku „
Nemocnicu v Hnúšti nezatvoria“:

„Nemocnicu v Hnúšti nezrušia a obyvateľom mesta aj okolitého regiónu bude slúžiť naďalej. K takému záveru vedú výsledky ekonomického auditu v nemocnici, ktorý sa skončil v týchto dňoch. Podľa neho bude toto zariadenie schopné do roka fungovať bez ďalšieho zadlžovania sa. "Oficiálne výsledky sme ešte nedostali, ale prvé prognózy sú optimistické. Nemocnicu bude možné udržať aj naďalej," povedal primátor Hnuste Michal Bagačka. Po opatreniach z tohto roku sa mesačné zadlžovanie zariadenia znížilo z 1,6 až 1,9 milióna korún na 1,2 milióna, ale po ďalších zmenách by už nemocnica nemala vykazovať stratu vôbec.“

Jedna vec sú reči toho primátora, ale novinársky problém je, že mu to niekto zhltol. Akáže „neriešiteľná finančná situácia“??

Rozdiely v metodikách nezamestnanosti: popisujú Roman Schönwiesner a Zuzana Horníková v TRENDE. Dosť nešťastne:

„Štatistiky ŠÚ aj NÚP sa prirodzene zhodujú v tom, že nezamestnanosť na Slovensku klesá. Podľa NÚP sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila v októbri na 13,75 percenta.
Pokračuje v poklese od začiatku tohto roka, odkedy z nej ubudli takmer štyri percentné body. Nezamestnaných v evidencii NÚP, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, bolo ku koncu minulého mesiaca 365-tisíc. Štatistický úrad naopak vykazuje vyššie čísla. V druhom štvrťroku udával takmer 450-tisíc nezamestnaných osôb a priemernú mieru nezamestnanosti 17 percent.“


Keďže nezamestnanosť je citlivá na sezónnosť, takéto porovnanie mi nijako nepomôže – treba porovnať čísla za rovnaké obdobie (napríklad za 2.kvartál tohto roka je to zhruba 14.9% vs 17%, čo je stále rozdiel, ale menší, ako sa to javí z článku).
gabriel // 3:27 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist