Slovak Press Watch

Saturday, December 20, 2003:

Keď pre novinára nie je nič dosť pesimistické: Vlado Gábor z Pravdy je ďalším novinárom, čo ohýba čísla prieskumu podľa svojej chuti:

„Slováci sa obávajú prichádzajúceho roka. Takmer polovica obyvateľov štátu očakáva, že Slovensko bude na tom horšie ako v tomto roku. O nič optimistickejšie však nevidia ani svoje vyhliadky v osobnom živote. Viac ako tretina ľudí si myslí, že nastávajúci rok bude pre nich ešte horší. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade.“

Už len to „o nič optimistickejšie“ je dosť vtipný záver pri porovnávaní takmer polovice a viac ako tretiny. Po druhé, ak takmer polovica čaká horšie časy pre Slovensko, ako sa z toho dá usúdiť – ako tvrdí prvá veta – že Slováci ako celok sa obávajú roka 2004?? Veď logicky viac ako polovica vidí 2004 ako rok lepší alebo rovnaký ako 2003, prípadne nevie. V prípade osobného života je to ešte výraznejšie.

Klamal Rumsfeld?: Peter Morvay zo SME zo správy ČTK píše (v podobnom duchu aj Miloslav Surgoš v Pravde):

„Dnešný americký minister obrany Donald Rumsfeld v roku 1984 pri návšteve Bagdadu uisťoval iracký režim Saddáma Husajna, že ak USA odsudzujú používanie chemických zbraní, to ešte neznamená, že sa zhoršia vzťahy medzi oboma krajinami. Informoval o tom včerajší denník The Washington Post...
Keď sa nedávno Rumsfelda novinári spýtali na jeho minulé návštevy v Bagdade, vyhlásil, že počas nich Saddáma varoval pred použitím chemických zbraní. To podľa zverejnených dokumentov nie je pravda.“


Je to trochu inak – stačí si prečítať ten článok v The Post. Dokumenty ani The Post neukazujú, čo Rumsfeld skutočne povedal, len čo mal odkázať – hoci podľa článku pravdepodobnosť nesplnenia príkazov Rumsfeldovho nadriadeného by bola veľmi nezvyčajná. Články v SME i Pravde ani len nedávajú možnosť Rumsfeldovi vyjadriť sa, na rozdiel od pôvodného článku.

Superzaujatý článok dňa: napísal Michal Piško v SME:

„Zamestnanci i rodičia takmer 900 detí zo Základných škôl na Východnej a Študentskej ulici v Trenčíne sú pobúrení. Vo štvrtok o zrušení týchto škôl za dramatických okolností rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva. Populistické vyhlásenia niektorých poslancov sa striedali s apelmi učiteľov a rodičov proti rušeniu škôl... Výsledky hlasovania sprevádzali zúfalé výkriky učiteľov. „Fuj! Hanba vám! Kšeftári!" ozývalo sa sálou... Mestskí poslanci svojím rozhodnutím ignorovali petície oboch škôl, len na Východnej ju za deň podpísalo takmer tristo rodičov. Na zrušenie tejto školy doplatí najväčšie trenčianske sídlisko Juh...“

Jedna strana je populistická, druhá zúfalá, toľko ľudí na to doplatí... Do tých budov sa majú nasťahovať iné dve školy. To bude asi tá strana, ktorú poslanci potešili. O nich ani slovo. Jedna poslankyňa hovorí aj o ekonomických dôvodoch. Prečo sa na to nespýtať podrobnejšie? Možno na zmene získa aj mestský rozpočet. S chladnou hlavou to mohol byť aj zaujímavý článok.

Británia už má euro!!!!: myslí si Peter Schutz v komentári SME:

„...aj najbohatšie štáty únie prechádzajú krízou, niektoré porušujú Pakt stability (už aj Británia oznámila prekročenie na budúci rok) a pokusy o reformy narážajú na odpor.“

Pakt stability platí len pre členov eurozóny.
gabriel // 6:04 PM


______________________

Friday, December 19, 2003:

Slovenský braindrain: Vladimír Jancura z Pravdy popisuje štúdiu akademikov zo SAV v článku „Čoraz viac vzdelaných ľudí mizne do zahraničia“:

„Ročne odchádza zo Slovenska za prácou do zahraničia až 10-tisíc vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Odborný odhad hovorí síce o 7 500, je to však minimálna hranica.
...Výskumníci zo Slovenskej akadémie vied sa k približným údajom dopracovali nepriamo, pomocou analýzy pravidelného súpisu pracovných síl. Podľa neho bolo na Slovensku v roku 1994 takmer 280-tisíc ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Vlani ich však bolo len o 3-tisíc viac. Tento nepatrný rozdiel je o to zarážajúcejší, že v rokoch 1994 - 2002 opustilo brány slovenských vysokých škôl vyše 176-tisíc absolventov denného štúdia i štúdia popri zamestnaní.
Výskumníci odrátali tých vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí odišli do dôchodku, na materskú dovolenku alebo sa stali nezamestnanými. Stále im však vychádzalo približne 135-tisíc odborníkov, ktorí za osem rokov kdesi "zmizli".“


To, že novinár na čitateľov tie odhadované čísla len tak nehádže, ale snaží sa vysvetliť, ako sa k nim dá dospieť, je výborné. Akurát že to aj tak nesedí. Ak teda chýba 135 tisíc za osem rokov, to je priemerne 16.900 zmiznutých ročne. Ako sme teda dospeli k tým 10 či 7,5 tisíc z úvodu článku??

Mimochodom, to tvrdenie z titulku, že čoraz viac ľudí mizne, nie je v článku už vôbec ničím podpreté. Zase si niekto pletie stav a trend.

Plytvanie na ministerstve obrany?: Tvrdia to zistenia NKÚ za roky 2001-02. Vladimír Jancura z Pravdy priestor na reakciu ministerstvu nedáva, a aj titulok spravodajského článku si názor NKÚ z neznámych dôvodov osvojuje („Na obrane sa plytvalo miliónmi“), ako keby NKÚ musel mať vždy pravdu. SME a ich reportér Roman Pataj to urobili príkladne („NKÚ:Obrana zle hospodárila“).

Koľko budeme voliť europoslancov?: V európskom parlamente máme 14 miest, nie 13, ako o tom píše Peter Schutz v komentári SME. Včera o tom písal aj Roman Krpelan v SME.
gabriel // 4:56 PM


______________________

Thursday, December 18, 2003:

Nové čísla o EÚ: Martin Hanus z Domina fórum už tradične prispôsobuje štatistiky v prospech svojej anti-EÚ pozície (naposledy 22.augusta). Tento týždeň to robí opäť pri informovaní ($) o výsledkoch najnovšieho Eurobarometra (pdf dokument):

„...v členských štátoch v poslednom čase zreteľne vzrástol počet obyvateľov, ktorí pokladajú členstvo v EÚ za „zlú vec“. Vo Veľkej Británii počet odporcov členstva dokonca prevýšil počet prívržencov. Klesajúci trend podpory pre EÚ potvrdzuje aj postoj obyvateľov eurozóny k euru. Až tretina z nich je proti európskej mene, hoci zástancov je ešte vždy podstatne viac (67 percent).“

Prvá veta sedí. No v Británii je podľa prieskumu ten pomer 28% za členstvo, 29% proti. To nie je prevýšenie, ale rovnaký výsledok v rámci štatistickej chyby. A proti euru nie je „až tretina“ ľudí eurozóny, ale 28%, teda niečo viac ako štvrtina.

Dlhy Slobodného fóra: Svoj komentár pre Domino fórum Peter Schutz uzatvára nelogicky ($) :

„Šimkova skupinka bez programu, farby, chuti i vône by paradoxne mohla scivilizovať mizerný dojem z doterajšieho vládnutia. Je to napokon verejnosti dlžná – zatiaľ stála daňových poplatníkov 400 miliónov slovenských korún.“

Vôbec ale nie je jasné apriori, že by Šimkovci boli niečo verejnosti dlžní, a ešte menej je pravdepodobné, že práve tú sumu (tých 400 miliónov sa myslí to navýšenie deficitu verejných financií parlamentom oproti návrhu vlády). Tie milióny predsa pôjdu na nákup služieb a tovaru, ktoré si možno verejnosť cení aj na viac ako 400mil. Možno na menej, ale žeby na nula korún?? Dosť ťažko.

Čože to chcú ľudia?:Ľudia sú sklamaní, ale nechcú voľby,“ píše Pravda. Z článku ale vyplýva, že predčasné voľby chce z rôznych dôvodov 49% ľudí, nechce 40%. Ako sa z toho dá vyvodiť, že ľudia nechcú voľby, teda neviem.
gabriel // 3:30 PM


______________________

Wednesday, December 17, 2003:

Limity pre investovanie penzijných fondov: Patricia Ďurišková z Pravdy vysvetľuje, že

„Zákon... určuje, že polovicu prostriedkov musia investovať na Slovensku. Podľa ekonómov tu nie sú vytvorené podmienky na zhodnocovanie. Pripúšťa to aj Kaník, ktorý túto hranicu navrhol. "Hranica by nemala byť," myslí si Ľubica Navrátilová. "Mrzí ma, že neprešiel návrh, aby sa to znížilo na 40 percent," hovorí Kaník.“

Podľa Tomáša Veleckého zo SME však jeden pozmeňovací návrh prešiel (hoci tých 40% je inak definovaných):

„Zákon penzijným fondom okrem iného prikazuje, akú časť ich portfólia budú musieť tvoriť domáce cenné papiere vo vzťahu k zahraničným. Podľa schváleného pozmeňovacieho návrhu budú musieť domáce cenné papiere tvoriť najmenej 40 percent toho, čo budú tvoriť zahraničné cenné papiere.“

Tak teda ako?

Reportáže o ekonomike: Pred pár dňami The Washington Post uverejnil veľmi pekný profil/reportáž o istej Američanke, ktorá si po dlhom čase našla prácu ako upratovačka („Sparkle Department“...). Článok sa snaží dokumentovať opätovné oživovanie americkej ekonomiky, ktoré je však sprevádzané len miernym nárastom zamestnanosti. Zároveň pekne ilustruje zmenu v charaktere i trvalosti pracovných ponúk za posledné desaťročia. Veľmi dobre sa to číta, a pritom sú do článku o pohľade „zdola“ zakomponované aj viaceré „suché“ štatistiky. U nás sa novinári v podstate venujú len tým štatistikám, ktoré okomentujú starí známi experti, či nejaký politik. Ešte tí snaživejší hľadajú znaky ekonomického vývoja v regiónoch, ale aj tam to skončí na úradoch štátnych či samosprávnych.

Akurát mnohé reformy majú kľúčové tzv. dynamické efekty, zmena v motivácii a konaní ľudí, čo znamená, že akékoľvek štatistiky a odhady sú veľmi problematické (klesá tá nezamestnanosť naozaj či umelo??). Stačí si zobrať zmeny v sociálnom systéme, daňovú reformu, penzie. Preto zistiť to zmýšľanie a konanie ľudí môže byť veľmi prínosné. Článok v The Post je krásnym príkladom toho, že to ide – hoci možno treba presvedčiť aj editorov, že sa do toho oplatí trochu investovať.

PS SME sa dnes venuje tej rezerve vlády, čo je fajn, hoci v teoretickej rovine je tam výrok proti výroku, a ja neviem, komu a prečo viac veriť, novinár mi nepomáha rozlíšiť dobré argumenty od zlých.
gabriel // 4:10 PM


______________________

Tuesday, December 16, 2003:

Basic math watch: Igor Stupňan zo SME sa v druhej vete hlavného článku dňa snaží správne vydeliť dve čísla. Neúspešne:

„Za mesiac vyzbierali odborári vyše 440-tisíc podpisov za referendum o predčasných voľbách. Včera s akciou skončili, pretože podpisov majú o tretinu viac ako podľa zákona potrebujú.“

Potrebujú 350 tisíc. 442/350=1.263, teda majú o štvrtinu viac, nie tretinu.

Čo vedia lekári o tohtoročnej chrípke: Katarína Dzurillová z Pravdy píše:

„Lekárom sa podarilo prvýkrát izolovať vírus chrípky typu A. "Skutočne sme dokázali, že vírus u dvoch pacientov je typu A. Bližšie určenie však ešte nemáme," povedala Hana Blaškovičová zo Štátneho zdravotného ústavu. Preto sa nedá ešte s presnosťou určiť, či ide o vírus, proti ktorému sa tento rok očkuje... Tohtoročná očkovacia vakcína síce obsahuje aj látku proti chrípke typu A, ale vírus nie je bližšie určený. Až potom budú môcť odborníci potvrdiť, či ide o zhodný typ.“

Teda z pohľadu liečenia/očkovania lekári ten správny typ nepoznajú. Aký titulok článku zvolil editor? „Lekári už vedia, aký typ chrípky bude tento rok.“

Kontrola eurofondov: je čoraz väčšia téma, hoci novinári sa jej podľa mňa venujú minimálne. Katarína Začková a Rado Baťo z TRENDU ukazujú, ako sa dá nájsť kopa zaujímavých informácií a problémov s eurofondami.
gabriel // 3:31 PM


______________________

Monday, December 15, 2003:

Kinčešova vila: Tomáš Szmrecsányi zo SME píše, ako bývalý šéf SPP Kinčeš odkúpil od SPP jej podnikovú chatu:

„Rodinný dom ... si odkúpil Kinčeš podľa hovorkyne SPP Dany Kršákovej po podpísaní kúpnej zmluvy v júni 2002. Za koľko, denníku SME odmietla prezradiť. Podľa nej bola predajná cena vyššia ako jej zostatková účtovná hodnota.
Zostatková účtovná hodnota býva spravidla nižšia ako trhová cena. Patrícia Kubicová SME povedala, že „rodinné domy vo vlastníctve SPP majú rádovo niekoľko miliónov". V čase, keď v podnikovom dome býval Kinčeš ako generálny riaditeľ, ho dal plynárenský podnik zrekonštruovať.
Kršáková tvrdí, že rekonštrukcia sa uskutočnila z vlastných finančných zdrojov Kinčešových, dokumenty sme k tomu nedostali. V tom čase nebol dom v Kinčešovom vlastníctve.“


Ťažko povedať, o čom je tento celý článok. Cena predaja je tu rozhodujúca, ale ju nevieme. Kto do rekonštrukcie pred predajom investoval je celkom nepodstatné, keďže nevieme predajnú cenu. Skôr by ma zaujímalo, ako SPP tú chatu predával, v nejakej súťaži alebo priamo Kinčešovi. To sa už z článku nedozvieme. No a ktože to len je tá Patrícia K. - novinár si to nechal pre seba.

O koľko vyhrala Moravcová: Rastislav Hríbik v SME na prvej strane píše, že Moravcová „súperky predbehla o vyše sekundy“ v športovej sekcii bol jej čas „takmer o sekundu lepším.“ B je správne.

Odchytený Saddám: Pravda veľmi dobrý materiál, grafika i fotky, rozhovory so zástupcom našich ženistov i o dopade na Irak či USA a ich voľby (online to tak dobre nevyzerá).

Publikácia Slovak Press Watch: INEKO vydalo publikáciu vybraných prípadov problémov v slovenskej žurnalistike, ktoré boli popísané na tejto stránke od augusta 2002. Jedna verzia je slovenská, jedna anglická. Ak máte záujem, prosím napíšte mi aj s krátkym vysvetlením svojho záujmu (a s poštovou adresou), keďže počet voľných kusov je obmedzený. Brožúra je bezplatná.
gabriel // 3:25 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist