Slovak Press Watch

Saturday, January 17, 2004:

Sociálne byty pre Rómov: sa majú stavať z fondov EÚ v Klenovci na juhu Slovenska, píše Števo Rimaj v Pravde. V článku hovorí len starosta obce. A kde je reakcia niekoho z tej skupiny Rómov, čo sa má sťahovať, podľa starostu do lepšieho?

2004 Campaign watch: Pokrývanie amerických prezidentských volieb bude sledovať nová stránka, The Campaign Desk, zriadená časopisom o novinárčine The Columbia Journalism Review a jej vydavateľom Columbia University. Už je tam pár vecí, vrátane podpásovej tvorby ABC News o Deanovi. Dobrá pomôcka pre novinárov zo zahraničného spravodajstva.
gabriel // 5:57 PM


______________________

Friday, January 16, 2004:

Predajná recenzia: Mária Jenčíková píše v Pravde recenziu na knihu od vydavateľstiev Perex a Belimex. Recenzia je pozitívna. Čitateľ ani náhodou nedostane vysvetlenie, že Perex je aj vydavateľom denníka Pravda, a že teda uverejnenie tej recenzie je neodpustiteľným konfliktom záujmov (s odstupom hodnotiť knihu vs predať jej čo najviac). Bravó.

Čo môže Hyundai priniesť Slovensku: Novinári stále hovoria o 3 tisíckach priamych džobov vo fabrike, spolu s dodávateľskými aj 7 tisíc. Fajn, ale to je len polovica príbehu. Vláda totiž Hyundaiu dá dotácie či výhody za miliardy korún (pri PSA to bolo okolo 7 mld)– ktoré by tiež vytvorili množstvo pracovných miest. Či je celkový výsledok plusový či mínusový stojí za analýzu. V každom prípade by novinári nemali vládu tlačiť, aby tu Hyundai prilákala za každú cenu (rovnako ako u iných zahraničných investorov). A nikdy nepísať o vzniku pracovných miest bez kvalifikácie ich ceny.

PS Peter Schutz mal o tom v SME už dávnejšie komentár, škoda, že si ho kolegovia nezobrali k srdcu.

PPS K téme Hyundai má pekný rozhovor Juraj Kantorík v Pravde – so slovenským manažérom pracujúcim v Kórei sa rozpráva o tamojšej firemnej kultúre.

Ako a kedy prijať euro?: Xénia Makarová z Pravdy napísala dosť chaotický článok:

„Slovensko by malo prejsť na euro hneď v prvej vlne rozširovania menovej únie. Pozornosť zahraničných firiem však bude lákať aj vtedy, ak by so vstupom meškalo. Môže im totiž ponúknuť lacnejšiu pracovnú silu. "Prijatie spoločnej európskej meny zníži u nových členov riziko, ktoré predstavujú pohyby kurzov národnej meny. Slovenská republika sa potom pre zahraničné firmy stane atraktívnejšou ako Maďarsko či Poľsko. V porovnaní s nimi môže totiž cudzím investorom ponúknuť lacnejších zamestnancov," tvrdí Massimo Baldi, šéf oddelenia rozvíjajúcich sa trhov v talianskej banke Caboto.“

Citát podporuje presný opak tvrdenia autorky hneď pred ním, že neskorší vstup do eurozóny by znamenal lacnejších pracovníkov. Ďalej píše:

„Prijatiu jednotnej európskej meny predchádza splnenie tzv. maastrichtských kritérií. Podľa odborníkov bude zrejme najproblematickejšia podmienka, aby rozdiel medzi príjmami a výdavkami štátneho rozpočtu nepresahoval tri percentá. "Tu je dôležité rozhodnutie vlády, ako sa k splneniu tejto podmienky postaví. Zníženie dlhu na takú úroveň bude zrejme dosť bolestivé," tvrdí [Baldiho kolega] Namor.“

Tri percentá (verejných financií, nie štátneho rozpočtu) je ozaj to kritérium, ale čoho?? HDP (neskôr to má Makarová správne). Citát ale zase hovorí niečo iné – o dlhu, čo je tiež podmienka, popri deficite. Deficit a dlh si autorka pletie do konca článku:

„Podľa ministra financií Ivana Mikloša by schodok verejných financií tento rok nemal presiahnuť 3,9 percenta celkového dosiahnutého produktu. Už od roku 2005 by výška rozpočtového dlhu mala približovať k trom percentám. S udržaním predpísaného dlhu majú v súčasnosti problémy aj krajiny, ktoré jeho výšku schvaľovali.“
gabriel // 4:11 PM


______________________

Thursday, January 15, 2004:

Napriek či kvôli?: Začiatok komentáru Ivana Štulajtera v SME znie:

„Napriek tomu, že dve najsilnejšie ekonomiky eurozóny - Nemecko a Francúzsko - prekračujú záväzné limity rozpočtového schodku, euro sa za posledný rok zhodnotilo oproti doláru o dvadsať percent. Hoci na rýchlosť, akou k tomu dochádza, existujú kritické názory, zdá sa, že nemecká a francúzska fiškálna nedisciplinovanosť neznamenajú pre Európsku centrálnu banku vážny problém.“

Autor zrejme nepostrehol, že USA sú fiškálne ešte „nedisciplinovanejšie“ (OECD odhaduje takmer 5% deficit za minulý rok) ako Nemci či Francúzi (okolo štyroch percent). Ale aj keby tomu tak nebolo, vôbec neexistuje jasný vzťah väčší deficit-slabšia mena (záleží od roly deficitu pri podpore ekonomiky versus udržateľnosť verejných financií).

Podobne František Šebej v Domine od týždenníka The Economist preberá tvrdenie ($):

„Líbyjská pracovná sila rastie podľa údajov The Economist ročne o 4 percentá a nezamestnanosť dosahuje, napriek neuveriteľnému množstvu štátnych zamestnancov, až 25 percent.“

No ja by som povedal, že je to skôr kvôli tej veľkej byrokracii, nie napriek. Inak Šebej sa v preberaní dopúšťa zbytočného faulu: The Economist píše jednoducho o „government overstaffing,“, Šebej to prekladá ako „neuveriteľné množstvo štátnych zamestnancov“...

Odchod Kellyho z USA Today: V utorok publikoval najväčší americký denník USA Today príbeh svojho 7-mesačného vyšetrovania svojho hviezdneho novinára Jacka Kellyho, obvineného zo zveličovania a čiastočného vymýšľania si svojich článkov. Nič také sa doteraz nepotvrdilo, ale počas vnútorného vyšetrovania a overovania pôvodných zdrojov Kelly argumentoval falošným zdrojom svojich informácií, na čo mu prišli. Kelly bol nútený odstúpiť. Zaujímavé čítanie.

Technológiami k lepšiemu životnému prostrediu: Michael Novak v Domine uvádza príklad takéhoto vývoja ($) z minulého storočia – prechod od koní k autám ako prostriedku dopravy:

„...Ale kone boli aj problémom: priemerný kôň spotreboval 18 kg stravy za deň, čo je 5 ton za rok. Na vypestovanie tejto stravy bolo potrebné 25 percent všetkej poľnohospodárskej pôdy v Amerike, čo je 93 miliónov akrov. A každý kôň vyprodukoval 5,5 tony trusu a vyše 1300 litrov moču za rok, čo malo zvlášť toxické následky opäť v prepchatých mestských oblastiach. Zmena technológie od koňa k automobilu bola teda veľkým požehnaním z hľadiska zdravia a čistoty a ušetrila viac ako 90 miliónov akrov dobrej pôdy pre iné produkčné účely.“

Nechcem sa v tom príliš hrabať, však áno, ale strava za 5 ton a trus za 5,5 tony sa mi zdajú trochu čudné (Eugen Jurzyca sa mi snaží vysvetliť, že kvôli tomu sa hovorí "drie ako kôň"). Možno je to aj tým, že 18 kíl denne dáva 6,6 tony, nie 5 ton stravy. Inak Novakov príklad je argumentačne slabý, keď sa ani slovom nezmieni o environmentálnych nákladoch áut, podobne ako o výkonoch oboch možností – ťažko potom robiť akékoľvek závery.
gabriel // 4:43 PM


______________________

Wednesday, January 14, 2004:

Tlačová správa Zajaca v SME: Barbora Tancerová napísala správu (pravdepodobne) z tlačovky ministra zdravotníctva Zajaca o hodnotení svojej práce za minulý rok. Jediným rečníkom v článku je Zajac (plných 240 slov citátov!!). Chýbajú akékoľvek reakcie či protihodnotenia opozície, lekárov či mimovládnych expertov. To som už teda dávno v mienkotvorných novinách nevidel.

PS Na druhej strane Patricia Ďurišková z Pravdy v článku o zrušení platenia odvodov za študentov štátom nedáva ministerstvu práce ako navrhovateľovi zmeny žiadne slovo, takže článku celkom chýba debata o zmysle tohto kroku. Pritom je to celkom zaujímavá vec – výška solidarity s vysokoškolákmi. Veď ich investícia do školy vynáša im samým, ako aj spoločnosti. Na pomere tých dvoch prínosov sa dá diskutovať, koľko študentom prispievať. A ďalšia otázka je keď prispievať, tak ako – v desiatkach príspevkov (strava, internáty, doprava, kultúra, odvody, školné atď, či v jednej sume, štipendiu či pôžičke).

Oprava: Ivan Štulajter nie je novým komentátorom v SME ako som včera odhadol, ale editorom/redaktorom ekonomickej časti. Vysvetlenie som dostal zo SME. Sorry.

gabriel // 3:41 PM


______________________

Tuesday, January 13, 2004:

Zdvihnú lekári ceny za poplatky?: Barbora Tancerová zo SME píše o tejto možnosti ako reálnej. Dôvod?

Mnohé ambulancie lekárov majú od 1. januára vyššie nájomné a zvýšenie poplatkov za potvrdenie je jednou z možností, ako sa s tým vyrovnať.
Ministerstvo zdravotníctva umožnilo majiteľom budov, v ktorých majú lekári ambulancie, zvýšiť nájomné na 1500 korún za meter štvorcový mesačne. Ešte vlani do októbra lekári platili najviac 250 korún.“


To nájomné bude snáď ročne, nie mesačne.

„„...Prezident Asociácie [súkromných lekárov] Ladislav Pásztor upozorňuje, že šance ambulantných lekárov zvýšiť si príjmy nie sú takmer žiadne, okrem zvýšenia poplatkov za potvrdenia. „Máme informácie, že poisťovne si u nás neobjednajú zvýšený objem výkonov, teda nedostaneme viac zaplatené," hovorí.“

A kde sú reakcie poisťovní? Na hlavný článok dňa, ktorý navyše skúma budúci vývoj, je tu dosť málo informácií. Ani jeden konkrétny príklad zvýšenia najomného nakoniec v článku nie je.

Basic math watch:Na podanie prihlášok na VŠMU zostávajú už len štyri dni,“ hlási titulok SME. Článok TASR informuje:

„Záujemcovia o štúdium herectva, divadelnej réžie či bábkoherectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave majú na podanie prihlášky už len štyri dni - do 15. januára.“

Dnes je 13.1.2003

PS Mirka Kernová zo SME v článku (online celkom dole) o dostavbe nového divadla píše, že

„ekonomickí ministri prijali ako najoptimálnejší variant vytvorenie.. „

Optimálna možnosť je len jedna, lepšie sa už nedá.

Čo o povinnom zálohovaní PET fliaš hovorí obchod: Tereza Copláková zo SME opisuje svoje zistenia:

Proti sú zástupcovia obchodu. „Sme jednoznačne proti zálohovaniu PET fliaš," vyhlásil predseda COOP Jednoty Adrián Ďurček.

V tabuľke k článku sú ďalšie vyjadrenia:

Carrefour, hovorkyňa Jana Havlíčková: „Proti zálohovaniu ako celku nie sme, závisí však od toho, ako sa budú vyúčtovávať zálohy."
Billa, vedúci predaja Pavol Moravčík: „Náš postoj je pozitívny, problém to nebude ani po technickej stránke.
"

Takže ako je to s postojom obchodu? Na článok ma upozornil kolega Andrej Salner.

Novým komentátorom SME: je, zdá sa, Ivan Štulajter. Bolo by však od SME pekné, keby ho predstavil čitateľom, jeho doterajšiu prácu či plány pre svoje komentáre. Tak ako to robí napríklad americká tlač, alebo ako to urobila Pravda so svojím novým človekom v Bruseli minulý štvrtok (už nie online). Jednoduchá vec k budovaniu dôvery čitateľov.
gabriel // 4:34 PM


______________________

Monday, January 12, 2004:

Eurokomisárky: Roman Krpelan zo SME píše:

„Okrem Slovenska prakticky všetky štáty vyberajú kandidátov z vysokých štátnych úradníkov, súčasných alebo bývalých ministrov alebo premiérov. Zatiaľ sa rozhodli len Litva, ktorá nominovala svoju ministerku financií Daliu Grybauskaite, a Lotyšsko, ktoré navrhuje ministerku zahraničných vecí Sandru Kalniete. Prodi má radosť, lebo chcel mať v komisii z nových kandidátov najmenej tri ženy. V hre sú ešte poľská ministerka pre európske záležitosti Danuta Hubner a bývalá estónska predsedníčka vlády Siim Kallas.“

Kallas veru v hre je, akurát že to nie je žena, ale muž.

Respekt o publikácii Slovak Press Watch: Tomáš Němeček, šéfredaktor českého týždenníka Respekt, pochválil v predposlednom čísle aj publikáciu Slovak Press Watch. Ďakujeme.

Pisateľ vtipov pre prejavy Clintona: napísal o svojej bývalej práci zaujímavý článok vo Washington Monthly. Funguje niečo také u nás? Celkom dobrá téma na článok.
gabriel // 3:23 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist