Slovak Press Watch

Saturday, January 31, 2004:

Predaj stredoslovenských elektrární:Elektrárne predala vláda nevýhodne,“ znie hlavný titulok Pravdy. Nevýhodnosť nie je vôbec ničím podporená (rovnaký problém má komentár autora článku Martina Kováčika). To že vláda platí investorovi s najvyššou ponukou za poradenstvo nemá nič s nevýhodnosťou, pokiaľ nevieme porovnať, aké zmluvy by mali ostatní uchádzači o elektrárne.

Kedy sa Schuster rozhodol kandidovať?: Pravda obviňuje Schustera z klamstva (podobne SME):

„Podľa informácií Pravdy Schuster podpísal svoju kandidatúru petičnému výboru 16. januára. Verejnosti pritom tvrdil, že ešte nie je rozhodnutý. Kandidatúru oznámil až včera.“

A kdeže je novinárska otázka Schusterovi na nezrovnalosť tých dvoch informácií? Zase nefér postup.

Útok na Němečka: V rozhovore so šéfredaktorom Respektu SME píše:

„V sobotu 17. januára štyria neznámi útočníci na jednom z pražských sídlisk brutálne zbili šéfredaktora týždenníka Respekt TOMÁŠA NĚMEČKA, keď sa vracal z nákupu.“

No, podľa vyjadrenia Respektu tých útočníkov bolo o polovicu menej.

Čo s obezitou: Jaroslav Daniška v Domine fórum píše ($):

„Britský týždenník The Economist nedávno uverejnil ako hlavný komentár názor, že nový problém západných spoločností sa volá obezita. Boli časy, keď „bohatí boli tuční, chudobní chudí a problémom správne uvažujúcich ľudí bolo, ako nakŕmiť hladných. Teraz vo väčšine sveta platí, že bohatí sú chudí, chudobní tuční a správne rozmýšľajúci ľudia sa obávajú obezity,“ píše The Economist. Malthusa by asi porazilo.
Nebol by to však The Economist, keby neukázal svoju ľavú stránku: je čas, aby na trh s jedlom vstúpil štát. Ako? No predsa daňami. A nie je na tom vraj nič radikálne. Veď ak môže štát špeciálnym zdanením trestať spotrebu cigariet a alkoholu, prečo by nemohol aj spotrebu zemiakových lupienkov, kokakoly či hamburgerov? Stačí predsa stanoviť kalorickú hodnotu, obsah cukru alebo niečo podobné. Otázka, či prejedanie i pôst, priberanie i chudnutie nie je náhodou naša súkromná vec, sa nepreberá. Ale mala by sa, lebo je koreňom veci.“


Koreňom veci zvanej diskusia je aj pozorne si vypočuť druhú stranu a neskresľovať jej názory. The Economist (nie bezplatne online) totiž v tom komentári z 13.decembra napísal aj toto:

„...There is a bad reason for [governments] doing something [against obesity], and a couple of good ones. The bad reason is that governments should help citizens look after themselves...
A better argument for intervention is that dietary habits are established early in childhood...A second plausible argument for intervention is that thin people subsidise fat people through health care...That should not be a problem in insurance-financed healthcare systems, such as America’s...
That leaves the question of what should happen in state-financed health system. Why not tax fattening food...? That might discourage consumption of unhealthy food and recoup some of the costs of obesity.
It might; but it would also constitute too great an intrusion on liberty for the gain in equity and efficiency it might (or might not) represent. Society has a legitimate interest in fat, because fat and thin people bvoth pay for it. But it also has a legitimate interest in not having the government stick its nose too far into the private sphere. If people want to east their way to grossness and an early grave, let them.“


Novinári proti NYT: Peter Landesman napísal pred týždňom pre The New York Times Magazine veľký investigatívny článok o „snáď desiatkach tisícov sexuálnych otrokýň“ (či otrokov) pracujúcich v USA, prepašovaných hlavne cez Mexiko (okrem iného aj z východnej Európy). Landesman na článku robil štyri mesiace a pochodil viacero krajín.

Článok má však podľa viacerých vážne chyby, hlavne to zveličovanie o počte bez dôkazov. Do Landesmana sa pustil blogger Daniel Radosh, redaktor online periodika Slate, ale aj novinári z LA Times či Nation (až tak, že Landesman vybuchol a začal hroziť súdom). Landesmanov editor na kritiku verejne odpovedal.

To len ako ukážka, že kritizovať prácu kolegov novinárov (myslím verejne...) nie je nič nenormálne, ako sa to javí na Slovensku (linky na Landesmanov článok i ostatnú kritiku sú tu, podľa mňa najlepšia kritika je v článku Jacka Shafera z pondelka Jan 26th).
gabriel // 6:11 PM


______________________

Friday, January 30, 2004:

Diskusia na SPW: Na naliehanie viacerých zriaďujem diskusiu aj na tejto stránke. Linka bude vždy dole na konci príspevkov za daný deň. Pri písaní sa dajú využiť aj smajlíkovia, stačí kliknúť na ? nad boxom pre comment. Za reakcie vopred ďakujem.
gabriel // 7:26 PM


______________________

Vysoké tajnosti: Gabriela Kaliská z Pravdy píše:

„Vláda schválila vysoké platy šéfom nových úradov, ich výšku však tají. Odvoláva sa na zákon o ochrane osobných údajov. Verejnosť teda nevie, koľko mesačne dostanú prednostovia nových ôsmich krajských a 41 obvodných úradov životného prostredia, aj riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Nedozvie sa to ani pri ďalších 174 prednostoch...“

Tak sú teda tajné, alebo sú vysoké?

Komentár týždňa: Jozef Sedlák z Pravdy volá po návrate k motykám a pluhom...:

„...Pôda však nie je hocijaký tovar. Je to unikátny prírodný výtvor. Pokolenia našich predkov sa o ňu starali a odkladali po grajciaroch, zlatkách a dolároch na jej prikúpenie. Dnes vnuci s ľahkým srdcom rozpredávajú starorodičovské dedičstvo. Taká je odvrátená strana ranej slovenskej trhovej spoločnosti. Nečudo, že sa u nás vo veľkom na zelenej lúke stavajú hypermarkety, priemyselné parky a nové ulice rodinných domov. Buduje sa tam, kde by sa nemalo. Zdá sa, že sa opäť na vlastných chybách učíme, ako správne narábať s bohatstvom, ktoré má inde vysokú cenu...“

Kábeloperátori na rane: V rámci témy o uvoľnení regulácie cien káblových televízií SME uvádza správu TASR o firme Trnavatel, na ktorú sa sťažujú zákazníci aj mesto Trnava. Aby sa náhodou článok neskomplikoval, Trnavatel žiadny priestor na vyjadrenie nedostáva. K téme je aj maličký článok Mikuláša Jesenského o páre mladých Košičanov, pre ktorých je vraj káblovka zbytočným luxusom, keďže televízor pozerajú len max dve hodiny denne. Nepochopil som vôbec, o čom ten príklad má byť. Keď už sa hovorí o zvyšovaní cien kábloviek, možno by sme mohli zistiť, či sa zákazníci odhlasujú, alebo naopak aj napriek tomu ich pribúda. Ale žiadne čísla v článkoch nie sú, takže neviem o akom trende ten príbeh vypovedá. No a nakoniec tie ceny za Košice sú celkom inak uvádzané v priľahlom boxe a inak v článku Richarda Filipka.

Výhodný nákup: V porovnávacom prehľade cien vybraných produktov (nie online) v SME je už dlhší čas chyba – každý týždeň sa pod cenami uvádza priemerná cena nákupu a jej zmena oproti predchádzajúcemu týždňu, nie mesiacu. A dnes je tam aj chyba, ceny sa zvýšili o 1,8% a nie klesli o 1,8%.
gabriel // 4:04 PM


______________________

Thursday, January 29, 2004:

O nich bez nich:Kvôli vláde zamrzli pôžičky na bývanie,“ hlása v hlavnom článku Pravda. Článok Jany Morháčovej však nikomu z vlády nedáva priestor vysvetliť meškanie, možno je na to celkom dobrý dôvod. A možno nie, a vieme viac v čom je vlastne problém a kto je zaň zodpovedný. Podobne Monika Žemlová zo SME vyťahuje na Ruska vážne obvinenie z nelegálnej činnosti

„Podľa neoficiálnych informácií Pavol Rusko ponúkal miesto šéfa NBÚ viacerým ľuďom z NBÚ, ak schvália previerky personálnej bezpečnosti obchodným radcom, ktorých navrhuje ministerstvo hospodárstva.“

ale ani sa len nespýta na Ruskovu reakciu.

No a Barbora Tancerová v SME dáva priestor primárovi jednej kliniky v Brne, ktorý sa chváli, ako sú u neho slovenské pacientky spokojné. V článku nie je jediná reakcia pacientky, ktorá by tie reči mohla aj potvrdiť. Tiež nerozumiem Tancerovej začiatok článku:

„V priemere 100 žien zo Slovenska vlani rodilo na pôrodníckej klinike v Brne...“

Ako v priemere, mesačne či ako? A keď vlani celkovo, tak potom snáď približne, z jedného čísla ťažko robiť priemer.

Ficov kontrolný nákup: Andrea Hajdúchová v SME píše o teste SMERu nakúpiť rovnaké položky v susedných krajinách. Malo im z toho vyjsť, že u nás je to po Rakúsku najdrahšie a navyše priemerná mzda je u nás najnižšia. Nikde nevidím snahu autorky tie čísla skontrolovať a čitateľom vysvetliť ich skreslenosť. Veď predsa veľmi záleží, kde sa nakupuje. Vybrané položky v teste tiež nereprezentujú celý nákup, ktorý priemerný Slovák či sused mesačne robí, takže porovnanie životnej úrovne aj tu kríva. A na fotke vidím, že SMER uvádza priemernú mesačnú mzdu u nás 13.296Sk. Nemám ani poňatia, odkiaľ to číslo je. Posledné oficiálne číslo Štatistického úradu je 14.066 za tretí štvrťrok 2003, priemer v roku 2002 bol 13.511Sk. Pozrie sa na to nejaký novinár?
gabriel // 5:31 PM


______________________

Wednesday, January 28, 2004:

Titulok dňa: "Hudba porazila nacistické obliehanie Leningradu," odhaľuje nám novinku Pravda.

Yeah, right... O úlohe hudby hovorí v článku jeden z hudobníkov, čo blokádu prežili (teda je to zaujatý zdroj - inak povedané, chváli sám seba). Ale aj ten len tvrdí, že hudba pomáhala poraziť Nacistov.
gabriel // 3:38 PM


______________________

Tuesday, January 27, 2004:

To err is human, to correct is our job: Viaceré americké denníky publikujú pre svojich čitateľov odpočet svojich chýb za rok 2003, porovnanie s rokom predtým a rozbor príčin (príklady Star-Telegram, The Arizona Daily Star, The Oregonian, The Atlanta Journal-Constitution) Škoda, že podobnú zodpovednosť necítia denníky aj u nás. Inak tie americké denníky hovoria o 700-800 opravách ročne. Ak som dobre počítal, SME malo minulý rok asi 50 opráv, Pravda 20. Tie naše sú samozrejme menšie denníky, ale aj tak je tých opráv u nás stále málo.

Lži, väčšie lži a Mark Twain: Roman Lipták v Domine fórum začína článok pod nadpisom „Lži, väčšie lži a štatistiky“ ($) takto:

„Mark Twain musel mať svojím výrokom na mysli štatistiky o aidsi v Afrike...“

Autor toho povestného výroku o štatistikách je ale stále nejasný. Najpravdepodobnejším autorom bol bývalý britský premiér Benjamin Disraeli, aspoň ako ho vo svojej knihe citoval – Mark Twain.
gabriel // 2:57 PM


______________________

Monday, January 26, 2004:

Nominálne vs reálne mzdy: Tereza Copláková v hlavnom článku SME dnes píše o vývoji reálnych miezd na tento rok:

„Reálna mzda na Slovensku vlani klesla o 1,4 percenta, lebo sa dosť výrazne zvyšovali ceny. Podľa odhadov analytikov by sa tento rok mal pokles reálnych miezd zastaviť...
Tento rok by sa rozdiel medzi nominálnymi a reálnymi mzdami, teda medzi tým, čo dostanú ľudia na výplatu a čo si za ňu naozaj môžu kúpiť, mal zotrieť... „


Ja by som skôr zotrel tú vetu z toho článku. Rozdiel medzi rastom nominálnej a reálnej mzdy sa volá inflácia. A tá má byť 6-7%. Čo sa má zotrieť je rozdiel medzi nominálnym rastom miezd a infláciou, čoho výsledkom by mal byť približne nulový rast reálnych miezd.

V poslednej tretine článku Copláková pridáva kontext – rozdiely našich platov a tých v EÚ. Nápad dobrý, realizácia nie:

„Slovenské platy zostanú v porovnaní so štátmi Európskej únie naďalej mimoriadne nízke, ale na druhej strane je to konkurenčná výhoda, ktorá k nám láka zahraničných investorov.
Na Slovensku sa zarába v priemere 9-krát menej ako vo Francúzsku či Nemecku... „


V prvom rade čože je to „mimoriadne“ nízky plat. Čo tak sa pozrieť na väčšinu ľudstva na juh a východ od nás? No hlavne to porovnanie s Francúzmi či Nemcami je o nominálnom rozdiele (jednoduchý prepočet cez kurz z roka 2002) – nie o reálnom, o ktorom sa celý článok baví. Reálne porovnanie po úprave na kúpyschopnosť (PPP-adjustment) dáva oproti Coplákovej číslam približne polovičné i menšie rozdiely v platoch.
gabriel // 3:56 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist