Slovak Press Watch

Saturday, February 14, 2004:

PR akcia v Dubaji: Je fajn, že SME sa naďalej venuje PR výletu štátnych zamestnancov, ktorý bol organizovaný firmou Orange. A je to problém aj pri cestách ľudí z médií, ako ma v článku cituje Roman Krpelan. Zaujímavé sú niektoré reakcie dotknutých:

VLADIMÍR REPČÍK, generálny riaditeľ televízie Markíza, účastník cesty: „Je v poriadku, že hrávajú herci a novinári spolu futbal? Nevyplýva z toho, že novinári sa budú inak správať k hercom. Je v poriadku, ak si novinár tyká s politikom? Nevyplýva z toho, že sa bude k nemu inak správať. Už len to, že sa dvaja ľudia stretnú v meste, že si zavolajú, vytvára podozrenie. Ja som si tých podozrení užil v minulosti až-až....
VLADIMÍR MUŽÍK, šéfredaktor Nového Času, v Dubaji bol Peter Mertus, generálny riaditeľ Vydavateľstva časopisov a novín: „Na obsah novín môže mať vplyv tisíc iných vecí ako trojdňová cesta vydavateľa."


Rovnaký argument, že konfliktov záujmov je veľa a sú na každom kroku. Fajn, ale výlet za pár desiatok tisíc asi nebude podobný futbalu ani tisíc iným vplyvom, či áno? A povedať, že konfliktov je veľa a preto sa s tým nič nebude robiť je úbohý argument.

ĽUDOVÍT TÓTH, hovorca televízie Joj, v Dubaji bol generálny riaditeľ televízie Milan Kňažko: „Závisí to od vnútorných pomerov v jednotlivých médiách. V TV Joj je hlavným kritériom pri zostavovaní spravodajstva atraktivita správy pre diváka. Samozrejme, pri zachovaní všetkých zásad vyváženej žurnalistiky. Vzťahy medzi súkromnými spoločnosťami sú ich výsostnou záležitosťou. Podobné pozvánky sú však bežné aj vo svete médií...

Podobné nepochopenie problému. Vzťahy medzí súkromnými spoločnosťami sú ich vec do tej miery, do akej im ide o imidž a reputáciu. So súkromnými mafiami by sa asi spájať nechceli, či áno? A čo keby redaktor Joj zároveň pracoval pre Orange, aj to je súkromný vzťah, tiež by nebol problém? A pre médium je imidž ešte dôležitejší ako u mnohých iných, lebo dôvera divákov je to najcennejšie, čo môžu predávať.

PETER NEDAVAŠKA, generálny riaditeľ TASR: „Nebudeme mať problém. U nás to má aj iný aspekt. Tak ako my sme klientom Orangeu, Orange je naším klientom. Spolupráca je obojstranná. Tak ako oni môžu vypovedať naše služby, keď nebudú spokojní, my môžeme urobiť to isté im.

No hej, skúste vypovedať zmluvu pre Orange po takom výlete. Asi to bude o trochu ťažšie ako doteraz, a tu navyše ide o štátne peniaze. Ten argument, že TASR je už klientom Orangeu je o ničom (tu nesúhlasím s komentárom Petra Javůrka v SME v stredu). Veď ide o budúce konanie a zmluvy. A to nehovoriac o vplyve na spravodajstvo TASR. Ak bude mať Orange škandál, a jeho šéf zavolá do TASR aby o tom nepísali, o čo ťažšie sa bude šéfovi TASR odolávať na rozdiel od situácie, keby na žiadnom drahom výlete nebol?

A ešte jedna vec: pohľad zo strany Orange. Na Slovensku je oveľa viac iných väčších firiem s väčším počtom zamestnancov ako médiá. Výber Železníc určite nebol náhodný, lebo tam pracujú tisícky ľudí. Čo si asi myslia pozvané médiá, prečo sú asi tak pre Orange dôležití? Pre tých pár sto zamestnancov? Alebo šlo o náhodný výber? Hej, C je správne. Lebo spoluvytvárajú verejnú mienku cez svoje spravodajstvo a názory.

Kerry má škandál?: Michal Havran píše:

„Prezidentský kandidát John Kerry môže doplatiť na „aféru" s mladou ženou, ktorej priazeň sa pred časom pokúsil získať. Ešte keď kandidoval do Senátu, dal jej ponuku, aby sa stala členkou jeho volebného štábu. Odmietla. Pred časom ju mal požiadať, nech opustí Ameriku...
Amerika je na mimomanželské aféry veľmi citlivá..... Správu o Kerrym priniesol včera „webový" novinár Matt Drudge... Najnovšiu informáciu vraj získal od priateľky záhadnej ženy, ktorá je v týchto dňoch v Keni....“


O tejto veci zatiaľ písali rôzne internetové zdroje a hlavne bulvár. Ale aj taký The Sun z Británie v článkoch stále opakuje, že

„There is no evidence the pair had an affair...“

keď cituje výroky rodičov dotyčnej dámy (Havran tie šťavnaté citáty berie bez uvedenia zdroja, mimochodom). A ďalší bulvár, The N.Y.Daily News píše – zdôrazňujúc, že ide o chýry:

„The Daily News tried unsuccessfully to contact the woman and her family. The News is withholding her identity because there is no clear evidence of any relationship between her and Kerry.“

No SME, ktoré ani len nemalo vyjadrenie Kerryho, už púšťa do obehu takéto chýry vrátane mena údajnej dotyčnej. Chcel by som vidieť Havrana, akoby sa tváril, keby niekto o ňom zverejnil chýr o vzťahu s političkou z druhej ruky, bez jeho vyjadrenia. Aj keby na tom nič nebolo, zmazáva sa to potom už veľmi ťažko. Aj o tom je zodpovednosť novinárov – a ich editorov.
gabriel // 6:12 PM


______________________

Friday, February 13, 2004:

Reklama pre Bojnický zámok: SME opäť raz púšťa do svojho spravodajstva článok, ktorý vyzerá ako jasná reklama na Valentínsku akciu:

„BOJNICE - Romantika Bojnického zámku je ako stvorená na strávenie sviatku sv. Valentína. Nebude tomu inak ani v tomto roku. Od 13. do 15. februára vždy od desiatej hodiny do štvrtej popoludní ožije zámok príbehmi lásky, zamilovanými legendami a tajuplnými vášňami.
Pod názvom BOZK 2004 je pripravené množstvo zaujímavých atrakcií a ak sem stiahnete niekoho z ľudí srdcu blízkych, môžete si napríklad začarovať....
Zaujímavé sú aj ceny... „


Mňa by skôr zaujímala cena pre autora toho článku. Zámok dostal priestor aj v Pravde, hoci nie tak okato...

Basic math watch: Robert Žitňanský z Domina fórum používa zvláštne prepočty:

„...Komisia trvá na výdavkovom limite 1,24 percenta HDP ročne, spomenutá šestica [krajín] na rovnom jednom percente. Oných 0,24 percenta ročného HDP však pri dnešnom európskom HDP odhadom predstavuje vyše 50 miliárd eur, čo je suma, blížiaca sa ročným príjmom celého slovenského štátneho rozpočtu.
Inak povedané, Komisia by rada každý rok rozdeľovala približne o 200 miliárd korún viac ako dnes [keď sa rozdeľuje to jedno percento HDP únie - g.s.].


Kde začať: 200 mld Sk samozrejme nie je 50 mld eur, chýba tam nula. 50 mld eur sa tak nijako neblíži k príjmom rozpočtu (230 mld Sk tento rok). 0,24% HDP dnešnej EÚ je tak 16,5 mld eur, čo sa neblíži ani k 50 mld eur ani k 200 mld Sk a ani po rozšírení to nebude oveľa bližšie.

Stav európskych univerzít: Daniel Bútora v Domine fórum po Martinovi Hanusovi ($) zase zle cituje štúdiu ($) najlepších svetových univerzít:

„Britským The Economist citovaná štúdia Európskej komisie zistila, že z 50-tich najlepších univerzít sveta je 35 amerických. V prvej desiatke sú iba Oxford a Cambridge, všetky ostatné európske univerzity boli až za 40. miestom.“

The Economist písal nie o ostatných európskych, ale o ostatných EÚ univerzitách – kvôli švajčiarskej škole. Ale aj tento popis je chybný. Európske školy sú v tom citovanom rebríčku po prvej desiatke na 17., 20., 25., 39. a 40.mieste, plus ďalšie tri do 50.miesta.
gabriel // 4:24 PM


______________________

Thursday, February 12, 2004:

Reforma financovania základných a stredných škôl: „Školy čaká ťažký rok, mnohé skončia,“ hlási Pravda popisujúc zmenu financovania ministerstvom školstva. S dôkazmi pre to tvrdenie je to horšie. Okrem zmeny financovania je totiž dôležitá zmena demografie, teda ubúdajúci počet detí, čo samo o sebe núti niektoré školy zatvárať. Pri hodnotení reformy financovania teda treba efekt demografie oddeliť. Pravda to zmiešava. Cituje napríklad jednu úradníčku, že vďaka reforme aspoň jedna z 10 ZŠ v Trenčíne neprežije. Hneď na to je ale popísaný fakt rapídneho úbytku detí. Okrem toho Pravda cituje zodpovedných z troch miest Slovenska: jeden hovorí o zatváraní ako o krajnom riešení, druhá sa nevie vyjadriť, tretí hovorí o prežití len ak sa ušetrí inde v prevádzke. Odkiaľ Pravda prišla na to, že mnohé školy na Slovensku skončia?? Okrem toho minister tvrdí, že ZŠ v priemere dostanú o 12% viac peňazí tento rok. Ak si nevymýšľa, kdeže sú hlasy škôl, ktorým sa polepší?

Štrajk v Křižíku: Svjatoslav Dohovič v Pravde popisuje štrajk zamestnancov jednej firmy v konkurze. Cituje len šéfa odborov. Kde sú vyjadrenia manažmentu, veriteľov či vlastníkov??

Bush a vojenská služba: Michal Havran v SME píše:

„Bush má pre Vietnam hneď viacero problémov. Jedným je, že teplé miestečko v Národnej garde mu pravdepodobne vybavil otec - bývalý prezident a v tom čase vplyvný kongresman. Druhým a oveľa vážnejším problémom je, že Bush do vojny nešiel, ale desaťtisíce mladých Američanov tam poslal.“

Lenže je tam rozdiel. Mladý W bol na povinnej vojenskej službe (platilo do roku 1973), kým do vojny posielal profesionálnu armádu dobrovoľníkov.

Oprava: Včera som písal o redaktorke SME Mirke Horobovej. Už sa volá Mirka Kernová. Sorry.
gabriel // 5:36 PM


______________________

Wednesday, February 11, 2004:

Etnické nálepkovanie: už nie je také časté ako kedysi, ale dnes sa objavilo v článku (pozri dole) Števa Rimaja v Pravde. Aký dôvod mal autor uviesť práve etnický pôvod v tejto správe??? A prečo pri iných nehodách novinári o národnosti páchateľov nepíšu??

Mladý Róm zrazil na priechode chodcov

LUČENEC - Nepozorná jazda a vysoká rýchlosť boli príčinou tragickej nehody, ktorú zapríčinil v Lučenci 18-ročný Róm. Na priechode pre chodcov zrazil pri jednej z križovatiek troch chodcov. Jeden z nich zraneniam podľahol, ďalší bol ťažko zranený a tretí mal šťastie - nič sa mu nestalo.


Hmla o daniach: Ivan Štulajter začína svoj chaotický komentár k daňovej reforme takto:

„Z pohľadu daňovníka je každá nízka daň dobrá - rovná aj progresívna. Z pohľadu štátu je zas dobrá každá zaplatená daň. Je to konfliktný vzťah medzi tými „dole" a „hore".“

Ale pre daňovníka vôbec nemusí byť najlepšia čo najnižšia daň. Záleží, čo chce z daní platiť, ak chce mať políciu aj školstvo kvalitnejšie, kľudne môže súhlasiť s vyššími daňami na tie účely. A pri daných požiadavkách na služby od štátu aj občania chcú najefektívnejší výber daní od všetkých, nejaký veľký konflikt tam nevidím.

„Bez ohľadu na neodškriepiteľné výhody, akými sú napríklad prehľadnosť a jednoduchosť daňového priznania, rovná daň nezaťažuje daňovníkov rovnako. Jasnejšie by sa to ukázalo, keby sa súčasná 19-percentná sadzba posunula napríklad na 35 percent. To, čo by bolo ešte znesiteľné pre ľudí s príjmami nad 50-tisíc, pre príslušníkov strednej vrstvy s 15 tisíckami by už bol krutý úder.“

Štulajter tu z neznámych dôvodov nespomína vysokú odpočítateľnú položku súčasného systému, nehovoriac o dôležitej výhode rovnej dane, a to nekrivení motivácie pracovať a zarábať viac.

„Smer však chce obnoviť aj dve sadzby DPH - tou dolnou 5-percentnou sa majú zdaňovať lieky, potraviny a služby. To je už jasnejší prísľub. Možno populistický v nastavení dolnej sadzby, no nie celkom v samotnom princípe. Okrem fiškálnej neutrality vláda ako hlavný argument na vyrovnanie DPH uviedla obmedzenie daňových únikov. To je však skôr výhoda pre štát ako pre spotrebiteľa. Aspoň na prvý pohľad.“

A na druhý pohľad, či tretí? A čo, teda spotrebiteľom, daňovým poplatníkom môžu byť daňové úniky ukradnuté, veď si ich zaplatia v iných vyšších daniach, však. A prečo v samotnom princípe je v poriadku mať viac sadzieb DPH, keď už to autor načal?

Odkaz na kolegov/konkurentov: ktorí prišli s článkom ako prví – je u nás veľmi zriedkavé, a o to je to cennejšie. Dnešným pekným príkladom je Mirka Horobová v SME:

„V relácii Pošta pre teba, ktorú vysiela STV od začiatku roka, lákala verejnoprávna televízia divákov na skutočné príbehy skutočných ľudí. Sobotňajšiu epizódu zo života však zahrali dvaja mladí herci, včera o tom informovali denníky Nový Čas a Pravda.“

INEKO a reformy: Táto vec sa týka môjho kolegu Petra Goliaša a postoju nás v INEKO k súčasným reformám. Peťo dával včera pre redaktorku Správ STV Luciu Havlíkovú vyjadrenie ako reakciu na chválu OECD na naše reformy (pozri šot Predpoklad, 10.2.) Väčšinu jeho názoru tvoril popis pozitív, a časť bola aj o negatívnych dopadoch, ktoré sú ale podľa neho i INEKO prechodné. V šote STV bola nalepená len tá zmienka o negatívnych dopadoch ako protiklad k samochvále ministra financií, nič o celkovom pozitívnom postoji P.Goliaša, čo podľa mňa skresľuje jeho názor pre diváka. Na konci Havlíková uviedla, že vraj ekonómovia celkovo reformy chvália. Dobre, a ktorí, kde sú, čím to má podporené, keď ekonóm Goliaš v príspevku hovorí len o negatívnych dopadoch, takže skôr bude proti?
gabriel // 4:20 PM


______________________

Tuesday, February 10, 2004:

Zmena v nákupných návykoch:Vysoké ceny vyhnali ľudí na trhoviská,“ hlási SME. „V obchodoch so základnými potrebami vlani tržby klesli, na trhoch stúpli,“ znie podtitulok článku Martina Jaroša. Okrem chyby v tabuľke zmeny tržieb na prvej strane (v potravinách bola zmena -12.1%: chýba tam mínus) mi chýba kontext. Trend, teda zmena v nákupoch v jednotlivých typoch obchodov je dobre vysvetlený, ako ale súvisí s celkovým správaním zákazníka? Ten pokles v potravinách je 12%, no v skutočnosti priemerný zákazník z každých vydaných 100 korún v maloobchode vydal v tých potravinárskych obchodoch o 40 halierov menej v roku 2003 ako v roku 2002. Na tržniciach či v kioskoch z každých 100 korún nákupov nechal 11 korún a 20 halierov (oproti 50 korunám v hypermarketoch či iných šopoch zmiešaného tovaru), pričom rok predtým to bolo 8 korún. Žeby teda ceny „vyhnali“ ľudí na trhoviská...no neviem.
gabriel // 5:10 PM


______________________

Monday, February 09, 2004:

Ficov kontrolný nákup 2: Juraj Javorský zo SME sa vracia k tomu porovnaniu životnej úrovne cez nákup základných potravín stranou SMER. Je to výborne spravené, hlavne tie vysvetlenia problémov merania životnej úrovne a chýb v pokuse SMERu. To by som v zhŕňajúcom článku skôr zdôraznil, ako to, že slovenské ceny boli nadhodnotené. A nie je mi tiež jasné, v akom meste či kraji SME vlastne tovar kupoval, v hlavných mestách či hneď za hranicou?

Kde je problém s predajom SSE?:Energetiku vláda predala pod cenu,“ hlási Pravda. Martin Kováčik píše:

„Privatizáciou najväčšieho predajcu elektriny - Stredoslovenskej energetiky mohla vláda v roku 2002 získať oveľa vyšší výnos. Podľa plánovaných ziskov firmy zo strategického plánu, ktorý má Pravda k dispozícii, sa investorovi Electricité de France vrátia peniaze za kúpu firmy neštandardne rýchlo. Len z dividend zo ziskov ich bude mať späť za osem rokov.“

Dobre, dobre, a podľa čoho vieme, že vláda mohla získať vyšší výnos? Prebehol riadny tender, bolo viac renomovaných záujemcov, ako vieme, že boli ochotní ponúknuť viac? SSE boli predané za najvyššiu ponúkanú trhovú cenu. Bol nejaký problém s tranparentnosťou tendra? Vláda vraj mohla počkať a čakať na lepšiu ponuku. Odklad samozrejme stojí peniaze, nehovoriac o neistote, či lepšia ponuka vôbec príde.

Inak tie prepočty návratnosti cez dividendy vyzerajú byť nediskontované – teda ide o zanedbanie faktu, že koruna dnes má vyššiu hodnotu ako koruna o rok. Ak je to tak, návratnosť v rokoch sa hneď predlžuje podľa môjho odhadu aj o polovicu.

Oko za oko v ekonómii: Luboš Palata v komentári Pravdy rozmýšľa:

„Európa zatvára dvere pred pracovnou silou z nových členských krajín... Určite je v poriadku, keď slovenské ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje, aby sa obmedzenia práce, ktoré najtvrdšie presadzuje Rakúsko a Nemecko, vzťahovali odvetne aj na Nemcov a Rakúšanov, ktorí chcú robiť na Slovensku. Vo Viedni a Berlíne sa budú rozčuľovať, že od nich tu predsa pracujú predovšetkým manažéri vo firmách, ktorých majiteľmi sú nemeckí či rakúski investori. Už len pre hrdosť by sa mala Bratislava držať zásady "na hrubé vrece hrubá záplata".“

Je to rovnako obmedzené zmýšľanie, ako keď Bushova administratíva nepripustila firmy z krajín, ktoré nepomáhali v Iraku, z kontraktov na obnovu krajiny. Odvetné opatrenia môžu fungovať, ak pod ich tlakom ustúpi aj druhá strana späť na voľný pohyb. Ale ak neustúpi, čo je dosť pravdepodobné, náš postup poškodí nielen im, ale aj nám. Cudzincov s know-how predsa potrebujeme, ak tu pracujú, je po nich asi dopyt. Je to presne ako s voľným obchodom, otvorenie sa dovozom je výhodné aj keď je druhá krajina uzavretá našim vývozom. Palata vlastne navrhuje potrestať iných, aj keď pritom trestáme aj seba ešte viac.
gabriel // 5:00 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist