Slovak Press Watch

Saturday, April 17, 2004:

Figeľ presvedčil našich novinárov, nie europoslancov: Viaceré médiá priniesli v stredu večer či vo štvrtok správy o vcelku priaznivom dojme z vystúpenia budúceho EÚ komisára zo Slovenska Jána Figeľa - ako vypočúvanie trvalo oproti iným krátko, ako nedostal politické otázky, ako nemal problém so svojou minulosťou. Dnes je všetko inak a médiá hovoria o dojme europoslancov z Figeľa ako jednom z najhorších...

„Figeľ presvedčil poslancov“, Pravda 15.4.(nie online)
Figeľ sa má doučovať“, Pravda, 17.4.

Voľby a moratórium: Šéfredaktor Pravdy Petr Šabata dnes pokojne v komentári vyzýva ľudí na účasť kvôli podpore Gašparoviča... Ešte raz: to obmedzenie je podľa mňa celkom zbytočné, ale kým platí, aspoň by novinári mali vysvetliť, prečo si myslia, že ho neporušujú, alebo prečo ho napriek všetkému porušujú.
gabriel // 5:59 PM


______________________

Friday, April 16, 2004:

Prečo SME online agituje za účasť?:

Každý občan tejto republiky by mal využiť svoje právo voliť a na voľbách sa zúčastniť. Čím vyššia bude volebná účasť, tým bude reálnejší výsledok volieb.... Nízka volebná účasť
ovplyvní výsledok volieb negatívne, pretože o budúcom prezidentovi rozhodne len malá skupina voličov.“

V duchu moratória to teda nie je...(hoci je podľa mňa zbytočné). A prečo je nízka účasť voličov vlastne negatívna, ako sme na to prišli??

PS SME má dnes celkom dobrý článok Igora Stupňana porovnávajúci výzvy premiéra na účasť dnes a pred 5 rokmi, akurát mu autor zabudol dať šancu vysvetliť jeho rozličné slová.

Sociálne dopady reforiem: Andrea Hajdúchová zo SME popísala príbehy troch rodín s citeľným dopadom reforiem na ich príjmy. Až na opakované zveličenie (príjmy jednej rodiny klesli za tri roky o 2.250Sk, nie o tri tisícky) je to celkom fajn príspevok do debaty o dopadoch reforiem. Možno by stálo za to zistiť, koľko môže byť takýchto rodín na Slovensku (desať, tisíc, 50.tisíc???), aby sme mali predstavu, či treba systémovú zmenu alebo niečo iné.

Nevýhodná privatizácia?:Štát zrejme stratí pri privatizácii miliardy,“ znie titulok Pravdy k článku Martina Kováčika. Kováčik to hovorí aj vo svojom komentári, ale z ponúkaných faktov to vôbec nevyplýva. Ide o z jednej strany nevýhodnú zmluvu medzi dvoma podnikmi (SE a PPC), ktoré štát predáva. Článok je o tom, že pre SE je odberateľská zmluva s PPC nevýhodná a preto štát SE predá horšie, ako keby tá zmluva nebola. Fajn, ale druhou stránkou je pre PPC výhodná zmluva, a teda PPC štát predal výhodnejšie. Dokopy teda štát na ničom nestratí, akurát získa viac pri jednom predaji na úkor druhého. Nerozumiem, o akých stratách hovorí titulok či Kováčik v komentári.

Titulok dňa:Gibsona načierno premietajú v kostoloch,“ tvrdí Pravda. Dôkaz?

„Ako pre Pravdu povedal Ivan Sollár z distribučnej spoločnosti Tatrafilm, ktorá Umučenie Krista uviedla do slovenských kín, objavujú sa informácie, že načierno napálené kópie dokonca premietajú v niektorých kostoloch.“

Čo tak skúsiť si „objavujúce sa informácie“ overiť?
gabriel // 7:20 PM


______________________

Dobšinský vs TA3: V novom Domine fórum v rubrike Reakcie čitateľov ($) bývalý redaktor TA3 Braňo Dobšinský píše o svojich predvolebných rozhovoroch v spravodajskej televízii:

„...Genéza rozhovorov však vyvrcholila takou cenzúrou, akú som počas svojej novinárskej kariéry vo viacerých médiách nezažil. Stalo sa tak po rozhovore s Ľubom Romanom, ktorý bol síce dosť ostrý, ale ani zďaleka nie neobjektívny či neprofesionálny.... Na druhý deň mi však vedenie TA3 oznámilo, že rozhovor nespĺňa ich predstavy a ako neprofesionálny musí byť prerobený. Potiaľ sa to môže zdať ako bežná prax.... Aké však bolo moje prekvapenie, keď som sa dozvedel, že pôvodnú verziu rozhovoru vedenie TA3 nahralo na videokazetu a tú zaslalo vedúcej volebného štábu pána Romana s tým, že ho TA3 žiada - v rozpore s autorským zákonom i elementárnou novinárskou etikou - o posúdenie dotyčného rozhovoru a odporúčanie, ktorú časť rozhovoru treba vystrihnúť, prípadne prerobiť. A tak sa i stalo, na čo mám aj dôkaz, keďže kazetu s pôvodným rozhovorom som získal priamo od šéfky štábu p. Romana. Bola popísaná mnohými negatívnymi poznámkami k rozhovoru.“

PR manažérka TA3 Olívia Trnkalová mi zaslala stanovisko (celé v rubrike Listy, vrátane vysvetlenie prepustenia Dobšinského z TA3), v ktorom na obvinenie odpovedá:

„Televízia TA3 absolútne odmieta obvinenia B. Dobšinského z cenzúry v súvislosti s cyklom rozhovorov s prezidentskými kandidátmi, ktorý vysielala počas siedmich týždňov pred prvým kolom prezidentských volieb. Legitímnym právom televízie je posúdenie kvality výkonu svojho reportéra, keďže televízia právne zodpovedá za obsah svojho vysielania a v prípade akéhokoľvek porušenia zákona nesie i v plnej miere následky plynúce z takéhoto porušenia. Nezávislosť a objektívnosť médií rozhodne nie je možné merať odvahou ich redaktorov chrliť osočenia na politikov, ale schopnosťou postaviť vecnú a najmä podloženú kritiku verejných činiteľov. V prípade rozhovoru s kandidátom Ľubom Romanom išlo práve o prvý prípad a osočenia, ktoré v rozhovore zazneli, nielenže hraničili, ale v niektorých prípadoch i prekročili tolerovateľnú mieru a reálne hrozilo, že v prípade odvysielania rozhovoru by nasledoval podnet na súdny proces vo veci poškodenia dobrého mena. Z uvedeného dôvodu a po zvážení pôvodnej predstavy o autenticite rozhovorov bez akýchkoľvek zásahov a strihu sa vedenie TA3 rozhodlo, že rozhovor bude nakrútený znovu. Poskytnutie kazety Ľ. Romanovi bolo na základe jeho žiadosti, ktorej televízia TA3 nemala dôvod nevyhovieť. V žiadnom prípade mu kazeta s nahratým rozhovorom nebola poskytnutá za účelom získania jeho súhlasu s odvysielaním alebo návrhmi na korekcie a zásahy do rozhovoru. V prípade žiadosti ktoréhokoľvek iného kandidáta o poskytnutie nahratého rozhovoru by TA3 postupovala rovnako. V odvysielanom rozhovore s Ľ. Romanom sa reportér B. Dobšinský rovnako kriticky ako v prvom rozhovore venoval politickej minulosti, pôsobeniu v ANO i podnikateľským aktivitám rodiny Ľ. Romana, avšak bez spomínaných invektív.”
gabriel // 6:25 PM


______________________

Thursday, April 15, 2004:

Clinton nepodporuje Mečiara: overuje si poctivo denník SME. Užitočné je aj konfrontovanie viacerých Mečiarových tvrdení o minulosti svedkami týchto udalostí. Škoda, že takejto práce o kandidátoch nebolo počas kampane oveľa viac.

Titulok dňa: „Európa je pre Slovákov pridrahá,“ oznamuje svoje zistenie SME na prvej strane. Tomu sa hovorí horúca novinka.

Ako médiá naleteli irackým exulantom: a ich výmyslom a zveličovaniu o Husajnových zbraniach hromadného ničenia je témou článku Jacka Shafera z amerického internetového magazínu Slate. Shafer chváli televíziu CBS, ktorá takémuto anonymu tiež pred vojnou naletela, že sa k svojmu príspevku vrátila, a kritizuje Vanity Fair aj The New York Times, že svoj podiel na balamutení verejnej mienky ešte nezhodnotili.
gabriel // 6:35 PM


______________________

Wednesday, April 14, 2004:

Nakupovanie na Veľkú noc: Jozef Sedlák a Júlia Kováčová z Pravdy píšu:

"Počas veľkonočných sviatkov si ľudia dožičili toľko, na koľko mali. Podľa prvých odhadov sme dosiahli obrat porovnateľný s vlaňajškom," konštatoval obchodný riaditeľ COOP Jednota Vladimír Švarc. Ide o slušný výkon vzhľadom na to, že reálna kúpna sila obyvateľstva od začiatku roka predsa len trochu poklesla a najväčšie obchodné reťazce si znova a znova rozdeľujú trhové podiely.“

Po prvé, čože je to reálna kúpna sila? Niečo ako najoptimálnejšie riešenie. Kúpna sila je schopnosť nakúpiť isté množstvo tovaru, pokles kúpnej sily je o schopnosti kúpiť si menšie množstvo tovaru, inými slovami príjmy reálne klesli. Kúpna sila už od cien abstrahuje.

Po druhé, konštatovaniu o slušnom výkone chýba logika, nehovoriac o nepatričnej komentatívnosti v spravodajstve. Obchodník porovnáva Veľkú noc 2004 a 2003, novinári hovoria niečo o poklese kúpnej sily z úvodu roka ako o vysvetlení. Lenže nie je jasné, či obrat obchodníka je rovnaký v reálnych cenách, ale v nominálnych. Ak to druhé, ide reálne o prepad asi o 8% (medziročná inflácia), čo asi autori nechceli pomenovať ako slušný výkon. Ak to prvé, teda tržby ostali reálne rovnaké, aj tak je vysvetlenie novinárov o úvode roka slabé, lebo neberú do úvahy zvyšných skoro 9 mesiacov roka 2003 (mojím odhadom za posledných 12 mesiacov reálne príjmy viac-menej stagnovali, teda opäť ťažko hovoriť o slušnom výkone).

Čo s nezvládnuteľným problémom? Zvládnuť ho: Martin Krúpa z STV motá divákom hlavy:

„Do nezvládnuteľnej situácie v bytovom hospodárstve sa dostalo mesto Handlová. Až 30% nájomníkov mestských bytov neplatí nájomné. Celkový dlh sa vyšplhal na takmer 15 miliónov korún.... Mnohí neplatiči sa spoliehajú na zákon, ktorý ukladá pri vysťahovaní neplatičom poskytnúť náhradné ubytovanie. Mesto však náhradné ubytovanie nemá.... Mestá a obce si uvedomujú svoju nemohúcnosť v otázke neplatičov bytov. Ako exemplárny prípad má byť v tomto roku vysťahovanie obyvateľov z asi 20 bytov v Handlovej.“

Tak má Handlová to náhradné ubytovanie či len ide porušiť zákon?

Problémy ťažko postihnutých: Denisa Marčeková z TV Markíza urobila veľmi pekný príspevok o pomalom prístupe úradníkov k vybavovaniu žiadostí o preukazy zdravotne postihnutých. Začína konkrétnym prípadom občana, ukazuje anketou, že problém zďaleka nie je ojedinelý, a nakoniec poskytuje možné riešenie poškodených občanov.
gabriel // 7:55 PM


______________________

Tuesday, April 13, 2004:

Magický vplyv vstupu do EÚ na novinárov: Alexandra Gogová z STV pripravila príspevok o zase raz jednom zvyšovaní cien po vstupe do EÚ. Rozprávala sa minimálne so štyrmi zdrojmi, no dôkaz vzťahu zvýšenia cien a vstupu do únie nenašla, čo je však nebránilo aj tak na úvod skonštatovať:

„Poplatky za bankové služby sa po vstupe do Európskej únie pravdepodobne budú zvyšovať. Už dnes bežný občan zaplatí mesačne za vedenie osobného účtu v priemere vyše 150 korún. V Európskej únii vyberajú banky od klientov za svoje služby omnoho vyššie sumy.“

Vo zvyšku príspevku sa hovorí o:

„O výške poplatkov rozhodujú banky sami. Tvoria pritom stále väčšiu časť ich výnosov a teda aj zisku.... Výška poplatkov závisí aj od veľkosti banky... Banky neuvádzajú aký zisk pre ne tvoria poplatky od klientov. Uvedomujú si však , že ani po vstupe Slovenska do únie, nemôžu poplatky zvyšovať na európsku úroveň.“

Teda nič o vplyve vstupu a mechanizme, ktorý by mal viesť vraj k vyšším poplatkom.

Zase raz brain drain do EÚ: „Novým členom EÚ hrozí odlev mozgov,“ píše Hana Lešenarová v Pravde. Cituje závery štúdie dvoch britských ekonómov (ani len nespomenie odkiaľ). Čo článku tak veľmi chýba je kontext – takýchto ekonomických štúdií je veľa, sú citlivé na odhady a výsledky môžu byť výrazne odlišné. A odlišné aj sú u iných ekonómov – tak prečo dáva Pravda na prvú stranu akurát túto štúdiu?

Pre porovnanie, aj takéto informácie poskytla čitateľom o rovnakej štúdii BBC News začiatkom apríla, kde zjavne autorom článku bol niekto so znalosťami kontextu ekonomického výskumu:

„The paper's main finding - that increased skilled immigration raises living standards - flies in the face of the arguments of most politicians, and some economists. The study is far from definitive. As is usually the case with economic research, its model is highly artificial: it assumes immigration only from the new East European EU member states. And it concentrates only on skilled workers - in their definition, those with degrees - while ignoring the sort of mass immigration that governments are most exercised about. Large-scale immigration of workers without skills can help fill low-grade vacancies in rich countries.“
gabriel // 7:01 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist