Slovak Press Watch

Saturday, May 15, 2004:

Zisky vs tržby:STV na hokeji zarobila milióny,“ znie titulok SME z prvej strany. Mirka Kernová v článku píše:

„Zápasy našich hokejistov na majstrovstvách sveta sledovala podľa odhadov STV takmer polovica obyvateľstva Slovenska. Zisky Slovenskej televízie z reklamy sú vyššie ako 40 miliónov a prekonali jej očakávania.“

Zisk je rozdiel tržieb a nákladov, či teda STV na hokeji zarobila alebo nie z článku jasné nie je, o nákladoch tu nie je ani reči. A hovoriť o „zisku“ z reklamy je dosť nepatričné, tržby či príjmy by bolo asi lepšie.

Ropné fakty: Tereza Copláková zo SME píše prvý odstavec:

„Ceny ropy opäť vyvolávajú obavy o vývoj svetovej ekonomiky a jej zdraženie pocítia aj slovenskí motoristi. Vo štvrtok v noci stála ropa najviac od posledného ropného šoku v roku 1980.“

Vnútri SME zase obšírnejšie, tiež prvý odstavec:

„Cena ropy sa vo štvrtok vyšplhala na nové historické maximum. Barel americkej ľahkej ropy stál na newyorskej burze vo štvrtok 41,45 dolára, čo je najviac za posledných 21 rokov. Prekonala tak predchádzajúci rekord z 10. októbra 1980 dva mesiace po invázii Iraku do Kuvajtu.“

Tá invázia bude snáď z roku 1990. A v prvom článku je reč o nominálnom rekorde za posledných 24 rokov, v druhom zrazu 21 rokov.
gabriel // 4:11 PM


______________________

Friday, May 14, 2004:

Basic math watch 1: Včera v komentári SME Marián Leško napísal:

„Na začiatku marca urobil parlament podstatnú zmenu vo vládnom návrhu zákona o voľbách do NR SR. Strany či koalície, ktoré získali viac než tri percentá hlasov, mali namiesto príspevku 60 Sk za hlas dostávať "zo štátneho rozpočtu republiky príspevok vo výške 1 percenta priemernej nominálnej mesačnej mzdy". Čo je približne 140 Sk.... V roku 2002 vyšla príspevková povinnosť štátu daňových poplatníkov na 158 miliónov Sk. Keby platil zákon, aký prijali poslanci v marci, tak by daňoví poplatníci za ten istý počet voličov zaplatili 370 miliónov.“

To isté dnes píše v hlavnom článku SME Igor Stupňan, (podobne včera STV):

„Nový zákon hovorí, že ak strana alebo koalícia získa vo voľbách viac ako tri percentá, dostane zo štátneho rozpočtu za každý hlas príspevok vo výške jedného percenta priemernej mesačnej mzdy v predvolebnom roku, čo by dnes bolo spomínaných zhruba 144 korún. V roku 2002 prispeli daňoví poplatníci stranám sumou 158 miliónov korún. Keby platil vtedy novoprijaý [sic]zákon o voľbách, tak by sa stranám ušlo až 370 miliónov korún.“

Číslo 370 ale nesedí.

V roku 2002 volilo strany nad 3% spolu 2,647 milióna voličov. Príspevok stranám teda vychádza na 2,647 * 60 = 158,8 milióna Sk. Ak by platil nový zákon, príspevok by nebol 370,6 mil.Sk (2,647 * 140) ani presnejších 380,2 mil. Sk (2,647 * 144) kvôli tomu, že to percento sa musí vypočítať z priemernej mzdy roku 2001, nie 2003. Tá bola 12.365 Sk, teda príspevok by bol zhruba 124Sk. A 124 * 2,647 = 328,2 mil. Sk.

Teda o takmer 42 menej ako uvádzajú novinári.

Basic math watch 2: Banány zdraželi o sedem korún,“ znie titulok SME. Peter Csernák počíta:

„Ceny banánov sa za posledné dva týždne zvýšili o takmer 7 korún... Ešte deň pred vstupom do Európskej únie kilogram banánov stál priemerne 30,32 Sk. Dnes stojí 36,81 Sk.“

36,81 – 30, 32 = 6,49 Sk Chápem, že zveličovanie predáva, ale predsa...

Basic math watch 3: V článku Pravdy o konkurzoch Katarína Šutarová dáva slovo zástupcovi Zväzu strojárskeho priemyslu:

"Majetok by sa mal predať čo najskôr po uvedení podniku do konkurzu," myslí si Borgula. "Majetok, ktorý je v konkurze, stojí a nevyrába. Jeho cena každým dňom klesá. Ak napríklad necháte oddnes miliardový majetok päť rokov zaháľať, pri inflácii okolo 10 percent hodnota tohto majetku klesne na jeho súčasných 20 percent," dodáva.

Lenže 1,1 na piatu (rast cien pri 10% inflácii za päť rokov) je zhruba 1,6 a 1/1,6 je 62,5%, zďaleka nie 20%. Prečo novinárka nechá také reči len tak?
gabriel // 7:58 PM


______________________

Thursday, May 13, 2004:

Pro forma oprava: Tomáš Velecký uverejňuje v SME opravu svojho článku z pondelka (nie online – prečo?):

V pondelok 10. mája denník SME uverejnil nesprávnu informáciu o raste cien benzínu na pumpách. V skutočnosti ceny benzínu vzrástli od augusta 2003 o 3,8 percenta, nie o 16 percent, ako bolo uvedené v článku. Za chybu sa ospravedlňujeme.“

Problém je, táto chyba spochybňuje razom celý článok „
Cena benzínu predbieha ropu“ o tom, že dominantný predajca benzínu Slovnaft si postupne zvyšuje maržu, lebo zdražuje benzín rýchlejšie ako rastie cena ropy vo svete:

„Pravidelné úpravy v cenníku zdôvodňuje najväčší predajca benzínu Slovnaft pohybmi ceny ropy vo svete a aktuálnym kurzovým lístkom. Od začiatku augusta vzrástli ceny benzínu Natural 95 o vyše 16 percent. Za jeden barel ropy po očistení od kurzových výkyvov však rafinéria zaplatila viac len o necelú desatinu.
...
Hovorkyňa rafinérie Kristína Félová má však iné čísla ako nezávislí analytici. "Korunová cena ropy vzrástla od augusta zhruba o desať percent, čo je blízko vašim prepočtom. Cena benzínu 95 bez dane vzrástla v tomto období o 9,7 percenta," povedala Félová. Z iných materiálov poskytnutých Slovnaftom však vyplýva, že pravdu majú nezávislí analytici.“


Ak to nie je tých 16, ale 3,8%, potom vlastne Slovnaft svoju maržu znižuje, čo je tiež zaujímavé. Hoci neviem prečo sám Slovnaft cituje iné zvýšenie ceny benzínu ako je v oprave. A kde vlastne bola chyba, kecali nezávislí analytici? Asi by to chcelo nový článok. Alebo minimálne v oprave podrobnejšie vysvetliť dôsledky tej chyby na pointu príbehu. Z pôvodného článku si ja pamätám, že Slovnaft na raste cien dobre zarába, a dnešná suchá oprava ten môj dojem už nezmení, čo ale mal byť jej cieľ.
gabriel // 5:18 PM


______________________

Wednesday, May 12, 2004:

Nekonanie Najvyššieho súdu: Ohľadom zmeškania konania v spore o deblokáciách Vanda Vavrová z Pravdy dnes v analýze píše:

Až pri šiestich sťažnostiach Generálnej prokuratúry zmeškal Najvyšší súd v posledných týždňoch zákonné lehoty. Štát tak pre nekonanie Najvyššieho súdu prišiel napríklad v kauze deblokácií ruského dlhu o desiatky miliónov korún.“

To omeškanie ale štát nevyhnutne nestálo tie milióny, to len v prípade, že by štát v konaní neuspel, ale keďže sa nekonalo, tvrdenie Vavrovej nie je o nič opreté.

Zamlčaná sestra: SME píše o týždenníku Vasárnap a jeho možnom konkurentovi. Čitateľ sa ale nedozvie, že Vasárnap a SME vlastní rovnaký vydavateľ Petit Press, a že tento konflikt záujmov môže viesť k menej nestrannému spravodajstvu ako v iných článkoch.

Nárast o percento a percentuálny bod: sú samozrejme rozličné veci, písal som o tom dávnejšie. Väčšinou sa z textu dá zhruba pochopiť, o čo novinárom ide, aj keď tie pojmy zmiešavajú. Patricia Ďurišková z Pravdy to dnes ale robí veľmi nešťastne:

„Zo sociálnych dávok žije na Slovensku podľa posledných štatistík desatina ľudí. Oproti roku 2002 je ich menej o 76-tisíc, teda o 1,4 percenta.“

Na prvý pohľad sa zdá, že ten pokles v počte ľudí je nepatrný. V skutočnosti je to ale oveľa dramatickejších 14% - tých 1,4 perc.bodu je pokles miery sociálnych prípadov, ako dokazuje text o tri odstavce ďalej:

„V roku 2002 bolo na dávky odkázaných 11,5 percenta občanov, vlani len 10,1. Spolu s deťmi teda žije z dávok takmer 550-tisíc ľudí.“

Horoskop na včera: Dvaja kolegovia blíženci sa mi sťažovali na dnešný horoskop v Pravde (nie online). Je presne taký istý ako včera, pri všetkých znameniach. Chyby v spravodajstve, no povedzme, ale starý horoskop??! Posledný pilier mojej dôvery v mienkotvorné noviny sa otriasa v základoch.
gabriel // 3:42 PM


______________________

Tuesday, May 11, 2004:

Odmena za zlú prácu?:Úradník zavinil zmeškanie lehôt. Dostal odmenu,“ hlási titulok SME. Ide o úradníka Najvyššieho súdu (NŠ). Podľa šéfa NŠ však odmena so zmeškaním nesúvisí, ide o prácu predtým. Ak má pravdu, celý článok/titulok padá. Ak pravdu nemá....ale autor článku Roman Pataj neponúka jednu jedinú vec, ktorá by vysvetlenie spochybňovala. Titulok čitateľa na nejakú súvislosť navádza, ale jej dokumentácia v článku chýba. Pokiaľ teda novinár nič nezistil, vrhá podozrenie na NŠ a jej šéfa úplne zbytočne a nezodpovedne. Bulvárny príspevok v STV od Jána Petroviča detto.

SME vs Orange 2: Čísla reklamných objemov za apríl od TNS potvrdzujú, že Orange sa denníku SME naďalej „strategicky“ vyhýba (mil.Sk, tabuľkové ceny):

Nový Čas / 1,1
Pravda / 1,0
SME / 0,1

pre porovnanie Eurotel

Nový Čas / 1,2
Pravda / 0,5
SME / 0,7

Podľa prieskumu amerických novinárov a manažérov médií z roku 2000 si 29% z respondentov myslí, že kvôli záujmom inzerentov sa médiá niekedy alebo často vyhýbajú určitým témam. Žeby u nás bola situácia výrazne lepšia?

PS Po do veľkej miery médiami ignorovanom veľkom prípade plagiátorstva v SME sa ani veľmi nečudujem, že slovenské médiá (s výnimkou TA3 v rozhovore so mnou) sa správaniu Orange nevenujú. Asi si je dobré pri čítaní či pozeraní médií z času na čas uvedomiť, že medzi veľké slepé škvrny žurnalistov môžu patriť aj hlavní inzerenti. A tak paradoxne aj sloboda médií u nás.
gabriel // 5:00 PM


______________________

Monday, May 10, 2004:

Čo sa deje s nezamestnanosťou?:Ekonomika tlačí nezamestnanosť nadol,“ hlási titulok SME. Článok Terezy Coplákovej (plus SITA) to potvrdzuje tvrdením analytika, vraj ide hlavne o ekonomický rast. Lenže miera nezamestnanosti z apríla 2004 je rovnaká ako v apríli 2003, hoci o 0,6 boda nižšia ako v marci 2004. To by skôr hovorilo o sezónnosti ako hlavnom faktore medzimesačného pohybu, nie ekonomickom raste. Autorka to aj ďalej spomína:

„Najmä vďaka [sezónnosti] očakávajú analytici ďalší pokles nezamestnanosti - pod 14 percent.“

Takže ozaj ide o ekonomický rast?

Ďalší škandál odborárov?: Ján Maloch zo SME píše o objednávke KOZ na návrh novely zákona. Zmluva (za 20 tisíc korún?) na vypracovanie novely je podľa Malocha „škandálom,“ lebo KOZ nakoniec tú novelu do parlamentu ani nedostala a vraj tá zmluva bola aj neštandardne napísaná. Ja nič škandalózne nevidím na tom, že sa niekomu nepodarí do parlamentu dostať materiál. Všetci robíme veľa vecí, a nie všetky skončia publikáciou či nejakým výstupom. Údajná neštandardnosť zmluvy je Malochom dokazovaná super neštandardne – anonymným právnikom. Tak jeden právnik kritizuje prácu konkurencie a ešte ani nechce zverejniť svoje meno... Právnici sa o veci často sporia, neviem, prečo mám veriť akurát nejakému bez mena zo SME.

Ad Inflačná kalkulačka: Tu je stránka, na ktorej sa dajú ľahko porovnať sumy v amerických dolároch až do roku 2002 (napríklad ceny tých predaných obrazov).
gabriel // 3:33 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist