Slovak Press Watch

Saturday, May 22, 2004:

Odmeny štatutárom v štátnych teplárňach: delené z jej minuloročného zisku sa zdajú Milovi Janáčovi v Pravde nezaslúžené a privysoké (a Pravda z toho robí hlavnú správu dňa). A aké by boli zaslúžené, ako sa bežne delí zisk? Autor ani nepíše, ako to rozdelenie vysvetľuje vlastník,teda štátny Fond národného majetku. Pritom jeho hovorkyňu cituje, ale nie s odpoveďou na podstatnú otázku.
gabriel // 2:03 PM


______________________

Friday, May 21, 2004:

Kominári majú vždy pravdu: Richard Filipko v SME píše:

"Kominári už nie sú jediní, kto môže vymetať komíny. Hovorí to novela živnostenského zákona, ktorú schváli parlament.Kominárom sa to nepáči."

Možno schváli či už schválil - kedy? Tak či tak, Filipko vo zvyšku článku dáva slovo dvom kominárom, ktorí novelu vidia len, well, v čiernych farbách. A kde je priestor pre predkladateľov tej novely, nejaké argumenty za tú novelu sa snáď nájdu. Kominári vravia, že v EÚ je to na rozdiel od zámeru novely prísne regulované, ale také reči si má novinár overiť. Presne toto by novinári robiť nemali - nechať sa zneužiť na robenie propagandy jednej záujmovej skupine.
gabriel // 7:45 PM


______________________

Thursday, May 20, 2004:

„...a sálou sa rozľahol potlesk“: Pred dvoma týždňami Ľudo Petránsky zo SME napísal o chystanom predaji drahého obrazu Picassa aj toto:

V prestížnej aukčnej spoločnosti Sotheby's narastá napätie. "Vidím na svojich šéfoch, ako nervóznejšie opakujú svoje nariadenia a razantnejšie pobehujú po chodbách," povedal pre SME Robyn Dunn, asistent výkonného riaditeľa sekcie impresionizmu a moderného umenia v Sotheby's Charlesa Moffeta. Príčinou je Picassov obraz Chlapec s fajkou z roku 1905, ktorý španielsky maliar namaľoval ako dvadsaťštyriročný. Dnes večer sa má stať zlatým klincom dražby v New Yorku.
Robyn Dunn hovorí o olejomaľbe ako jednom z vrcholných diel Picassovho ružového obdobia. "Odhadujeme jeho cenu na sedemdesiat miliónov dolárov," informuje Dunn. "Samozrejme, táto cena môže byť aj prekonaná. Absolútna hranica v podobe van Gogha nie je tak ďaleko. Ak by sme ju prekonali, bola by to veľká udalosť."


Dunn dostáva priestor ešte dvakrát.

O dva dni na to Petránsky napísal článok po aukcii z prvej strany SME:

"Pri siedmej položke sa atmosféra zahustila a v preplnenej sále bolo cítiť vzrušenie. Na rad prišiel dlhoočakávaný Picasso," opísal pre SME náladu Robyn Dunn zo Sotheby's.... "Niečo podobné som ešte nezažil," hovorí Dunn. "Záujemcovia boli ako šialení a telefóny stále drnčali. Nakoniec sa Picasso zastavil na neuveriteľnom rekorde a sálou sa rozľahol potlesk."

Dunn však nie je muž, ale žena. Dunn mi napísala, že o predaji Picassa sa so žiadnym novinárom nebavila:

“Thank you for your email, Mr. Sipos. In fact, I did not speak with any journalists about the sale of the Picasso, so I am afraid this was incorrectly stated in the paper you read.”

S Petránskym som telefonoval. Nevedel uviesť, odkiaľ tie citáty má - že asi z tlačového zo Sotheby’s. Poslal mi aj ich jednu tlačovú správu e-mailom, tá však také výpovede o aukcii neobsahuje. Na moju ďalšiu prosbu o vysvetlenie nereagoval.

PS Áno, ide o toho Ľuda Petránskeho, ktorý si zobral odstavec od českých novinárov do svojho článku v SME, a to po odhalení Grassmeierovej tvorby. Denník SME jeho plagiát verejne nekomentoval, neprišlo ani na opravu a ospravedlnenie čitateľom.
gabriel // 7:13 PM


______________________

PR pre Zajacovu reformu: urobil včera Anton Molnár v Markíze. Debatu o reforme v parlamente nazval „politicky motivovaná“ s nádychom dešpektu, ako keby v parlamente diskusie mali byť nepolitické... Slovo nedostali práve poslanci s kritickými vyjadreniami, hoci ich v diskusii bola väčšina. Slovo dostal nejaký lekár, ktorý chválil nominálne poplatky – tie jednak nie sú podstatou reformy, a lekárska komora je jasne proti reforme. Anketa ľudí z ulice vyznela vyvážene – hoci viaceré prieskumy hovoria, že ľudia ju práve kritizujú najviac. Nereprezentatívna anketa teda bola zbytočná a zavádzajúca. Nehovoriac o tom, že redaktor sa začal pýtať ľudí o čom reforma je, a nie či ju podporujú... Príspevok mohol byť rovno podpísaný ministerstvom zdravotníctva.

Čo to chcel povedať Lipšic: Rita Bočáková z STV včera v príspevku („Vláda – tripartita“) uviedla:

Zrušenie zákona [o tripartite] obhajuje aj minister spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý považuje terajších reprezentantov odborárov a zamestnávateľov za lobistické skupiny:
Lipšic: „Nevidím dôvod na to, aby mali dve lobistické skupiny exkluzívne postavenie v štáte na úkor všetkých iných legitímnych záujmových skupín.“


Teda Lipšic hovorí o niečom inom ako novinárka. Podstata Lipšicovho argumentu je o pluralite prístupu skupín k vláde. To, že v terajšej tripartite sú lobistické skupiny je úplne samozrejmé.

Basic math watch: Martin Kováčik z Pravdy uvádza v článku najvyššiu cenu benzínu Natural 95 ako 36,90 Sk, okrem iného aj v osobitnom rámčeku. Na prvej strane potom počíta:

„Podľa prieskumu Pravdy sa však napriek zdražovaniu dal včera liter benzínu s oktánovým číslom 95 v Bratislave natankovať aj za 34,40 Sk, teda o 1,50 Sk lacnejšie ako na najdrahších čerpacích staniciach.“

PS SME i Markíza informovali o zadržaní cudzinca, ktorý mal po vražde zanechať obeť s 34 bodnými ranami. Kováčikovmu kolegovi Matúšovi Burčíkovi sa to zdalo málo:

„Usmrtil ho takmer 40 ranami nožom.“

Stopnutý dokument v STV: je hlavne v SME, ale aj v Pravde akosi viac o emóciách ako faktoch. Právnici STV vidia v dokumente porušenie zákona – kde sú teda názory iných právnikov? Vyskytli sa podobné porušenia zákona zo strany vysielateľov predtým, o čom boli? Tá licenčná rada sa v takýchto prípadoch podľa zákona/štatútu má vyjadrovať, alebo nie, ako tvrdí jej šéfka? Terajšie články majú len veľa zozbieraných protirečivých výpovedí, špekuluje sa kto asi čo chce, bez možnosti spoznať základné mantinely príbehu.
gabriel // 6:45 PM


______________________

Wednesday, May 19, 2004:

Manipulovala Markíza v prospech Dzurindu?: Myslí si to komentátor Pravdy Dag Daniš, keď píše o live rozhovore s premiérom po jeho pondelkovom stretnutí s Martinákovou, pričom Markíza Martinákovej priestor neposkytla. Mne sa ale argumenty Markízy v spravodajskom článku Vladimíra Jancuru v Pravde zdajú presvedčivé: že Dzurinda odmietol spoločné vystúpenie v TV (Jancura to potvrdené nemá) a že teda najlepšie ostávajúce riešenie bolo nechať tam Dzurindu ako hostiteľa stretnutia s dodatkom, že viac sa diváci dozvedia deň neskôr. Markíza tvrdí, že ani technicky sa to nedalo inak, Jancura sa TA3 či STV nespýtal na potvrdenie. Ako by to teda urobil Daniš? Nehovorí, len kričí "manipulácia."

PS K manipulácii má bližšie Jancurovo tvrdenie, že

"Na isté uprednostňovanie M. Dzurindu a P. Ruska v tejto televízii upozornil aj najnovší monitoring mimovládnej organizácie MEMO 98."

Na žiadne uprednostňovanie Dzurindu ani Ruska v Markíze MEMO samozrejme neupozornilo, najviac priestoru neznamená hneď niečo nekalé, jeden je predseda vlády, druhého častý zjav vysvetľovalo MEMO Kiou.

PPS Na Ruska a Markízu si treba dávať pozor, ale iné médiá to už začínajú robiť dosť čierno-bielo...

New Yorker je: výborný americký ľavicový týždenník, nie denník, ako to už po druhý krát píše Klaudia Lászloová v Pravde.

Titulok dňa: "Mučili aj zamestnancov Reuters," hlási SME z prvej strany. Vážne, ako to vieme? Tvrdia to tí z Reuters...v článku prebratom z Reuters. Americká armáda to podľa článku popiera, SME verí z neznámych dôvodov novinárom.

PS Na druhej strane SME pekne rozobralo tému vyšetrovacích výborov Romanom Krpelanom a Igorom Stupňanom.

Požičané od Markízy?: SME v maličkom článku píše:

"BRATISLAVA - NBÚ skončil opätovné preverovanie ministra zahraničia Eduarda Kukana, ktoré začal na základe anonymu. Po zhodnotení dokumentov ponechal Kukanovi platné bezpečnosté osvedčenie aj certifikát NATO. (r)"

Odkiaľ to SME vie, nevieme, žiadny zdroj tam nie je. Ale tušíme, vzhľadom na formu "info na poslednú chvíľu" - zo spravodajstva Markízy ("Kukan nepríde...") večer predtým (napr. Pravda ju ako zdroj poctivo uvádza)...bez odkazu na originál. Hrubé plagiátorstvo, nazval by to asi šéfredaktor SME.

PS Zaručene originálny má však SME graf v ekonomickej sekcii o nezamestnanosti (nie online) - čím väčšie číslo, tým menší stĺpec, a naopak.

Je Fico ozaj prvý?: Andrej Salner ma upozornil na problém s tvrdením môjho známeho Tomáša Bellu, novinára SME:

"Ako najrýchlejšie nájdete webovú stránku Roberta Fica? Stačí zadať do Google slovo "populista" a jeho životopis zobrazí vo výsledkoch hneď na prvom mieste. Fico sa tak stal prvou slovenskou obeťou "Google bombingu", žartovnej manipulácie s výsledkami vyhľadávania s cieľom vystreliť si z inej osoby alebo propagovať vlastné politické názory."

Prvou obeťou? Odkiaľ vieme, že nie druhý alebo stý? Bombing sa predsa nedá tak ľahko odhaliť, resp. nie všetci sa k nemu priznajú.
gabriel // 7:13 PM


______________________

Tuesday, May 18, 2004:

Príbeh klamajúcej novinárky z USA: Podľa článku si jedna novinárka vymyslela svoju chorobu – rakovinu - v snahe získať si pozornosť a priateľov. O chorobe napísala niekoľko článkov, na nekonzistentnosť niektorých jej faktov sa ale prišlo a ona stratila miesto. Veľmi pekne napísaný príbeh v Peoria Journal Star (štát Illinois).
(via Romenesko)
gabriel // 7:26 PM


______________________

Monday, May 17, 2004:

Ďalší predčasný útok na Najvyšší Súd: Braňo Král z TV Markíza včera urobil veľmi jednostranný príspevok ("Kauza na NS"):

„Pracovník Najvyššieho súdu , ktorý zadržiaval prísne tajný spis v kauze deblokácií ruského dlhu, na základe čoho Slovenská republika prišla o asi 60 miliónov korún, dostal od predsedu Najvyššieho súdu odmenu 100 000 korún. Naopak vedúca kancelárie Najvyššieho súdu , ktorá nás listom o tejto situácii informovala, bola preložená do funkcie zapisovateľky.“

Predseda NS nedostáva slovo, lebo Král jeho reakciu nezohnal. Ale mohol dať aspoň staršie vyjadrenie o tom, že tá odmena nemá vraj so zadržaním spisu nič spoločné. Príspevok tak akurát obsahuje obvinenia jednej pracovníčky. Neviem, prečo so nedalo počkať nejaký ten deň na zdôvodnenie NS, naozaj to bolo také súrne dať do éteru? A na koniec Král zaraďuje bližšie nešpecifikovaný anonym:

„Zajtra o ďalšom zotrvaní doktora Manicu vo funkcii bude rozhodovať disciplinárna komisia na Najvyššom súde. Podľa našich informácií však nemusí byť žiadny výsledok.“

Je to niekto z komisie, z NS, tá dotknutá pracovníčka, Lipšic? Úplne zbytočná a manipulatívna informácia.

PS Ako som už písal, SR mohla prísť o 60 miliónov Sk aj bez zdržania (ak by tak rozhodol súd), autor príspevku aj tu preháňa.

Lidla vedľa kostola: Katolícka cirkev je proti nákupom v nedeľu, no dala povolenie a predala časť pozemkov na výstavbu supermarketu vedľa jedného kostola, píše Roman Krpelan zo SME. Ok, ale bude Lidl otvorený v nedeľu? Ak nie, celý článok padá - preto o tom mohla byť zmienka, mne to automaticky jasné nie je.
gabriel // 3:39 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist