Slovak Press Watch

Wednesday, June 02, 2004:

Rozcestovaný jún: Od zajtra som na festivale lokálnych TV v Košiciach, na SPW sa vrátim až v pondelok.
gabriel // 9:47 PM


______________________

Daňová „sloboda“: Viacero novinárok (STV, SME, Pravda) referovalo o vyhlasovaní dňa daňovej slobody tento rok o deň skôr ako minule ako o „zlepšení.“ To ale len na spravodajské novinárky nepatrične prebrali názor autorov tej akcie, ktorí sú za radikálne zmenšenie úlohy štátu v ekonomike oproti dnešnému stavu. Ak si niekto myslí, že školstvu či zdravotníctvu pomôže hlavne viac peňazí aj za cenu vyšších daní, pokojne môže hovoriť o zhoršení. Takže lepšie je vyvarovať sa komentatívnych poznámok.

PS Zaujímavú
kritiku dňa daňovej slobody má aj výborná Spinsanity, americká stránka odhaľujúce zavádzanie a „spin“ v amerických médiách a politike. Kritizujú hlavne zveličovanie – veľká väčšina Američanov vraj platí menej daní ako umelý „priemerný“ Američan kvôli progresívnemu systému.

PPS Spinsanity má aj aktuálny článok o tých „rekordných“ cenách benzínu – veľmi podobný môjmu článku v TRENDE. Uvádzajú množstvo príkladov z amerických médií a uzatvárajú:

„Whether out of laziness or partisan motives, journalists and politicians keep deceiving Americans about gas prices. They owe it to the public to get the basic concept of inflation right.“

Drukos a SDKÚ:SDKÚ dostala peniaze od dcérskej firmy Drukosu,“ hlási titulok Pravdy na prvej strane k článku Gabriely Kaliskej. Titulok je nepravdivý, napísal mi ráno jeden televízny novinár, ktorý si článok overoval. Tá firma sa stala dcérou Drukosu podľa obchodného registra v roku 2001, dar strane bol rok predtým. Prepojenie tam ale je. Už v roku 2000 v tej firme vystupoval človek, ktorí bol štatutárom aj v mnohých ďalších Drukosu. Mimochodom Pravda o tejto téme písala pred viac ako dvoma rokmi, stačilo si pozorne prečítať prácu kolegu.

PS K tomu zneužitiu šéfa EP Coxa stranami SDKÚ/ANO: SME aj Pravda tvrdia, že Cox sa cíti zneužitý, ale nikde neponúkajú relevantný citát od Coxa. Ako na to prišli?
gabriel // 9:31 PM


______________________

Chyba v článku o benzínoch: V tlačenej i pôvodnej online verzii môjho článku v TRENDE o cenách benzínu vypadla prvá časť jednej vety kvôli editačnej chybe. Tu je správne znenie, aj online je to už opravené:

"Ak teda napríklad všetko okrem tovaru T zdražie o 10 %, a cena T porastie o 5%, nemusí nás trápiť, že cena T dosiahla akési historické maximá. Nominálne cena vzrástla, ale reálne (vzhľadom na ostatné alternatívne produkty) poklesla."

Sorry.
gabriel // 8:52 AM


______________________

Tuesday, June 01, 2004:

Aktuálne o alergiách: Andrea Hajdúchová s kolegyňami v SME pripravili veľmi pekný materiál o alergiách. Nosným článkom je otázka spolufinancovania alergií podľa novej reformy, k tomu je príklad postihnutého a čo to obnáša a stojí, tretí článok hovorí o vedeckom pohľade, čo alergie vlastne spôsobuje a k tomu je aktuálna fotka o postreku topoľov – práca samosprávy v Nitre.

PS Dnes sa mi SME zdá obzvlášť vydarené – takým je aj aktuálny rozhovor so Slovenkou zo Saudskej Arábie či článok o blednúcich bločkoch (problém po predĺžení záručnej doby).

Ohováračky v mienkotvornom denníku: Nina Michalíková zo SME napísala včera článok plný slabo podložených informácií:

„Poradcu exministra kultúry a bývalého intendanta Turčianskeho kultúrneho centra Milana Boršča pred piatimi rokmi odsúdili. Okresný súd v Martine mu vymeral nepodmienečný trest odňatia slobody na päť rokov... Krajský súd v Žiline však rozhodnutie zrušil - aj preto, že priniesol potvrdenie, že má vážne zdravotné problémy. V Martine sa špekuluje, že mal Boršč v Žiline konexie, ale on to SME nepotvrdil.“

Sa špekuluje... A čo na to súd? A čo to znamená „aj“ pre zdravotné problémy to súd zrušil, ďalší dôvod bol čo, že trest nebol férový?

„Bývalý riaditeľ martinského divadla za tretej vlády Vladimíra Mečiara je teda na slobode a začiatkom roka 2003 sa prihlásil do konkurzu na rovnaký post. Neuspel. Podľa informácií denníka SME totiž prešustroval za rok pôsobenia vo funkcii 17 miliónov korún. Štátne prostriedky divadla a kultúrneho centra zrejme išli na vyplácanie súkromných pohľadávok, ale i na predvolebnú kampaň HZDS.“

Prešustroval podľa nejakej kontroly či súdu či len tak to niekto tvrdí, napríklad protikandidát v tom konkurze? Boršč sa k tomu ako vyjadril? Čo to znamená „zrejme“, podľa koho? Koná v tom polícia, máme nejaký výsledok?

Rastie počet fajčiarov?: Milan Buno v STV tvrdil, že

„Prieskumy tvrdia, že až 60% slovenských fajčiarov by chcelo prestať fajčiť, no fajčiarov naopak stále pribúda.“

Deň predtým Markíza ale hovorila o jasnom poklese, podobne dva dni dozadu SME:

„Posledný prieskum o počte fajčiarov robil Štatistický úrad v roku 2002. Ich počet prvýkrát klesol. Na Slovensku fajčilo 40 percent populácie, z toho 13 percent len príležitostne a 60 percent bolo nefajčiarov. Mladých od 15 do 29 rokov fajčilo 46 percent, najnovšie skúšali aj cigary. V roku 2000 fajčilo 46 percent ľudí, z toho 14 percent len príležitostne.“

Naozaj rekordné ceny benzínov?:
Obšírnejšiu kritiku zdôrazňovania rekordných cien benzínov či ropy novinármi som napísal v týždenníku TREND.
gabriel // 5:00 PM


______________________

Monday, May 31, 2004:

Pátranie po Pukovej: Redaktorka SME Marta Frišová-Šimečková mi včera do diskusie (aj priamo šéfovi INEKO, kde pracujem) poslala list kritizujúci spôsob môjho pátrania po odpovedi na otázku, či je pravda, že ex-šéfka kultúry Andrea Pukova opäť pracuje pre SME. Rád by som teda skúsil vysvetliť moje konanie, Vám pani Šimečková i čitateľom tiež takouto otvorenou formou:

1. "Pracuje A.Puková pre SME priloha Fórum?" ako téma blogu
Je to podľa mňa legitímna otázka, keďže p.Puková prebrala zodpovednosť za plagiátorský prípad Edwina G. a vedenie SME vyhlásilo, že ona zo SME odchádza. Ak by teda bola pravda, že pre SME naďalej pracuje, šlo by o porušenie slova a dôvery čitateľov. Teda dobrá téma aj pre SPW (na nepracovné kontakty som sa ani nepýtal, ani to pre blog nie je zaujímavé).

Prečo som oslovil viacerých redaktorov SME? Asi pred týždňom som písal šéfredaktorovi Šimečkovi, odpoveď som nedostal. Od vydavateľa A.Fulmeka som v rovnakom čase dostal pre mňa neúplnú odpoveď (k tomu viac nižšie bod 5). Tak som sa po niekoľkých dňoch obrátil priamo na ľudí, ktorí by mi vedeli povedať, či ide o chýr alebo nie. Vrátane Vás, keďže na prílohe Fórum robíte. A pýtal som sa aj off the record z pochopiteľného dôvodu - tažko očakávať priamu odpoveď v takej citlivej zaležitosti. Ja osobne príliš časté uverejňovanie informácií anonymov v spravodajstve kritizujem na SPW, sú ale samozrejme výnimočné situácie, keď to inak nejde. Nie je to nič neetické, je to východisko z núdze. Skúšal som získať informáciu aj pre čitateľov dôveryhodnejším spôsobom, ale bez úspechu. Neetické by bolo žiadať a zverejňovať anonymne názory ohovárajúce či kritizujúce niekoho - tu ale ide čisto o otázku faktu, áno alebo nie. No a nakoniec, pýtal som sa pod svojím menom, aby bolo jasné, prečo ma to zaujíma.

2. Informácie na diskusii SPW
Regulácia internetových diskusií je zaujímavá téma. Anonymná diskusia má výhody (von sa môžu dostať relevantné informácie, ktoré by inak nikto kvôli hrozbe sankcie nepotvrdil) aj nevýhody (manipulácia nepravdivými výrokmi). Ja, podobne ako väčšina ľudí, dávam väčšiu váhu prvému, hoci som so zriadením diskusii kvôli nevýhodám dlho váhal. Môj terajší prístup je nulová regulácia, ak keď pri zahltení neslušnými či nenávistnými príspevkami by som zvažoval ďalší postup. Myslím, že čitatelia diskusií na tomto blogu či inde sú si vedomí nástrah anonymných príspevkov, a preto ich berú s inou váhou ako podpísané výroky. Osobne v diskusii vždy prispievam vlastným menom.

Nemám problém sa anonymnými príspevkami inšpirovať, no nezverejňujem ich informácie bez overenia. Tak som postupoval aj v tomto prípade. Nakoniec denník SME uviedol výpoveď premiéra u prokurátora minulý rok práve odkazom na anonymného čitateľa z diskusie, a nakoniec sa výpoveď ukázala ako pravdivá (problém bol, že SME zabudol uviesť, či si autentickosť výpovede aj nejako overoval).

3. Overovanie autorských práv na články v prílohe Fórum
Mne viacerí čitatelia otázku ohľadom Fórumu dali aj s tým, že odpoveď od zodpovedných nedostali, či hovorili pravdu alebo nie, to neviem, sama ma citujete ako "vraj." Ak niekto klamal, mohli to byť tí čitatelia, neviem to posúdiť, ani som také veci preto nezverejňoval. Vašu odpoveď som svojim čitateľom priamo tlmočil emailom. Na web som ju nedával - tak ako mnoho ďalších podozrení, ktoré som vtedy dostával (a zďaleka nie len na SME), lebo by to zbytočne vyvolávalo proti dotyčným podozrenia. Potom by web nevyzeral inak ako "nie je pravda, že...SME popiera ,že...Pravda nesúhlasí, že..."

4.Selektívnosť blogu
Na veci, ktoré vedome či nevedome prehliadam, by som privítal konkrétne tipy, práve na to je tu možnosť diskusie každý deň, už pár ľudí to začalo využívať, a ja som im za to vďačný.

5. Predmetná otázka: Pracuje/Pracovala A.Puková pre SME aj naďalej?
Píšete, že od 5.marca nie je zamestnaná, ani nemá inú zmluvu s denníkom. Dobre, zmluva hore dole, podstata mojej otázky sa však netýka právneho postavenia, ale samotnej práce ako činnosti na výrobe prílohy Fórum. Traja redaktori SME mi potvrdili, že Puková bola v newsroome SME v posledných týždňoch často prítomná a na Fórume pracuje. Ak je to možné, poprosil by som Vás o odpoveď na podstatu mojej otázky.

S úctou
G.Šípoš
gabriel // 1:28 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist