Slovak Press Watch

Saturday, June 26, 2004:

TASR Watch: Ďalší dvaja čitatelia ma upozornili na pozoruhodnú kvalitu správ TASR. Včera SME online prebralo správu o obvinení bardejovského kontrolóra z korumpovania:

Poslanec mestského zastupiteľstva v Bardejove pomohol pri odhalení korupcie hlavného kontrolóra mesta. Ten sa snažil u poslanca lobovať za odhlasovanie predaja istého pozemku pre jednu firmu, ktorá by na ňom mala vystavať polyfunkčný dom. Za to mal poslanec zinkasovať 100 korún a všetci ostatní členovia zboru, ktorí by tiež hlasovaním odpredaj podporili, mali dostať po desať tisíc.

Dnes SME píše o 100 tisícoch, čo dáva zmysel.

V ekonomickej sekcii SME preberá správu o firme PPS, v hranatých zátvorkách sú moje poznámky:

Strojárska spoločnosť PPS Group, a. s., Detva zaznamenala v 1. polroku tohto roka markantný rast exportu produkcie. [o koľko percent?, prvý polrok ešte trvá] Tržby za január dosiahli 18,867 milióna korún a za máj 46,668 milióna korún. [a zvyšné 4 mesiace polroka čo, dovolenka?] Medzimesačne sa zvýšil objem tržieb v máji oproti aprílu o 11,04 milióna korún. [nárast za jeden mesiac nemusí kvôli sezónnosti nič hovoriť, aké boli tržby za celý takmer polrok, porovnanie s 1H2003?] S dosiahnutými hospodárskymi výsledkami detvianskych strojární, vyrábajúcich ťažké zvarence na báze kooperácií pre zahraničných zákazníkov Volvo, Komatsu Hanomag a Atlas Copco, a s ich rozvojovými projektmi sa včera oboznámil minister zahraničných vecí Eduard Kukan. [super, mal aj prilbu?] Na tento rok majú pripravené ďalšie investície v objeme približne 70 miliónov korún. [do čoho, minulý rok bol aké?] Tie by mali zvýšiť ročný objem výroby až na 800 miliónov korún v roku 2005 a definitívne stabilizovať spoločnosť... [aký bol objem výroby minulý rok, plán na tento?]

Nepríjemný zážitok - mŕtvola patrila človeku: SME dnes cituje TASR:

Nepríjemný zážitok má 35-ročný muž z Jelšavy v okrese Revúca, ktorý sa vybral zbierať huby. V lokalite zvanej Chladná stráň tam totiž popoludní pri lesnom potoku namiesto dubákov, kozákov či iných húb našiel mŕtvolu neznámeho človeka, ktorá bola v značnom rozklade.

Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Ľuboš Podlesný informoval, že mŕtvola patrila človeku vysokému približne 160 centimetrov vo veku 50 až 60 rokov... Znaky násilia pri prehliadke na zachovalých pozostatkov odevu, nachádzajúcich sa na mŕtvole, nezistili.


Lúpež za vyhrážanie?: Hneď pod nepríjemným zážitkom má SME správu TASR zjavne z tej istej tlačovky:

Polícia pátra po 39-ročnom Alexandrovi K. z Tlmáč v okrese Levice, ktorého vyšetrovateľ obvinil zo spáchania trestného činu lúpeže. Spolu s ním sa ho dopustil aj Tibor K. z Veľkého Krtíša, ktorého sa však policajtom podarilo zadržať.

Obaja násilníci totiž vo Veľkom Krtíši na Ulici baníckej prišli k vodičovi autobusu odstaveného pri garážach vedľa autobusovej stanice. Žiadali od neho, aby im dal šesťtisíc korún, ktoré utŕžil od cestujúcich. Keď im peniaze odmietol dať, začali sa mu vyhrážať, že pôjdu za jeho ženou, zbijú ju a zoberú peniaze, ktoré má doma. Vodič sa však nedal zastrašiť a prípad ihneď oznámil policajtom.


To za vyhrážanie obviňuje polícia tých dvoch zo spáchania lúpeže??
gabriel // 6:31 PM


______________________

Friday, June 25, 2004:

MZV PR v Markíze: Správam dnes dominuje hlasovanie poslancov o obmedzení postupu vlády vo vyjednávaniach v EÚ. Za obmedzenie hlasovalo 104 poslancov, obrovská väčšina (parlament má 150 poslancov). Denisa Marčeková z Markízy o tom urobila super jednostranný príspevok. Používa päť citácií, dve od ministra zahraničných vecí, tri od troch rôznych poslancov čo nehlasovali za. Všetci prejavujú svoju nevôľu nad hlasovaním parlamentu. Nikto z toho množstva súhlasiacich poslancov slovo nedostáva.

Koľko má SPW čitateľov?: V diskusiách sa občas ľudia oháňajú rôznymi číslami návštevnosti. Táto stránka orientačne používa počítadlo CQ Counter, stačí kliknúť na ikonku pod archívom v stĺpci vpravo. Problémom je ako interpretovať tie čísla „unique visitors,“ včera ich tu bolo 148, mal by to byť tak (veľmi) zhruba počet ľudí, ktorí si stránku včera aspoň raz pozreli. Cez počítadlo sa dá pozrieť aj trend návštev, podľa dní, mesiacov, popis posledných dvadsať IP adries návštevníkov atď.

gabriel // 5:34 PM


______________________

Thursday, June 24, 2004:

Klesnú či stúpnu ceny elektriny?: Lucia Havlíková z STV pripravila chaotický príspevok o riešení deficitného fondu na jadrový odpad, a editori sa rozhodli, že na hlavnú správu dňa je to tak akurát:

Vláda chce, aby spotrebitelia elektriny zaplatili 15 miliárd korún, ktoré chýbajú vo fonde na likvidáciu jadrových zariadení. Podľa ministra hospodárstva bude kvôli tomu cena elektriny pre domácnosť vyššia o korunu denne. Podľa informácií , ktoré získala Slovenská televízia, však môže cena elektriny naopak klesnúť.

15 miliardový dlh vo fonde na likvidáciu jadrových zariadení vznikol v minulosti , keď sa do fondu neplatilo. Vláda rozhodla, že chýbajúce peniaze zaplatia počas desiatich rokov spotrebitelia. Pavol Rusko, minister hospodárstva SR: "Takže asi jedna koruna to vychádza denne."

Zástupca privatizačného poradcu pre Slovenskú televíziu potvrdil, že cena elektriny rásť nemusí. Budúci prevádzkovateľ jadrových elektrární totiž nemôže do ceny elektriny započítať celú sumu poplatkov, ktorú bude platiť do fondu na likvidáciu jadrových zariadení. Peter Mitka, zástupca privatizačného poradcu vlády: "Z tohto titulu myslím si, že je tam priestor eventuálne aj pre zníženie ceny elektrickej energie."

Poplatky do fondu na likvidáciu jadrových zariadení musí vláda upraviť ešte v zákone. Problém je však vyriešený...“


Ako môže dôjsť k poklesu, ak má dôjsť k zvýšeniu, hoci nie takému, ako sa pôvodne očakávalo?

Tak, že do ceny sa rátajú aj iné faktory, ale to si musí divák domyslieť sám. Veľmi pekne a jednoducho celú vec vysvetľuje Tereza Copláková v SME (akurát ta ilustračná fotka TASR o jadrovom odpade, to je vtip s tými sudmi??).

Novinárska kultúra v STV: Ešte pár slov k prípadu moderátora STV, ktorý mal vydierať maturitnú komisiu školy kvôli hodnoteniu svojej priateľky. To, že samotná STV sa pustí do reportáže o správaní svojho zamestnanca, sa mi zdá na Slovensko veľká vec. Svedčí to o zdravej kultúre v STV. Klobúk dole.
gabriel // 7:46 PM


______________________

Wednesday, June 23, 2004:

Hlavné televízne správy včerajška: sa teda vôbec nevyznamenali. Ján Tribuľa z Markízy urobil prvý príspevok správ o tom, ako vraj jedna rómska (zdôraznené v príspevku štyrikrát) rodina vytlačila (nerómskeho ?) dôchodcu z jeho domu a urobila z neho pomaly sluhu, až nakoniec ušiel (verzia dôchodcu), tá rodina to popiera, polícia vyšetruje, starosta takéto praktiky vo všeobecnosti odsudzuje, konkrétne ale nič nepovie, podľa anonymných rečí v dedine je agresorom asi tá rodina, Tribuľa hovorí o novodobom otrokárstve. Ale divák sa ani len nedozvie, komu ten sporný dom vlastne patrí, stačilo si pýtať list vlastníctva... Nehovoriac o protirómskom tóne, v Markíze inak nie výnimočnom.

STV zase začína výsledkami kontroly ministerstva financií, ktoré hovoria o 35 miliónoch zneužitých v rokoch 2000-2003 v rezorte pôdohospodárstva. Redaktorka Marta Jančkárová uvádza od agroministerstva odpoveď, že už sa zlepšia.... Žiadna otázka o zodpovednosti ľudí tohto i bývalého ministra.

Alena Kuišová z Markízy informuje o policajnom obvinení obchodníkov so ženami, medzi ktorými majú byť aj mená „smotánky.“ Polícia mená povedať nechce, Kuišová uvádza jedno celé meno, zdrojom sú „naše informácie.“ Reakcia dotyčného nikde. Veď aj keby mala Kuišová zlú informáciu, žiť s povesťou obchodníka so ženami vďaka novinárke nie je nič vážne, však.

Vláda a korupcia: Roman Krpelan zo SME píše o novom prieskume Transparency International Slovensko (TIS) o korupcii a necháva ho komentovať:

„Podľa prezidentky TIS Emílie Sičákovej Beblavej u nás "existuje akási tradícia pripisovať všetky zlyhania vo verejnom sektore vláde". Zodpovednosť však podľa nej nesú aj ďalší aktéri, napríklad parlament.“

Keďže Beblavá je manželkou štátneho tajomníka (viceministra) na ministerstve práce, nenechával by som ju komentovať zodpovednosť vlády. A keď už, tak s upozornením na jej rodinné vzťahy.

PS Krpelan tiež píše, že „viac ako tretina opýtaných sa... priznala, že v posledných troch rokoch dala úplatok.“ V rámčeku hneď pri článku je však údaj 32%... čo je správne aj podľa samotného prieskumu (pdf, str.4).

PPS TIS je sesterskou organizáciou INEKO, hlavného sponzora tejto stránky.

Aká je kvalita TASR?: Viacero (či jeden?) čitateľov blogu kritizovalo kvalitu správ štátnej tlačovej agentúry TASR, tak som si dnes povedal, že ich budem čítať pozornejšie. SME dnes preberá správu o obchodnom deficite USA:

„Deficit americkej obchodnej bilancie dosiahol v 1. štvrťroku tohto roka 144,9 miliardy USD (v prepočte asi 4,78 bilióna SKK).... Vlani bol tento deficit v rovnakom období o 17,9 miliardy USD nižší.“

Veru nebol, tvrdí agentúra AP. O toľko nižší bol v poslednom štvrťroku 2003, v prvom predstavoval $138.2B.

Titulok dňa 1:Slováci sa obávajú straty suverenity,“ hlási Pravda:

„Až 45 percent občanov sa obáva čiastočnej alebo úplnej straty suverenity SR po vstupe do EÚ. Konkrétne 11,4 percenta Slovákov je presvedčených, že krajina určite suverenitu stratí... Na druhej strane tretina respondentov - až 31,9 percenta - si myslí, že Slovensko suverenitu určite nestratí.“

45% sa obáva, 55% nie alebo nevie odpovedať, tak ako sa dá zhrnúť, že Slováci sa straty obávajú?? A páči sa mi aj to „až“ v úvode. Odkiaľ vie autor (TASR) správy, že nie „iba“? Hneď to má iný podtón.

Titulok dňa 2: „Colníci opäť použili zbrane,“ píše „Pravda“:

„Pri prenasledovaní dodávky prevážajúcej nelegálnych utečencov museli košickí colníci opäť použiť zbraň.... "Jeden z členov hliadky potom použil služobnú zbraň. Padli dva výstrely, nikto však nebol zranený," konštatovala [hovorkyňa colníkov].“

Prečo editor/autor titulku vidí dvojmo?
gabriel // 7:02 PM


______________________

Tuesday, June 22, 2004:

Pohľadávky nie sú to isté čo záväzky: ako si to pletie autor v SME vysvetľujúci možný mechanizmus tunelovania zdravých firiem:

„Spoločnosť S (finančná skupina) má záujem zlikvidovať konkurenta M a získať jeho majetok. Skúpi preto pohľadávky, ktoré má firma M voči inej firme či firmám, prípadne vyrobí fiktívne. Pohľadávku potom rozpredá, a tak rozdelí na viac spoločností S1, S2, S3...Návrh na konkurz musia totiž podať minimálne dve firmy, ktorým spoločnosť M dlhuje peniaze. Firmy S1 a S2 vyzvú spoločnosť M, aby im dlh zaplatila...."

S skúpi záväzky M, inak to veľmi nedáva zmysel.

J.Majchrák vs denníky: Dušan Hein z Rádia Regina ma upozornil na zaujímavý výklad názorov Juraj Majchráka na vládny návrh zúženia imunity pre sudcov podľa novinárov SME a Pravdy z minulého štvrtka.

Výhrady majú sudcovia. V pripomienkovom konaní ich prezentoval Najvyšší súd. Jeho podpredseda Juraj Majchrák povedal, že zmysel doterajšej imunity sudcu je v zabezpečení predovšetkým toho, "aby sa na základe nejakého vymysleného trestného stíhania sudca neodstavil od prípadu".
Roman Pataj, SME, 17.6.04

Sudcovia proti zúženiu imunity neprotestujú. "Pokiaľ ide o imunitu sudcov v Európe, je bežné, že ju sudcovia nemajú," povedal Juraj Majchrák, prezident Združenia sudcov Slovenska.
Vanda Vavrová, Pravda, 17.6.04

Vyzerá to tak, že chybu urobila opäť raz Pravda. TV Markíza má od Majchráka postoj podobný tomu v SME:

Podpredseda Najvyššieho súdu Juraj Majchrák so zužovaním imunity nesúhlasí, lebo slúži ako ochrana pre sudcov. Telefonuje Juraj Majchrák, podpredseda Najvyššieho súdu SR: "Aby sa nemohlo stať , že nejakým bezdôvodným trestným stíhaním alebo vznesením obvinenia chce sudca napríklad ....konkrétneho prípadu."
Erik Tomáš, TV Markíza, 19.6.04

PS Teda prípad podobný zlému citovaniu názorov Vlada Pirošíka. Pravda sa vtedy Pirošíkovi ospravedlnila, ale čitateľom opravu neuviedla...Načo, zdroje pre ďalšie články potrebujeme, čitatelia sú nám ukradnutí.
gabriel // 4:58 PM


______________________

Monday, June 21, 2004:

Čo sa deje s pašovaním cigariet?: Alexandra Gogová z STV vo včerajšom príspevku tvrdí:

„Pašovanie cigariet sa rozmáha. Oproti roku 2001 sa počet nelegálne dovezených tabakových výrobkov viac ako zdvojnásobil. Dôvod? Cigarety sú na Ukrajine až päťkrát lacnejšie ako u nás.“

Veľmi presvedčivé to však nie je. Je totiž rozdiel medzi pašovaním a pašovaním, ktoré zistia colníci. Podľa redaktorky rastie to druhé (čísla colníkov), to prvé ale predsa ostáva otázne. Napríklad aj kvôli tomu, že tie kontroly na hranici s Ukrajinou sa aj kvôli EÚ v posledných rokoch zvyšovali.

S cenovým argumentom je zase logický problém. Údajný rastúci trend pašovania vysvetľuje novinárka statickým číslom porovnania cien zo súčasnosti. Ale aké bolo porovnanie cien v roku 2001, bol ten rozdiel naozaj menší?

Ceny potravín v zahraničí: Pravda dnes uvádza článok, ktorého text priveľmi nesúvisí s veľkou tabuľkou s cenami u nás a susediacich štátoch:

„Za českými hranicami sa zasa lacnejšie predáva kryštálový cukor. Podľa prieskumu Pravdy sa pri najlacnejšom kilograme cukru dá v Česku ušetriť oproti bežným slovenským cenám aj desať korún. Štvrť kila masla sa zase v Poľsku dá kúpiť v prepočte aj za 16 korún.“

Je zlý text či tabuľka?

Prečo je dôležitá transparentnosť vlastníctva médií: V predposlednom čísle týždenníka Domino fórum šéfredaktor nového týždenníka LIVE! Lubo Fuzak odmietol odpovedať na otázky ($) ohľadom vlastníka LIVE!:

„Nič viac vám k tomu nepoviem, pretože to nijako nevypovedá o kvalite či nekvalite LIVE!.... Myslíte si, že ľudí v Banskej Bystrici, vo Zvolene alebo kdekoľvek inde, ktorí si kupujú LIVE!, zaujíma, kto je jeho majiteľom?... Ľudia z mediálneho prostredia, ktorí filozofujú o vlastníckej štruktúre, ma netrápia - dôležité je, ako sa predávame. Transparentní musíme byť vtedy, keď nám príde kontrola z daňového úradu.“

S Fuzakom vôbec nesúhlasím. V biznise s informáciami je predsa veľmi dôležité, kto mi tie informácie podáva (respektíve kto má na tie osoby taký veľký dosah ako majiteľ a zamestnávateľ). Znalosť majiteľa zlepšuje schopnosť čitateľa odhadnúť kapacitu pre PR prácu: do akých tém sa týždenník kvôli záujmom vlastníka nepustí, respektíve ktoré bude preferovať. Že to Fuzak ani len nevie pripustiť ho dosť diskvalifikuje ako novinára.

PS Pochváliť treba Domino, že sa na to pýta. Aj keď to môže vyzerať pokrytecky, keďže nedávna výmena šéfredaktora a vlastníka (??) Domina je totožná prístupu LIVE!.

gabriel // 8:01 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist