Slovak Press Watch

Saturday, July 03, 2004:

Plagiátorstvo typu B – vykrádanie samého seba: Floridský The New Times píše o prepustení redaktora (druhá položka, The Xerox Man) v The Miami Herald za plagiátorstvo: aspoň dvakrát totiž použil v umeleckých kritikách časť textu zo svojho predchádzajúceho pôsobenia v The San Francisco Chronicle, v jednom prípade roky starom.

„So who did this genius rip off? Himself. Roca apparently tried to do a little bit of journalistic recycling, taking large chunks from his earlier work and trying to pass it off as new.“

Vedenie Heraldu podľa článku mlčí ako hrob. To mi pripomenulo podobný prípad aj u nás, na ktorý som medzičasom zabudol (takmer pred rokom ma naň upozornil jeden rozhlasový novinár - vtedy sa mi to nezdalo také dôležité na uverejnenie, ale tohtoročná vlna prípadov ma presvedčila, že som sa mýlil).

Tak teda – Richard Filipko zo SME napísal 8.10 .1999 reportáž o Mečiarovej vile Elektre:

„Nedeľná Bagarova ulica je pokojná, no v pondelok už od šiestej začali robotníci pracovať. Do vykopaných jám na dvore vedľa penziónu vkladali betónové kanalizačné rúry. Žeriav, ktorým ich vkladali, od desiatej do jedenástej zablokoval neveľmi frekventovanú Bagarovu ulicu. Za ten čas ňou prešlo asi desať áut, z toho vodiči piatich chceli pokračovať nad Mečiarov penzión. Išlo však zväčša o susedov, ktorí bývalému premiérovi hodinové čakanie odpustia. "S Mečiarom sa poznám už dávno, z čias, keď ešte nebol premiérom a vždy bol normálny, aj teraz je normálny, nie ako píšu v novinách, že je blázon. S jeho synmi som chodil do počítačového Atari klubu. Aj teraz sa občas stretneme a nie je žiadny problém. Akurát tu niekedy stojí na ulici veľa áut a nie je kade prejsť, inak je dobre," hovorí bradatý sused...
Miestni vídajú z jeho rodiny najčastejšie syna a dcéru. Manželku niektorí nevideli ešte vôbec. Pani kráčajúca strmým kopcom domov popri Mečiarovom penzióne je hrdá na to, že "Mečiarova svatka, ktorá je na Floride, je môjho manžela sesternica". "V Elektre bola zatečená sauna, vlhko mali v celom penzióne, radiátory tiekli. Všetky museli ísť nové." Odkiaľ na to vzal? "Veď ako predseda vlády musel niečo zarobiť, nie? Možno to dostal na pôžičku. Je šikovný a jemu banka požičia, lebo vedia, že to splatí."


O asi 1,5 roka neskôr sa Filipko do Trenčianskych Teplíc vrátil a opäť napísal reportáž pre týždenník Moment (č.15, 12.4.2001)– akurát si dva citáty požičal zo svojho starého textu:

Ďalší sused sa o Mečiara vôbec nestará. "Ja som sa s ním ešte nestretol. Len v aute som ho videl. Bývam tu už pätnásť rokov a neviem ani poriadne, ako sa kto na tejto ulici volá. V Elektre som bol naposledy, keď ešte nebola Mečiarova." Bradatý pán z vedľajšieho domu Mečiara obhajuje: "S Mečiarom sa poznám už dávno, z čias, keď ešte nebol premiérom a vždy bol normálny, aj teraz je normálny, nie ako píšu v novinách, že je blázon. S jeho synmi som chodil do počítačového Atari klubu. Aj teraz sa stretávame a všetko je v poriadku."
... Miestni v Trenčianskych Tepliciach vídajú z jeho rodiny skôr syna a dcéru ako samotného Mečiara. Manželku niektorí nevideli ešte vôbec. Pani kráčajúca strmým kopcom domov popri Mečiarovom penzióne je hrdá na to, že Mečiarova svatka, ktorá je na Floride, je sesternica jej manžela. "Odkiaľ na penzión vzal? Veď ako predseda vlády musel niečo zarobiť, nie? Možno to dostal na pôžičku. Je šikovný a jemu banka požičia, lebo vedia, že to splatí."


Jednak ide o podvod na čitateľoch, ktorí berú citáty za aktuálne, hoci nimi neboli. A predpokladám, že vydavatelia Momentu pri zadávaní reportáže tiež nemali na mysli aj recyklovanie starých vecí.
gabriel // 6:01 PM


______________________

Friday, July 02, 2004:

Taxikárska žurnalistika: Miroslav Surgoš v Pravde píše o vzťahu Turecka a EÚ v reportáži z Istanbulu. Jeho hlavný citovaný „človek ulice“? Taxikár. V stredu v SME o závere summitu NATO informovali aj Michal Friš a Matúš Kostolný na prvej strane: jediným citovaným nepolitikom bol – taxikár. V článku (nie online) Pravdy z 22.júna Miroslav Čaplovič písal z Tibetu o miestnej kultúre i vzťahu k Číne a citoval - taxikára. Pár dní pred tým v reportáži (25.týždeň) STV Reportéri o pohrebe R.Reagana bol najviac citovaným lokálnym človekom vodič taxíka. Podobne v sérii reportáží našich médií z apríla o vstupe do EÚ: oslavy v Írsku (Hospodárske noviny, 30.4) či predstavovanie nových členov (o Malte, Pravda, 19.4).

Taxikári samozrejme stretávajú veľa ľudí a môžu mať zaujímavé informácie a názory. Dá sa s nimi dohovoriť. Ale zdá sa mi, že ich častý výskyt je daný aj lenivosťou novinárov viac sa pýtať ako len po ceste na letisko či do hotela. Nadmerný výskyt taxikárov v zahraničných reportážach nepomáha pestrosti názorov či informácií o zahraničných krajinách. Koľko domácich novinárov by pokladalo za dobrý nápad zájsť hľadať „názor ľudu“ medzi taxikárov pre článok o slovenskej ekonomickej či politickej problematike?

Služba kamošom cez noviny?: Michal Piško zo SME píše:

„Trenčianski poslanci schválili zmenu rozpočtu, v ktorej okrem iného zvýšili dotáciu pre Trenčiansku televíziu o sumu predstavujúcu tohtoročný rast cien a infláciu... Na aprílovom mestskom zastupiteľstve však takéto zvyšovanie dotácie pre televíziu kritizovali niektorí poslanci.“

Novinár vo zvyšku článku dáva priestor trom ľuďom kritizujúcim televíziu. Na konci poznamenáva, že riaditeľ sa odmietol vyjadriť. Ok, a čo tá väčšina poslancov, prečo sa im kritika nezdala dostatočná, kde sú ich reakcie? Takto jednostranný článok vyzerá ako osobný problém Piška či služba kamarátom - kritikom lokálnej TV.
gabriel // 5:57 PM


______________________

Thursday, July 01, 2004:

Liberálnejšie sprísnenie: Xénia Makarová z Pravdy popisuje schválenú novelu zákona týkajúceho sa dôchodkového sporenia:

„Novela zákona tiež sprísňuje pravidlá v oblasti výnosov dôchodkových fondov. V prípade tých menej rizikových - tzv. vyvážených, budú musieť správcovia doplatiť z vlastného k dosiahnutým výnosom, ak takýto fond v porovnaní s konkurenciou zarobil menej ako 70 percent. Pôvodná úprava počítala s výnosom nižším ako 80 percent. Pri rizikovejších - rastových fondoch sa minimálna výnosnosť posúva zo 70 percent na polovicu trhového priemeru.“

Žiadne sprísnenie, práveže uvoľnenie pravidiel. Fondy budú môcť mať ešte horšie výsledky oproti konkurenčnému priemeru ako v pôvodnej úprave – znižuje sa vlastne minimálny výnos, ktorý musia fondy garantovať.

Dá sa písať o probléme rastu počtu väzňov: a neuviesť ten nárast ani momentálny stav? Samozrejme, článok Romana Pataja zo SME je príkladom. Začína takto:

„Na Slovensku pribúdajú ľudia za mrežami. "Súvisí to s tým, že kvalitnejšie pracuje polícia aj celá justícia," tvrdí minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Vo väzeniach je stále menej miesta.“

Pataj na konci spomína, že v septembri vznikne miesto pre 500 odsúdených, bez celkových čísel a porovnania je to ale čitateľovi nanič. Okrem toho, chváliaci sa Lipšic je jediným citovaným zdrojom článku. Je to väznenie ozaj prejavom kvalitnejšej polície a súdov, alebo zatýkame mnoho ľudí za malichernosti namiesto udeľovania verejnoprospešných trestov?

Využívanie médií na politickú kampaň: Joshua Green z amerického mesačníka The Atlantic Monthly má zaujímavý článok o práci republikánskych či demokratických stratégov v politických kampaniach a o využívaní médií na očierňovanie konkurenčných kandidátov. Podľa článku v tvrdej konkurencii médií sú novinári za takéto spracované námety vďační:

„Both parties now disseminate daily e-mails with headings such as "Sen. John Kerry's Hypocrisy, Vol. 1, Issue 10" and "Bush White House: Home of the Whopper," which contain quotations, links, audio, and even video of what is often accurately judged to be damaging or compromising information. Contrary to the popular impression that campaigns traffic mainly in sleaze and rumor (though this occurs too), these e-mails are almost always scrupulously sourced from the public record. The goal is not to spread untruths but to have journalists repeat a selective—and often deeply misleading—version of the truth.“

Funguje to aj u nás, ako s tým novinári narábajú?
gabriel // 6:45 PM


______________________

Wednesday, June 30, 2004:

STV Reportéri o investícii Kia: Pozerajúc si tú Pavlom Ruskom kritizovanú reportáž (26. týždeň, „Organizovaný chaos“), zdá sa mi, že Marcela Vošková urobila vcelku dobrú prácu, hoci s viacerými hluchými miestami. Podarilo sa jej úspešne ukázať netransparentnosť postupu štátu (neposkytovanie informácii o svojich zákazkách, zmluve s Kiou) ako aj poukázať na viacero konfliktov záujmov v štátnych firmách a možnosti ich zneužitia. Horšie to bolo s kritikou množstva firiem zainteresovaných na príprave investície: nie je jasné, koľko a aké činnosti pri takej príprave treba urobiť, a ich zadávanie špecializovaným súkromným firmám nemusí byť samo osebe problémom, naopak, môže to šetriť peniaze. Neviem koľko divákov STV je expertmi na takúto prípravu investície – možno stačilo spýtať sa na postup pri investícii PSA, ale podobných projektov v zahraničí (Čechách): ako sa odlišuje ten postup pri Kia od nich?

Na začiatku Vošková vyvoláva podozrenie o firme Millenium Development, že čo vlastne za nejaké milióny urobila, keď nakoniec poverila aktivitami ďalšie subjekty. Reakcia niekoho z firmy chýba. Novinárka konštatuje o dvoch osobách, že sú podľa jej informácií vzdialení príbuzní – ale reakciu ani jedného sa divák nedozvie (akurát dostane zbytočný záber neúspešného telefonátu Voškovej – a ďalej si neoverovala tú anonymnú informáciu??).

Mne osobne dosť vadí používanie tej sugestívnej hudby (Money, money), vhodné do bulváru ako relácie „reportérov.“ Práve samotné tunelovanie nemá Voškové potvrdené, hoci to raz aj sama viac menej povie.

PS Je to škoda, že Reportéri tie bulvárne prvky používajú. Pamätám si na reportáž (5.týždeň, „Konflikt medzi záujmami“), keď prestrihy z parlamentu a na poslancov sa viac krát hneď menili na zábery luxusných domov a víl, ako keby tie vily poslancom aj patrili. Kritika v tom príspevku (tiež od Voškovej) padla aj na návrh rozšíriť poslaneckú imunitu, no nikto z navrhovateľov či zástancov nedostal priestor na reakciu, len odporca. Menej populizmu by inak dobrej relácii prospelo.

Čo sa deje s maslom: Keď už je reč o populizme, ešte pohľad na hlavný článok dnešnej Pravdy Maslo je vypredané a má ešte zdražieť“:

„Zo slovenských obchodov zmizlo maslo. ...Podľa obchodníkov aj výrobcov v priebehu dvoch až štyroch týždňov maslo môže zdražieť o 25 až 30 percent.“

Aké dôkazy ale autor článku Jozef Sedlák má? Maslo nie je v Hypernove - v Bratislave. Carrefour ho má, aj Tesco, hoci nie všade. Takže zmizlo ako zmizlo. O tom výraznom zdražení hovorí v článku jeden obchodník, druhý to vidí miernejšie a v dlhšom horizonte.
gabriel // 6:53 PM


______________________

Tuesday, June 29, 2004:

Aké veľké sú regionálne rozdiely?: V predposlednom čísle týždenníka TREND Roman Schönwiesner napísal, že

„Najakútnejšie problémy vyplývajúce z rozdielu v ekonomickej úrovni regiónov, ktoré sa snaží riešiť regionálna politika Európskej únie, sa po rozšírení presunuli smerom na východ.... Nové členské krajiny vykazujú väčšie vzájomné rozdiely ako krajiny doterajšej pätnásťčlennej únie.“

Ale tabuľky uverejnené k textu to nepotvrdzujú. Ak sa porovná najbohatší región s najchudobnejším, či top 3 či 5 s bottom 3 či 5, stále vychádzajú rozdiely medzi novými krajinami vzájomne menšie ako v bývalej EÚ.

PS SPW a TREND - Pre TREND píšem pravidelne stĺpček o médiách.

Petránsky v Národnej Obrode: bol podľa šéfredaktora Milana Stanislava externe, spolupráca už podľa neho nebude pokračovať v zmysle dole uvedeného výroku Petra Krča.
gabriel // 4:58 PM


______________________

Monday, June 28, 2004:

Zjazd komunistov – a čo program?: Médiá sa sústredia na konflikt Ševca s Hoptom a možnosti vzniku novej strany, ale nič nevidím o programe KSS podľa zjazdu. Hovorilo sa o tom? Hopta kritizuje KSS za občasné hlasovanie za vládne návrhy, ale podľa práce kolegu v INEKO Dušana Zachara (HESO-hlasovanie poslancov) je Hopta jeden z najproreformnejších poslancov KSS (Ševc zase najmenej reformný). Prečo sa novinári nepozrú na to pôsobenie komunistov v parlamente podrobnejšie?

Ako na plagiátorov: The American Journalism Review, americký mesačník o žurnalistickej práci, pripravil obsiahlejší materiál o tom, ako sa editori amerických periodík snažia bojovať proti prípadným plagiátorom vo svojich redakciách. Okrem pozornejšieho a skeptickejšieho editovania či kupovania softvéru na odhalenie podozrivých textov sa spomína aj posielanie niekoľkých listov citovaným ľuďom z článkov náhodným výberom – oslovení majú hodnotiť nie len poskytnutie citátu, ale aj ich vnímanie presností a férovosti článku.

Hlavný článok spomína aj prípad novín The Macon Telegraph, ktoré prijali mladého reportéra aj napriek tomu, že sa dopustil plagiátorstva už predtým. Bola to chyba, reportér v kradnutí pokračoval aj v The Telegraph...

PS Istý Ľudo Petránsky začal písať do kultúrnej sekcie Národnej Obrody o výtvarnom umení. Napokon, šéfredaktor SME Šimečka oficiálne nič o plagiátorstve a fabulovaní Petránskeho neoznámil, nehovoriac o ospravedlnení čitateľom. Tak či tak, editorom a čitateľom NO želám veľa šťastia.

PPS O prípade Grassmeier sa dnešný zástupca šéfredaktora NO Peter Krč vyjadril pre Médiaportál takto (vtedy bol šéfredaktorom):

„Podľa Krča ide o vážne porušenie novinárskej etiky i princípov základnej ľudskej slušnosti zo strany autora plagiátov, ktoré by ho malo okamžite diskvalifikovať z novinárskeho prostredia...“

Alebo medzi Grassmeierovou a Petránskym je nejaký jasný rozdiel?
gabriel // 7:05 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist