Slovak Press Watch

Saturday, July 31, 2004:

Zase tí náhodní anonymní analytici: Zuzana Petková z Pravdy včera napísala:

„Zhruba 750 miliónov korún, ktoré sľúbil školstvu minister financií Ivan Mikloš, školám stačiť nebude... "Potrebujeme dotáciu 350 miliónov, ak máme dostať len 250, stačiť to nebude," povedal podpredseda Slovenskej rektorskej konferencie Daniel Kluvanec....
Za zlú finančnú situáciu je však podľa analytikov zodpovedná nielen vláda, ale aj niektoré univerzity. "Vo vedeniach škôl nesedia ekonómovia, ale väčšinou pedagógovia a rozhodujú o peňažných tokoch," uviedol Maroš Kemény z iniciatívy za reformu školstva. Univerzitné vzdelávanie potrebuje podľa neho zmenu. "Nalievanie peňazí do súčasného systému je len plytvaním," tvrdí Kemény.“


Názov tej iniciatívy čitateľom nepomôže v identifikovaní autora tých výrokov. Kemény je predsa šéf Občiansko-demokratickej mládeže ODM, liahne to pravičiarov. Prečo ho nazývať anonymne analytikom? Pardon, „analytikmi“?
gabriel // 5:43 PM


______________________

Friday, July 30, 2004:

Prvá obeť záplav !!!: je tu, informujú médiá. Okrem denníka SME. Jeho reportér Mikuláš Jesenský totiž poctivo zisťoval okolnosti utopenia. Svedok, ktorý sa tiež brodil cez ten dravý potok pre SME hovorí:

"Igor si sám nevie vysvetliť, ako im mohlo napadnúť brodiť sa potokom. Na otázku, či mali vypité, len nemo prikývne. "Za normálnych okolností by sa to určite nestalo..."

Ja by som to teda nazval x-tá obeť alkoholu, a nie záplav. Dobrá práca, SME. Odolať dramatizovaniu nie je ľahké - smrť alkoholom je predsa len menej sexy ako strata života v záplavách.

Blog pre novinových dizajnérov: newsdesigner.com. Robí ho dizajnér jedného amerického denníka, fajn čítanie.
gabriel // 6:22 PM


______________________

Thursday, July 29, 2004:

Titulok dňa:Dôchodcovia budú mať od Zajaca výnimku z platenia,“ hlási Pravda z prvej strany. V článku ale Katarína Lovasová píše, že

„Okolo pol milióna ľudí dostane výnimku zo Zajacových poplatkov. Ide o ľudí s mesačným príjmom do 5 500 korún, ktorí síce budú u lekára a v nemocnici platiť, môžu však úrady práce požiadať o vrátenie peňazí... Výnimku dostanú najmä dôchodcovia a tí, čo zarábajú na hranici minimálnej mzdy.“

Pred dvoma týždňami Pravda uverejnila tabuľku počtov poberateľov dôchodkov podľa výšky dôchodku. Do 5,5 tisíca sa zmestí len asi štvrtina dôchodcov. Teda tri štvrtiny majú z titulku dosť zmiešané pocity...

Čo sme sa nedozvedeli o Martinovi Jakubcovi: Dosť ma sklamal včerajší článok môjho známeho Tomáša Bellu v SME. Podobne ako mnohým v internetovej diskusii k článku ani mne nie je jasné, či ide o skutočnú osobu alebo nejaký marketingový projekt. Robí si srandu či to myslí vážne? SME, zdá sa, ponúka osobný, nie emailový rozhovor, takže ten človek by mal existovať (hoci meno človeka, ktorý rozhovor robil, som v SME ešte nevidel). Ale nič z jeho iných tvrdení si novinári neoverovali. Čo hovorí Gašparovič na ich „priateľské vzťahy“? Čo iní funkcionári v HZD či v HZDS predtým? Prečo sa nik nepozrel na ten jeho úrad, veď tam má adresu. Videli novinári publikácie toho úradu, čo na to hovoria iní ekonómovia? Kde publikoval (za posledný rok som ja našiel Jakubca len v nedávno zaniknutom Novom Dni – článok o narodeninách L.Hagmana, rozhovor o EÚ, autorský článok o mládeži a EÚ), v akej kvalite píše? Čo hovoria jeho kolegovia študenti či učitelia, kamaráti, rodičia? To všetko by bolo oveľa zaujímavejšie ako ten obrovský rozhovor. A mali by sme oveľa lepší obraz o čo vlastne ide.

gabriel // 6:56 PM


______________________

Wednesday, July 28, 2004:

Poslanec vs ministerstvo: Hana Šimková z Markízy včera uviedla príspevok o výživnom:

„Podľa zákona bude od budúceho roka štát vyplácať výživné, ak si túto povinnosť nesplní rodič. Poslanec SMER-u Róbert Madej, ktorý je jeho autorom, rátal so sumou 20 miliónov korún. Analýza ústredia práce však tvrdí niečo iné. Štát to môže stáť až sedemnásobok, teda 140 miliónov.
Náhradné výživné si teda zo štátneho rozpočtu vyžiada takmer o 120 miliónov korún viac, ako pôvodne vo svojom návrhu predpokladal poslanec Madej.“


Spor o výške nákladov sa ale už viedol pri schvaľovaní toho zákona, nie je to nič nové. Z neznámych dôvodov sa Šimková prikláňa k ministerstvu, no nevysvetľuje, prečo by mali ich prepočty byť lepšie. Na základe čoho to má divák posúdiť?

Celkom na koniec po reakciách ministerstva i Madeja novinárka uvádza:

„Od 1. januára definitívne prejde zodpovednosť za tých, čo neplatia výživné, na štát. Ministerstvo práce sa preto obáva už teraz, že to bude motivovať ďalších ľudí výživné neplatiť. V takom prípade by sa nároky na rozpočet ešte zvýšili.“

Teda nový argument proti Madejovmu zákonu, ale reakcia či protiargument (hlavný motív zákona) už nemajú priestor.

PS Podobne Martin Jaroš zo SME venuje tretinu svojho článku kritike politiky NBS analytikom komerčnej banky, nik z NBS ale priestor nedostáva.

Nekritické hodnotenie dopadu poplatkov: Milan Buno z STV v pondelok optimisticky uviedol ("Bilancia po roku.."):

„Poplatky v zdravotníctve prinášajú prvé výsledky. Klesol počet návštev u lekára, počet predpísaných receptov a spotreba liekov...
Aj 20-korunový poplatok za recept znížil výdavky na lieky. Napríklad Všeobecná zdravotná poisťovňa mala za prvý štvrťrok náklady na lieky nižšie o takmer 40 miliónov korún....
Podľa prieskumu agentúry Focus, iba 1,5 percenta občanov pociťuje určité obmedzenia kvôli zavedeniu poplatkov.“


Pokles o 40 mil. pri VšZP je zaujímavý, ale ešte zaujímavejší je kontext. Na lieky dáva táto dominantná poisťovňa (2/3 obyvateľov) okolo 1,2 miliardy MESAČNE – ten pokles je teda minimálny. Okrem toho prvý štvrťrok 2003 bol avizovaným obdobím pred zavedením poplatkov (neskôr posunutým), teda predzásobením sa – čo opticky tiež nafukuje ten tohtoročný pokles.

Po očistení sezónnych vplyvov by sme dostali lepší obrázok. Prípadne je lepšie sa pozrieť na dlhšie obdobie dozadu – vplyv poplatkov (a kategorizácie) vyzerá ako pokles rastu spotreby liekov.

Ten citovaný prieskum Focusu bude z januára: 1,5% je počet ľudí, ktorí kvôli poplatkom prestali chodiť ku lekárovi. Ale ďalších 18% chodí menej často, teda obmedzenie podľa mňa pociťuje spolu pätina, nie Bunových 1,5% (výsledky sa dajú nájsť na stránke MZ – Reforma zdravotníctva, prezentácia Reformné puzzle 26.4.04).

PS Veľký materiál na túto tému pripravila minulý týždeň (21.7) aj Katarína Lovasová z Pravdy. Tiež jej chýba kontext, navyše na prvej strane urobila aj takúto chybu:

„Výrazný pokles výdavkov za lieky zaznamenala aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. "Rast výdavkov sa spomalil, je to do desať percent oproti osemnástim z predchádzajúceho obdobia," vyhlásil hovorca poisťovne Milan Velecký.“
gabriel // 7:29 PM


______________________

Tuesday, July 27, 2004:

Korunové jablká a hrušky: SME uverejňuje správu TASR o českom dlhu:

„Pred 10 rokmi stačili v Česku na splácanie úrokov zo štátneho dlhu 3 miliardy českých korún. Strmo narastajúce zadlženie spôsobilo, že na budúci rok to už bude 10-krát viac. V návrhu štátneho rozpočtu Česka na budúci rok sa ráta s tým, že iba na platenie úrokov firmám, ktoré štátu požičiavajú na jeho nadmerné výdavky, padne 35 miliárd českých korún...“

Skoro 12-krát, keď už, ale to je bez započítania vplyvu inflácie, starý problém novinárov. Za desať rokov klesla kúpyschopnosť českej koruny asi o 30%. V reálnom prepočte teda to splácanie úrokov narástlo 8 násobne. Lepšie je preto uvádzať relatívnu výšku úrokov, k HDP alebo k celkovým výdavkom rozpočtu, čo vyjadruje schopnosť zadĺženie splácať – pre čitateľa užitočnejšia informácia ako nejaké nominálne sumy.

Prekladatelia v SME: Marína Závacká ma upozornila na prekladateľské chyby v SME, a to nie prvýkrát. Posledné príklady:

Na začiatku júla bol koniec eseje F.Forsytha preložený takto:

Ako povedal Mark Anthony v Juliovi Caesarovi: "Ó krajania, aký to bol pád!"

Správne po slovensky je tá postava Marcus Antonius, správne v angličtine Antony, Anthony je hudobník...

9. júla v ČTK článku o výstave ruského maliara boli aj vety:

„Jeho diela sú preplnené symbolikou. Murárske znaky, červené päťcípe hviezdy a hákové kríže sa prelínajú s heslami z protivládnych mítingov, pravoslávnymi nápismi, ikonami a tvárami svätcov.“

Murárske znaky?? Podľa Závackej si v SME pravdepodobne zle preložili slovo ZEDNÁŘ - slobodomurár a zamenili ho za "zedník" - murár.
gabriel // 6:11 PM


______________________

Monday, July 26, 2004:

Žatva po novom: Richard Filipko zo SME napísal pekný článok z terénu ako zmena režimu a pokrok v technológiách zmenili žatvu u nás pre samotných robotníkov.

Ako sa správať po urážke k novinárke: Mestský úradník v pennsylvánskom Allentown nazval na verejnej diskusii o cestovných výdavkoch úradníkov novinárku miestneho The Morning Call, ktorá o prípade písala „stupid bitch.“ Po protestoch prítomných sa úradník novinárke ospravedlnil a neskôr aj rezignoval zo svojho miesta (via Romenesko).

Aspoň to ospravedlnenie by bolo namieste po podobnej urážke novinárky u nás ministrom Ruskom, nie?

Ako písať o Izraeli/Palestíne?: The American Journalism Review má zaujímavý článok, ako sa novinári píšuci o izraelsko-palestínskych udalostiach snažia čeliť aktivistickému monitoringu svojej práce zo strany pro-izraelských či pro-palestínskych záujmových skupín. Tie kritizujú slovíčka (terorista či radikál, plot, múr či bariéra) i hlavný uhol pohľadu (kto je vlastne agresor, komu tá pôda patrí).
gabriel // 6:19 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist