Slovak Press Watch

Saturday, August 07, 2004:

Král vs Lipšic: Rozhodnutie Ministerstva spravodlivosti neumožniť redaktorovi TV Markíza B.Královi je veľká chyba – štátom platený úradník si nemá čo vyberať na tlačovkách novinárov - Lipšic spoluspravuje štát a za to musí strpieť akékoľvek otázky (ako som o tom už písal, v prípade bojkotu KDH ako politickej strany s tým nemám problém, pokiaľ hnutím delegovaní ľudia v štátnych funkciách novinárov neselektujú). Dúfam, že aj ostatné médiá sa postavia na stranu Markízy.

Na druhej strane aspoň podľa zverejnených výpovedí prokurátora Trnku si Král v príspevku o Lipšicovi naozaj splietol dve výpovede (konzultácia o kauze vs. konzultácia o prepustení), za čo by sa Markíza mala opraviť a ospravedlniť.

PS Markíza včera tiež prebrala informácie z exkluzívneho rozhovoru SME s Trnkom bez uvedenia zdroja tých informácií...

Hirošima bez kontextu: Aj dnes má SME veľmi zvláštnu správu (zo zdrojov ČTK) na prvej strane s titulnou fotografiou. Týka sa výročia zhodenia atómovej bomby na Hirošimu:

„V japonskej Hirošime sa včera ráno zišlo viac ako 40-tisíc ľudí, aby si pripomenuli obete prvej atómovej bomby na svete, zvrhnutej pred 59 rokmi.
Presne o 8.15 miestneho času, keď bomba zvrhnutá Američanmi explodovala, si účastníci demonštrácie minútou ticha pripomenuli státisíce obetí.
Po výbuchu bomby 6. augusta 1945 zahynulo v Hirošime okolo 140-tisíc ľudí, čo je polovica vtedajšieho obyvateľstva.
Len o tri dni neskôr, 9. augusta 1945, Američania zhodili druhú bombu na Nagasaki, kde zahynuli desiatky tisíc ľudí.
Ďalšie tisíce osôb potom ešte dlhé roky umierali na dôsledky ožiarenia.“


Ani slovo o tom, že išlo o istý veľký vojnový konflikt, nič o dôvodoch zhodenia, o jeho dôsledkoch na koniec istej vojny...
gabriel // 5:40 PM


______________________

Friday, August 06, 2004:

Springsteenov dvojalbum: Včera editori SME šupli na prvú stranu správu o angažovaní sa niektorých amerických hudobníkov v kampani proti Bushovi. Aby sme náhodou nezabudli, dnes sa správa so zameraním na jednu z tých hviezd, B.Springsteena, posunula na prvej strane vyššie. Nič nové sme sa nedozvedeli, ale pribudla jedna veľmi nekvalitná fotka (aspoň v tlačenom vydaní). A to sa ani nepýtam, čo tak asi v serióznom denníku robí článok o politických názoroch a aktivitách speváka na prvej strane.

Koľko ľudí má Bratislava-Ružinov? Tomáš Velecký zo SME píše:

„Len mestská časť Bratislava-Ružinov má podľa oficiálnych štatistík vyše stotisíc obyvateľov.“

Oficiálna stránka BA-Ružinov oznamuje:

„Mestská časť Bratislava-Ružinov... počtom obyvateľov (75 086) patrí k najväčším zo 17. mestských častí Bratislavy.“

Klasický novinársky populizmus: predviedla Zuzana Petková z Pravdy v článku „Učiteľom pridajú menej ako tento rok.“ Petková píše:

„Platy učiteľov sa na budúci rok nebudú zvyšovať ani o toľko ako v tomto roku. Kým od augusta štát učiteľom pridal na výplatu priemerne 800 korún, čiže mzda im vzrástla o sedem percent, od 1. júla 2005 to bude len o päť percent.“

To je síce pekné, ale podstatné pre určenie, či sa učitelia budú mať lepšie či horšie je reálny nárast, porovnanie s infláciou. Petková to ďalej dokonca spomína, citujúc odborárov:

„Odbory napriek tomu považujú dohodu za dobrý kompromis. "Predpokladá sa, že inflácia bude nižšia ako v tomto roku," zdôvodnil viceprezident Konfederácie odborových zväzov Ján Gašperan. Pomalšie by teda mohli rásť aj ceny.“

Keby si autorka dala trochu námahu, ešte by zistila, že odhad odborárov je totožný s odhadom väčšiny ekonómov, a že na rozdiel od tohto roka budúci rok reálne mzdy učiteľom pravdepodobne porastú. Teda presný opak toho, čo Petková tlačí ľuďom do hláv v úvode.
gabriel // 5:45 PM


______________________

Thursday, August 05, 2004:

Úspech pri Kii, zaváhanie pri PSA: V novom TRENDE vyšiel môj pohľad na prácu novinárov pri príchode automobiliek Kia a PSA:

„Porovnanie mediálneho pokrytia príchodu oboch automobiliek ukazuje, že kritika dvojakého prístupu k dvom veľkým investorom je viac než oprávnená. Lenže nielen v prípade vlády, ale aj v prípade slovenských žurnalistov.“

Spravodajstvo po svojom: Daniel Krajcer z TV Markíza včera začal príspevok takto:

„Je verejným tajomstvom, že previerkami Národného bezpečnostného úradu neprešlo viacero vysokých štátnych úradníkov. Medzi nimi aj niekoľko veľvyslancov. Podľa našich informácií však chce ministerstvo zahraničných vecí niektorých z nich aj napriek tomu poslať na veľvyslanecké posty.“

NBÚ ani Ministerstvo zahraničia Krajcerovi nič nepovedali. A tak Krajcer príspevok bez dôkazov (okrem anonymného zdroja či zdrojov) pokojne uzavrel:

„Problém s bezpečnostnými previerkami si teda ministerstvo zahraničných vecí rieši po svojom. Otázkou ale je, v koho záujme.“

Novinársky podvodník v Čechách: Podľa Mediář.cz naletel externistovi-plagiátorovi týždenník Respekt. Poučné, ale na slovenský príbeh zase raz Česi nemajú, však áno.
gabriel // 2:05 PM


______________________

Wednesday, August 04, 2004:

Zavádzanie v investíciách 2: Po denníku Pravda sa investičnej témy chytila aj Hana Šimková z TV Markíza, ktorá zopakovala tú kačicu z Pravdy:

„Tvrdenia o tom, že Slovensko sa stáva rajom pre investorov sa začínajú reálne napĺňať. Naša krajina má za sebou najúspešnejší polrok v histórii. Investori k nám priniesli, alebo sa k tomu zaviazali, spolu vyše 40 miliárd korún. V lákaní investícií sme dokonca porazili aj našich najväčších rivalov, Českú republiku.“

a pridala ďalšiu:

„Naša národná banka predpovedala, že tento rok k nám prídu investície za viac ako jednu miliardu dolárov. Ministerstvo hospodárstva tvrdilo, že to bude raz toľko. Dnes je jasné, že toto vysoké číslo vôbec nereálne nie je. Dokazujú to údaje za prvý polrok. Slovensko už má toľko, koľko NBS rátala na celý rok. Čechov sme v číslach porazili takmer o 10 miliárd.“

Čerešne a slivky. Predpovede NBS a MH sa týkali skutočného prílevu investícií, tak ako to pravidelne vykazuje NBS (posledné dostupné dáta sú za 1. štvrťrok 2004, prišlo 12 miliárd SK). Čísla SARIO sú uzavreté kontrakty za dané obdobia, prílev peňazí je ale pre budúcnosť, aj na ďalšie roky. S tými prvými číslami majú pramálo spoločné. To je ale náhoda, že MH vyzerá ako veľká hviezda aj tentoraz.

Kdeže sú tí ekológovia?: Tereze Copláková zo SME ich v článku o alternatívnych zdrojoch energií viackrát spomína, len ich nie a nie citovať:

„V roku 2010 malo pochádzať najmenej 31 percent energie vyrobenej na Slovensku z ekologických obnoviteľných zdrojov. Cieľ, ku ktorému sa vláda zaviazala voči únii v predvstupových rokovaniach však Slovensko nedosiahne.
Ekologické organizácie za to vládu kritizujú. "Namiesto ich podpory sa vláda sústredila na alibistické zdôvodnenie potreby zníženia pôvodne prijatého podielu obnoviteľných zdrojov," komentoval tento krok Milan Novák, riaditeľ najväčšieho výrobcu slnečných kolektorov Thermosolar Žiar.“


Ten chlapík je možno ekológ, ale hlavne mu ide o biznis. V článku je ešte citovaný nejaký bývalý šéf nejakého (štátneho?) fondu. Možno to chcelo osloviť pár ľudí z mimovládok citovaných Richardom Filipkom v inom článku. Mimochodom, ten nijaký prívlastok mimovládkam, čo vyzvali Ruska na odchod nedáva, hoci takmer všetky sú „zelené.“ A tie sú z podstaty proti aktivitám ministerstva hospodárstva, takže by to stálo za zmienku. Podľa Filipka sú viaceré z tých mimovládok „významné,“ len sme sa nedozvedeli podľa čoho tak súdi (rozpočet, počet aktivistov, ocenenia??).
gabriel // 4:06 PM


______________________

Tuesday, August 03, 2004:

Sme naozaj lepší v ohlásených investíciách?:Slovensko získalo viac investícií ako Česko,“ hlási Pravda na prvej strane. Juraj Kantorík mylne píše:

"Slovensku sa podarilo získať za pol roka takmer toľko zahraničných investícií, ako vlani za celý rok. Vyplýva to zo štatistiky projektov, na ktorých sa podieľala agentúra SARIO, poskytujúca servis zahraničným investorom... Za prvých šesť mesiacov tohto roka sa zahraničné firmy rozhodli, že na Slovensku investujú 43 miliárd korún.... Slovensko predstihlo dokonca aj Česko. Tam pritieklo podľa agentúry Czechinvest iba 34 miliárd korún."

Akurát že to lepšie miesto Slovenska z tých čísel vôbec nevyplýva. Projekty zahraničných investorov idúce cez SARIO či Czechinvest (ako mi to dnes potvrdili v oboch agentúrach) sú len časťou celkových investícií – iné prichádzajú privatizáciou, priamo cez samosprávy či súkromné agentúry. V Czechinvest odhadujú, že ich vlastné projekty sa podieľajú 15-25% na všetkých zahraničných investíciách.

Takýto zavádzajúci článok by zniesol opravu aj v slovenských podmienkach.

Sme naozaj najdrahší v benzíne?: Čitateľ ma upozornil na článok TASR, ktorý prebral aj eTREND:

„...Motorizovaní návštevníci negatívne hodnotia vysoké ceny pohonných látok. Benzín na Slovensku je podľa nich najdrahší v Európe.“

Novinár asi hovoril s veľmi dezorientovanými turistami. Ale aj keby, čo tak pridať vetu o tom, že to v skutočnosti nie je pravda?

Máme takú nízku minimálnu mzdu?: Hana Šimková z TV Markíza v pondelok k debate o minimálnej mzde uviedla najprv pár faktov:

„Minimálna mzda je upravená zákonom. Okrem Slovenska ju majú aj v ďalších 17 krajinách Európskej únie. Rozdiely sú markantné. Kým napríklad ľudia v Luxembursku majú od zamestnávateľa garantovaných mesačne minimálne okolo 56-tisíc našich korún, Čech sa musí uspokojiť s 8 a pol tisíckami a slovenská minimálna mzda je momentálne 6 080 korún. Od októbra sa plánuje jej posun na zhruba 6 500 korún.“

Porovnávať min.mzdu jednoduchým prepočtom kurzu nie je dobrý nápad. Keď už pátrame po tom, čo si tak ľudia s minimálnou mzdou môžu v krajine dovoliť, tak na to je porovnanie cez paritu kúpnej sily, čo by rozdiely zmenšilo o tretinu až polovicu (mnohé tovary a služby sú u nás lacnejšie ako v zahraničí). Inými slovami, Slovák by si za tých 56 tisíc mohol dovoliť ďaleko viac ako Luxemburčanka s rovnakým príjmom. A ak nás zaujíma príjmová nerovnosť, tak je lepším indikátorom pomer minimálnej a priemernej mzdy.
gabriel // 5:09 PM


______________________

Monday, August 02, 2004:

Orientácia na východe: Celkom by som privítal, keby médiá uvádzali mapy. Záplavy sú na to ako stvorené, v článkoch je veľa obcí z rozličných častí východného Slovenska. Sám som z Košíc, ale ani ja poriadne neviem, kadiaľ presne tie rieky tečú a kde sú vlastne tie postihnuté oblasti. SME v hlavnom článku dňa opisuje dramatickú situáciu z Vajkoviec bez bližšej identifikácie. Kdeže to vlastne je?? Podobne Pravda Kapušany, to sú Veľké Kapušany?

PS Tiež márne pátram po celkovom čísle postihnutých občanov – počet evakuovaných sa uvádza, počet postihnutých obcí tiež, koľko asi majú obyvateľov? KE a PO kraje majú dokopy 1,5 milióna ľudí. To len pre ten kontext o "boji východu."

Aká je efektívnosť pošty:Slovenská pošta vlani uznala 17 375 reklamácií,“ hlási titulok SME k článku Andrey Hajdúchovej. Neviem, akú informáciu si z toho mám zobrať. Je to veľa či málo – je pomer (uznaných) reklamácií ku všetkým poštovým operáciám u nás príliš veľký v porovnaní s inými krajinami? Mení sa pomer za posledné roky, ako? Nič sa o kvalite pošty nedozvieme ani z článku, potom sa ťažko robia titulky.
gabriel // 6:11 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist