Slovak Press Watch

Saturday, August 28, 2004:

Titulok dňa 1:Vláda chce tajiť, na čo dá Žiline 200 mil,“ hlási na prvej strane SME. Roman Krpelan v článku píše, že vec je na rozdiel od titulku (ktorý si samozrejme vyberá to negatívne) nejasná:

„Zmluva obsahuje aj ustanovenie o tom, že informácie v nej obsiahnuté sú dôverné. Je tam však aj veta, že za porušenie zákona [Krpelan asi chcel napísať zmluvy] sa nepovažuje, ak sa zverejní to, čo je v súlade so zákonom.
Podľa Emílie Sičákovej-Beblavej z Transparency International by všetky informácie, v ktorých ide o používanie peňazí daňových poplatníkov, mali byť verejné a nechápe, prečo sú tam dve protichodné vety.“


Komár a slon 2:Bezpečný mobil je zakázaný,“ oznamuje Pravda. Vladimír Jancura ale píše:

„Medzi zákazníkmi tejto firmy sú aj politici, pričom Kapralčík pripúšťa, že aj slovenskí, hoci u nás rozšíreniu šifrovaných mobilov bráni zatiaľ legislatíva. "Kým v Českej republike nie je ich používanie zákonom obmedzené, na Slovensku musíte pod hrozbou až 5-miliónovej pokuty poskytnúť na vyžiadanie šifrovací kľúč," upozorňuje Kapralčík.“
gabriel // 5:38 PM


______________________

Friday, August 27, 2004:

Basic logic watch: Martin Kováčik z Pravdy vidí za rastom pokles:

„Okrem benzínov sa znížil záujem aj o motorovú naftu. Tej sa síce za prvých šesť mesiacov predalo medziročne o 6,4 percenta viac, v minulom roku však predajcovia dosiahli nárast predaja až o 17 percent.“

Záujem o naftu teda vzrástol, len medziročný nárast záujmu poklesol. Prečo sa táto chyba neustále opakuje, neviem.

PS Koláčový graf (nie online) o podieloch jednotlivých položiek na cene benzínu 2004 dáva dokopy 104%. Nech sa Papanek nevyhovára, toto je už priveľa aj na mňa.

Listy: Vlado Gábor z Pravdy reaguje na moju včerajšiu otázku, prečo jeho kolegyňa Vanda Vavrová neuviedla TASR ako zdroj správy o policajtoch pred bankami:

„Vanda ani nevedela, že TASR deň predtým, ako písala textík, vydal správu. Policajtov pred bankami si všimla sama a napísala článoček bez toho, že by si o tom niečo prečítala aj v denníku Sme... Jediná chyba, ktorá sa stala bolo to, že sme o tom informovali neskoro.“

Zaujímavé je, že Vavrová tiež natrafila na policajtov sťažujúcich sa na stráženie súkromných bánk (no necituje ich priamo). A fotka v Pravde je spred tej istej banky – Poštovej - ako v SME.

Ako urážajú novinári: Oprava týždňa v produkcii agentúry Reuters:

„In OTTAWA story headlined "Outspoken Canadian legislator calls U.S. 'idiots' " please read in seventh paragraph ..."moron"... instead of..."bastard"...
A corrected repetition follows.
...
The top spokeswoman for former Prime Minister Jean Chretien, Francoise Ducros, had to resign in 2002 for calling President George W. Bush a moron.“


(via Best of the Web blog)

gabriel // 7:49 PM


______________________

Thursday, August 26, 2004:

Hon na Palka: Igor Stupňan zo SME v dobrom článku popisuje prešľapy TV Markíza v spravodajstve o polícii a ministrovi vnútra: zle zostrihaná otázka a odpoveď (zase raz) a vhodne skrátený časový rad o dôvere k polícii (z rastu za Palka sa stal pokles). Existuje ešte čerstvejší a komplexnejší prieskum Štatistického úradu z marca 2004, aj ten hovorí o zlepšení za posledné dva roky.

Včera pri uvádzaní príspevku ("Nenavrhnú odvolanie") o kauze moderátor Markízy Patrik Švajda zase zahlásil úplný opak toho, čo následne tvrdil príspevok Erika Tomáša i ostatné médiá:

„Minister vnútra Vladimír Palko nesie politickú zodpovednosť za stratu odpočúvaných telefonických hovorov. Zhodli sa na tom prítomní členovia branno-bezpečnostného výboru Národnej rady.“

Kde je kredit pre TASR?: Včera denník SME písal o ochrane bánk policajtmi na základe informácie TASR. Dnes má veľmi podobný článok Pravda od Vandy Vavrovej, o autorstve postrehu TASR sa nijako nezmieňuje. Prečo?

Tá olympiáda je už načisto nefér: SME informuje o play-off systéme vo futbale:

„V semifinále Argentína zmietla Taliansko 3:0, Paraguaj zastavil víťazné ťaženie Iraku výhrou 3:1....
Vo finále sa Paraguaj stretne s Talianskom, ktoré podľahlo Argentíne 0:3 a ťahalo za kratší koniec povrazu. Argentína kráča turnajom suverénne.“

gabriel // 7:56 PM


______________________

Wednesday, August 25, 2004:

Nebezpečný liek či fáma?: Príspevku ("Nebezpečný liek") Eriky Barkolovej z TV Markíza o potenciálne škodlivom lieku chýbal celkom zbytočne vecný tón a viac relevantných faktov:

„Na Slovensku sa predáva liek, ktorý v USA údajne spôsobil smrť a vážne zdravotné problémy. K slovenským pacientom sa doteraz dostalo vyše 17 000 balení. Farmaceutická spoločnosť , ktorá liek vyrába však tvrdí, že nie je nebezpečný a pri správnom dávkovaní problémy nehrozia.
Len pred pár týždňami sa na internete objavili informácie o tom, že liek na zníženie cholesterolu Crestor mal zabiť jedného človeka a ďalším spôsobiť vážne zdravotné problémy. U nás je Crestor bežne dostupný už od februára....
Podobný liek už z nášho trhu raz stiahnutý bol. Bolo to pred tromi rokmi a inou farmaceutickou firmou. Dôvod? Nežiadúce účinky.“


Na internete sa objavuje kopa vecí, to má byť nejaký závažný dôkaz? V skutočnosti ide o kritiku jednej asociácie na ochranu spotrebiteľov. Tá správa je stará nie niekoľko týždňov, ale 5 mesiacov. Barkolová sa mohla zmieniť, že FDA, americká štátna agentúra na dozor nad liekmi vyhlasuje Crestor za bezpečný v schválených dávkach, podobne ako tá citovaná naša agentúra. A ten „podobný“ liek, Baycol, nie je podľa FDA svojimi problémami Crestoru podobný, aspoň zatiaľ nie. Na Crestore má byť v USA už 1,2 milióna pacientov.

Hej, možno nakoniec prídu vedci na to, že Crestor je nebezpečný, kým ale nie sú slušné dôkazy, takýto príspevok môže pacientom viac ublížiť ako pomôcť. Pri konkurenčných výrobcoch samozrejme naopak.

PS Vecný tón by slušal aj kolegovi Erikovi Tomášovi v spravodajstve o Palkovi ("Kauza straty..")...

Čo sa deje s 1.garantovanou: Tomáš Velecký zo SME má dobrý článok o obchodnom rozpade tej firmy, samotný predaj NCHZ ja tak pekne vsadený do kontextu udalostí.

Workshop o zdravotníctve pre printových novinárov: zo strednej/východnej Európy ponúka the European Journalism Centre, deadline je 1.september. Ponúka sa aj štipendium na ročné štúdium v Berlíne.
gabriel // 7:13 PM


______________________

Tuesday, August 24, 2004:

Vata o reforme zdravotníctva: Príspevok Milana Buna z STV je celkom dobrým príkladom, ako povrchne sa v médiách diskutuje o Zajacovej reforme zdravotníctva. Buno referoval o dvoch skupinách lekárov s protichodnými názormi na reformu. Spor prvý – nákladnosť pre pacientov:

Podľa stavovských organizácií reforma nekladie na prvé miesto zdravie a život pacientov, ale finančné záujmy privatizérov. Minister zdravotníctva údajne klame, aj tvrdí, že pacient už nebude platiť viac.

Milan Dragula, Slovenská lekárska komora: "Pán minister povedal síce, že reforma finančná pre občana skončila, ale ona začína."
Rudolf Zajac, minister zdravotníctva SR(ANO): "Nebudú viacej platiť ako platili doteraz."


Tak čo, budú či nebudú platiť viac? V čom tkvie jadro sporu, od čoho predpovede oboch strán záležia, ako dôležité sú priame platby v reforme, aké sú výsledky doterajších poplatkov?

Vec druhá – súkromné podnikanie v zdravotníctve:

Kritici zdravotníckej reformy protestujú najmä proti zmene poisťovní a nemocníc na akciové spoločnosti. Podľa nich je riziko, ak majú s povinnými odvodmi hospodáriť súkromné spoločnosti.

Andrej Kučinský, odborový zväz zdravotníctva a sociálnej starostlivosti: "Niet kde rozprávať o humanite a zrejme ťažko o etike tam, kde rozhodujú peniaze."
O opaku však podľa riaditeľa prvej súkromnej nemocnice svedčia stovky ďakovných listov.
Juraj Vančík, 1. súkromná nemocnica v Košiciach- Šaci: "Pacient je tým klientom, o ktorého ide a na ktorom záleží."


Dobre, aspoň máme príklad, že jedna súkromná firma už funguje, môže však tak fungovať väčšina sektora? Ako je to inde vo svete, v čom je zdravotníctvo iné od bežného podnikania?

Vec tretia – pripravenosť reformy:

Taká zložitá reforma, akou je zdravotnícka, sa podľa kritikov pripravuje päť, šesť rokov. Minister to podľa nich chce všetko urobiť za dva, preto žiadajú stiahnutie reformných zákonov.

Milan Dragula, Slovenská lekárska komora: "Keby to moje deti chceli urobiť doma dostanú po riti."
Valerián Potičný, Lekári za lepšie zdravotníctvo: "Dávať dole zo stola reformu en bloc len preto, že niekomu sa nepáči nejaká jej časť, nie je dobré."


Zase len dva tuctové citáty o ničom a nulová pridaná hodnota novinára. Ako dlho sú pripravované iné reformy, nakoľko sa neskôr dajú korigovať a kým, o čom je politický volebný cyklus?

Okrem zhrnutia starej informácie, kde je spor dvoch strán, sa divák nič relevantné nedozvie, aby si sám vedel lepšie vyhodnotiť tie postoje. Prečo neurobiť tri rôzne príspevky a argumenty rozobrať podrobnejšie? Aj kvôli takýmto príspevkom je stále tak platná kritika mnohých našich novinárov ako nosičov mikrofónov.

PS Disclosure: INEKO podporuje smer Zajacovej reformy.
gabriel // 7:23 PM


______________________

Monday, August 23, 2004:

Máme naozaj toľko chudobných?: V piatok minulý týždeň SME i Pravda spracovali správu agentúry ČTK do článkov „Eurostat: Chudobná je pätina Slovákov“ či „Najväčšia chudoba v EÚ hrozí Slovákom.“ ČTK ale asi spravila chybu, lebo oba články zle popisujú metódu, ako na tú mieru chudoby Eurostat prišiel. Tereza Copláková zo SME dokonca chybu dôsledne rozvinula na celý odstavec ďalším nedorozumením:

„Pod prahom chudoby má byť u nás až 21 percent obyvateľstva, v Česku je to osem percent. V ostatných nových krajinách Európy sa tento ukazovateľ pohyboval medzi desiatimi až 18 percentami.
Hranicu chudoby Eurostat stanovil na tri pätiny priemerného mesačného príjmu v krajine. V prípade Slovenska vychádzal z minuloročného priemeru, teda 14 365 korún. Za chudobného sa na Slovensku podľa kritérií európskej štatistiky považuje ten, kto má príjem nižší ako 8 619 korún. Pod túto hranicu spadajú teda aj tí, ktorí pracujú len za minimálnu mzdu. Tá bola minulý rok na úrovni 6 080 korún.“

Ako ma na to upozornil Michal Horváth z ministerstva práce, Eurostat hovorí o 3/5 príjmového mediánu (50% má viac, 50% menej), nie priemeru (súčet príjmov delené počet ľudí). Priemer je typicky viac ako medián, lebo je ťahaný menej početnými vysokými príjmami. Copláková navyše ako priemer berie (hrubú) mzdu, Eurostat berie do úvahy (čistý) príjem – po odrátaní daní a poistenia tam patria aj kapitálové výnosy, dôchodky a podobne, teda čísla z toho odstavca nijako nesedia.

Fajn, ale číslo veľkosti chudoby inak sedí, nie? Ťažko povedať, dôveryhodnosť tých dát je otázna. Je pravda, že články v SME i Pravde zahrnuli varovanie o porovnateľnosti dát, ale nemali tam informáciu, že Eurostat popri všeobecných vetách o opatrnosti uviedol aj extra riziko (str.1!! pdf dokumentu) pri číslach za jednu jedinú krajinu – Slovensko:

„Please note also that discussions are ongoing with the Slovak Institute of Statistics concerning the quality of the data used. Indicators for Slovakia have therefore to be considered as provisional.“

Problém dát navodzuje už len porovnanie s Rumunskom či Bulharskom – podľa Eurostatu majú menšiu chudobu ako my, napríklad.

No medzitým sa otázne dáta stávajú oficiálnymi a posúvajú sa do ďalších článkov - dnes tému chudoby a čo s ňou ďalej rozvíja Slávka Selešová v Pravde, odvolávajúc sa na ten prieskum Eurostatu. Číslo už použili v médiách aj odborári.

PS Chudoba meraná Eurostatom je relatívna. Teda pomer k istej časti ľudí. Je to teda viac o nerovnosti príjmov ako o tom, či niekto nehladuje (absolútna úroveň). Aj keby sme boli všetci hneď 100krát príjmovo bohatší, stále by tie čísla ukazovali rovnakú mieru chudoby. Inak povedané, takto meraná chudoba klesne len ak príjem chudobných narastie rýchlejšie ako príjem mediánu, nestačí, že bude rásť. Tipujem, že väčšina ľudí si ale pod chudobou predstavuje tú absolútnu chudobu.

Ako dostaneme dôchodky v 2. pilieri: Kolega z INEKO Peter Goliaš ma upozornil na nejasnosti v príspevku Alexandry Gogovej z STV o dôchodkoch:

„Keď človek dovŕši dôchodkový vek, bude mať tri možnosti. Prvou je, že dôchodca bude dostávať až do smrti každý mesiac rovnakú sumu peňazí, obdobu dnešného dôchodku. Tieto peniaze je v prípade smrti možné zdediť. Druhou možnosťou je, že dôchodca uzavrie zmluvu so životnou poisťovňou a za svoje úspory si kúpi takzvanú doživotnú rentu. Môže byť vyššia ako by bol pôvodný dôchodok. Po jeho smrti však prípadné zvyšné peniaze zostanú poisťovni a nie dedičom. Treťou možnosťou je kombinácia oboch predošlých.“

Veru tak, sú tri možnosti, tá prvá sa ale rovná tretej. V nej si totiž každý musí kúpiť minimálnu doživotnú rentu, a so zvyškom si môže robiť čo chce. A vôbec nemusí dostávať rovnakú sumu peňazí. Tiež nerozumiem, prečo zrazu Gogová pri druhej možnosti hovorí o možnom vyššom dôchodku. Hej, a môže byť aj nižší. A to ešte ani nie je jasné, čo bolo myslené pod „pôvodným“ dôchodkom, prvá možnosť či prvý pilier. Tak či tak, na výšku vplýva veľa faktorov, aby sa z toho dalo niečo slušné usudzovať.

PS INEKO má k dôchodkovej reforme špeciálnu stránku, táto konkrétna vec sa rozoberá v rubrike FAQ.

Trochu samochvály nezaškodí: Tomáš Carba z TV Markíza v sobotu uviedol ("Cvičili irackých policajtov"):

Desať českých a dvaja slovenskí policajti vycvičili počas polročnej misie v jordánskom Ammáne už niekoľko tisíc nových irackých policajtov. Medzi viac ako 300 expertami zo 14 krajín Európy i Ameriky, si získali veľký rešpekt....
Česi i Slováci sa špecializujú predovšetkým na praktický výcvik sebaobrany a streľby. Medzi Arabmi sú obľúbení aj kvôli svojej neamerickej angličtine.
Zdeněk Svoboda, inštruktor: "Trochu sa zdráham to povedať , ale patrili sme medzi najlepších, jak českí, tak slovenskí policajti"...
Českú stranu táto aktivita stojí 17 miliónov korún ročne."


Inštruktor sa zdráha, novinár nie, po názoroch Iračanov ani stopy. Prečo nedať ďalšie milióny na, hm, najlepších??
gabriel // 7:21 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist