Slovak Press Watch

Friday, October 15, 2004:

Markíza stavia Kiu: Michal Hečko z TV Markíza nám o právnom spore okolo stavebného povolenia povedal asi toľko ("Automobilka..."):

„Petičný výbor na čele s Dušanom Mikulíkom obvinil mesto Žilina zo stretu záujmov. Problém vidia v tom, že mesto je vlastníkom spoločnosti Govinvest a Žilina Invest a zároveň v rámci stavebného úradu rozhoduje o vydaní stavebného povolenia.

Ján Slota, primátor Žiliny: "Tento pán ešte za socializmu bol postavený ako nomenklatúrny káder Komunistickej strany ako na post podpredsedu mestského národného výboru v Žiline a mal na starosti ako robotnícky káder vyvlastňovanie."

I napriek problémom s pozemkami sa stavba začne v plánovanom termíne.“


Tak namiesto aby dal slovo nejakému nestrannému právnikovi (ako to poctivo robia v SME v tematicky príbuznom, no ďalšom probléme okolo času vydania toho povolenia) sa Hečko obracia rovno na odporcu, ktorý sa preukáže osobným obvinením, ktoré je možno pravdivé a možno nie (Mikulík nedostáva šancu reagovať a novinár neuvádza divákom, či má Slota pravdu), no určite nie podstatné pre dnešný prípad. Príznačné, že v celom spote Markízy rečnia len Rusko a Slota, každý po dvakrát.

Titulka TRENDU: sa mi tento týždeň celkom páči, ide o súboj telekom firiem po kúpe EuroTelu Slovak Telecomom, zobrazený zaberajúcim cyklistom v tričku T-Mobile. Až na tie farby. Páči sa mi asi tak ako sa mi nepáčila titulka týždeň predtým: témou boli lúpeže v bankách, graficky znázornené veľkým odtlačkom prsta. Nepochopil som celkom, ako odtlačok súvisí s tými prepadmi. Vnútri TRENDU totiž v skutočnej bankovej fotke mal ten lupič na voľnej ruke rukavicu...

Novinárska cena 2004: pre najlepšiu slovenskú žurnalistickú tvorbu za uplynulých 12 mesiacov (do konca septembra) bola práve vyhlásená Nadáciou otvorenej spoločnosti (tak trochu som spolutvorcom aj ja). Dúfam, že s ňou sa konečne aj u nás dopracujeme k rešpektovanej novinárskej súťaži. Veľa šťastia, uzávierka je koniec novembra.
gabriel // 5:50 PM


______________________

Thursday, October 14, 2004:

Beslan počuť aj v Bratislave: Matúš Kostolný zo SME píše na prvej strane:

„V Beslane sa včera skončilo 40 čiernych dní. Presne toľko podľa tradícií ľudia po smrti blížneho smútia. V severoosetskom Beslane smútilo celé mesto....
Plač počuť odvšadiaľ, ľudia chodia z domu do domu a vyjadrujú sústrasť. Na cintoríne aj v troskách školy sú tisíce kvetov, hračiek, fotografií.
Už dnes sa ženy prezlečú z čiernych do sivých šiat. Muži si oholia brady, ktoré im rástli celých 40 dní. Mnohí sa obávajú, že to však neveští zlepšenie. Podľa kaukazských zvykov po smútku prichádza pomsta. Rodina má smrť blížneho pomstiť. Úrady sa obávajú, že sa rozpúta peklo, už niekoľko dní sprísnili stráženie hraníc.“


Článok odkazuje na iný článok od reportérky ČTK, ale ten nič nehovorí o „plači odvšadiaľ“ ani čo urobia ženy a muži ani o zvykoch... Autor podľa označenia článku v Beslane nie je, prečo teda nepovie, od koho tie informácie má?

PS Online ani len fotka nie je označená.

Štátne divadlo bojuje o život: a má médiá na svojej strane. Pritom podľa nich zmluvu v spore so súkromnou firmou porušilo divadlo a za to jej má teraz hroziť platenie odškodného za 53 mil. Sk (teraz to leží na Najvyššom súde). Ani STV ani Markíza sa nepýtajú na zodpovednosť divadla, kto osobne to vlastne zle rozhodol a aký trest za to dostane. Ani len nevieme, či terajší riaditeľ divadla v tom má prsty alebo nie. Napríklad Stano Lažo z STV ukončí svoj príspevok takto:

"Manažment divadla teraz hľadá východiská z tejto ťažkej situácie a to v prvom rade také, aby nedošlo k prepúšťaniu zamestnancov a aby finančné problémy nepocítili návštevníci divadla."

Boris Urbančík z TV Markíza tiež vyťahuje nakoniec sentiment, nie právo:

„Generálna prokuratúra a Najvyšší súd môžu teda rozhodnúť o tom, či 80-ročné divadlo sa dožije najbližšej sezóny, alebo súkromná spoločnosť získa 53 miliónov korún.“
gabriel // 7:56 PM


______________________

Wednesday, October 13, 2004:

Prečo máme málo transplantácií srdca?: Martina Utešená z STV včera uviedla:

„Na nové srdce u nás čaká 17 ľudí. Na milión ľudí však u nás ročne transplantujeme len dva tieto životne dôležité orgány...
V Rakúsku urobia ročne vyše 200 transplantácií srdca, v Maďarsku 150, Česi ich majú 80 a my 7.“


Porovnať absolútny počet čakateľov a relatívny počet prijímateľov len pomáha zahmlievať skutočný pomer (a samozrejme, opticky ho dramatizuje). Prečo to nepreložiť do ľudskej reči – teraz čaká 17, ročne dostane 10 -11.
Porovnanie krajín je zaujímavé, ale ostáva bez vysvetlenia – ani bohatstvo ani zdravie ľudí ani počet obyvateľov to nevysvetľuje. Novinárka ďalej spomína, že u nás ide o dva hlavné problémy – príbuzní pozostalých nesúhlasia s transplantáciou, a že je to pre nich aj drahé. A čo, Rakúšania či Maďari vari súhlasia oveľa viac, čím to je? Nakoniec v stand-upe príde veta:

„Existuje tu ešte jeden vážny problém. Transplantácie patria medzi najdrahšie medicínske zákroky. Odbery orgánov však prepláca iba jedna z poisťovní.“

Ktorá? 1 z 5 rovnocenných je ďaleko vážnejšie ako keď tá jedna je Všeobecná zdravotná, čo má cez dve tretiny všetkých poistencov (hovorca VšZP mi hovorí, že oni to preplácajú...). Len to by už tak dramaticky neznelo.

Šachy s normatívmi: Marta Jančkárová z STV informuje o návrhu štátneho tajomníka ministerstva školstva riešiť rozdiely v normatívoch na žiaka v (počtom žiakov) veľkých vs malých školách:

„Štátny tajomník ministerstva školstva László Szigeti to chce zmeniť. Pripravil spôsob, ktorý nebude znevýhodňovať školy, kam chodí viac žiakov.

László Szigeti, štátny tajomník MŠ SR: "Bude to motivačný pre tú školu , kde je viac žiakov a nebude mať znížený rozpočet oproti terajšiemu stavu."

László Szigeti svoj návrh konzultuje s ministrom, aby ho spoločne predložili vláde. Školy v regiónoch by tak už nemali byť finančne podvyživené.“


Szigeti vyznieva ako hrdina, len sme sa od novinárky vôbec nedozvedeli, čo vlastne navrhol. Kde je hranica, za ktorou už školy nie sú podvyživené? Navrhuje teda pridať tým veľkým – a potom koľko nás to bude stáť – alebo prerozdeliť od malých – koľko zase tí stratia? To mu sa hovorí absolútne nekritický prístup.

Oprava: Ako ma na to upozornil čitateľ, v piatok som si splietol mesačník Film.sk (s článkami M.Ulmana) so serverom film.sk. Sorry.
gabriel // 3:59 PM


______________________

Tuesday, October 12, 2004:

Každý ich len využíva:

Počet médií, ktoré minulý týždeň uverejnili, že šéf INEKO (sponzor SPW) Eugen Jurzyca je možným kandidátom na guvernéra NBS: 2 (Národná Obroda, Domino fórum)
Počet médií, ktoré kontaktovali Jurzycu, či má záujem a či dostal ponuku: 0
Počet médií, ktoré hrajú svoju hru alebo sa ochotne zapájajú do mediálnych hier druhých: 2

gabriel // 2:22 PM


______________________

Oháňanie sa priemerom EÚ: v komentároch i spravodajstve má svoje problémy. Viac v pravidelnom článku pre TREND.

Ani TA3 sa nevie opraviť: v dezinformácii o ViaPorte. Dárius Bošjak z TA3 mi odpovedal na otázku, či TA3 uviedla opravu:

„Predmetnu informaciu sme prebrali z TASR. Agenturu povazujeme za oficialny zdroj, ktory vhladom za platenu sluzbu nepreverujeme.“

Takže diváci TA3, majte sa na pozore. Ak TA3 zistí, že Vám povedali nepravdu, nechajú Vás v tom.

gabriel // 10:08 AM


______________________

Sunday, October 10, 2004:

Rodinná reality show už aj na TA3: Vo štvrtok v relácii TA3 „Analýzy a trendy“ uviedol moderátor Robert Žitňanský ako hosťa a komentátora svojho otca, Eduarda (RŽ rodinný vzťah divákom objasnil). Témou boli Klausove ekonomické reformy.

Ako len niekomu mohol skrsnúť nápad pozvať do relácie príbuzného? Je predsa nemožné zachovávať vecný odstup žiadaný od novinára, v rozhovore so svojim otcom. A to platí aj pre prípad, keď ten príbuzný nie je samotným subjektom udalostí, ale ich len komentuje. Kto je už len schopný naživo svojho príbuzného trápiť vecnými otázkami skúmajúcimi pevnosť a logiku jeho názorov? V divákovi vyvstáva kopa otázok: je to pozvanie PR akciou, aby sa hosť zviditeľnil? Aké citlivé otázky v rozhovore nepadnú, a aké sú tam naschvál, nahraté na smeč hosťovi?

A to už nehovorím o trápnosti situácie, keď syn novinár nazve otca „renomovaným novinárom.“ To nemá TA3 dosť schopných alternatívnych moderátorov, alebo Slovensko dosť pozorovateľov reforiem, aby k takejto situácii nedošlo?

Ako na medvede?: Peter Janků v relácii STV Reportéri tvrdí, že poľský systém ochrany ľudí i medveďov pred vzájomným kontaktom je „rozhodne lepší“ ako ten slovenský, pre ľudí aj medveďov. Poliaci používajú telemetriu (elektronický monitoring pohybu medveďov) a elektrické ohradzovanie vybraných obydlí, Slováci sa spoliehajú na odstrel medveďov pri nahlásenom nevítanom kontakte.

Príspevok novinára je nepresvedčivý, lebo nám nepovedal základné veci. Koľko stojí ten poľský systém v porovnaní s naším? Aký je výsledok?? Ku koľkým stretom teda teraz dochádza (povedzme v pomere k počtu medveďov) u nás a v Poľsku? Janků uvádza dramatické výpovede dvoch mužov zo Slovenska zranených medveďmi, nepovie však, kde k nim došlo – to je však kľúčové pre porovnanie oboch systémov. Posledné mediálne správy o zranených v stretoch s medveďmi hovoria o hubároch (čo spomína pri uvedení príspevku aj Eugen Korda), naposledy v septembri. Ako ale uchráni poľský systém hubárov, s elektroplotmi pre obydlia, či telemetria?

PS Ďalšie dva príspevky Reportérov sú za to výborné, návrat k riešeniu korupcie v mestskej polícii ako aj problém priorít medzi vojenskými múzeami.
gabriel // 2:00 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist