Slovak Press Watch

Saturday, December 04, 2004:

Prečo chce anonym niečo zverejniť?: Zdroj, čo posúva médiám nejaké informácie to samozrejme nerobí zadarmo. Online Magazín Slate nedávno zverejnil druhy únikov informácií a ich motivácie podľa amerického analytika Stephena Hessa:
pre zvýšenie vlastného ega/vlastnej dôležitosti, pre naklonenie si reportéra na svoju stranu (očakávajúc protislužbu neskôr), priviesť pozornosť k myšlienke s doteraz malou pozornosťou, s cieľom znemožniť oponenta, odskúšať reakciu spoločnosti na istú myšlienku a všeobecné bonzovanie o neprávostiach.

Ktovie ako to bolo pri Getrag Forde, výsledkom sú ale určite priaznivo nafúknuté správy zvyšujúce imidž Ministerstva hospodárstva, a vlády, možno aj SARIO. Minister Rusko nakoniec sám info nepriamo potvrdil žeby to robil náhodou? (Otázka je, prečo to nešlo radšej do Markízy, ale možno niekto myslí tri kroky dopredu...) Samozrejme, čo v prvej fáze ani náhodou neuniklo boli tie velikánske štátne dotácie. Asi nie náhodou.

Fair play k SDKÚ: Myslím, že novinári čo naháňajú neznámeho „darcu“ SDKÚ si dobre robia svoju prácu. Ale neviem celkom, aký význam má dnešný článok SME SDKÚ kritizovala Alianciu fair-play u jej donorov“ od Moniky Žemlovej. Ide o kritiku z roku 2002.... A je to niečo zlé, obrátiť sa na donora, keď nedôverujem organizácii?

PS Na SPW sa u riaditeľa INEKO už kde-kto sťažoval (vrátane dámy zo SME), no prečo nie. Už menšiu mienku mám o ľuďoch, čo sa sťažovali rovno bez toho, aby sa najprv obrátili na mňa.
gabriel // 5:58 PM


______________________

Friday, December 03, 2004:

Anonym – SME 4:0: SME dnes prináša oficiálne informácie o tej očakávanej automobilovej investícii:


„Getrag Ford Transmissions postaví závod v priemyselnom parku Kechnec za 11,7 až 14 miliárd korún, čo je menej, ako hovorili neoficiálne informácie. Zamestná 750 až 1000 ľudí.“

Áno, je to menej, vďaka za ten dodatok (Pravda sa tu tvári, že stále píše, hm, pravdu). Hoci férovejšie by bolo napísať, že menej ako sme to uverejnili my – menej ako v stredu, a ešte menej ako v utorok.
Tak sa pozrime na ten prvý článok SME od Terezy Coplákovej ešte raz:

„Americká spoločnosť Ford chce podľa informácií denníka SME postaviť nový závod na východe Slovenska. Veľkosť investície by mala byť porovnateľná so sumou, akú v Trnave investovala PSA Peugeot Citroen či Kia v Žiline.
...
Podľa našich informácii sa projekt investície nachádza vo finálnej fáze a Ford bude na východnom Slovensku vyrábať komponenty do svojich áut. Nový závod by mal zamestnať asi dve tisícky ľudí.
Ak by sa investícia naplnila, Ford by bol už štvrtou automobilkou na Slovensku. To by Slovensko už definitívne posunulo medzi automobilové "veľmoci" na svete k počtu obyvateľov.
...
„Ford Motor je druhou najväčšou automobilkou na svete vyrábajúcou tak osobné, ako aj nákladné autá....“


Nie samotný Ford, ale spoločný podnik. Investícia nie porovnateľná, ale polovičná. Zamestnanosť nie 2 tisíc, ale polovica. Getrag Ford Slovensko neposunie k autoveľmociam na hlavu, predsa nebude predsa vyrábať autá.

Jedna vec je naivná dôvera k anonymom, ktorých/ktorého SME ani len bližšie neidentifikoval. SME a ostatní celú vec nafúkli, a poslúžili niekoho záujmom. Namiesto oddnes sa médiá venovali investícii od utorka, čím na ďalších pár dní vytláčali z pozornosti iné témy. Od anonyma slušná práca.

PS Markíza významné náklady štátu ani nespomenie.
gabriel // 7:58 PM


______________________

Wednesday, December 01, 2004:

Basic math watch: V článku od Terezy Coplákovej zo SME sa včera veselo počítalo:

„Necelý rok nato, ako automobilka Kia ohlásila svoj príchod do Žiliny, sa Slovensko zrejme dočká ďalšej, podobne veľkej investície do automobilového priemyslu. Podľa informácií SME chce na východnom Slovensku postaviť veľkú továreň americký Ford.
Výška plánovanej investície by sa mala približovať významu investície PSA Peugeot Citroen v Trnave či Kia v Žiline. Každá z nich plánuje investovať u nás v prepočte asi 2,8 miliardy korún a zamestnať zhruba 3000 ľudí.“


PSA a Kia, ako uvádza tabuľka SME, sú investície za 700 mil. euro, v prepočte tých miliárd korún asi bude trochu viac. Alebo menej, dnešný anonymný zdroj prvej strany so včerajším nesúhlasí, Copláková však ani nenaznači, že mení informáciu:

„Výška investície by sa mala pohybovať na úrovni 400 miliónov eur, čo je v prepočte 15,7 miliardy korún.“

Uvidíme, ako po tlačovke.

PS Zuzana Uličianska zo SME dáva priestor kritikom STV, ale reakcia STV chýba.

Utopené náklady, diel XXVI: Ivan Štulajter v komentári SME nerozumie ekonomickému pojmu „utopených nákladov,“ a preto odvádza nelogické závery:

„Epopeja výstavby novej budovy SND v budúcej lukratívnej zóne neďaleko Dunaja sa zrejme skončí dostavbou viacúčelového zariadenia... Zdá sa teda, že zvíťazil pohľad ekonóma. Tento ekonóm však nezastupuje štát, lebo ten, kto do projektu vloží zhruba 800 miliónov korún - americká spoločnosť Truthheim - má získať vyšší profit ako štát, ktorý už preinvestoval 3,4 až 4 miliardy korún.“

Robiť budúce investície na základe veľkosti tých minulých je v ekonómii hriech. A teraz zabudnime na rolu inflácie. Je celkom nepodstatné, koľko tam štát vložil, 5 korún či 500 miliárd. Otázka je, akú trhovú hodnotu má teraz rozostavaná budova (vklad štátu do novej investície). Ak menej ako dáva na stôl ten investor, tak ten deal môže byť v poriadku, ak viac, tak nie. Štulajter k súčasnej cene tej budovy nič nehovorí, tak ani svoj záver nevýhodnosti nemá čím podporiť.

PS Aj pre neekonómov je dobre vysvetlený pojem utopených nákladov (sunk costs) v angličtine na tejto stránke, aj Wikipedia je fajn.
gabriel // 10:04 PM


______________________

Tuesday, November 30, 2004:

Uzávierka Novinárskej ceny 2004: je už pondelok budúci týždeň....tak držím palce.

„Šťastný koniec“ divadla: Markíza označuje koniec rokovaní ("SND dokončia") šťastným (pre koho?), hoci z príspevku Antona Molnára sme sa nedozvedeli odpovede na otázky transparentnosti výberu či názory ľudí zo SND. Investor pochválil Slovensko, minister Rusko vysvetlil prínosy dohody, a hneď ho podporil akože expert, zhodou okolností jeho podriadený úradník. Skutočný happy end.

gabriel // 9:16 PM


______________________

Monday, November 29, 2004:

Odkiaľ to vieme?: Pravda dnes tvrdí, že brat ministra Kaníka mal nedoplatky na odvodoch. Dotyčný to odmieta, poisťovne sa nechcú vyjadriť, tak odkiaľ to Pravda vie? Videla dokumenty, počula to od jednej, dvoch, piatich osôb, kvalifikovaných, nekvalifikovaných... Prečo mám veriť viac Pravde ako Kaníkovi? Na konci článku je odsek:

„V súvislosti s Norbertom Kaníkom a diskotékou, ktorú v Banskej Štiavnici vlastní, sa v meste a okolí hovorí aj o tom, že tam zamestnáva načierno, bez zmluvy. To ministrov brat poprel s tým, že ide o ohováranie.“

Sa hovorí je super spravodajstvo. Kto, na základe čoho? Ako si tie reči novinárky overovali?

Nezáväzné anulovanie: STV v sobotu informovala ako prvej správe dňa:

Druhé kolo prezidentských volieb na Ukrajine je neplatné. V Kyjeve o tom rozhodol parlament na mimoriadnom zasadnutí.“

Aby vzápätí príspevok (fakticky správne) oznámil, že rozhodnutie parlamentu je nezáväzné... No hlásateľka divákom aj potom ešte raz zopakuje, že voľby sú anulované. Nie sú, ani parlament o tom nemá čo rozhodovať, čaká sa na Najvyšší súd. Hlavný článok SME od Lubomíra Gombosa tiež nevysvetlil, že parlament hlasoval akurát tak symbolicky.

Listy: Ivan Krajčovič prispieva o diskusii spravodajstva o Ukrajine:

Ja som sa na rozdiel od Vás zamyslel hlavne nad spôsobom informovania o voľbách na Ukrajine nielen zo strany Pravdy, ale väčšiny slovenských médií. Na rozdiel od Vás ma zarazila hlavne očividná, neuveriteľná a okatá nadpráca vykresliť voľby ako zmanipulované, pritom iba niektoré médiá citovali aj zdroj, i to iba jeden - pozorovateľa Občianskeho oka Alexandera Matúša. Pripravil som malý súhrn jedného dňa, 23.11.2004.Text je citáciou z monitoringu www.siac.sk:

STV 19:30 23/11/2004
Slovenskí (pozorovatelia) navštívili asi tretinu volebných miestností v Zakarpatsku. Všimli si, že
-podozrivo veľa ľudí volilo do prenosnej urny.
-hlasovali tiež bez predloženia potrebných dokladov a
- na niektorých volebných lístkoch bol použitý miznúci atrament
(to máme u pozorovateľov aj chemikov..?).
-jedného z našich dokonca zastrašovali zbraňou.
TV TA3 18:30 23/11/2004
Podľa TA3 boli pozorovatelia tí istí... Na rozdiel od STV však boli aj...
- svedkami zasahovania do práce volebných komisií,
- nátlaku na voličov
- videli organizované zvážanie k volebným miestnostiam.

Podotýkam, že miznúci atrament mala len STV.
BBC Slovak Section 17:30 23/11/2004
BBC cituje pozorovateľa Občianskeho oka Alexandera Matúša a opäť rozširuje okruh „neregulárnosti volieb“. Bola zaznamenaná
- kampaň, ktorá mala za cieľ narušiť priebeh hlasovania v určitých častiach Ukrajiny
- boli zaznamenané prípady priameho falšovania výsledkov volieb
(ako..?)
- prípady, kedy bol vyvíjaný nátlak na voličov, na členov volebnej komisie (ako.?)
- v priebehu dňa sa vyskytlo viacero prípadov priameho fyzického násilia, zastrašovania, rôznych vyhrážok, že sú uložené bomby vo volebných miestnostiach."
Radio LUMEN 17:30 23/11/2004
Rádiu Lumen už nestačilo, že bomby sa vyskytli podľa BBC len vo forme vyhrážok, ale priamo správu rozšírilo (z akého zdroja..?), pretože v správach hlásilo aj to, že: „v mnohým miestnostiach bolo hlasovanie vyhlásené za neplatné, respektíve boli na určitý čas v priebehu dňa zatvorené kvôli bombovým hrozbám“.
STV1 21:50 23/11/2004
Peter Stano, moderátor: " Prví z pozorovateľov sa už vrátili na Slovensko. Naše pozvanie do štúdia však zástupcovia Občianskeho oka odmietli.“ Prečo asi..? Veď odhalili sprisahanie voči demokracii na Ukrajine. To by si nenechal nikto ujsť...
PRAVDA 23/11/2004
Michail Pogrebinskij, riaditeľ kyjevského Centra politického výskumu pomenúva príčinu.
Napokon, bolo verejným tajomstvom, že ak nevyhrá Juščenko, tak európski pozorovatelia vyhlásia voľby za nedemokratické. Je to aj môj názor. Možno sa vám to nebude zdať korektné, ale vyzeralo to tak.“
Iste, Pogrebinskij má blízko ku Kučmovi a teda podľa pána Šipoša „nemôže“ byť objektívny. Som zvedavý, do akej škatuľky je treba hodiť Romana Schőnwiesnera, spravodajcu Trendu v Bruseli, ktorý v čísle 47. priamo napísal na plné ústa, prečo „musí“ vyhrať Juščenko, hoci článok písal ešte pred voľbami: „Hoci to v Bruseli nikto nahlas nepovedal, favoritom EÚ bol jednoznačne predstaviteľ opozície Viktor Juščenko, ktorý sľubuje všetko, o čom vyspelá Európa desaťročia neúspešne presviedčala súčasného ukrajinského prezidenta Leonida Kučnu. (...) Kroky, ktoré by mohli pomôcť Ukrajincom, by určite pomohli aj ekonomike členských krajín EÚ. (...) Okrem obchodníkov by prišli aj výrobcovia, ktorí v Európe čoraz ťažšie hľadajú zvyšky zdrojov lacnej pracovnej sily.“

Je to jasné, ten, čo dovolí rozpredaj krajiny, je na západe vítaný a jednoducho musí vyhrať, pretože globalizáciu nemožno zastaviť. Ale treba na to nadprácu slovenských novinárov, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani ich kolegovia spred roka 1989?
gabriel // 9:56 PM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist