Slovak Press Watch

Saturday, December 11, 2004:

Služobka: na stránku sa vrátim až vo štvrtok, diskusia je voľná...
gabriel // 5:51 PM


______________________

Listy: Tomáš Ulej, blogger a redaktor počítačovej prílohy SME včera pozeral Markízu:

„Prvy prispevok sa znacnou mierou dotykal informacnych technologii. Rec bola o SMS, u ktorych mozno sfalsovat prijemcu. Uputavka vsak slubovala: "Fico dostal sms od premiera: Kaslem na to, je to tvoje" a v prispevku sa potom o tom nehovorilo vobec nic. Naopak - prispevok povedal iba, ze by falsovanie bolo mozne uskutocnit...
Dalsi prispevok sa tykal zatknutia vraha clena podsvetia v roku 1997. Titulok sluboval nieco v zmysle, ze viceprezident PZ by mohol dostat novu prezyvku - konkretne Colombo. V celej reportazi sa vsak objavil iba jeho citat, v ktorom hovori, ze mafia je velmi profesionalna a ze riesenie pripadov alla Colombo - teda najdenie nahodnych dokazov a vyriesenie sporu - mozne nie je.“


Mňa zaujalo aj to, ako sa zase ušlo Lipšicovi. Michal Hečko najprv urobil zo zámeru Lipšica stiahnuť svoj návrh zákona z rokovania v prípade veľkých poslaneckých zmien akýsi nehorázny nátlak na poslancov (o Miklošovom nátlaku v prípade rozpočtu Markíza neinformovala). A potom vraj Lipšic „svojsky usmerňoval poslancov“ ako potvrdzuje aj opozičná poslankyňa. Ako keby to niekto videl prvý raz.

Smart Question Watch: čas na novú rubriku, keď už tá matematika celkom ide.

„Bude vám smutno za vašim priateľom?“
otázka priateľke vojaka odchádzajúceho do Afganistanu na pol roka, Ladislava Kavuličová, STV, 26.11.04

„Pustíte ešte niekedy dieťa z rúk?“
otázka matke, ktorej práve vrátili unesené dieťa, keď ho nechala postrážiť cudzej žene, Katarína Krajňáková, STV, 7.12.04

„KDH nemanipuluje, hej?“
otázka poslancovi KDH po tom, čo odmietol odpovedať redaktorovi argumentom, že Markíza v spravodajstve manipuluje, Daniel Krajcer, Markíza, 7.12.04

gabriel // 5:44 PM


______________________

Friday, December 10, 2004:

Dôchodky a la Markíza:Hana Šimková z Markízy včera uviedla:

"V budúcoročnom štátnom rozpočte sa ešte efekty dôchodkovej reformy nijako neprejavia. Jasné ale je, že ak by sa nezrealizovala, finančné dopady v budúcnosti by boli doslova katastrofické.
...
Za jediný kritický bod našich dôchodkov dnes Svetová banka považuje stále vysoké odvody. Blížia sa až k 30% hrubej mzdy. Postupne by teda mali ísť dolu.
Ľudovít Kaník(DS), minister práce, sociálnych vecí a rodiny: "My sme už znížili o 3,25% tohto roku a v budúcom roku by som chcel, aby sme pokračovali."


Po prvé, v ten istý deň schválený rozpočet 2005 ale zahŕňa už aj deficit špeciálne kvôli reforme 0,4%.
Po druhé, novinárka necháva naschvál alebo z nevedomosti Kaníka balamutiť ľudí. Odvody na dôchodky šli práve v tomto roku hore z 28% na 28.75%. Čo spomína minister sú celkové odvody.

.ako .zažívate .týždeň?: Mne sa .týždeň celkom pozdáva, viac konkurencie medzi médiami nie je na škodu. Oproti starému Dominu majú fotky (okrem jednej) aj autora či vlastníka. No čakal som, že na úvod sa dozvieme od šéfredaktora, kto vlastní
vydavateľa týždenníka, no márne (na email som nedostal žiadnu odpoveď). Vedieť mená darcov politických strán pomáha odhaľovať klientelizmus - to novinári celkom dobre chápu. Vedieť mená majiteľov médií znamená brániť sa pred jedným typom manipulácie - tu sa novinári práve nepretrhnú.

PS Kolega ma upozornil na tému o reality shows. Juraj Kušnierik sa zamýšľa a hodnotí tie naše shows, vrátane SuperStar od STV. Čitateľom ale nepovie, že je sám od STV platený...teda v konflikte záujmov.
gabriel // 9:31 PM


______________________

Thursday, December 09, 2004:

Kultúra na predaj: Denník Pravda dnes ponúka svoje kultúrne spravodajstvo PR rozhovoru a článku Jany Kollárovej, ktoré propagujú knihu vydanú Perexom, teda vydavateľom samotnej Pravdy (čo sa už z článku čitateľ nedozvie).

Užitočná správa dňa: STV ako aj Markíza ako jednu zo svojich 15-16 správ zaradili aj informáciu, ako sa zmenil prezident Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc po ich kongrese. Huh? A koho už asi toto zaujíma? Kedy ste počuli niečo o tej Asociácii? Už denníkom sa čudujem, že niečo také zaradili, hoci v pomere k ich rozsahu je to minimum.

Chaos totalos: Nerozumiem nápadu editorov SME dať pod nadpis na prvej strane „Zmenila sa ukrajinská ústava“ dve fotky porovnávajúce zmenu – niečoho celkom iného, tváre ukrajinského prezidentského kandidáta (online je to trochu lepšie). Zmena ústavy mení tváre ľudí?? V takej Pravde až tak prudko kreatívni nie sú, tak som článok na prvý pohľad aj pochopil.

PS Tiež mi nie je jasná tá vec so Stiffelom vs SME:

„Stiffel SME žaloval za články z roku 2002 o procese s kňazom Jozefom Labudom. Stiffel bol v čase pôvodného procesu členom senátu Najvyššieho súdu, ktorý vyslovil právny názor, že sa Labuda dopustil trestného činu.
Stiffel vo svojom stanovisku tvrdí, že on Labudu neodsúdil, to vraj urobil až Krajský súd v Banskej Bystrici.“


A to teda súd uznal, či nie? A hlavne, ak NS dá názor, to všetci sudcovia akože súhlasili?
gabriel // 9:52 PM


______________________

Tuesday, December 07, 2004:

Dôchodky a la STV, continued: Rita Bočáková z STV informovala o zmene výpočtu dôchodkov minulý týždeň vo štvrtok takto:

„Ak odídete do penzie na budúci rok, váš dôchodok bude nižší. Parlament totiž rozhodol o zmene takzvanej dôchodkovej hodnoty. Práve podľa tohto údaju sa vypočítava, koľko peňazí dôchodca dostane.
Ak by človek, ktorému v tomto roku priznala Sociálna poisťovňa dôchodok vo výške 9 500 korún odišiel do penzie až na budúci rok, už by mal dôchodok nižší o 250 až 300 korún. Spôsobí to dnes schválené zníženie aktuálnej dôchodkovej hodnoty.“


Nie, nespôsobí, a novopriznané dôchodky budú budúci rok vyššie ako tento rok. Tá aktuálna dôchodková hodnota totiž pre budúci rok nebola znížená, ale znížené bolo jej zvýšenie. Teda budúci rok bude vyššia (rovnako ako dôchodky), akurát o menej, ako to bolo pred hlasovaním poslancami plánované.

Dôsledne sa tomu venovala Patricia Ďurišková v piatok v Pravde, a vedela to pekne vysvetliť:

„Ľudia, ktorí pôjdu na budúci rok do penzie, budú mať pri výpočte dôchodku lepšie podmienky ako dnes, ale nie až také, ako sa pôvodne očakávalo. Priemerný novopriznaný dôchodok bude totiž oproti predpokladom zhruba o dve stovky nižší, pretože poslanci pri novelizácii zákona včera znížili koeficient, pomocou ktorého sa penzia počíta.
Človek, ktorý 40 rokov zarábal priemernú mzdu, teda namiesto dôchodku 7 987 korún dostane len 7 812. Ročne tak stratí približne dve tisícky. Penzie však napriek tomu budú vyššie ako v tomto roku. Keby totiž ten istý človek dovŕšil penzijný vek v tomto roku, jeho dôchodok by bol len 7 343 korún.“


Akí poctiví a etickí sú novinári: v porovnaní s inými povolaniami? Niečo medzi politikmi na lokálnej a národnej úrovni, tvrdia Američania. Sedí aj u nás?
(via Romenesko)
gabriel // 7:43 PM


______________________

Monday, December 06, 2004:

Čo robia v médiách po zlyhaní: American Journalism Review uverejňuje článok, ako sa americké médiá správajú po svojich nedávnych etických zlyhaniach (plagiátorstvo, nepravdivé informácie), ako sa to vyšetruje, ako sa trestá, či komunikuje s verejnosťou. Snáď sa niekto inšpiruje (nápad prejsť celú tvorbu odhaleného plagiátora a oznámiť výsledky čitateľom sa u nás zatiaľ neujal, napríklad). Jeden z citovaných editorov hovorí:

...news outlets should let readers know what they're doing. "In general, newspapers need to be more transparent, not only about missteps and controversy, but about their processes and values on a day-to-day basis, to help our readers understand what we're doing."

Nápad viac hovoriť o vlastnej práci sa mi už dlho páči. Nielen to vysvetľuje ľuďom obmedzenia novinárov, ale aj buduje partnerský vzťah s čitateľom. Príklady: Lidové Noviny o odstupe novinárov od zdrojov (linka od Tomáša Bellu), The Wichita Eagle o svojom nedávnom spravodajstve o jednej policajnej akcii (BTK v článku je skratka pre hľadaného masového vraha).

Snáď by si to mohli vyskúšať aspoň na svojich web portáloch, či blogu, keď to nechcú risknúť rovno do printu.

Vandal je Róm: oznámila nám Markíza o údajnom ničiteľovi cintorína. Nie som proti, ale potom chcem vedieť, ktorí vandali sú Slováci, Maďari a Rusnáci. Aby som si dával väčší pozor.

PS O neustálom pro-ANO (SDKÚ?) anti-KDH (SMK?) výbere a ladení príspevkov Markízy nechám asi hovoriť radšej MEMO, to by bolo na dlho...
gabriel // 4:20 PM


______________________

Sunday, December 05, 2004:

Odhalenie o združeniach: Čítam hlavný víkendový článok SME, opakujem, hlavný víkendový článok SME od Romana Krpelana „Občianske združenia vznikajú aj pre dane“ a postupne si robím poznámky:

Na Slovensku je takmer 25-tisíc občianskych združení a ich počet rýchlo rastie. Jedným z dôvodov je, že na rozdiel od nadácií nemusia štát informovať o tom, na čo použijú darované peniaze.
"Ich počet naozaj vzrástol po tom, ako získali možnosť prijímať percentá z daní," povedala Alena Koišová z ministerstva vnútra.


Čísla si prosím. Aká je tá zmena, v stovkách, desaťtisícoch? Aký dôležitý je to fenomén, o ktorom sa bavíme? Tvrdé dáta sú zároveň lepšou ochranou pred manipuláciou novinára či tej hovorkyne (o význame „naozaj vzrástol“ máme všetci iné predstavy).

Združeniam dnes môžu firmy aj zamestnanci odviesť dve percentá z daní a v prípade veľkých firiem môže ísť aj o milióny. Pôvodným úmyslom bolo podporiť tretí sektor, ale ministerstvo financií dnes mieni skúmať, kam peniaze naozaj idú.
Mnohé spoločnosti či fyzické osoby odvádzajú dve percentá svojim "blízkym" občianskym združeniam, ktoré ich v skutočnosti môžu darcovi "vrátiť" formou organizácií školení či inak. Nič im v tom nebráni.


Á, známa finta „mnohé“ (čo tak zaviesť v redakciách pokutu 500Sk za každé slovo „mnohí“ namiesto bližšieho číselného odhadu?). Máme príklady? Ok, tie je ťažké získať. Tak aspoň nejaké odhady ľudí, čo sa v tom pohybujú. Opäť, ide o podstatu článku – nakoľko je to zneužívanie dôležité? Každá štátna podpora sa predsa zneužíva, za to ich nezrušíme všetky. Ak sa teda bavíme o tejto konkrétnej výhode, snaha je zistiť ten rozsah zneužívania.
Inak, už by bolo načase dať slovo niekomu z tretieho sektora. Snáď nie sú všetci v Kyjeve.

Iné je to pri nadáciách, ktoré musia odovzdávať výročnú správu ministerstvu vnútra, uviesť zoznam darcov a použitie peňazí. Ak tak neurobia, hrozí im pokuta do 100-tisíc.

A aký je vlastne vývoj počtu nadácií? Ak napríklad rastú podobne rýchlo ako združenia, možno ten rast ani nebude štátnou dotáciou, ale niečím iným.

Hospodárenie občianskych združení môžu kontrolovať daňové úrady, ale podľa Róberta Mervu z Daňového riaditeľstva "ak ich príjem neprekročí 300-tisíc korún, nemajú daňovú povinnosť".

A koľko je takých do 300? Väčšina, len pár, koľko? Takto vôbec neviem, či ich teda daniari môžu alebo nemôžu kontrolovať a odstavec je zbytočný.

Ministerstvo financií bolo podľa hovorcu Petra Papanka proti odvádzaniu dvoch percent mimovládnym organizáciám, ale tie vraj lobovali u poslancov a zákon presadili.

Vraj vraj. A aký bol argument tých mimovládiek, keď to podporovali? Ešte stále sa treťosektorovci z Ukrajiny nevrátili?

Ministerstvo vraj upozorňovalo, že peniaze nemusia ísť v skutočnosti na podporu tretieho sektora. Aj zistenia daňových úradov podľa Mervu potvrdzujú, že "sa to trochu míňa účelu a tretí sektor nezískal až toľko prostriedkov, koľko sme si mysleli".
Ministerstvo financií sa nebráni diskusii, ako zabezpečiť príjem mimovládnym organizáciám, ale podľa Papanka "ak chce byť niekto donorom tretieho sektora, nepotrebuje na to zákon". Darovať peniaze vraj bolo možné aj pred jeho prijatím.


Trochu sa míňa účelu každá štátna dávka, už sa opakujem ako autor článku. Aký bol teda pôvodný odhad Mervu a na koľko percent sa splnil? Darovanie vraj bolo možné... tak bolo či nebolo, čo tak si to overiť?

Však tento článok nebol kópiou tlačovej správy MinFin?

PS Disclosure: INEKO, kde pracujem, je občianske združenie a tiež súťaží o príjem z tých 2 percent. Na druhej strane aj mne sa zdajú argumenty MinFin presvedčivejšie ako tretieho sektora.
gabriel // 11:00 AM


______________________


This site is powered by Blogger because Blogger rocks!

Weblog Commenting by HaloScan.com

"I always turn to the sports page first…. They record people’s accomplishments; the front page, nothing but man’s failure."
Earl Warren, former Chief Justice, US Supreme Court, 1968


Hlavny sponzor projektu:
INEKO

Podporuje:
Slovakia Online


O projekte

Listy Citatelov

Komentare

Linky

Kontakt
slovakpresswatch@hotmail.com
Archives
08/04/2002 - 08/11/2002 08/11/2002 - 08/18/2002 08/18/2002 - 08/25/2002 08/25/2002 - 09/01/2002 09/01/2002 - 09/08/2002 09/08/2002 - 09/15/2002 09/15/2002 - 09/22/2002 09/22/2002 - 09/29/2002 09/29/2002 - 10/06/2002 10/06/2002 - 10/13/2002 10/13/2002 - 10/20/2002 10/20/2002 - 10/27/2002 10/27/2002 - 11/03/2002 11/03/2002 - 11/10/2002 11/10/2002 - 11/17/2002 11/17/2002 - 11/24/2002 11/24/2002 - 12/01/2002 12/01/2002 - 12/08/2002 12/08/2002 - 12/15/2002 12/15/2002 - 12/22/2002 12/22/2002 - 12/29/2002 12/29/2002 - 01/05/2003 01/05/2003 - 01/12/2003 01/12/2003 - 01/19/2003 01/19/2003 - 01/26/2003 01/26/2003 - 02/02/2003 02/02/2003 - 02/09/2003 02/09/2003 - 02/16/2003 02/16/2003 - 02/23/2003 02/23/2003 - 03/02/2003 03/02/2003 - 03/09/2003 03/09/2003 - 03/16/2003 03/16/2003 - 03/23/2003 03/23/2003 - 03/30/2003 03/30/2003 - 04/06/2003 04/06/2003 - 04/13/2003 04/13/2003 - 04/20/2003 04/20/2003 - 04/27/2003 04/27/2003 - 05/04/2003 05/04/2003 - 05/11/2003 05/11/2003 - 05/18/2003 05/18/2003 - 05/25/2003 05/25/2003 - 06/01/2003 06/01/2003 - 06/08/2003 06/08/2003 - 06/15/2003 06/15/2003 - 06/22/2003 06/22/2003 - 06/29/2003 06/29/2003 - 07/06/2003 07/06/2003 - 07/13/2003 07/13/2003 - 07/20/2003 07/20/2003 - 07/27/2003 07/27/2003 - 08/03/2003 08/03/2003 - 08/10/2003 08/10/2003 - 08/17/2003 08/17/2003 - 08/24/2003 08/24/2003 - 08/31/2003 09/14/2003 - 09/21/2003 09/21/2003 - 09/28/2003 09/28/2003 - 10/05/2003 10/05/2003 - 10/12/2003 10/12/2003 - 10/19/2003 10/19/2003 - 10/26/2003 10/26/2003 - 11/02/2003 11/02/2003 - 11/09/2003 11/09/2003 - 11/16/2003 11/16/2003 - 11/23/2003 11/23/2003 - 11/30/2003 11/30/2003 - 12/07/2003 12/07/2003 - 12/14/2003 12/14/2003 - 12/21/2003 12/21/2003 - 12/28/2003 01/04/2004 - 01/11/2004 01/11/2004 - 01/18/2004 01/18/2004 - 01/25/2004 01/25/2004 - 02/01/2004 02/01/2004 - 02/08/2004 02/08/2004 - 02/15/2004 02/15/2004 - 02/22/2004 02/22/2004 - 02/29/2004 02/29/2004 - 03/07/2004 03/07/2004 - 03/14/2004 03/14/2004 - 03/21/2004 03/21/2004 - 03/28/2004 03/28/2004 - 04/04/2004 04/04/2004 - 04/11/2004 04/11/2004 - 04/18/2004 04/18/2004 - 04/25/2004 04/25/2004 - 05/02/2004 05/02/2004 - 05/09/2004 05/09/2004 - 05/16/2004 05/16/2004 - 05/23/2004 05/23/2004 - 05/30/2004 05/30/2004 - 06/06/2004 06/06/2004 - 06/13/2004 06/13/2004 - 06/20/2004 06/20/2004 - 06/27/2004 06/27/2004 - 07/04/2004 07/04/2004 - 07/11/2004 07/18/2004 - 07/25/2004 07/25/2004 - 08/01/2004 08/01/2004 - 08/08/2004 08/08/2004 - 08/15/2004 08/15/2004 - 08/22/2004 08/22/2004 - 08/29/2004 08/29/2004 - 09/05/2004 09/05/2004 - 09/12/2004 09/19/2004 - 09/26/2004 09/26/2004 - 10/03/2004 10/03/2004 - 10/10/2004 10/10/2004 - 10/17/2004 10/17/2004 - 10/24/2004 10/24/2004 - 10/31/2004 10/31/2004 - 11/07/2004 11/07/2004 - 11/14/2004 11/14/2004 - 11/21/2004 11/21/2004 - 11/28/2004 11/28/2004 - 12/05/2004 12/05/2004 - 12/12/2004 12/12/2004 - 12/19/2004 12/19/2004 - 12/26/2004 01/01/2006 - 01/08/2006TOPlist